Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε τι ανάλυση τραβάς το βίντεο; Οι sense 3,5 roms δεν τραβάνε σωστά πάνω από 320*240 video
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα αν δεν θες να έχεις πολλά προγράμματα ανοιχτά,δεν δουλεύεις ως high end την ρομ.Και δυστυχώς και ο dorimanx παρατάει το hd2 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24178396&postcount=3465

και πλέον έχουμε μείνει με ελάχιστους developers.Πιστεύω ότι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν πρόκειται πια να δούμε κάτι νέο στο hd2 σε ότι αφορά το android,γιατί στα wp7 o cotulla συνεχίζει να δουλεύει και θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε και τα wp8

 

μόλις τώρα διάβαζα που τα παρατάει o dorimanx

και με στεναχωρεί το γεγονός καθώς κυριολεκτικά η συσκευή πετούσε (και ας μήνες είχα κάνει όλα τα κόλπα που έλεγε)

τώρα πια μου μένει μόνο αυτή -->mwakiousRUNNINGrom® 7.8.151 Se7en Sins (k:warrenb213,sense3.5)

αλλά δεν θέλω να βάλω sense

όσο για την cyanogenMod θεωρώ ότι χρειάζεται δουλειά για να φτάσει στην σπιρτάδα τον dorimanx

και ξαναερχόμαστε στο μεγάλο αναπάντητο ερώτημα να πάρω ΚΑΙ ένα δεύτερο HD2?

ή ήρθε ο καιρός να πάω σε μία άλλη συσκευή??

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν λίγο δοκίμαζα τον τελευταίο 6.3 κερνελ του dorimanx.Μου κόλλησε και πάλι (όπως και μερικές ακόμη εκδόσεις του που είχα δοκιμάσει) στον dolphin browser.H ταχύτητα της dorimanx rom ειναι καλύτερη απο την cm7 αλλά τι να την κάνω όταν έχει απρόβλεπτα bugs;Προσωπικά λοιπόν θέλω ένα tytung r14 kernel με υποστήριξη zram.Αν κάποιος ξέρει κάτι περί αυτού,ας απαντήσει.

και ξαναερχόμαστε στο μεγάλο αναπάντητο ερώτημα να πάρω ΚΑΙ ένα δεύτερο HD2?

ή ήρθε ο καιρός να πάω σε μία άλλη συσκευή??

Αλλη συσκευή.Οσο υπήρχαν developers άξιζε το hd2.Τώρα πια που δεν υπάρχουν,δε πρόκειται να διορθωθούν και τα όποια εναπομείνοντα bugs.Δε λέω πως για κάποιο καιρό καιρό ακόμη,δε θα συνεχίσουν να βγαίνουν ρομς αλλά όλες θα έχουν τα ίδια bugs.Χρειάζεται κάτι παραπάνω από απλούς chefs για να συνεχίσει να "ζει" το hd2

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Oι ics που έχουμε τώρα δουλεύουν σχετικά καλά.Για να τελειοποιηθεί χρειάζομαστε κάποιον-ους developers να κάνουν είτε ένα full port τον 3.0.x κερνελ μαζί με το full hwa,είτε backport το full hwa στους κερνελ 2.6.32 ή 2.6.35 που έχουμε αυτή την στιγμή.Mέσα στις επόμενες ημέρες θα έχουμε και νέες ics roms με την νέα έκδοση android 4.0.4 οπότε ισως κάτι αλλάξει προς το καλύτερο Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε bbb τραβούσα βίντεο σε 640*480 σε 320*240 που δοκιμασα δεν λεει καθολου. Γι αυτό ξαναγύρισα στην παλιά και καλή typhoon οπου ειναι σταθερή αξία σαν rom.
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποια εφαρμογη για απενεργοποιηση των δεδομενων αλλα

να δεχομαι και να στελνω mms,οπως υπηρχε στο WM?

 

Υπάρχει στις ρυθμίσεις....απενεργοποίηση data.....

Τα data είναι άσχετα με το τηλέφωνο/sms.....

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν λίγο δοκίμαζα τον τελευταίο 6.3 κερνελ του dorimanx.Μου κόλλησε και πάλι (όπως και μερικές ακόμη εκδόσεις του που είχα δοκιμάσει) στον dolphin browser.H ταχύτητα της dorimanx rom ειναι καλύτερη απο την cm7 αλλά τι να την κάνω όταν έχει απρόβλεπτα bugs;Προσωπικά λοιπόν θέλω ένα tytung r14 kernel με υποστήριξη zram.Αν κάποιος ξέρει κάτι περί αυτού,ας απαντήσει.

 

Αλλη συσκευή.Οσο υπήρχαν developers άξιζε το hd2.Τώρα πια που δεν υπάρχουν,δε πρόκειται να διορθωθούν και τα όποια εναπομείνοντα bugs.Δε λέω πως για κάποιο καιρό καιρό ακόμη,δε θα συνεχίσουν να βγαίνουν ρομς αλλά όλες θα έχουν τα ίδια bugs.Χρειάζεται κάτι παραπάνω από απλούς chefs για να συνεχίσει να "ζει" το hd2

 

εσύ Χρήστο βλέπεις να μένεις στα Android ?

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπήρχαν developers άξιζε το hd2.Τώρα πια που δεν υπάρχουν
Μήπως ήρθε η ώρα να μαγειρέψεις καμιά ρομ .μπας και δούμε επιτέλους κάποιον Έλληνα σεφ στα android.
Link to comment
Share on other sites

εσύ Χρήστο βλέπεις να μένεις στα Android ?

Εννοείς να μένω γενικά στο android ή να αφήνω το hd2 με android;

Μήπως ήρθε η ώρα να μαγειρέψεις καμιά ρομ .μπας και δούμε επιτέλους κάποιον Έλληνα σεφ στα android.

Chef υπάρχουν.Κernel Developers δεν υπάρχουν.Tα nexus one/desire έχουν καλύτερο hwa από το δικό μας στις ics ρομ τους.Και ενώ υπάρχει ο κώδικας δεν έχει βρεθεί κάποιος ακόμη να τον κάνει port στο hd2.Εννοείται ότι αν ήταν εύκολο ή ήξερα πως γίνεται,θα το είχα κάνει ήδη.Εδώ και πολύ καιρό προσπαθούν οι marc1706,rick1995 και 2-3 ακόμη νομίζω να κάνουν port τον cm kernel 2.6.38 αλλά και πρόσφατα τον 3.0.χ. και για το hd2 αλλά δεν τα έχουν καταφέρει ακόμη.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αφού θ' αλλάξουμε συσκευή ,που θ' αλλάξουμε ,αν θα μείνεις στα ρομποτακια ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία έλυσα το πρόβλημα της αναβάθμισης κατεβάζοντας το hspl4 και φορτώνοντας την 3.03.

Από εκεί και πέρα η αναβάθμιση από 1.48 στην 3.14 έγινε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι το forum δεν είναι chat, καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας αλλά ρε παίδες γι' αυτό υπάρχουν τα pm's..

Φιλικά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος φίλος έχει θέματα με SOD's ας δοκιμάσει το wake my Android pro ,δουλεύει . Ανάβει στιγμιαία την οθόνη στο χρόνο που θα του ορίσουμε ,που πρέπει να είναι μεγαλύτερος του χρόνου αναμονής ...

 

 

Δεκτή η παρατήρηση @kollatos , απλά έχουμε και τα ψυχαναγκαστικά μας με το τι θα κάνουμε ,ποια μπορεί να είναι η επόμενη ημέρα ,μετά το hd2 το χάος ... :)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και η πρώτη ics rom με την νέα έκδοση 4.0.4 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1441462
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και η πρώτη ics rom με την νέα έκδοση 4.0.4 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1441462

 

Τη δοκίμασες φίλε μου, κάποιες εντυπώσεις?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Oχι.Ειναι κάποιο bug που υπάρχει

 

Ναι διαβασα οτι υπαρχουν θεματα με την καμερα, αλλα ειπα μηπως. Ευχαριστω.

Όντως δοκιμασες την νεα ICS?

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω από σήμερα το πρωϊ.Συνεχίζει να έχει τα γνωστά bugs με το hwa (no flash player,no chrome browser,όχι τόσο καλή εγγραφή κάμερας-->αν και με ένα νέο fix γράφει μέχρι 30" καλύτερα από πριν) αλλά δεν την λες αργή.Ισα-ισα που μου φαίνεται πιο γρήγορη από την 4.0.3.Δουλεύεται κανονικά για καθημερινή χρήση
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω από σήμερα το πρωϊ.Συνεχίζει να έχει τα γνωστά bugs με το hwa (no flash player,no chrome browser,όχι τόσο καλή εγγραφή κάμερας-->αν και με ένα νέο fix γράφει μέχρι 30" καλύτερα από πριν) αλλά δεν την λες αργή.Ισα-ισα που μου φαίνεται πιο γρήγορη από την 4.0.3.Δουλεύεται κανονικά για καθημερινή χρήση

 

Μια χαρα λοιπον, ευχαριστουμε για το feedback! Θα παρακολουθω το thread της ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα diceplayer ad. και παίζει και τα mp4 720p που δεν παίζει ο mx player!! Mε software codec βέβαια που σημαίνει ότι ρίχνει κάπως την ποιότητα αλλά τουλάχιστον τα παίζει σε σχέση με τον mx player που με sw codec δεν μπορεί να παίξει μαζί εικόνα-ήχο

Εdit

Ακυρο μετά από λίγη ώρα αναπαραγωγής κολλάει τρελά :worry:

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...θελω τα φωτα σας

Αποφασισα μετα απο πολυ καιρο που χρησιμοποιω WM να κανω μια αλλαγη και να περασω Android

Αν και εχω διαβασει παρα πολλες σελιδες (ειναι αμετρητες) απο το φορουμ καπου εχω μπερδευτει...

Το HD2 ειναι αγορασμενο απο GR και εχω Rom : 1.66.482.1 ELL με radio : 2.06.51.07.

Αν καταλαβα καλα αν περασω την επισημη Rom της HTC την ELL 3.14.482.2 δεν χρειαζεται να φλασαρω HSPL και νεο radio (αυτο σκοπευω να κανω και να περασω καποια sd Android)

Μεχρι στιγμης ολα καλα?

Μπορει καποιος που εχει δοκιμασει Roms Android να μου πει πια απο ολες να περασω?Καποια που τρεχει με τα λιγοτερα προβληματα ή καποια που κατα την γνωμη του ειναι καλη?

Ευχαριστω

(Φυσικα αν εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες για το φλασαρισμα,επειδη θα το επιχειρησω για πρωτη φορα,ειναι ευπροσδεκτες)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...θελω τα φωτα σας

 

Θα σε συμβούλευα, για οικονομία χρόνου, να βάλεις κατευθείαν nand rom αντί για τα windows mobile.

Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί αλλά θα σου πω τον πιο σημαντικό....Αφού θα καταλήξεις που θα καταλήξεις σε αυτό, γιατί να μην το κάνεις μια ώρα αρχύτερα??? :lol: :lol:

 

Συμβουλεύσου τον οδηγό που έχει ο bbbb στην υπογραφή του (στο ακριβώς προηγούμενο μήνυμα σου).

 

Πάρε ένα url με μία καταπληκτική σε όλα rom. Κατεβάζεις από το mirror 1 την "Dorimanx-Rom-3.1.5.1-Nightly-274-All-in-One.zip" και το CWM "Recovery_5.0.2.7_B6-TOUCH_CWR-FIXED.zip" που θα χρησιμοποιήσεις στο 6.

 

Όπου κολλήσεις σφύρα, αν και περιληπτικά (!!!!!!!!) κάνεις τα παρακάτω:

 

(υποτίθεται ότι θα κάνεις αυτό που λες για να έχεις το σωστό hspl 2.08 και radio, αλλιώς οδηγίες-->http://www.bytheway.gr/showthread.php?p=77440#post77440)

 

1. Πρώτα από όλα κάνε μια αντιγραφή των δεδομένων της κάρτας σου στον υπολογιστή σου.

2. Κάνε φορμάτ την κάρτα με το https://www.sdcard.org/downloads/formatter_3/eula_windows/

πρέπει να έχεις έναν adapter για το pc σου

3. Erase phone Memory-->Task 29-->http://www.bytheway.gr/attachment.php?attachmentid=3364&d=1268768491

4. Φλάσαρε το radio 2.15.50.14-->http://rapidshare.com/files/439777431/Radio_Leo_2.15.50.14.zip

5. Install MAGLDR http://cotulla.pp.ru/leo/Android/DFT_LEO_MAGLDR113_DAF.rar

a. Power on phone, hold <Volume down> button until the boot loader appears, “USB” should appear in the white rectangle

b. From the PC, flash MAGLDR 1.13 (run ROMUpdateUtility.exe)

c. Power off phone (remove and reinsert battery if necessary, reconnect to USB)

6. Flash the CWM partition layout

a. Power on phone, hold <Power> button until the MAGLDR Boot menu appears

b. Select option „USB Flasher“ (press <Volume down>, <Volume up> buttons to change menu option, press <Call> button to select)

c. From the PC, flash the ClockworkMod Recovery version (run DAF.exe)

7. Create a SDext and swap(256Mb)

a. Ξεκινάμε τον magldr και μετά το clockwork recovery

b. Πάμε στην επιλογή advanced--->partition sd card

c. Επιλέγουμε το μέγεθος του ext partition 1gb. Στη συνέχεια κάνουμε swap file, επιλέγουμε 256.

8. Flash “Dorimanx-Rom-X.X.X-Nightly-XXX-All-in-One !!

9. Make a backup via recovery after all to have a backup if you do something bad later.

10. Όσον αφορά τις επαφές και τις συναντήσεις από το ημερολόγιο πρέπει να έχεις ένα λογαριασμό στο gmail, να τα μεταφέρεις εκεί από το outlook (αυτό σε επόμενο περιληπτικό :p) για να συγχρονιστούν πλέον με το τηλέφωνό σου.

Υποθέτω ότι έχεις συγχρονισμένες τις επαφές και το ημερολόγιο του κινητού σου με το outlook του υπολογιστή σου (!!!)

 

Παιδιά τα θυμήθηκα όλα, σωστά, για να βοηθήσω το παλικάρι στην πρώτη του βουτιά στα android??

Αν και όλα τα παραπάνω τα έχω ράψει από διάφορους οδηγούς, περισσότερο τα γράφω έτσι γιατί τα έχω εύκολα στο μυαλό μου....

Όχι ότι ακόμα δε μπερδεύομαι, αλλά λέμε τώρα::

 

p.s. παίζει επίπληξη για το μέγεθος του μηνύματος?? αν ναι, συγγνώμη.....all i want to do is help...

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...