Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thx!

Είναι το ίδιο keyboard με το stock android της Juwe 1.5?

edit: Είναι μεν ίδιο, αλλά τώρα έχω 4 πληκτρολόγια!

1.Swype

2.Gingerbread keyboard

3.Samsung keyboard

4.Android keyboard (το οποίο θέλω να απεγκαταστήσω).

Πώς το απεγκαθιστώ;

Είναι κλασικά ένα apk στο φάκελο system/app που το διαγραφω;

 

Δεν είχα ποτέ μου android keyboard, δες στο sgs tools στο cleanup system apps και στο advanced αν το έχει.

Αλλιώς σβήνεις ότι σχετικό apk βρεις και αν χαλάσεις το ginbrd,τότε ξαναφλασάρεις το zip.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είχα ποτέ μου android keyboard, δες στο sgs tools στο cleanup system apps και στο advanced αν το έχει.

Αλλιώς σβήνεις ότι σχετικό apk βρεις και αν χαλάσεις το ginbrd,τότε ξαναφλασάρεις το zip.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Flik το βρήκα και σε ευχαριστώ για το zipάκι!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που είναι ακριβώς το αρχείο για το boot animation ;

θέλω να βάλω αυτό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=982286

 

LOL τα σπαει:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

LOL τα σπαει:lol:

 

δουλεύει κομπλέ... μέχρι να περιμένεις να ανοίξει το κινητό βλέπεις κάτι ευχάριστο :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει κομπλέ... μέχρι να περιμένεις να ανοίξει το κινητό βλέπεις κάτι ευχάριστο :lol:

 

Πανω σε σκοτεινουλα το περασες?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που είναι ακριβώς το αρχείο για το boot animation ;

θέλω να βάλω αυτό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=982286

 

Eίναι στο /system/media .

Πάντως μπορείς να βάλεις αυτό που θες με CWM recovery κατευθείαν, έχει link (iphonefunnyflash.zip)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πανω σε σκοτεινουλα το περασες?

 

ναι κλασικά.. :p

@ αλέκο, ευχαριστώ τελικά ο προορισμός ήταν ίδιος με του nexus :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Από πού πήρες το κινητό; Πορτογαλία; Η εφαρμογή θα βρίσκεται μέσα στο /system/app, μπορείς να τη βρεις με το root explorer εύκολα και να τη σβήσεις. Δεν ξέρω πώς θα λέγεται το apk, γιατί δεν την έχω στο δικό μου τηλέφωνο... υπάρχει περίπτωση να λέγεται pt.sapo.mobile.android.newsstand.apk, ή bancasapo.apk . Mε το root explorer πάντως θα δεις το εικονίδιο και θα καταλάβεις ποιά είναι.

 

Ωραία κατέβασε το root explorer βρήκα και τα αρχεία αλλά τώρα πως τα κάνω uninstall

Edited by apostolidis1994
Link to comment
Share on other sites

Eίναι στο /system/media .

Πάντως μπορείς να βάλεις αυτό που θες με CWM recovery κατευθείαν, έχει link (iphonefunnyflash.zip)

 

υπαρχει προβλημα που λεει boot animation για nexus s...?

η γενικα μπορουμε να βαλουμε boot animation και του nexus..

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

O προορισμός είναι ο ίδιος για όλα τα android κινητά...

Το μόνο (μεγάλο ίσως, δεν ξέρω) πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν πάτε να βάλετε εικόνες για κινητά με διαφορετική ανάλυση. Το Nexus και τo Galaxy S έχουν την ίδια ανάλυση οθόνης, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αποριες οσον αφορα το Setcpu...

 

1ον)Ειναι απολυτως ασφαλες για το κινητο,με τις προτεινομενες τιμες 1000max-100min?

2ον)Σε περιπτωση που δεν είναι ενεργό κανένα profile,οι τιμες που παιρνει το setcpu ειναι αυτες που υπαρχουν στην πρωτη καρτελα?

3ον)Η συνεχης αλλαγη της συχνοτητας,δεν στρεσαρει την cpu?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Juwe 1.5(js7) με Utimate DamianGTO kernel και το κινητό είναι τελείως αλλού...είτε με lagfix είτε χωρίς...η μόνη διαφορά είναι στο quadrant όσον αφορά το lagfix...smooth and flies:)

Αν θέλετε κάτι λίγο πιο γρήγορο αλλά όχι τόσο smooth και ο SuperOptimized Kernel παίζει καλά+ το ότι έχει και OC!!

Έχω περάσει και απο js5 stock και js7 stock και js5 darky 9.3 συγκρίνοντας και lagfix παίζοντας και με όλους τους kernel (Damian, SuperOptimazed Overclocked, Voodoo 5 και 666,Speedmod)!

Δοκιμάστε το...κι ενα θεματάκι και είστε αρχηγοί...ευχαριστώ τον Tyxerakia για την js7 (απο κει ξεκίνησαν όλα) και γενικά για τη βοήθεια όλων!

Edited by pamarakos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη ZSJPG απο Doc μαζί με JPG modem..Τώρα το 'χω και φορτίζει..Άντε να δούμε τί λέει κι αυτή... :S
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με Juwe_SmartEdition_v1.5_Wipe η οποία έχει τον Speedmod K13c kernel.

Μπορώ μέσω Odin να φλασάρω τον damian kernel και όλα μέλι γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα λιγο ελευθερο χρονο σημερα και ειπα να κατσω να δοκιμασω τα 3 πιο δημοφιλη modem που κυκλοφορουν ως προς την αποδοση του GPS.

Οι δοκιμες εγιναν με το GPS TEST σε εσωτερικο χωρο διπλα σε παραθυρο με την JS7 Doc rom και speedmode kernel 13c. Τα αποτελεσματα ειναι ενας μεσος ορος υστερα απο 3 δοκιμες για το καθε modem μετα απο επανεκκινιση του τηλεφωνου.

 

JPY

Χρονος κλειδωματος: 11,10 δευτ. (20, 5.3 , 8)

Accuracy με το πρωτο κλειδωμα δορυφορων: 21,66 μετρα (25 , 15 , 25)

Δορυφοροι με το πρωτο κλειδωμα: 5 (5, 5, 5)

accuracy μετα απο 1 λεπτο: 16,66 μετρα (25 , 10 , 15)

Δορυφοροι μετα απο ενα λεπτο: 6,33 (5, 6, 8)

 

JPX

Χρονος κλειδωματος: 11,90 δευτ. (20 , 6.4 , 9.3)

Accuracy με το πρωτο κλειδωμα δορυφορων: 18,33 μετρα (15 , 15 , 25)

Δορυφοροι με το πρωτο κλειδωμα: 5 (5 ,5 ,5)

accuracy μετα απο 1 λεπτο: 11,66 μετρα (10 , 10 , 15)

Δορυφοροι μετα απο ενα λεπτο: 6 (7 , 6 , 5)

 

JPG

Χρονος κλειδωματος: 6,16 δευτ. (6.3 , 7 , 5,2)

Accuracy με το πρωτο κλειδωμα δορυφορων: 15 μετρα (15 , 15 , 15)

Δορυφοροι με το πρωτο κλειδωμα: 6 (6 , 6 ,6)

accuracy μετα απο 1 λεπτο: 8,33 μετρα (5 , 5 , 15)

Δορυφοροι μετα απο ενα λεπτο: 6,66 (7, 7, 6)

 

Συμπερασμα το JPY με το JPX δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες ,αλλα το ασιατικο JPG ειναι σαφως καλυτερο απο ολα και με διαφορα.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εβαλα πριν απο μερικες μερες την JS7 [PDA:JM2 / PHONE:JM1 /CSC:JM1 (COS)] Ολα καλα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα βρηκα το kies2.0 registry patcher και απο περιεργεια το δοκιμασα και μου βγαζει το kies την εξης αναβαθμιση: PDA:JPH / PHONE:JPP / CSC:JP9 (COS)

Ποια ειναι αυτη? ειναι καλυτερη απο αυτη που εχω και το πιο βασικο, εχει ελληνικα??

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με Juwe_SmartEdition_v1.5_Wipe η οποία έχει τον Speedmod K13c kernel.

Μπορώ μέσω Odin να φλασάρω τον damian kernel και όλα μέλι γάλα;

 

Απενεργοποίησε ότι lagfix μπορεί να έχεις, και μπορείς να περάσεις το zip μέσα και να το φλασάρεις μέσω cwm.

Μετά θα κάνεις ένα reboot system, και αν θες μετά ξαναμπαίνεις σε recovery και βάζεις για file system: All to ext2.

Θα δεις διαφορά, είμαι σίγουρος.

Εγώ τώρα δοκίμασα και simply galaxy με damian GTO και είναι εξίσου γρήγορη με την insanity.

Την juwe πάλι κάτι πήγε στραβά και δεν μπόρεσα να τη δοκιμάσω εκτενώς, πάντως με simply βγάζω 1700 στο quadrant και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ίσως τη μεγαλύτερη επίδραση την έχει ο kernel παιδιά, που θα με θυμηθείτε αν το βάλετε με all ext2.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εβαλα πριν απο μερικες μερες την JS7 [PDA:JM2 / PHONE:JM1 /CSC:JM1 (COS)] Ολα καλα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα βρηκα το kies2.0 registry patcher και απο περιεργεια το δοκιμασα και μου βγαζει το kies την εξης αναβαθμιση: PDA:JPH / PHONE:JPP / CSC:JP9 (COS)

Ποια ειναι αυτη? ειναι καλυτερη απο αυτη που εχω και το πιο βασικο, εχει ελληνικα??

 

δεν εχω ιδεα ποια ειναι, αλλα σιγουρα ειναι πιο παλια και "χειροτερη" απο την JS7 ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει προβλημα που λεει boot animation για nexus s...?

η γενικα μπορουμε να βαλουμε boot animation και του nexus..

 

δεν έχει πρόβλημα και εγώ δεν το έβαλα και τυχαία, είχανε γράψει με το galaxy s οτι δουλεύει κομπλέ

anyways τζάμπα πείραγμα, αλλά το να παραμετροποιείς το σύστημα κατά βούληση είναι αγάπη :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα ποια ειναι, αλλα σιγουρα ειναι πιο παλια και "χειροτερη" απο την JS7 ;)

 

αμα ειναι πιο παλια γιατι τη βγαζει αυτοματα?? Anyway δεν ειμαστε για πειραματα ετσι κιαλλιως μια χαρα ειναι η JS7! Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι πιο παλια γιατι τη βγαζει αυτοματα?? Anyway δεν ειμαστε για πειραματα ετσι κιαλλιως μια χαρα ειναι η JS7! Thanks!!

 

φιλε δεν εχω ασχοληθει ποτε με το kies για να σου πω

η JS7 ειναι η τελευταια ρομ που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη για Ευρωπη παντα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε ότι lagfix μπορεί να έχεις, και μπορείς να περάσεις το zip μέσα και να το φλασάρεις μέσω cwm.

Μετά θα κάνεις ένα reboot system, και αν θες μετά ξαναμπαίνεις σε recovery και βάζεις για file system: All to ext2.

Θα δεις διαφορά, είμαι σίγουρος.

Εγώ τώρα δοκίμασα και simply galaxy με damian GTO και είναι εξίσου γρήγορη με την insanity.

Την juwe πάλι κάτι πήγε στραβά και δεν μπόρεσα να τη δοκιμάσω εκτενώς, πάντως με simply βγάζω 1700 στο quadrant και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Ίσως τη μεγαλύτερη επίδραση την έχει ο kernel παιδιά, που θα με θυμηθείτε αν το βάλετε με all ext2.

 

Το κινητό είναι ήδη γεμάτο με apps κλπ.

Αν μετά την αλλαγή kernel αλλάξω το file system δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα υπάρχοντα αρχεία που είναι ήδη μέσα στο τηλέφωνο;

Και σε κάθε επόμενη αλλαγή του file system θα είναι όλα κομπλέ;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ήδη γεμάτο με apps κλπ.

Αν μετά την αλλαγή kernel αλλάξω το file system δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα υπάρχοντα αρχεία που είναι ήδη μέσα στο τηλέφωνο;

Και σε κάθε επόμενη αλλαγή του file system θα είναι όλα κομπλέ;

 

Αν πατήσεις να γίνει αλλαγή του fs, τότε με το που πάει να κάνει reboot, θα σε ρωτήσει αν θες να αλλάξεις το config, και αν πατήσεις απλά το YES την πρώτη επιλογή, τότε θα κάνει backup data, αλλαγή fs, restore data.

Έχει και κάτω επιλογή χωρίς backup-restore, και προφανώς κάνει factory reset.

Όλα αυτά αφού έχεις ξεκινήσει μια φορά με τον νέο kernel, και μετά επιστρέφεις στο recovery για το filesystem.

 

Επίσης πριν καν φορτώσεις τον gto, κάνε ένα nandroid backup μόνος σου, για να τραβήξει και το system και το data για να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εβαλα πριν απο μερικες μερες την JS7 [PDA:JM2 / PHONE:JM1 /CSC:JM1 (COS)] Ολα καλα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα βρηκα το kies2.0 registry patcher και απο περιεργεια το δοκιμασα και μου βγαζει το kies την εξης αναβαθμιση: PDA:JPH / PHONE:JPP / CSC:JP9 (COS)

Ποια ειναι αυτη? ειναι καλυτερη απο αυτη που εχω και το πιο βασικο, εχει ελληνικα??

 

δεν εχω ιδεα ποια ειναι, αλλα σιγουρα ειναι πιο παλια και "χειροτερη" απο την JS7 ;)

 

Καλά τί λες; Κι εσύ Βασίλη δε βλέπεις; :p

Λες έβαλες την JS7 και μετά παραθέτεις σε παρένθεση την παλιά Eclair JM2?

 

Αυτή που σου βγάζει το Kies είναι η Froyo JPH η Ελληνική, που βγήκε το Δεκέμβρη. Αφού προφανώς το τηλέφωνό σου έχει Eclair.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...