Jump to content

Σύγκριση τιμών σταθ. Τηλεφωνίας-Εναλλακτικοί παροχείς


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως το είπες:

ΜΑΛΛΟΝ

Δεν υπάρχει καμία καθολικά φθηνότερη.

Πες τι κλήσεις κάνεις περισσότερο, αν προτιμάς μειωμένες χρεώσεις τα σαββατοκύριακα ή τις βραδινές ώρες κλπ και τότε ίσως βρεθεί κάποια εμφανώς φθηνότερη.

 

Οι μόνες που συνιστώ να απορρίψεις από την αρχή είναι οι Tellas, Forthnet, Mondialine που έχουν ελάχιστη χρεώση προς κινητά 1 λεπτό, τη στιγμή που ακόμα και ο πΟΤΕ έχει μισό λεπτό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (27 Απρ. 2004 , 13:19)

 

Όπως το είπες:

ΜΑΛΛΟΝ

Δεν υπάρχει καμία καθολικά φθηνότερη.

Πες τι κλήσεις κάνεις περισσότερο, αν προτιμάς μειωμένες χρεώσεις τα σαββατοκύριακα ή τις βραδινές ώρες κλπ και τότε ίσως βρεθεί κάποια εμφανώς φθηνότερη.

 

Οι μόνες που συνιστώ να απορρίψεις από την αρχή είναι οι Tellas, Forthnet, Mondialine που έχουν ελάχιστη χρεώση προς κινητά 1 λεπτό, τη στιγμή που ακόμα και ο πΟΤΕ έχει μισό λεπτό.

 

 

Exw forthnet alla den to exw se tipota na tin allaxw.

 

An exereseis tin elaxistin xrewsi kapoio allo meionektima tis?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος through (27 Απρ. 2004 , 17:15)

 

Η -κατά γενική ομολογία- τραγική της ποιότητα και οι τσιμπημένες της τιμές. Πλην αστικών που είναι στον μέσο όρο, στις υπόλοιπες είναι από τις ακριβότερες. Συν του ότι αν θες online ανάλυση δεν σου στέλνει έντυπη, και όταν σου στέλνει έντυπη σου έχει μόνο τις κλήσεις άνω των €0,0733 και όχι όλες όπως κάνει κάθε εναλλακτικός.

 

Καθολικά φθηνότερη δεν υπάρχει, αλλά πρόχειρα μπορεί εύκολα να καταλήξει κάποιος πως οι 4 καλύτερες επιλογές αυτή τη στιγμή είναι: Q-Telecom, ACN, TelePassport, Vivodi. Συνδυασμός μεταξύ μερικών ή όλων εξ' αυτών οδηγούν στη μέγιστη οικονομία.

 

 

Se eyxaristw!

Dedomenou oti oi kliseis einai kiriws astikes kai kinita (oxi yperastika) kai oti xreiazomai kai kapoia etairia me kapoia organwsi kai ypodomi...Ti tha protinate?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά συνιστώ τρεις εταιρίες: Q-Telecom - Vivodi - Lannet

Ως καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή θεωρώ την Q, με μόνο ελάττωμα το ότι χρεώνει ανά λεπτό τις αστικές κλήσεις.

 

Φίλε through μήπως έκανες λάθος ότι η ACN χρεώνει καθημερινές 20:00-08:00 0,023/λεπτό τις υπεραστικές; Αυτό σίγουρα το προσφέρει η vivodi, οπότε μήπως ήθελες να γράψεις Vivodi;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (27 Απρ. 2004 , 23:04)

 

Εγώ προσωπικά συνιστώ τρεις εταιρίες: Q-Telecom - Vivodi - Lannet

Ως καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή θεωρώ την Q, με μόνο ελάττωμα το ότι χρεώνει ανά λεπτό τις αστικές κλήσεις.

 

Φίλε through μήπως έκανες λάθος ότι η ACN χρεώνει καθημερινές 20:00-08:00 0,023/λεπτό τις υπεραστικές; Αυτό σίγουρα το προσφέρει η vivodi, οπότε μήπως ήθελες να γράψεις Vivodi;

 

 

Ontws meionektima.

Opote kapoia me kales times(mikres oi diafores etsi ki'alliws)/Kali poiotita/Ikanotita exelixis sta texnika themata/Ikanotita meiwsis timwn/Kala oria gia tin elaxisti xrewsi (astikes/kinita)...

(Mipws oloi ayta zitame??? :p :p )

 

ti exoume tote?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από lewton

Φίλε through μήπως έκανες λάθος ότι η ACN χρεώνει καθημερινές 20:00-08:00 0,023/λεπτό τις υπεραστικές; Αυτό σίγουρα το προσφέρει η vivodi, οπότε μήπως ήθελες να γράψεις Vivodi;

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι ο through έχει δίκιο για τις υπεραστικές κλήσεις από την Acn...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Απρ. 2004 , 01:27)

 

Φίλε πολύ καλή δουλειά (ειδικά το ότι μέτρησες και τις ειδικές προσφορές των εταιριών), μόνο μια παρατήρηση έχω: είναι λίγο κουφό να βγαίνει πρώτη επιλογή για κλήσεις προς κινητά η Forthnet τη στιγμή που έχει ελάχιστη χρέωση ένα λεπτό ενώ η συντριπτική πλειοψηφία (και ο πΟΤΕ!) έχει ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου σχόλια. :)

 

Γι αυτό λοιπόν πρόσθεσα στις κλήσεις απο τον κάθε παροχέα προς κινητά την minimum χρέωση του καθενός για την κάθε κλήση σε κινητό.

:D

 

Ωστόσο διευκρινίζω... :D

 

<μιας και αναρωτιόσουνα γιατί βγήκε πρώτη επιλογή για κλήσεις προς κινητά η Forthnet τη στιγμή που έχει ελάχιστη χρέωση ένα λεπτό ενώ η συντριπτική πλειοψηφία (και ο πΟΤΕ!) έχει ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό.>

 

(ΚΑΙ για τις κλήσεις σε κινητά , όπως και για τις αστικές , υπεραστικές και διεθνείς κλήσεις) η ταξινόμηση έγινε βάση της τιμής χρέωσης της κάθε εταιρίας. :o

 

Πλέον για τις κλήσεις προς κινητά φαίνεται και η minimum χρέωση. ;)

 

Στις αστικές , υπεραστικές και διεθνείς κλήσεις οι χρεώσεις ανά λεπτό σημειώνονται με κόκκινο!! :!:

 

To νέο αρχείο μπορείτε να το λάβετε κλικάροντας

 

εδώ!

 

:cool:

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GKONTO ( 8 Απρ. 2004 , 16:14)

 

Με το νέο πρόγραμμα LANNET EGO, γίνεται πλέον πολύ δύσκολη η σύγκριση μεταξύ των παρόχων. Από το 8001111780 μου έδωσαν τα παρακάτω παραδείγματα.

Αν μιλήσω 20 λεπτά σε κινητά στην τέταρτη ζώνη χρέωσης (10 το βράδυ με 8 το πρωί), παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 3,92€ και θα έχω μιλήσει 25 λεπτά σε κινητά, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,1568€/λεπτό. Αν μιλήσω 20 λεπτά σε υπεραστικά στην τέταρτη ζώνη χρέωσης, παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 0,98€ και θα μιλήσω 25 λεπτά σε υπεραστικά, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,0392€/λεπτό. Αν μιλήσω 20 λεπτά σε διεθνή στην τέταρτη ζώνη χρέωσης, παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 3,6€ και θα μιλήσω 25 λεπτά σε διεθνή, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,144€/λεπτό.

Λαμβάνοντας υπόψη και το δίκτυο της εταιρίας, μάλλον πρόκειται για καλές τιμές.

 

 

 

Φίλε GKONTO για να γίνει η σύγκριση μεταξύ των παροχέων προσπάθησα να εισάγω κοινές παραμέτρους και κατά το δυνατόν να συμπεριλάβω και τυχόν ειδικά προγράμματα όπως Tellas-My Greece ή Forthnet Αγαπημένοι Προορισμοί κ.α. :)

 

Όντως το πρόγραμμα Lannet-EGO περιπλέκει τα πράγματα καθώς δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στους άλλους παροχείς (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) για να γίνει σύγκριση. Ωστόσο κάτι που αναρωτιέμαι

 

(χωρίς να αμφισβητώ την εταιρία ...δεν έχω άλλωστε διαμορφώσει ακόμα μια "πλήρη" εικόνα για τη Lannet)

 

είναι το ΠΩΣ θα τα κερδίζεις ...και ΠΩΣ μπορείς να ελέγχεις πρακτικά ότι όντως κέρδισες αυτά τα λεπτά ομιλίας... και άν τυχόν μένει η εταιρία στα λόγια ή αν τυχόν σου προσφέρουν λιγότερα λεπτα ομιλίας απο τα "κερδισμένα" σου. :blink:

 

***Και ένα τελευταίο , το πρόγραμμα το συγκεκριμένο Lannet-EGO δεν αναιρεί την ήδη υπάρχουσα σύγκριση που έκανα.Τα προγράμματα <γενικά και ειδικά> που περιλαμβάνω , υπάρχουν και οι τιμές τους είναι οι παρούσες και ισχύουν (εκτός αν έχει γίνει ανατιμολόγηση σε κάποια εταιρία τον τελευταίο 1-1.5 μήνα και δεν πήρα πρέφα).

 

Φιλικά. :)

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος through (28 Απρ. 2004 , 10:39)

 

Γητευτή καλή και σίγουρα χρονοβόρα η προσπάθειά σου, αλλά έχεις αρκετά λαθάκια και επίσης δεν είναι σωστό να συγκρίνεις προγράμματα χωρίς πάγιο με προγράμματα με πάγιο.

 

Κάποια λάθη που είδα στα γρήγορα:

1) Στην Tellas η χρέωση αστικών είναι ανά λεπτό

2) Ποιος σου είπε ότι η Cosmoline χρεώνει καθημερινές τα υπεραστικά προς 0,024;

3) Η χρέωση ΟΤΕ προς TIM είναι 0,22

4) Σ/Κ 8-20 δεν μπορεί να είναι καλύτερη στα αστικά η Tellas που έχει χρέωση ανά λεπτό.

5) Σ/Κ 20-8 δεν μπορεί να είναι καλύτερη στα αστικά η Tellas που έχει χρέωση ανά λεπτό, όταν η Vivodi έχει ίδια χρέωση με ανα sec μετά το 2ο λεπτό.

6) Στις χρεώσεις κινητών υπάρχει ένα μπάχαλο, αφού έχει γίνει το μπέρδεμα προγραμμάτων με πάγιο και χωρίς πάγιο, έχεις ξεχάσει το δωρεάν Q-Family, έχεις ξεχάσει να αναφέρεις την ελάχιστη χρέωση για κινητά απο OTE, Tellas, Columbia και Telecom Plus κλπ κλπ.

 

Τέσπα... Με τις απόλυτες τιμές δεν βγάζεις άκρη. Εγώ έχω κάνει τις προτάσεις μου παραπάνω και μπορείς να πάρεις μια ιδέα. Απλά έχει παραγίνει "δαιδαλώδες" το excel-άκι σου ;)

 

 

Φίλε through ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λαθάκια που βρήκες.Τα διόρθωσα άμεσα!! :!:

 

Επίσης διορθώθηκε η σειρά ταξινόμησης κάποιων εταιριών με την ίδια χρέωση για την ίδια μέρα και ώρα :!:

1ες οι εταιρίες με χρέωση/sec

2ες οι εταιρίες με χρέωση/λεπτό

3α τα ειδικά προγράμματα με πάγιο.

 

Για το πρόγραμμα Q-Family που μου είπες δεν βρήκα τιμοκατάλογο. :(

 

Ενδεικτικά λέει το site της Q για το εν προκειμένω πρόγραμμα

"Στην υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας Q 1765 που σας παρέχει η Q-TELECOM μπορείτε να δηλώσετε έως 5 αριθμούς Q-TELECOM (699), για κάθε αριθμό που έχετε συνδέσει στη συγκεκριμένη υπηρεσία.Έτσι μπορείτε να εξασφαλίσετε πολύ χαμηλές χρεώσεις στους αριθμούς που καλείτε συχνότερα.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας γίνεται άμεσα αφού καλέσετε στο 1765 1222."

 

Να σαι καλά και ευχαριστώ και πάλι για τα λάθη που βρήκες!! :)

 

Το αρχείο μπορείτε να το κάτεβάσετε εδώ !

 

 

 

 

*** Σχετικά με το "δαιδαλώδες" καταλαβαίνω μεν αλλά αν παρέθετα απλώς την καρτελίτσα <Για εκτύπωση> θα λέγανε αρκετοί

<Κάτσε ρε φίλε ...και που ξέρουμε ότι δεν προωθείς την μια ή την άλλη εταιρία> :confused: :blink:

Γι αυτό ενσωμάτωσα και την ανάλυση με οδηγίες για όποιον θέλει να το ψάξει. ;)

 

 

 

Για απλοποίηση πάντως προτείνω να δει ο καθένας την οικονομικότερη εταιρία για τον κύριο όγκο κλήσεων που κάνει , και να προσπαθήσει να τη συνδιάσει με μερικές ακόμα (κατα το δυνατόν λίγες) για πραγματική οικονομία (σβήνοντας όλες τις υπόλοιπες για να μην τον μπερδέυουν.)

 

Εκτυπώνοντας το έχει ανα πάσα ώρα και στιγμή (προκειμένου να μην ανοίγει κάθε φορά το PC) την συμφέρουσα εταιρία για κάθε μέρα και ώρα. :cool:

 

Φιλικά.

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κι εγώ με την σειρά μου για κλήσεις προς κινητά, χωρίς ελάχιστη χρέωση, ενιαία τιμή προς όλες τις εταιρίες, τιμή 0,205 Ευρώ/λεπτό + ΦΠΑ:

Πρόκειται για την Web Telecommunications, με αρκετά καλή ποιότητα... :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...