Jump to content

Αρχαριος στα SYNTHESIZER.... Help


panos23
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

Μετα απο χρονια με ενα απλο αρμονιο της yamaha ηρθε κ μενα η ωρα να περασω στον κοσμο των synth

Οι γνωσεις οι τεχνικες υπαρχουν (μεχρι 2 ανωτερα εφτασα στο ωδειο)

Απο κει κ περα ομως ως προς το hardware κ τις μεθοδους συνθεσης στα synth ειμαι ολιγον ασχετος....

Το ποσο που σκεφτομαι να διαθεσω ειναι γυρω στα 550euro max

*Εδω βοηθηστε με αλλα δεν ξερω αν συμφερει η αγορα μεταχειρισμενου μιας κ δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις να το ελεγξω.... (σε αυτη την περιπτωση κανα 300ρι το πολυ θα δωσω)

 

Περιμενω λοιπον τις προτασεις σας σε αυτην την κατηγορια τιμης.θελω να ειναι καλο value κ να συνδυαζει οσο καλυτερα γινεται την ευκολια για να εξευρευνηθει απο εναν αρχαριο με την ποιοτητα ετσι ωστε οταν αρχισω κ μαθαινω καποια πραγματα να μην χρειαστει να κανω αμεσα upgrade σε αλλο μηχανημα (δεν εχουμε κ λεφτα για πεταμα)

 

Ως προς το στυλ μουσικης που μου αρεσει ?? Ενδεικτικα Nicholas Bracegirdle (Chicane) (θεος)

Τετοιους ηχους θελω κ σε επιπεδο μουσικου ακουσματος/δημιουργιας να φτασω....

 

http://www.youtube.com/watch?v=1d2kQ1eUaNM

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZA2kxJx_JTo

 

Θα σας αναφερω καποια που βρηκα + τιμες κ μου λετε

Κριτηρια ηχος οπως ανεφερα πιο πανω,ευκολια,κοστος,οσο πιο πληρες γινετε αλλα κ οικονομια χωρου

 

*Novation Xiosynth 25 -- 320euro [το γλυκοκοιταζω λογο κοστους.Δυνατοτητες?]

*Akai Miniak -- 320euro [το γλυκοκοιταζω λογο κοστους.Δυνατοτητες?]

Aν παιξω σε αυτην την κατηγορια ποια απο τα 2 να διαλεξω?

----------------------------------------

*Korg Microkorg -- 376euro [αληθευει οτι τα πληκτρα του ειναι για νανους? ]

*Alesis Micron -- 424euro [μηπως ειναι δυσκολο στον προγραμματισμο για αρχαριο?]

*Korg Microsampler -- 424euro [το μονο που με εντυπωσιασε απο video στο youtube]

*Korg Microkorg XL-- 450euro [ποια η διαφορα του απο το προηγουμενο 80euro + κοστιζει]

----------------------------------------

*Roland sh-201-- 320euro

*Novation Xiosynth 49 -- 380euro

*MM6 Synthesizer Yamaha -- 540euro (12 ατοκες)

 

Τα 3 τελευταια ειναι υπο σκεψη

Προς το παρον θελω την γνωμη σας για τα υπολοιπα μιας κ με καιει το θεμα του χωρου

 

Τhanks κ αναμενω βοηθεια....

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι ακριβώς με τέτιου είδους μουσική αλλά μπορώ να σε βοηθήσω λίγο.Τώρα αρχικά θα πρέπει αν δεις με ποιο είδος σύνθεσης θέλεις αν ασχοληθείς.fm synthesis(micro alesis) sutractive synthesis (σχεδόν όλα τα υπόλοιπα) sample based synthesis (mm6 yamaha).Αναφέρεσαι στις δυνατότητες.Αυτές καθορίζονται από¨Τους ταλαντωτές τα φίλτρα τα lfo.Φυσικά το κάθε ένα έχει τα δικά του presets και controls.Τώρα στα πλήκτρα:Το ακαι καταρχήν πρώτη φορά το βλέπω,παρόλα αυτά δεν θα το συνιστούσα μιας και η εταιρία μπήκε πολύ πρόσφατα στον χώρο των πλήκτρων. Η novation είναι μια δυνατή εταρία στον χώρο θα έδινα προσοχή αν και δεν μου αρέσει ιδαίτερα η όλη υλοποίηση(μου φαίνεται πολύ λίγο για real time παραμετροποίηση)Κοrg microkorg:Ναι έχει μικρά πλήκτρα αλλα δίνουν πολύ ταχύτητα στο παίξιμο(εξάλλου synth θέλεις όχι keyboard γενικότερα για πιάνα κτλ)

Δοκιμασμένη λύση και πουλησε πολύ.Τα άλλα δύο κοργκ δεν τα γνωρίζω ιδαίτερα αλλά ειδικά το sampler δεν θα το συνιστούσα μιας και δεν πρεπει να είναι ακριβώς synth.To roland επίσης δοκιμασμένη λύση αρκετά καλό θα έλεγα και αυτό.Το alesis εμένα προσωπικα μου αρέσει πολύ ο ήχος του αλλά πιστεύω ότι είναι δύσκολο στον προγραμματισμό.Το άλλο το novation είναι ίδιο με το 25 με 49 πλήκτρα.Τέλος το yamaha δενπροσφέρεται για αυτό που θες και προσωπικά γενικότερα δεν μου αρέσει καθόλου,ούτε σαν κατασκευή ούτε σαν ποιότητα ήχου.

Επίσης επειδή οι τίμες που παραθέτεις είναι αρκετά ως πολύ τσιμπημένες(προφανώς από Ελλάδα) δες μια και εδώ http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=synthesizer_keyboards&oa=pra

Γενικά θα σε συμβούλευα να ψάξεις τα είδη σύνθεσης λίγο.Επίσης θα πρότεινα να κοιτάξεις και την λύση του στησίματος μουσικού υπολόγιστή με vst synthesizers.Να πχ ένα χαρακτηριστικό fm synthesis synthesizer

Θέλεις ένα midi controller μια light έκδοση sequencer και τα vst.

Edited by Nikos_s3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ mi3s για τις συμβουλες σου

Θελει ψαξιμο...

Το Alesis Micron λογω δυσκολιας προγραμματισμου κ τα Novation Xiosynth 49/yamaha mm6 δεν τα σκεφτομαι πια

 

Οσο αναφορα τις τιμες δεν ειδα διαφορες με καταστηματα της Ελλαδας....

Τελος την λυση του software vst synthesizers δεν την σκεφτομαι καθολου

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...