Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α) αυτος που εκανε το βιντεακι ειναι βλακας γιατι δεν υπαρχει jv1, jvk εννοουσε μαλλον...

β) εννοει αυτο που ηθελε να γραψει, για να περασεις την juwe 3.0 πρεπει πρωτα να περασεις την στοκ jvk και μετα την juwe

 

γενικα ολες τις custom rom και τις οδηγιες τους θα τις βρεις στην πηγη δηλαδη εδω

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=665

αν μαθεις λιγο την ορολογια recovery, cwm, odin κτλ οι οδηγιες ειναι παιχνιδακι :)

 

@ prattein aloga

σε ολες το κανει, ακομη και στην στοκ :lol::lol:

 

οκ φιλε thanks....θα συνεχίσω τα μαθηματα αυριο....με καθαρο κεφαλι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι

ποια ρομ ακριβώς; βάζεις μόνο τη ρομ(xxxx.zip) στην εσωτερική μνήμη χύμα

 

Ευχαριστώ.

Αυτή έβαλα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1011901

Το csc πως μπορώ να το αλλάξω γιατί τώρα είναι KOR?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αυτή έβαλα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1011901

Το csc πως μπορώ να το αλλάξω γιατί τώρα είναι KOR?

 

αυτή που μου γράφεις είναι η "επίσημη", ο οδηγός που έγραψες όμως είναι για custom !

και εγώ σε ρώτησα για ποια custom θες να βάλεις γιατί δεν προυποθέτουν όλες να φλασάρεις 2.3.3 πριν μόνο οι 2.3.3 custom

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτή που μου γράφεις είναι η "επίσημη", ο οδηγός που έγραψες όμως είναι για custom !

και εγώ σε ρώτησα για ποια custom θες να βάλεις γιατί δεν προυποθέτουν όλες να φλασάρεις 2.3.3 πριν μόνο οι 2.3.3 custom

 

Βασικά λάθος μου. Αυτή http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=37837 θέλω να βάλω. Την έχω βάλει δλδ αλλά δεν έχω κάνει το 3ο και 4ο βήμα. Πρέπει να τη κάνω εγώ σε αρχείο zip έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα για πρωτη φορα τη darky 9.5 με speedmod k13c και ρωταω τωρα πρεπει να βαλω και lag fix γιατι κανω το quadbrant και βγαζω 1200 ενω με την jp5 που ειχα πριν χτυπουσα 2000 Ειναι λογικο ή να μην δινω και τοσο σημασία
Link to comment
Share on other sites

Βασικά λάθος μου. Αυτή http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=37837 θέλω να βάλω. Την έχω βάλει δλδ αλλά δεν έχω κάνει το 3ο και 4ο βήμα. Πρέπει να τη κάνω εγώ σε αρχείο zip έτσι?

 

Tο αρχειο που θα κατεβασεις ΑΥΤΟ ειναι σε μορφη .zip το πετας μεσα στην εσωτερικη μνημη μπαινεις απο cwm και το κανεις "install zip from sdcard"!Για το 3ο βημα φλασαρε τον speedmod σαν PDA εχοντας untick το autoreboot και re-partition.

Εβαλα σημερα για πρωτη φορα τη darky 9.5 με speedmod k13c και ρωταω τωρα πρεπει να βαλω και lag fix γιατι κανω το quadbrant και βγαζω 1200 ενω με την jp5 που ειχα πριν χτυπουσα 2000 Ειναι λογικο ή να μην δινω και τοσο σημασία

 

Μην δινεις βαση στα νουμερα αν παει καλα το κινητο μην ασχολεισαι...

Edited by tailer35
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα για πρωτη φορα τη darky 9.5 με speedmod k13c και ρωταω τωρα πρεπει να βαλω και lag fix γιατι κανω το quadbrant και βγαζω 1200 ενω με την jp5 που ειχα πριν χτυπουσα 2000 Ειναι λογικο ή να μην δινω και τοσο σημασία

 

να μην δινεις σημασια... ;)

η συσκευη ειναι πιο γρηγορη απο οτι με τη jp5?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι μου φαινεται οτι παει καλυτερα μηπωσ να δοκιμασω και με voodoo

lag fix χρειαζεται?

 

Σχετικο ειναι το lagfix και σιγουρα οχι υποχρεωτικο...Γιατι να αλλαξεις kernel σε εχει πιασει μανια??

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

α) αυτος που εκανε το βιντεακι ειναι βλακας γιατι δεν υπαρχει jv1, jvk εννοουσε μαλλον...

β) εννοει αυτο που ηθελε να γραψει, για να περασεις την juwe 3.0 πρεπει πρωτα να περασεις την στοκ jvk και μετα την juwe

 

γενικα ολες τις custom rom και τις οδηγιες τους θα τις βρεις στην πηγη δηλαδη εδω

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=665

αν μαθεις λιγο την ορολογια recovery, cwm, odin κτλ οι οδηγιες ειναι παιχνιδακι :)

 

@ prattein aloga

σε ολες το κανει, ακομη και στην στοκ :lol::lol:

 

Καλά τα λέει αυτός στο video.Μιλάει για την 2.5 η οποία ήταν based on 2.3.2 την jv1 δλδ

Τα ίδια κάνεις όμως, μόνο που πρέπει να περάσεις την jvk για την juwe 3.1 οπως σου ειπε και ο suspect21

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει αυτός στο video.Μιλάει για την 2.5 η οποία ήταν based on 2.3.2 την jv1 δλδ

Τα ίδια κάνεις όμως, μόνο που πρέπει να περάσεις την jvk για την juwe 3.1 οπως σου ειπε και ο suspect21

 

μπερδεψα το modem της jv1 που ηταν το jve με αυτο του pda

ναι οντως jv1 λεγεται η rom

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Ποιον καλο Root Explorer προτεινεται εκτος βεβαια του επι πληρωμη;

 

Και μια διαπιστωση.

τρεχω απο χτες την εκδοση 25 της ROM του Criskelo..... (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978354).

Πολυ καλη πολυ σταθερη αρκετα γρηγορη και σε συνδυασμο με τον kernel: CF-Root-XX_OXA_JVK-v2.9-CWM3RFS δινει πολυ καλη αυτονομια στην μπαταρια..........

 

Δοκιμαστε την..... Θα σας αρεσει σιγουρα.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Ποιον καλο Root Explorer προτεινεται εκτος βεβαια του επι πληρωμη;

 

Και μια διαπιστωση.

τρεχω απο χτες την εκδοση 25 της ROM του Criskelo..... (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978354).

Πολυ καλη πολυ σταθερη αρκετα γρηγορη και σε συνδυασμο με τον kernel: CF-Root-XX_OXA_JVK-v2.9-CWM3RFS δινει πολυ καλη αυτονομια στην μπαταρια..........

 

Δοκιμαστε την..... Θα σας αρεσει σιγουρα.

 

καλημερα

την δοκιμασα και γω γιατι μ αρεσε πολυ το θεμα της ειχα καποια λαγκαρισματα ομως που δε μ αρεσαν αργουσαν να ανοιξουν εφαρμογες κλπ κλπ κλπ

μπορει να μου δωσε και λαθος εντυπωση βεβαια βεβαια δεν εβαλα τον κερνελ που λες εσυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω 2 χαζες ερωτησεις σαν νιουμπας..ειμαι 2,1 root...για ν προβω σε αναβαθμιση θα πρεπει να ξερουταριστω?επισης,μπορω απο τη 2,1 να μεταπηδησω στη πιο νεα αναβαθμιση(gingerbread)?

Ευχαριστω..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

την δοκιμασα και γω γιατι μ αρεσε πολυ το θεμα της ειχα καποια λαγκαρισματα ομως που δε μ αρεσαν αργουσαν να ανοιξουν εφαρμογες κλπ κλπ κλπ

μπορει να μου δωσε και λαθος εντυπωση βεβαια βεβαια δεν εβαλα τον κερνελ που λες εσυ

 

Και εμενα στην αρχη που τη ν εβαλα μου εκανε 2-3 κολπα.

Αλλα:

1. Με τη εφαρμογη Tweaks που εχει μεσα στις εφαρμογες σου τσεκαρισε το πρωτο κουτακι που δινει περισσοτερη μνημη ελευθερη.....

2. Βαλε τον κερνελ που γραφω πιο πανω που σου δινει την δυνατοτητα για EXT4.....

 

Εκει θα δεις διαφορα.

 

Καλησπερα παιδια..εχω 2 χαζες ερωτησεις σαν νιουμπας..ειμαι 2,1 root...για ν προβω σε αναβαθμιση θα πρεπει να ξερουταριστω?επισης,μπορω απο τη 2,1 να μεταπηδησω στη πιο νεα αναβαθμιση(gingerbread)?

Ευχαριστω..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

1. Οχι δεν χρειαζεται να "ξερουταριστεις"

2. Ναι ανετα περνωντας με Odin την 2.3.3.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάω τον Speed mode 13D το κινητό δεν κάνει επανεκκίνηση αφού δεν έχω διαλέξει το auto reboot. Μένει στην οθόνη που λέει downloading και δείχνει τη μπάρα που έχει φορτώσει. Έτσι πρέπει? Αν ναι, για να το βάλω σε recovery mode τι κάνω? Το κλείνω και μετά το βάζω?
Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάω τον Speed mode 13D το κινητό δεν κάνει επανεκκίνηση αφού δεν έχω διαλέξει το auto reboot. Μένει στην οθόνη που λέει downloading και δείχνει τη μπάρα που έχει φορτώσει. Έτσι πρέπει? Αν ναι, για να το βάλω σε recovery mode τι κάνω? Το κλείνω και μετά το βάζω?

 

ε αμα δεν εχεις τικαρει το auto reboot πως θα ξεκινησει?

οταν ολοκληρωθει η διαδικασια και σου ειναι ακομη στο download mode βγαζεις το καλωδιο απο τη συσκευη, βγαζεις και τη μπαταρια και μετα ξεκινας σε recovery mode κατευθειαν

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ε αμα δεν εχεις τικαρει το auto reboot πως θα ξεκινησει?

οταν ολοκληρωθει η διαδικασια και σου ειναι ακομη στο download mode βγαζεις το καλωδιο απο τη συσκευη, βγαζεις και τη μπαταρια και μετα ξεκινας σε recovery mode κατευθειαν

 

To ξέρω ότι δεν έπρεπε να κάνει reboot, απλα το διευκρίνησα. Απλά ήθελα να μάθω αν είναι σωστό να βγάλω τη μπαταρία ή μήπως έπρεπε να κάνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..ειμαι σχετικα καινουργιοσ χρηστης του γαλαξια και ψαχνω για το πιο ενεργειακα οικονομικο μοντεμ..ειμαι με jse και τρωει 1-2% ανα ωρα σε idle χωρισ ενεργη συνδεση δεδομενων η wifi..το οποιο μογ γαινεταο αποτροπαιο,καθωσ ερχομαι απο desire z ππυ περναγε ολη μερα idle μονο με 3%..δεν ειναι απο εφαρμογη.εχω κανει εκτενεστατες ερευνεσ με spare parts και juice plotter.ειναι στανταρ το μοντεμ..μενω αθηνα και ο παροχοσ μου ειναι βονταφον...ευχαριστβ πολυ εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..ειμαι σχετικα καινουργιοσ χρηστης του γαλαξια και ψαχνω για το πιο ενεργειακα οικονομικο μοντεμ..ειμαι με jse και τρωει 1-2% ανα ωρα σε idle χωρισ ενεργη συνδεση δεδομενων η wifi..το οποιο μογ γαινεταο αποτροπαιο,καθωσ ερχομαι απο desire z ππυ περναγε ολη μερα idle μονο με 3%..δεν ειναι απο εφαρμογη.εχω κανει εκτενεστατες ερευνεσ με spare parts και juice plotter.ειναι στανταρ το μοντεμ..μενω αθηνα και ο παροχοσ μου ειναι βονταφον...ευχαριστβ πολυ εκ των προτερων.

 

3% ολη μερα στο galaxy δεν προκειται να δεις

το zsjpe εχουν αρκετα καλη αυτονομια

το ιδιο ομως εχουν και οι ρομς js3, js5, js7, js8 παρ'ολο που οι 3 πρωτες εχουν modem jpy που δεν ηταν και το κορυφαιο απο πλευρας αυτονομιας...

ποια ρομ φορας? εχεις κανει τιποτα lagfix κτλ?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

3% ολη μερα στο galaxy δεν προκειται να δεις

το zsjpe εχουν αρκετα καλη αυτονομια

το ιδιο ομως εχουν και οι ρομς js3, js5, js7, js8 παρ'ολο που οι 3 πρωτες εχουν modem jpy που δεν ηταν και το κορυφαιο απο πλευρας αυτονομιας...

ποια ρομ φορας? εχεις κανει τιποτα lagfix κτλ?

 

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση φιλε μου.τη πιο προσφατη darky's φοραω και speedmod kernel με ext4 filesystem..πολυ στανταρ πραγματα..το jse εχιε απιστευτα κλειδωματα στο gps τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση φιλε μου.τη πιο προσφατη darky's φοραω και speedmod kernel με ext4 filesystem..πολυ στανταρ πραγματα..το jse εχιε απιστευτα κλειδωματα στο gps τουλαχιστον..

 

ε ρε φιλε συγνωμη αλλα μου θες ext4 μου θες και αυτονομια...

αυτα τα 2 δεν πανε μαζι

αν εχεις προβληματα με το gps κατεβασε την εφαρμογη gps aids απο το market και καντο εγκατασταση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ε ρε φιλε συγνωμη αλλα μου θες ext4 μου θες και αυτονομια...

αυτα τα 2 δεν πανε μαζι

αν εχεις προβληματα με το gps κατεβασε την εφαρμογη gps aids απο το market και καντο εγκατασταση

 

τι εννοειεσ φιλε μου?το ext4 ειναι ανωτερο απο ολεσ τισ αποψεισ και δεν εχω βρει πουθενα ενδειξεισ πως αυξανει την ενεργειακη καταναλωση..εποσησ ειναι το filesystem επιλογησ για το gingerbread..θα δω δηλαδη βελτιωση στη καταναλωση αν ακλλαξω σε rfs?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειεσ φιλε μου?το ext4 ειναι ανωτερο απο ολεσ τισ αποψεισ και δεν εχω βρει πουθενα ενδειξεισ πως αυξανει την ενεργειακη καταναλωση..εποσησ ειναι το filesystem επιλογησ για το gingerbread..θα δω δηλαδη βελτιωση στη καταναλωση αν ακλλαξω σε rfs?

 

εγω εχω δει παντως μεγαλυτερη καταναλωση σε ext4 και ειμαι 99% σιγουρος οτι εχουν δει ολοι...

δεν ειναι το fs για το gingerbread, ειναι το fs για το nexus s ;)

το gingerbread κατα πασα πιθανοτητα για το galaxy s θα ειναι παλι σε rfs

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Συνδεω το galaxy στο pc αλλα δεν το αναγνωριζει, VISTA παροτι εχω περασει τους drivers tis samsung και ουτε στο κινητο φορτωνει το προγραμμα με το usb στην οθονη, εχω την 2.2.1 I9000XXJPU ROM ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ?????

Ευχαριστω

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...