Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς την τελευταία Simply JPJ?Εντυπώσεις?Δεν τρελάθηκα με τη 9.4 του Darky και θέλω να βάλω κάτι να κρατήσει.. (λέμε τώρα...)

 

Πολύ καλή. Βασικά η 2.6 δεν μου άρεσε πολύ, η 2.7 είναι μια μίξη απο JS8 και JPJ όπως λέει ο dev. Πάντως μαζί με τον ultimate kernel που έρχεται πακέτο, είναι πολύ σταθερή, και πολύ γρήγορη.

Δεν είχες πρόβλημα με την darky; Γιατί και εγώ είχα αφαιρέσει κάποια apks που αφαιρώ πάντα απο το /system αλλά μου εμφάνιζε force close στο com.android.phone και την έβγαλα στο καπάκι, και τώρα λέω να της δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Όμως θα περιμένω την 9.4.1 που είναι σχεδόν έτοιμη, γιατί διάβασα 9/10 είχαν πρόβλημα στο xda.

Η simply δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα. Και είναι σχεδιασμένη πάνω στον ultimate και φαντάζομαι γι' αυτό πετάει...

 

Εdit: Δοκίμασα και την miui beta 4. Γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών (πολύ γρήγορο), στο menu μέσα δεν μου άρεσε καθόλου το scroll, αλλά κυρίως μόλις έκανα restore απο το titanium έγινε χαμός....

Και αποφάσισα να βάλω gb μόλις βγει επίσημα απο την samsung (σε μια βδομάδα περίπου πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και αποφάσισα να βάλω gb μόλις βγει επίσημα απο την samsung (σε μια βδομάδα περίπου πιστεύω)

 

:lol::lol::lol::lol:

μου αρεσει η αισιοδοξια σου...

οντως καποιες φημες ειχαν πει για τελη Μαρτιου, μακαρι :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την τελευταία Simply JPJ?Εντυπώσεις?Δεν τρελάθηκα με τη 9.4 του Darky και θέλω να βάλω κάτι να κρατήσει.. (λέμε τώρα...)

 

βαλτη...μια χαρα ειναι....και ποιο ομορφη.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση.....

Στο DamianGTO Ultimate kernel (version 1.2 Release Candidate 4) οταν παμε σε Recovery mode εχει μια επιλογη που ονομαζεται Kernel options.

Πατωντας το αυτο μας δινει 3 επιλογες:

Start-up tweaks config

 

-Android Logger

-Cifs

-TUN

 

Τι ακριβως ειναι αυτο και τι θα πρεπει να επιλεξουμε;;;;;;

Η για να το θεσω διαφορετικα τι θα ηταν καλο να επιλεξουμε;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή. Βασικά η 2.6 δεν μου άρεσε πολύ, η 2.7 είναι μια μίξη απο JS8 και JPJ όπως λέει ο dev. Πάντως μαζί με τον ultimate kernel που έρχεται πακέτο, είναι πολύ σταθερή, και πολύ γρήγορη.

Δεν είχες πρόβλημα με την darky; Γιατί και εγώ είχα αφαιρέσει κάποια apks που αφαιρώ πάντα απο το /system αλλά μου εμφάνιζε force close στο com.android.phone και την έβγαλα στο καπάκι, και τώρα λέω να της δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Όμως θα περιμένω την 9.4.1 που είναι σχεδόν έτοιμη, γιατί διάβασα 9/10 είχαν πρόβλημα στο xda.

Η simply δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα. Και είναι σχεδιασμένη πάνω στον ultimate και φαντάζομαι γι' αυτό πετάει...

 

Εdit: Δοκίμασα και την miui beta 4. Γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών (πολύ γρήγορο), στο menu μέσα δεν μου άρεσε καθόλου το scroll, αλλά κυρίως μόλις έκανα restore απο το titanium έγινε χαμός....

Και αποφάσισα να βάλω gb μόλις βγει επίσημα απο την samsung (σε μια βδομάδα περίπου πιστεύω)

 

Έβγαλαν beta 6 για τη MIUI και διορθώνει πολλά πράγματα..Σύντομα μάλλον θα περάσει στη φάση RC :D Έχει δρόμο ακόμα αλλα οι devs είναι αισιόδοξοι :)

Η Darky με τον Dark Voodoo είχε θέμα..Bootloops χωρίς προφανή λόγο τα οποία λύνονταν με battery pull, η μπαταρία τη μία δεν έχανε ούτε 1%/ώρα και την άλλη έχανε 6-7%/ώρα idle (χωρίς να το έχω πειράξει ενδιάμεσα),nandroid backup δε λειτουργούσε κλπ κλπ..Γύρισα πάλι στον Ultimate RC4 kernel και είναι ΟΚ αλλα με ξενέρωσε και θέλω να την αλλάξω..

Εμμ..Τον πιάνει μεγαλομανία τον Darky..ΟΚ πολύ καλός δε μπορώ να πώ αλλα τί τα θές τα scripts και σούξου μούξου μανταλάκια χωρίς να έχεις κάνει ένα beta testing της προκοπής όπως στην 9.3 πχ?Γιατι αν το είχε κάνει θα είχε δεί οτι κάποια πράγματα δεν πάνε καλά..

Τέλοσπάντων :p Θα δοκιμάσω αν είναι απο αύριο την Simply να δούμε τι γίνεται και με αυτή, μέχρι να βγεί RC1 MIUI :grin:

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση.....

Στο DamianGTO Ultimate kernel (version 1.2 Release Candidate 4) οταν παμε σε Recovery mode εχει μια επιλογη που ονομαζεται Kernel options.

Πατωντας το αυτο μας δινει 3 επιλογες:

Start-up tweaks config

 

-Android Logger

-Cifs

-TUN

 

Τι ακριβως ειναι αυτο και τι θα πρεπει να επιλεξουμε;;;;;;

Η για να το θεσω διαφορετικα τι θα ηταν καλο να επιλεξουμε;

 

την ιδια ακριβως απορια ειχα και εγω προχθες...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3556307#post3556307

το android logger εχω την αισθηση οτι ειναι κατι για τους developer, η εν παση περιπτωση αν δεν γνωριζεις τι ειναι κατα 99% δεν θα σου χρειαστει κιολας :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν beta 6 για τη MIUI και διορθώνει πολλά πράγματα..Σύντομα μάλλον θα περάσει στη φάση RC :D Έχει δρόμο ακόμα αλλα οι devs είναι αισιόδοξοι :)

Η Darky με τον Dark Voodoo είχε θέμα..Bootloops χωρίς προφανή λόγο τα οποία λύνονταν με battery pull, η μπαταρία τη μία δεν έχανε ούτε 1%/ώρα και την άλλη έχανε 6-7%/ώρα idle (χωρίς να το έχω πειράξει ενδιάμεσα),nandroid backup δε λειτουργούσε κλπ κλπ..Γύρισα πάλι στον Ultimate RC4 kernel και είναι ΟΚ αλλα με ξενέρωσε και θέλω να την αλλάξω..

Εμμ..Τον πιάνει μεγαλομανία τον Darky..ΟΚ πολύ καλός δε μπορώ να πώ αλλα τί τα θές τα scripts και σούξου μούξου μανταλάκια χωρίς να έχεις κάνει ένα beta testing της προκοπής όπως στην 9.3 πχ?Γιατι αν το είχε κάνει θα είχε δεί οτι κάποια πράγματα δεν πάνε καλά..

Τέλοσπάντων :p Θα δοκιμάσω αν είναι απο αύριο την Simply να δούμε τι γίνεται και με αυτή, μέχρι να βγεί RC1 MIUI :grin:

 

Συμφωνώ σε όσα λες. Αλλά πρώτον η miui βγάζει beta 6 και μετά θα σταματήσει τα quick updates και όπως λες θα περιμένουν να διορθωθούν όσα είναι να διορθωθούν και θα βγάλουν RC ή κάτι τέτοιο. Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι σύντομα.

Δεύτερον, το θέμα είναι οτι λόγω 2.3 gb, για να ξαναγυρίσεις πίσω θέλει ξανά φλασάρισμα σε 2.2 rom, και μου φαίνεται δύσκολο να λειτουργήσει το nandroid backup μετά. Άρα θέλει παραπάνω διαδικασία για μια rom που βασίζεται στην cm7 (εξού η ταχύτητα) και φυσικά έχουν αλλάξει όλο το UI της (με τα θετικά και τα αρνητικά του, όμως είναι πολύ αξιόλογη προσπάθεια όλων των devs πάνω σε αυτό το project).

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

μου αρεσει η αισιοδοξια σου...

οντως καποιες φημες ειχαν πει για τελη Μαρτιου, μακαρι :)

 

Σε κάποιο site τεχνολογίας είδα οτι η Samsung της Ρουμανίας "πηρε πίσω" την δήλωση της περι κυκλοφορίας της 2.3 στα τέλη Μαρτίου και απλά είπε οτι θα καθυστερήσει. Shocking :p .

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο site τεχνολογίας είδα οτι η Samsung της Ρουμανίας "πηρε πίσω" την δήλωση της περι κυκλοφορίας της 2.3 στα τέλη Μαρτίου και απλά είπε οτι θα καθυστερήσει. Shocking :p .

 

Α ναι? :(

αυτες τις μερες παντως καπου ειχα ακουσει οτι η samsung θα δωσει την ginger τον Μαιο

δηλαδη ζησε Μαη να φας τριφυλλι :lol:

εδω που τα λεμε ο Μαιος φαινοταν πιο ρεαλιστικη ημ/νια απο οτι ο Μαρτιος, πολυ νωρις μου φαινοταν...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η leaked κυκλοφόρησε για να την διορθώσουν στο xda και μετά να την πάρει η samsung για να την δώσει επίσημα

 

my 2 cents. :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Α ναι? :(

αυτες τις μερες παντως καπου ειχα ακουσει οτι η samsung θα δωσει την ginger τον Μαιο

δηλαδη ζησε Μαη να φας τριφυλλι :lol:

εδω που τα λεμε ο Μαιος φαινοταν πιο ρεαλιστικη ημ/νια απο οτι ο Μαρτιος, πολυ νωρις μου φαινοταν...

 

δυστυχώς

http://pocketnow.com/android/samsung-romania-samsung-galaxy-s-gingerbread-delayed

 

Πραγματικά Μάρτιος θα ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη . Απλά δεν την βγάζουν πριν την 1 Απριλιου για να έχουμα να λέμε πρωταπριλιάτικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση - παράκληση προς τα παιδιά που είναι τσακάλια και βγάζουν τους οδηγούς. Πιστεύω πως λείπει ένας οδηγός για το πως περνάμε kernel, που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ROM Manager, CWM recovery, odin, ξέρω πως αν ψάξεις θα βρεις τις πληροφορίες αλλά θα ήταν πιο εύκολο για τους αρχάριους να είναι ένας οδηγός βήμα-βήμα ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι κάνουμε όσοι δεν το κατέχουμε και πολύ.

 

Υ.Γ. Αν υπάρχει ήδη ζητώ συγνώμη, δεν θέλω να παρεξηγηθώ.:)

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

TUN allows your device to simulate a router for VPN networks, and CIFS is used for Windows File Sharing. If you don't need either of those (and most people do not), then you don't need TUN or CIFS enabled.

Το παραπάνω αναφέρει τι κάνουν αυτά τα δύο...

Μπορείτε να φλασάρετε και από recovery, το τελευταίο ζιπ είναι για recovery και το προτελευταίο για odin...τα δύο τελευταία είναι πάντα τα πιο update..τον kernel αυτόν τον φοράω από την αρχή του, είναι πραγματικά πολύ καλός, ext2 προτείνει ο ίδιος o damian για αυτό και και στην recovery έχει την επιλογή του ext 2 με το όνομα του.

Χρειάζεται μόνο λίγο προσοχή στο uv, κάντε το από την μικρότερη τιμή (25} και ανεβαίνετε σιγά σιγά, αν υπάρξει πρόβλημα δηλαδή κολλήσει το κινητό ή οτιδήποτε περίεργο πάτε αμέσως στην προηγούμενη τιμή...όπως λεει και ο developer κάθε τηλέφωνο είναι διαφορετικό και παίρνει διαφορετικές τιμές

 

Sent from Galaxy !

 

τα εχω βαλει ΟΛΑ στο τερμα χωρις προβλημα...!! περιμενω να δω απο μπαταρια...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στην προσπάθειά μου να περάσω recovery2e σε JS8 χωρίς να αλλάξω kernel.

Ακολουθώντας τις οδηγίες με adb

στο cp /sdcard/recovery2e/recovery /system/bin/

μου βγάζει cp: not found

Από έρευνα που έκανα είδα ότι το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα,

(βλ. http://android.modaco.com/content/acer-liquid-liquid-modaco-com/301081/adb-shell-commands-not-found/#entry0 )

αλλά δε βρήκα άκρη.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να flashάρω πάλι?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στην προσπάθειά μου να περάσω recovery2e σε JS8 χωρίς να αλλάξω kernel.

Ακολουθώντας τις οδηγίες με adb

στο cp /sdcard/recovery2e/recovery /system/bin/

μου βγάζει cp: not found

Από έρευνα που έκανα είδα ότι το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα,

(βλ. http://android.modaco.com/content/acer-liquid-liquid-modaco-com/301081/adb-shell-commands-not-found/#entry0 )

αλλά δε βρήκα άκρη.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να flashάρω πάλι?

 

Είναι γιατί δεν έχει γίνει σωστά install το busybox, μάλλον επειδή έκανες root με το superoneclick.

Δοκίμασε την ίδια εντολή βάζοντας busybox μπροστά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, με το ratc έκανα root. Λογικά έχω το busybox, που μου πέρασε το Titanium backup.

 

Αν έκανες με το ratc δεν έγραψες την εντολή για το busybox, όπως τη γράφω στο αντίστοιχο μήνυμα. Το titanium δε δίνει busybox στο σύστημα, αλλά μόνο στο ίδιο το titanium.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες με το ratc δεν έγραψες την εντολή για το busybox, όπως τη γράφω στο αντίστοιχο μήνυμα. Το titanium δε δίνει busybox στο σύστημα, αλλά μόνο στο ίδιο το titanium.

Την έδωσα την εντολή και δε μου έβγαλε κανένα μήνυμα λάθους....

Και μέσα στο xbin έχω busybox αν αυτό λέει κάτι.

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασα τις εντολές με το busybox μπροστά, όλα έδειξε να πήγαν καλά, αλλά μετά πάλι δε μπήκε σε recovery και κόλλησε στην πρώτη οθόνη με τα άσπρα γράμματα.... Καμία άλλη ιδέα?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα θεματακι απο το πρωι με το πληκτρολογιο της htc. το χω στο γαλαξια εδω και παρα πολυ καιρο και ειμαι με 2.2.1.σημερα αρχισε τα forcecloses ετσι στα καλα καθουμενα.ειχα βαλει χθες βραδυ ενα update τoυ talkback και αναρωτιεμαι μηπως εχει κατι να κανει αυτο. το κανα uninstall και με διαγραφη τα preferences με τον root explorer και clean install μετα αλλα παλι τα ιδια.το ιδιο εκανα και με το talkback. εχει κανεις κανα φωτο (οτινανιστικη κλητικη του φωτα) να δωσει? ευχαριστω

 

 

 

**edit: το βρηκα. για καποιο λογο κανοντας update στο talkback μου σβησε το εγκατεστειμενο apk clicker (που χρειαζεται σε συσκευες που δεν εχουν το sence της htc για να δουλευει το πληκτρολογιο). γι αυτο αν κανετε update το talkback καλου κακου εχετε προχειρο το htc ime mod μαζι με το clicker για επανεγκατασταση...

 

υποψην το νεο talkback βαζει επισης ενα νεο πληκτρολογιο παρομοιο αν οχι ιδιο με το ginger πληκτρολογιο

Edited by mafster
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ειπωθει ξανα, αλλα παρατηρησα οτι αν βαλεις στο SetCpu ολα τα priorities στο 100 (οπως λεει και ο stinger στις οδηγιες του) τοτε ουσιαστικα το screen off profile δεν λειτουργει ποτε. Οταν δυο profiles εχουν το ιδιο priority και ειναι και τα δυο ενεργα την ιδια στιγμη (πχ: battery<101% που ισχυει παντα και screen off) τοτε το προγραμμα απο μονο του θετει σε λειτουργια το profile που βρισκετε ποιο πανω στην λιστα. Οταν ειναι ολα 100 το screen off ειναι ποιο χαμηλα και απο το charging και απο το battery< αρα..δεν λειτουργει, γιατι λειτουργει ενα απο τα αλλα δυο καθε στιγμη!

 

Εγω δοκιμασα και εβαλα τα priorities ως εξης: 98 το battery<101%, 99 το charging και 100 το screen off και τωρα ολα δουλευουν. Μονο που στο screen off δεν γινεται να βαλεις max ουτε 100 ουτε 200 γιατι κολλαει πολυ οταν πας να ξεκλειδωσεις και ειναι σπαστικο και πολλες φορες επισης θα χρειαστει να βγαλεις μπαταρια..

Αυτο ομως ειναι και η αποδειξη οτι τωρα δουλευει το screen off...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ειπωθει ξανα, αλλα παρατηρησα οτι αν βαλεις στο SetCpu ολα τα priorities στο 100 (οπως λεει και ο stinger στις οδηγιες του) τοτε ουσιαστικα το screen off profile δεν λειτουργει ποτε. Οταν δυο profiles εχουν το ιδιο priority και ειναι και τα δυο ενεργα την ιδια στιγμη (πχ: battery<101% που ισχυει παντα και screen off) τοτε το προγραμμα απο μονο του θετει σε λειτουργια το profile που βρισκετε ποιο πανω στην λιστα. Οταν ειναι ολα 100 το screen off ειναι ποιο χαμηλα και απο το charging και απο το battery< αρα..δεν λειτουργει, γιατι λειτουργει ενα απο τα αλλα δυο καθε στιγμη!

 

Εγω δοκιμασα και εβαλα τα priorities ως εξης: 98 το battery<101%, 99 το charging και 100 το screen off και τωρα ολα δουλευουν. Μονο που στο screen off δεν γινεται να βαλεις max ουτε 100 ουτε 200 γιατι κολλαει πολυ οταν πας να ξεκλειδωσεις και ειναι σπαστικο και πολλες φορες επισης θα χρειαστει να βγαλεις μπαταρια..

Αυτο ομως ειναι και η αποδειξη οτι τωρα δουλευει το screen off...

 

Σωστά, το screen off πρέπει να είναι πάνω από το battery < 101% σε priority, αλλά όχι και από το charging, δεν έχει νόημα. Όσο για το 100-200 max, θα κάνω μερικές δοκιμές όπως με το Desire, π.χ. ο governor στο 100 ή 200 αλλά σε Performance αντί για Powersave. Αν θες δοκίμασε και συ και πες μας.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, το screen off πρέπει να είναι πάνω από το battery < 101% σε priority, αλλά όχι και από το charging, δεν έχει νόημα.

Εναλλακτικά, αν τα βάλεις με τη σειρά charging, screen off και battery, θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Ναι οντως..εσυ στο screen off τι εχεις max? εμενα μεχρι τα 200 δεν την παλευει καθολου..

 

Α τωρα ειδα το edit.. θα δοκιμασω..

Edited by tsilakostheone
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως..εσυ στο screen off τι εχεις max? εμενα μεχρι τα 200 δεν την παλευει καθολου αρα ειμαι για 400..

 

Με τον performance governor την παλεύει και στο 200...με τον conservative καθόλου. Ίσως το 400 να είναι καλύτερο, εξαρτάται τί τρέχει από πίσω σε κάθε τηλέφωνο. Θα κάνω παραπάνω δοκιμές και θα ανανεώσω τους οδηγούς ανάλογα... thanks!

 

Στο Desire της κοπέλας μου δοκίμασα κάτι άλλο που βρήκα online, ένα gradual underclock, δηλαδή όπως πέφτει η μπαταρία να ρίχνεις και το χρονισμό. Βοηθάει εκεί, αλλά νομίζω στο Galaxy δε θα είναι το ίδιο, αν θες δοκίμασε, δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα.

 

Wow πάντως, θέλω να δώ τί παραπάνω επίπτωση έχει αυτό, γιατί από μόνο του το setcpu ήταν τραγική βελτίωση για μένα, έστω και χωρίς να δουλεύει σωστά το screen off όλη την ώρα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση - παράκληση προς τα παιδιά που είναι τσακάλια και βγάζουν τους οδηγούς. Πιστεύω πως λείπει ένας οδηγός για το πως περνάμε kernel, που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ROM Manager, CWM recovery, odin, ξέρω πως αν ψάξεις θα βρεις τις πληροφορίες αλλά θα ήταν πιο εύκολο για τους αρχάριους να είναι ένας οδηγός βήμα-βήμα ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι κάνουμε όσοι δεν το κατέχουμε και πολύ.

 

Υ.Γ. Αν υπάρχει ήδη ζητώ συγνώμη, δεν θέλω να παρεξηγηθώ.:)

 

Bασικα (δεν θεωρω πως) χρειαζεται οδηγος για κατι τετοιο.

Στατιστικα οι kernels μπαινουν ειτε με 1) Odin ειτε με 2) CWM recovery.

Αν ο kernel που θα βαλεις ειναι στην πρωτη κατηγορια (1) τοτε περνας το αρχειο tar στο PDA, δεν πειραζεις τιποτα αλλο και πατας start.

Aν ο kernel ανηκει στην δευτερη κατηγορια (2), τοτε εγκαθιστας τον Rom Manager, επιλεγεις boot into Recovery και βρισκεσαι σε CWM recovery. Απο εκει επιλεγεις install zip from SDcard, και με τα volume keys πας στο αρχειο zip που ειναι ο kernel και τον επιλεγεις με το Power Button. Αν στη rom που εχει η συσκευη σου υπαρχει ηδη τo CWM Recovery, αγνοεις την εγκατασταση του Rom Manager και με το Power Button πατημενο για λιγο επιλεγεις Recovery (βεβαια αν εισαι με τετοια rom, τοτε μαλλον δεν χρειαζεσαι καν αυτο το post :lol:)

 

Συνηθως οι developers βγαζουν τον kernel σε δυο τυπους, εναν για Odin και εναν για CWM recovery. Απλως πρεπει να φροντισεις να επιλεξεις τον σωστο.

 

Γι'αυτο λεω πως δεν υπαρχει λογος για οδηγο, προσωπικα δεν ξερω αν μπορω να το γραψω αναλυτικοτερα και σε βηματα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Bασικα (δεν θεωρω πως) χρειαζεται οδηγος για κατι τετοιο.

Στατιστικα οι kernels μπαινουν ειτε με 1) Odin ειτε με 2) CWM recovery.

Αν ο kernel που θα βαλεις ειναι στην πρωτη κατηγορια (1) τοτε περνας το αρχειο tar στο PDA, δεν πειραζεις τιποτα αλλο και πατας start.

Aν ο kernel ανηκει στην δευτερη κατηγορια (2), τοτε εγκαθιστας τον Rom Manager, επιλεγεις boot into Recovery και βρισκεσαι σε CWM recovery. Απο εκει επιλεγεις install zip from SDcard, και με τα volume keys πας στο αρχειο zip που ειναι ο kernel και τον επιλεγεις με το Power Button. Αν στη rom που εχει η συσκευη σου υπαρχει ηδη τo CWM Recovery, αγνοεις την εγκατασταση του Rom Manager και με το Power Button πατημενο για λιγο επιλεγεις Recovery (βεβαια αν εισαι με τετοια rom, τοτε μαλλον δεν χρειαζεσαι καν αυτο το post :lol:)

 

Συνηθως οι developers βγαζουν τον kernel σε δυο τυπους, εναν για Odin και εναν για CWM recovery. Απλως πρεπει να φροντισεις να επιλεξεις τον σωστο.

 

Γι'αυτο λεω πως δεν υπαρχει λογος για οδηγο, προσωπικα δεν ξερω αν μπορω να το γραψω αναλυτικοτερα και σε βηματα :)

 

sticky :p

:lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...