Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η έκδοση από τον Tyxerakias για το ελληνικό Samsung keyboard δουλεύει σε JVR;

 

Βεβαιως..χωρις καμια αμφιβολια..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως..χωρις καμια αμφιβολια..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οκ έχει τα ελληνικά αλλά όταν παώ να στείλω μήνυμα λέει:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το μήνυμα μπορεί να είναι κατεστραμμένο στη συσκευή του παραλήπτη. Αλλάξτε τη λειτουργία εισαγωγής σε αυτόματη.

και ο παραλήπτης λαμβάνει με ερωτηματικά το μήνυμα.

Καμία λύση;

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχει τα ελληνικά αλλά όταν παώ να στείλω μήνυμα λέει:

 

και ο παραλήπτης λαμβάνει με ερωτηματικά το μήνυμα.

Καμία λύση;

 

Μυνηματα->ρυθμισεις->εισαγωγη λειτουργιας->και τικαρε το αυτοματο και θα εισαι οκ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μυνηματα->ρυθμισεις->εισαγωγη λειτουργιας->και τικαρε το αυτοματο και θα εισαι οκ.

 

Δούλεψε όπως είπες και ευχαριστώ αλλά έχει 63 χαρακτήρες αν δεν κάνω λάθος για ένα μήνυμα. Πως μπορώ να γυρίσω σε περισσότερους που ήταν το κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε όπως είπες και ευχαριστώ αλλά έχει 63 χαρακτήρες αν δεν κάνω λάθος για ένα μήνυμα. Πως μπορώ να γυρίσω σε περισσότερους που ήταν το κανονικό;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι που παίζει να έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρήκα κάπου...

αν περάσω κάποια custom rom, θα μπορώ να επανέλθω στη στοκ rom του κινητού(XWJPH) για να βρεθώ ξανά εντός εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι που παίζει να έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρήκα κάπου...

αν περάσω κάποια custom rom, θα μπορώ να επανέλθω στη στοκ rom του κινητού(XWJPH) για να βρεθώ ξανά εντός εγγύησης;

Nαι, θα μπορεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τις διακοπες και ειπα να κανω ενα φλασ ετσι για να ξεκινησει καλα ο χειμωνας :) Ειδα στο samfirmware αλλα εχει 2 JVR, μια CSC = I9000OXAJVQ και μια CSC = I9000SWCJVR, ποια να κατεβασω?

 

Η μηπως προβλεπεται καποια αλλη πιο καινουργεια rom τωρα συντομα?

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

 

Έβαλα και το GoSms άλλαξα και τη γλώσσα στα ελληνικά αλλά και αυτό κάπου στους 70 χαρακτήρες δίνει! Καμια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και το GoSms άλλαξα και τη γλώσσα στα ελληνικά αλλά και αυτό κάπου στους 70 χαρακτήρες δίνει! Καμια άλλη λύση;

Πηγες δηλαδη ρυθμισεις->ρυθμισεις αποστολης->υποστηριζομενες γλωσσες->μεθοδος Ελληνικων sms?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πηγες δηλαδη ρυθμισεις->ρυθμισεις αποστολης->υποστηριζομενες γλωσσες->μεθοδος Ελληνικων sms?

 

Ευχαριστώ! Έπρεπε να είχα τικαρισμένη και την επιλογή "Ενεργοποιήση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις".

Πάντως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να έχουμε 170 χαρακτήρες και στο Samsung πληκτρολόγιο; Αναγκαστικά μόνο με τη λύση του GoSms;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Έπρεπε να είχα τικαρισμένη και την επιλογή "Ενεργοποιήση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις".

Πάντως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να έχουμε 170 χαρακτήρες και στο Samsung πληκτρολόγιο; Αναγκαστικά μόνο με τη λύση του GoSms;

Bεβαιως, παρελειψα να σου πω οτι πρεπει να τικαρεις και τη συγκεκριμενη επιλογη. Δυστυχως, μονο αυτος ειναι ο τροπος για 170 χαρακτηρες στην στοκ εφαρμογη ομως (οχι στο πληκτρολογιο, το πληκτρολογιο samsung λειτουργει οπου θελεις εσυ).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ξαναενεργοποιήσω τον ήχο κλεισίματος (shutdown sound) μετά το cf-root ή semaphore kernel στην JVQ?
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ξαναενεργοποιήσω τον ήχο κλεισίματος (shutdown sound) μετά το cf-root ή semaphore kernel στην JVQ?

 

Δες στο /sbin/boot/install.sh ποια ειναι τα 3 αρχεια που σβηνει και ξαναβαλτα...

 

Απο οτι βλεπω σε semaphore ειναι /system/etc/PowerOn.snd , /system/etc/PowerOn.wav , /system/media/audio/ui/Poweroff.wav

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δες στο /sbin/boot/install.sh ποια ειναι τα 3 αρχεια που σβηνει και ξαναβαλτα...

 

Απο οτι βλεπω σε semaphore ειναι /system/etc/PowerOn.snd , /system/etc/PowerOn.wav , /system/media/audio/ui/Poweroff.wav

 

Nαι, τα 2 πρώτα τα βρήκα και είναι οκ, αλλά θέλω το shutdown, που δε μπορώ να το βρω. Δεν υπάρχει στις απείραχτες roms...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι, τα 2 πρώτα τα βρήκα και είναι οκ, αλλά θέλω το shutdown, που δε μπορώ να το βρω. Δεν υπάρχει στις απείραχτες roms...

 

Εχεις δικιο...αλλα απο οτι βλεπω ουτε σε custom(Darky,Juwe) υπαρχει...Για κανε επαναφορα των αλλων 2 να δεις μηπως χρησιμοποιει το ιδιο αρχειο για το boot και το shutdown

Edited by what
ακυρο :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...αλλα απο οτι βλεπω ουτε σε custom(Darky,Juwe) υπαρχει...Για κανε επαναφορα των αλλων 2 να δεις μηπως χρησιμοποιει το ιδιο αρχειο για το boot και το shutdown

 

Όχι... βρήκα έναν ήχο εδώ και δουλεύει, αλλά δεν είναι ο original, που θα μου πάει, θα τον βρω.

Ίσως μετατρέψω το .ogg που έχω βρει σε .wav... αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει έτοιμο, δε μπορεί.

 

EDIT: Τελικά το μετέτρεψα μόνος μου και δουλεύει...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω σχετικά με external sd τι class προτιμάμε ? Θεωρητικά το 10 είναι το καλύτερο αλλά κάπου εδώ μέσα διάβασα πως δεν έχει παρόλα αυτά την καλύτερη απόδοση .. Δε θυμάμαι όμως τι και πως για να είμαι ειλικρινής :wacko:

Μπορώ να έχω λεπτομέρειες από όσους έχουν κάνει τα ανάλογα test ?

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Εχει δοκιμασει κανεις τον νεο voodoo kernel για τις 2.3.4;Ειναι αυτος http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1225879

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω σχετικά με external sd τι class προτιμάμε ? Θεωρητικά το 10 είναι το καλύτερο αλλά κάπου εδώ μέσα διάβασα πως δεν έχει παρόλα αυτά την καλύτερη απόδοση .. Δε θυμάμαι όμως τι και πως για να είμαι ειλικρινής :wacko:

Μπορώ να έχω λεπτομέρειες από όσους έχουν κάνει τα ανάλογα test ?

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Για αντιγραφές μεγάλων αρχείων (π.χ. ταινίες), πάρε 10. Αν το θές για απλή καθημερινή χρήση που απλά μεταφέρεις συνέχεια μικρά αρχεία, μια 6άρα είναι μια χαρά, και κάποια θεωρία λέει ότι έχει καλύτερη απόδοση.

Εγώ πάντως με 10αρα που έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα πουθενά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους τους φιλους,εχω την jvp αξιζει η μεταβαση σε jvr;Ειναι χρονοβορο το στησιμο απο την αρχη για αυτο.Οι διαφορες ειναι εμφανεις;Ταχυτητα,εμβελεια wi-fi,μπαταρια,διαχειριση μνημης.
Link to comment
Share on other sites

Για αντιγραφές μεγάλων αρχείων (π.χ. ταινίες), πάρε 10. Αν το θές για απλή καθημερινή χρήση που απλά μεταφέρεις συνέχεια μικρά αρχεία, μια 6άρα είναι μια χαρά, και κάποια θεωρία λέει ότι έχει καλύτερη απόδοση.

Εγώ πάντως με 10αρα που έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα πουθενά.

 

Alex κυριως read speed θέλω. Ταινία άντε να βάλω μια στις τόσες. Απ'ότι είδα όμως μόνο το write speed τους διαφέρει οπότε.. τα 10 Mb/sec (κοινώς 100mbit) μόνο μέσω USB γίνεται να τα πιάσουμε όσον αφορά τη μεταφορά αρχείων (ούτε με το draft-n). Θα δω λοιπόν τη διαφορά στις τιμές με την 6άρα και πράττω αναλόγως. Όσον αφορά το μέγεθος, στα 32gb έχει παρατηρήσει κανείς κάποιο πρόβλημα ? Γιατί βέβαια να παρατηρήσει απλά λέω....μήπως... εάν.... ! :)

 

Ευχαριστώ πολύ !

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μετα απο ενα αποτυχημενο περασμα απο JUWE 5.3 rom θελω να περασω καθαρη stock 2.3.4 gingerbread JVR. μερικες ερωτησεις μη φαω το κεφαλι μου..

 

 

1.χρειαζομαι re-partition μιας και ειμαι τωρα με juwe ?

 

2.θελω να βαλω TW4 στην stock . μπορω να φλασαρω τον launcher κανονικα με CWM? θα εχω επισης και τον κανονικο αν το κανω κι απλα θα μπορω να αλλαζω?

 

3.μπορειτε να μου προτεινετε εναν ''σχετικα'' bug free TW4? εχω σε αρχειο τον tw4 της juwe (που ειναι πολυ καλος) εχει ομως τα custom μαυρα εικονιδια της rom μεσα και δε τα μπορω με την καμια.

 

4.υπαρχει καπιο modακι να κανω την notification bar διαφανη αλλα να διατηρηθουν κανονικα τα πρασινα εικονιδια της ginger πανω?

 

ευχαριστω in advance..

Edited by mafster
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Παιδια εδω και καποιες μερες ετοιμαζω μια ρομ βασισμενη στην 2.3.4 JVR.

Σκοπος μου ειναι να εχω μια minimal ρομ με οτι χρειαζομαι και μονο,αλλα και με πανευκολη εγκατασταση οποιουδηποτε apk εχει αφαιρεθει με την βοηθεια ενος update.zip

 

Θα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης wipe/nowipe χωρις να χρειαζεται να κατεβασετε 2 διαφορετικα zip,οπως επισης και δυνανοτητα επιλογης CSC πριν το installation.

 

O kernel που εχω επιλεξει ειναι φυσικα ο semaphore.

 

Αυτες τις μερες(ελπιζω και σημερα) να εχω ετοιμη την πρωτη BETA ωστε να δω οτι ολα πανε καλα!

Αυτο που θα ηθελα αν ειναι ευκολο,ειναι ορισμενους beta testers που θα εχουν το χρονο για bug report...

 

Ευχαριστω!και τα λεμε

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...