Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει περάσει κάποιος από εσάς τη rom του Darkyy με το Gingerbread theme; link

Προσπάθησα να την περάσω και ενώ την ώρα του download της rom, διάβαζα για τη διαδικασία που την περνάς και μου φάνηκε εύκολη (λόγω του ότι σου δίνει .zip αρχείο και το περνάς μέσω Recovery, όπως ακριβώς στο Desire), δυστυχώς μου βγάζει error message: "E:Failure at line 5: copy_dir PACKAGE:system SYSTEM: Installation aborted".

 

Η προηγούμενη rom που είχα περάσει ήθελε τελείως διαφορετική διαδικασία (μέσω Odin) και ενώ χρειαζόταν να κάνεις περισσότερα πράγματα (ιδίως για καινούρια συσκευή όπου δεν δουλεύει το 3 Button Combo (VOLUME DOWN / VOLUME UP + HOME + POWER), δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα :blink:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει περάσει κάποιος από εσάς τη rom του Darkyy με το Gingerbread theme; link

Προσπάθησα να την περάσω και ενώ την ώρα του download της rom, διάβαζα για τη διαδικασία που την περνάς και μου φάνηκε εύκολη (λόγω του ότι σου δίνει .zip αρχείο και το περνάς μέσω Recovery, όπως ακριβώς στο Desire), δυστυχώς μου βγάζει error message: "E:Failure at line 5: copy_dir PACKAGE:system SYSTEM: Installation aborted".

 

Η προηγούμενη rom που είχα περάσει ήθελε τελείως διαφορετική διαδικασία (μέσω Odin) και ενώ χρειαζόταν να κάνεις περισσότερα πράγματα (ιδίως για καινούρια συσκευή όπου δεν δουλεύει το 3 Button Combo (VOLUME DOWN / VOLUME UP + HOME + POWER), δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα :blink:

Ποια ρομ φορας τωρα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και εγώ να συμμετάσχω αν και παλιό αλλά όχι ενεργό μέλος στο φόρουμ με κανα δυο απορίες : Μετα το reghack στο kies εβαλα JPX . Πρωτη εντύπωση θετική αλλα καναδυο παράξενα όπως χάσιμο απο το μαρκετ των κατεβασμενων εφαρμογών, δεν ξεκινάει η εφαρμογή youtube {μηνυμα προβλημα με το δίκτυο (400)}, το sgs toolbox δεν δειχνει το product code λεγοντας nv_data.bin could not read .... έχουν λογική εξήγηση;

Σχετικά με το nv_data.bin που βγάζει could not read... στα settings οταν εμφανίζει το IMEI σου το δείχνει εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ φορας τωρα?

 

Είχα περάσει μία από το bytheway, αλλά δεν τη βρίσκω τώρα για περισσότερες πληροφορίες. Στη συσκευή βλέπω αυτά:

pda: i9000xwjpm

phone: i9000xxjpm

csc: i9000oxxjm1

build info: 2010.10

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος θελει ας περασει την I9000XXJPY (2.2.1). ειναι η τελευταια εκδοση της 2.2.1 και η ποιο γρηγορη κατα την γνωμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το nv_data.bin που βγάζει could not read... στα settings οταν εμφανίζει το IMEI σου το δείχνει εντάξει;

 

To IMEI το δειχνει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαλλον πρεπει να επαναφέρω

το 2e recovery στο Froyo.

 

Φιλε μου εγραψα τον οδηγο οσο πιο αναλυτικα μπορουσα. Αφου δεν διαβασες προσεκτικα γιατι ξεκινας να το κανεις? Πρεπει να διαβασεις να δεις τι παιζει και μετα να ξεκινησεις τη διαδικασια. Αν ειχες διαβασει θα εβλεπες οτι χρειαζεται 2e recovery. Μετα θα κολλησει κανενα κινητο στην αρχικη logo screen και αντε να βρεις ακρη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει ότι έχω βάλει την 2.2.1 I9000XXJPX και για root χρησιμοποίησα το SuperOneClick. Αλλά το SGSTools δεν μπορούσε να κάνει apply κανένα script, καθώς δεν έβρισκε το busybox.

 

Δοκίμασα να κατεβάσω από το Market το Busybox (είναι installer), αλλά δεν κατάφερα να κάνω εγκατάσταση το buzybox γιατί δεν έχω αρκετό χώρο στο /system.

 

Τελικά έκανα το εξής: Απεγκατέστησα το root από το SuperOneClick και μετά έβαλα το CF-Root για την JPX με busybox 1.15 (κάπου διάβασα στο xda ότι με το 1.17 κάποιοι είχαν bricked phone). Με root από CF-Root, τα SGS Tools δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpa froyo πως θα καταλαβω εαν εχω 2e recovery η 3e recovery? χρησιμοποιω super optimized kernel + universal lagfix το οποιο μου εχει επιλογη reboot to 2e recovery. ποια η διαφορα 2e απο 3e recovery? και κατι αλλο ποιο απο τα lagfix του universal lagfix ειναι το καλυτερο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpa froyo πως θα καταλαβω εαν εχω 2e recovery η 3e recovery? χρησιμοποιω super optimized kernel + universal lagfix το οποιο μου εχει επιλογη reboot to 2e recovery. ποια η διαφορα 2e απο 3e recovery? και κατι αλλο ποιο απο τα lagfix του universal lagfix ειναι το καλυτερο?

 

Λογικα εχεις 3e. Μπες στο recovery mode με vol up+home+power και δες πανω πανω το λεει. Για διαφορες κλπ κοιτα στην πρωτη σελιδα του παροντος θεματος.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι η JPX ειναι ενα μονο αρχειο PDA και οχι τρια οπως η JPU, , Tην βαζω και μου βγαζει κατι κοκκινα γραμματα cant mount /dev /block/, cant mount dbdata, copy default media content failed.

 

την εχω περασει 2 φορες , και τις δυο κολαει στο S, και κανει δονηση, χωρις να γινεται τιποτα, το ODIN μου βγαζει κανονικα Ραss

Edited by vraptis114
Link to comment
Share on other sites

To IMEI το δειχνει

Οπότε τουλάχιστον για το συγκεκριμένο αρχείο να υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, άλλα απλώς το sgs toolbox λόγω του ότι έχει πααααρα πολύ καιρό να ανανεωθεί, με τις αλλαγές που έχει κάνει η samsung, να μην μπορεί απλά το πρόγραμμα να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εβαλα την rom του darky και το κινητο παει τελεια!!μηπως να του βαλω lagfix?και αν ναι ποιο ? Edited by EliMiNaToR
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι η JPX ειναι ενα μονο αρχειο PDA και οχι τρια οπως η JPU, , Tην βαζω και μου βγαζει κατι κοκκινα γραμματα cant mount /dev /block/, cant mount dbdata, copy default media content failed.

 

την εχω περασει 2 φορες , και τις δυο κολαει στο S, και κανει δονηση, χωρις να γινεται τιποτα, το ODIN μου βγαζει κανονικα Ραss

 

Μηπως δεν εβγαλες το lagfix απο την προηγουμενη rom που ειχες?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δεν ειχα lagfix, την jpu ειχα μονο ρουτ,

 

Φλασαρεις μηπως μονο το ενα αρχειο που εχει μεσα?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Aυτο φλασαρω JPX_JPX_U_JPX.tar στο pda, αλλα δεν μου εχει, βαζω και το 512pit , και το κλικ στο repartition, To ιδιο προβλημα με τα error τα ειχα και στην JPU οταν την ειχα φλασαρει με 2 αρχεια( χωρις δηλαδη το CSC) αλλα μετα το βρηκα(csc) και την ξαναφλασαρα και ολα ΟΚ
Link to comment
Share on other sites

Aυτο φλασαρω JPX_JPX_U_JPX.tar στο pda, αλλα δεν μου εχει, βαζω και το 512pit , και το κλικ στο repartition, To ιδιο προβλημα με τα error τα ειχα και στην JPU οταν την ειχα φλασαρει με 2 αρχεια( χωρις δηλαδη το CSC) αλλα μετα το βρηκα(csc) και την ξαναφλασαρα και ολα ΟΚ

 

E πρεπει να φλασαρεις και τα αλλα 2. Παλι καλα να λες που εχεις τα 3 κουμπια. Απο οτι βλεπω στο xda πρεπει να ειναι τα παρακατω :

 

PDA: I9000XXJPX

PHONE: I9000XXJPX

CSC: I9000OXAJPX

 

Για δες εδω μηπως τα εχει ολα http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε... εγώ μόλις κατάφερα να κάνω το κινητό μου να μην έχει κανέναν launcher

και ούτε στο debugging mode είναι οπότε ουτε adb ούτε τπτ δεν με σώζει ;)

<---- nEwBiEEEEE :) :) :) :):lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω μηπως τα εχει ολα http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9000.htm

 

Aπο εκει το ειχα κατεβασει αλλα δεν τα εχει και τα τρια, ευχαριστω παντως για την βοηθεια, θα κοιταξω να τα βρω και τα τρια μαζι, (χωρις τα τρια κουμπια δεν κανουμε τιποτα):)

Link to comment
Share on other sites

Aπο εκει το ειχα κατεβασει αλλα δεν τα εχει και τα τρια, ευχαριστω παντως για την βοηθεια, θα κοιταξω να τα βρω και τα τρια μαζι, (χωρις τα τρια κουμπια δεν κανουμε τιποτα):)

μισό να βάλω το φλασάρισμα και θα σου πω που είναι τα αρχεία.

 

http://www.multiupload.com/IJALQVTBBP = XXJMU middle level package code+modem

φλασάρεις αυτά με Odin (repartition/autoreboot/f.reset time τικαρισμένα) + pit !

και μετά φλασάρεις το JPY σκέτο στο pda χωρίς repartition τικαρισμένο.

αυτά μόλις ξετούβλιασα το κινητάκι το κακόμοιρο :(

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δες το ποστ μου

 

υγ ; στο πρώτο φλας μην ξεχάσεις το pit.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

 

φλασάρεις αυτά με Odin (repartition/autoreboot/f.reset time τικαρισμένα)

και μετά φλασάρεις το JPY σκέτο στο pda χωρίς repartition τικαρισμένο.

αυτά μόλις ξετούβλιασα το κινητάκι το κακόμοιρο :(

 

εννοεις να περασω κανονικα την JPU και μετα να βαλω την JPX ή JPY σκέτο στο pda χωρίς repartition τικαρισμένο,

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...