Jump to content

[iOS 4] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G/3GS/4/4S, iPad


DjArte
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν εγω δραματική μείωση στην αυτονομία δεν είδα. Με την 4.3 υπήρχε ένα θεματακι αλλα διορθωθηκε.

 

Απο cydia όλα τα γνωστά που πωλούνται δουλεύουν εκτός απο το action menu. Δεν τα έχω όλα αλλα αν δουλεύουν όσα έχω σημαίνει ότι και τα αλλα πάνω κάτω το ίδιο θα είναι. Επίσης αυτο που δεν δουλεύει είναι το προγραμματακι που επαναφέρει backup των cydia εφαρμογών.

 

Επίσης αν κάποιος δεν είχε JB πριν δεν χρειάζεται να στήσει απο την αρχη.

Περνά την 4.3.1 ρίχνει το backup του και μετα κάνει JB σαν κύριος χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μενα η μπαταρια ειναι πολυ καλυτερη απο τη 4.2.1.

Δε φτανει την αυτονομια της 4.1 αλλα πλησιαζει.

Οσο για τα περι Cydia, έπαιξε τα παντα σωστα απο οτι ειχα στην 4.2.1.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια ματια εκει και οποιος εχει κατι αλλο,ας το αναφερει,ωστε να αποφυγουν οποια προβληματα,οσοι περνανε στην 4.3.1 με JB:)

 

Cydia apps/tweaks μη (ακομη) συμβατα με το νεο iOS 4.3.1

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάποιος δεν είχε JB πριν δεν χρειάζεται να στήσει απο την αρχη.

Περνά την 4.3.1 ρίχνει το backup του και μετα κάνει JB σαν κύριος χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σωστή παρατήρηση Κώστα. Να επισημάνω απλώς πως εάν κάποιος μετά το JB στην 4.3.1 θελήσει να ξαναγυρίσει σε default κατάσταση διατηρώντας όλες τις ρυθμίσεις που είχε πριν προβεί στο JΒ, θα πρέπει να διασφαλίσει πως το αρχικό backup που θα πάρει από το iTunes αμέσως μετά το update στην 4.3.1 θα σωθεί σε διαφορετικό path στον δίσκο (η μπορεί να το μετονομάσει για παράδειγμα), καθώς όλα τα επερχόμενα backups που ενδεχομένως να δημιουργηθούν κατά τον συγχρονισμό της JB συσκευής πλέον θα αντιγράψουν το αρχικό backup αρχείο και θα περιέχουν πλέον και "πλεονάζουσα" πληροφορία που θα προέρχεται από το JB της συσκευής. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες βγαινει νεο JB fix για την 4.3.1...:cry::cry::cry:

ταδε εφη @Musclenerd πρν απο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξήγησες, ΔΕΝ αναμένεται νέο jailbreak ή jailbreak fix

Αναφέρθηκε σε ένα απλό update (και όχι νέο unlock !) για το ultrasn0w το οποίο ούτως ή άλλως ΔΕΝ "σε" αφορά εφόσον "έχεις" SIM free (ξεκλείδωτη) συσκευή (όπως είναι ΟΛΕΣ όσες πωλούνται στην Ελλάδα)!

Edited by Te_salat
Link to comment
Share on other sites

'εχω την 4.2.1 και το έχω κάνει jb

αν περάσω την 4.3.1 οι εφαρμογές που

έχω τώρα μπορώ με κάποιο back up

να της έχω στην 4.3.1 ? έχω κάποιες

αγορασμένες εφαρμογές από το cydia

θα λειτουργήσουν και με το νέο Update ?

το συνδέω με το i-tunes και πρέπει να έχω

κάπου στο σκληρό τις εφαρμογές περασμένες.

μήπως αναμένεται να βγει και jb με το greenpoison?

φοβάμαι να το κάνω με το άλλο πρόγραμμα

μη κάνω καμιά πατάτα και μας μείνει το κινητό

στο χέρι .

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έκανα χθες το βράδυ την διαδικασία με επιτυχία. Ξυπνάω σήμερα το πρωί και βλέπω στην οθόνη No service. Κάνω restart πάλι τα ίδια. έχει κανείς ιδέα τι γίνεται? Το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο σε πάροχο αλλά έχω την original κάρτα sim.

 

 

edit: Μάλλον έπρεπε να αφήσω το itunes να κάνει το activation πριν το jailbreak? Απλά δεν έχω χρόνο τώρα οπότε με βλέπω χωρίς κινητό σήμερα.

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξήγησες, ΔΕΝ αναμένεται νέο jailbreak ή jailbreak fix

Αναφέρθηκε σε ένα απλό update (και όχι νέο unlock !) για το ultrasn0w το οποίο ούτως ή άλλως ΔΕΝ "σε" αφορά εφόσον "έχεις" SIM free (ξεκλείδωτη) συσκευή (όπως είναι ΟΛΕΣ όσες πωλούνται στην Ελλάδα)!

 

Εχει αναφερθει πολλάκις, οτι η 4.3.1 εχει προβληματα στο wifi, hotspot, etc... το μηνυμα του Musclenerd γραφει τα παρακατω:

 

The 4.3.1 issues (signal bars, etc) are fixed http://is.gd/OYktXf but need a few days to test all devices + FW (again: not a new unlock!)

 

It's probably confusing, so worth repeating: this isn't a new unlock. It's a compatibility fix for current unlockers only

 

Δεν εγραψα οτι ειναι νεο unlock. Εγραψα οτι ειναι FIX. Αυτο το fix εντελη αφορά unlockers.

Ο σκοπός μου δεν είναι να μπερδέψω κανέναν. Στο φόρουμ γράφονται νέες πληροφορίες - όταν ανακοινώνονται - καθώς και διορθώσεις ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ. Αυτο το thread, εαν διαβάσεις τον τιτλο, θα δεις οτι απευθύνετε σε Software Activation JB και Unlocking. Μη ξεχνάς οτι υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ εχει SIM FREE iphone και ενδεχομένως να τον ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το εν λογο Fix.

 

Καλη σου μερα.

Edited by Te_salat
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Χθες περασα και εγω την 4.3.1 αλλα παρατηρησα μεγαλη μειωση στην αναμονη της μπαταριας.

Απο το πρωι που ηταν 100% εχει πεσει στο 80% χωρις να κανω χρηση και χωρις να τρεχει κατι στο Backround.

 

Εχει παρατηρισει κανεις αλλος μειωση στον χρονο της μπαταριας?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

'εχω την 4.2.1 και το έχω κάνει jb

αν περάσω την 4.3.1 οι εφαρμογές που

έχω τώρα μπορώ με κάποιο back up

να της έχω στην 4.3.1 ? έχω κάποιες

αγορασμένες εφαρμογές από το cydia

θα λειτουργήσουν και με το νέο Update ?

το συνδέω με το i-tunes και πρέπει να έχω

κάπου στο σκληρό τις εφαρμογές περασμένες.

μήπως αναμένεται να βγει και jb με το greenpoison?

φοβάμαι να το κάνω με το άλλο πρόγραμμα

μη κάνω καμιά πατάτα και μας μείνει το κινητό

στο χέρι .

Οι εφαρμογές που έχεις αγοράσει απο cydia δεν χάνονται. Απλα θα πρέπει να τις κανεις και πάλι εγκατάσταση.

Όταν τις αγορασες το έκανες χρησιμοποιοντας τον λογαριασμό σου στο Facebook, σωστά?

 

Αφου κανεις το JB, θα ανοίξεις το cydia και θα πας στο Manage Account. Θα κανεις log in με το Facebook σου και πάλι και θα σου εμφανισθούν οι αγορασμενες εφαρμογές τις οποίες θα εγκαταστήσεις χωρίς να τις ξανα πληρώσεις φυσικά.

 

Για τις δωρεάν εφαρμογές απο Cydia καλο είναι να κανεις το εξής για να τις ξαναβρεις.

Πήγαινε τώρα όπως είσαι στο cydia και πάρε screenshots απο τα sources και τα πακέτα που έχεις κατεβασμένα.

Αποθηκευσε τις φωτογραφίες στον υπολογιστη σου και μετα το JB θα τα ξαναπερασεις όπως τα είχες.

 

Για τις εφαρμογές απο το app store, θα φροντισεις πριν κανεις το restore να μεταφερεις όσες εφαρμογές έχεις αγοράσει η κατεβάσει κατευθείαν απο το iPhone στο iTunes. Σου έχω εξηγησει πως γίνεται σε παλιοτερο μήνυμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει πολλάκις, οτι η 4.3.1 εχει προβληματα στο wifi, hotspot, etc... το μηνυμα του Musclenerd γραφει τα παρακατω:

 

The 4.3.1 issues (signal bars, etc) are fixed http://is.gd/OYktXf but need a few days to test all devices + FW (again: not a new unlock!)

 

It's probably confusing, so worth repeating: this isn't a new unlock. It's a compatibility fix for current unlockers only

 

Δεν εγραψα οτι ειναι νεο unlock. Εγραψα οτι ειναι FIX. Αυτο το fix εντελη αφορά unlockers.

Ο σκοπός μου δεν είναι να μπερδέψω κανέναν. Στο φόρουμ γράφονται νέες πληροφορίες - όταν ανακοινώνονται - καθώς και διορθώσεις ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ. Αυτο το thread, εαν διαβάσεις τον τιτλο, θα δεις οτι απευθύνετε σε Software Activation JB και Unlocking. Μη ξεχνάς οτι υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ εχει SIM FREE iphone και ενδεχομένως να τον ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το εν λογο Fix.

 

Δ

Καλη σου μερα.

Διευκρίνησα και επιμένω ότι με βάση το tweet του MuscleNerd (το οποίο αναφέρεις ως "πηγή" σου) δεν προκύπτει πως αναμένεται καινούργιο/βελτιωμένο jailbreak όπως ανέφερες/υπονόησες στο αρχικό σου post.

Τα "προβλήματα" που περιγράφεις αφορούν όσους έχουν περάσει την 4.3.1 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΟΥΝ ΤΟ BASEBAND (π.χ. στο iPhone 4 έχουν κρατήσει την 1.59.00) και δεν έχουν σχέση με τη διαδικασια jailbreak αλλά με το γεγονός ότι η 4.3.1 έχει "θεματάκια" με παλιά baseband ΑΣΧΕΤΑ με το αν οι συσκευές είναι jailbreaked ή όχι.

Το tweet του MuscleNerd αφορά το ultrasn0w και όσους χρειάζονται KAI unlock κι όχι μόνον jailbreak (επιπλέον ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπονόησα ότι όλοι έχουμε/έχουν SIM free συσκευές ή ότι οτιδήποτε σχετικό με unlock είναι άσχετο με το παρόν thread).

Αυτά τα διευκρίνησα, σε συνδυασμό με την επισήμανση για το ότι όσοι έχουν SIM free συσκευές ΔΕΝ έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ να ΜΗΝ αναβαθμίσουν το baseband (όπως π.χ. ΟΛΟΙ όσοι έχουν αγοράσει iPhone από Ελληνικό κατάστημα), για τους εξής απλούς λόγους :

Διαβάζοντας το αρχικό σου post κάποιος που δε ξέρει πολλά για το θέμα οδηγείται στο συμπέρασμα ότι :

1. Το υπάρχον jailbreak έχει πρόβλημα .

2. Θα "βγεί" νέο/"καλύτερο".

Κανένα από τα δύο δεν είναι αληθές σύμφωνα με το tweet του MuscleNerd στο οποίο "βασίστηκες".

Edited by Te_salat
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω εγώ που έχω κλειδωμένη έκδοση στην εταιρεία Orange και χρησιμοποιώ κάρτα sim της Orange θα έχω πρόβλημα; Θα ξαναδοκιμάσω την διαδικασία ξανά το απόγευμα. Προσωρινά είμαι με ένα ωραιότατο No service. :)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "θα έχω πρόβλημα;" ;;;

Αν έκανες jailbreak διατηρώντας baseband 1.59.00, δηλαδή αν έκανες jailbreak μέσω pwnagetool ή sn0wbreeze και χρησιμοποιείς το ultrasn0w για να μπορείς να "ξεκλειδώσεις" τη συσκευή σου για χρήση σε οποινδήποτε πάροχο τότε θα περιμένεις το fix για το ultrasn0w.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα οποιος εχει το χρονο και τη καλη διαθεση,να διαβασει το ποστ μου στο θεμα αν αξιζει η οχι το JB και να με βοηθησει να παρω τη τελικη αποφαση...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3577991#post3577991

 

Ευχαριστω...:rolleyes:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "θα έχω πρόβλημα;" ;;;

Αν έκανες jailbreak διατηρώντας baseband 1.59.00, δηλαδή αν έκανες jailbreak μέσω pwnagetool ή sn0wbreeze και χρησιμοποιείς το ultrasn0w για να μπορείς να "ξεκλειδώσεις" τη συσκευή σου για χρήση σε οποινδήποτε πάροχο τότε θα περιμένεις το fix για το ultrasn0w.

 

Δεν χρησιμοποίησα το ultrasn0w. Έκανα ό,τι έλεγαν οι οδηγίες από την κεντρική είδηση. Πρόβλημα εννοώ ότι δεν λειτουργεί ως κινητό, δεν έχω σήμα. To wifi επίσης δεν μου πάιζει αλλά πρέπει να δοκιμάσω και άλλο δίκτυο γιατί ίσως το συγκεκριμένο δίκτυο έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχάς με ποιό "εργαλείο" έκανες jailbreak ;

Με το pwnagetool με το sn0wbreeze ή με το redsn0w ;

Αν έκανες με το τελευταίο τότε ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ BASEBAND=προς το παρόν (και για το άμεσο μέλλον) ΔΕΝ μπορείς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου με το ultrasn0w=η συσκευή σου θα μπορεί να λειτουργεί ΜΟΝΟ με SIM της Orange.

Δες πρώτα στις ρυθμίσεις της συσκευής σου στο "About" ποια έκδοση έχεις στο "Modem Firmware".

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχάς με ποιό "εργαλείο" έκανες jailbreak ;

Με το pwnagetool με το sn0wbreeze ή με το redsn0w ;

Αν έκανες με το τελευταίο τότε ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ BASEBAND=προς το παρόν (και για το άμεσο μέλλον) ΔΕΝ μπορείς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου με το ultrasn0w=η συσκευή σου θα μπορεί να λειτουργεί ΜΟΝΟ με SIM της Orange.

Δες πρώτα στις ρυθμίσεις της συσκευής σου στο "About" ποια έκδοση έχεις στο "Modem Firmware".

 

Φίελ ευχαριστώ για την απάντηση. Αναβάθμισα με το RedSn0w αλλά όπως είπα δεν με πειράζει να λειτουργεί μόνο με Orange αφού τέτοια κάρτα έχω αλλά η απορία μου είναι γιατί δεν λειτουργεί. Το modem firmware είναι 04.10.01. Μετά το restore μου ζήταγε να το συνδέσω με itunes για να ξεκλειδώσει αλλά προχώρησα στο jailbreak. Εκεί ήταν το λάθος μου?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας μετα απο κάθε iOS update κάνω ένα καλιμπραρισμα αφήνοντας την να πέσει κάτω απο 20%, μετα το συνδεω με τον υπολογιστη να φορτίσεις απο εκει.

Δεν το βγάζω μόλις δείξει 100% αλλα το αφήνω άλλη μια ώρα. Μετα το βγάζω και το ξαναβαζω για 10 λεπτά.

 

Αυτο που μου δημιουργεί απίστευτη κατανάλωση σε αναμονή ανεξαρτητως iOS, είναι το wifi.

Αν για παράδειγμα αφήσω το τηλέφωνο στο υπνοδωμάτιο με ανοικτο το wifi μπορει να χάσω και 20% σ ένα βράδυ.

Αν το αφήσω στο σαλόνι δεν επιρεαζεται καθόλου. Αυτο συμβαίνει γιατί το υπνοδωμάτιο βρίσκεται πολυ μακριά απο το ρουτερ και το σήμα του είναι ελάχιστο. Αντίθετα με 3G δεν επιρεαζεται καθόλου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως να κανω downgrade σε 4.2.1 απο την 4.3.1? δεν εχω αυτα τα shh or shsh η οπως στο καλο τα λενε! εχω κατεβασει το ταινι ανμπρελα αλλα δεν βγαζω ακρη

 

κανεις;;;;;;;;;;;;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ok θα δοκιμάσω το απόγευμα, ευχαριστώ!

 

Εάν δεν προχώρησες σε activation της συσκευής μέσα από το iTunes μετά το restore αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις σήμα. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,αυτο το"Hotspot"που ειναι κριμενο?Μιλαω για Iphone 4(4.3.1 JB).Αλλα και πριν το JB δεν το ειδα καπου!Να πω επισης οτι εχω Wind,αν παιζει καποιο ρολο...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν προχώρησες σε activation της συσκευής μέσα από το iTunes μετά το restore αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις σήμα. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

 

Ναι όλα δουλεύουν ρολόι τώρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...