Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω περασμένες τρεις ρομ με την μέθοδο nativeSD και καμία στην nand. Μπορώ να περάσω κάποια windows- ρομ στην nand χωρίς να χάσω δεδομένα και χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τις native;

Τον μπελά σου πας να βρεις με τα wm:lol:

Δεν γίνεται χωρίς να χάσεις δεδομένα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατέστησα λοιπόν την NexusHD 1.2 (JB) NativeSD και πραγματικά είναι πολύ ποιο γρήγορη.

Έχω όμως ένα θεματάκι, τις επιλογές των ήχων επέλεξα κατά λάθος να αναζητάει πάντα μέσω από το ES Explorer με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση στους ήχους του συστήματος. Πως μπορώ να το παρακάμψω;

 

Ρυθμίσεις → Εφαρμογές → Es Explorer → Εκκαθάριση προεπιλογών

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

O kokotas έβγαλε νέα έκδοση clk http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21821506&postcount=883 έκδοση 19-11-12 και 2 εφαρμογές.Η πρώτη ειναι το off mode alarm http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1990111 με την οποία μπορούμε να κλείσουμε το κινητό και να ανοίξει αυτόματα την ώρα που θα ορίσουμε με ξυπνητήρι.Οποιος θέλει να το δοκιμάσει,πρέπει πρώτα να βάλει τον τελευταίο clk,να έχει την ρομ nexushd2 ics v2.8 και να βάλει με ένα root explorer το apk http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34364970&postcount=18 στο /system/app με permissions rw -r -r

Η δεύτερη εφαρμογή ειναι το xboot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001686 την οποία βάζουμε στο /system/app με permissions rw -r -r και μπορούμε να μετακινούμαστε μεταξύ της nand και nativesd roms απευθείας,επιλέγοντας το boot partition στο οποίο έχουμε φλασάρει τον kernel της ρομ που θέλουμε να πάμε.

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω περασμένες τρεις ρομ με την μέθοδο nativeSD και καμία στην nand. Μπορώ να περάσω κάποια windows- ρομ στην nand χωρίς να χάσω δεδομένα και χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τις native;

 

ψιλομπερδεύτηκα... :cry:

windows mobile rom ή windows phone 7 rom; Για την πρώτη όχι δε χάνεις τίποτε απλά βάζεις τη συσκευή στον bootloader,συνδέεις το καλώδιο και φλασάρεις μια wm rom είτε κάποια custom,είτε την επίσημη 3.14 για τη συσκευή σου και μετά θα ξεκινάς τις nativesd μέσω των wm.Για την δεύτερη αν χρησιμοποιήσεις μια άλλη sd,δε χάνεις τίποτε απλά θα πρέπει να εναλλάσεις τις κάρτες.Αν τώρα θες στην ίδια να έχεις dual boot wp7/android τότε θα πρέπει να πάρεις backup και να ακολουθήσεις κάποια διαδικασία όπως αυτή που περιγράφεται στα video που υπάρχουν στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του θεματος.Θελω σαφεις οδηγιες για μια διαδικασια και να με συγχωρειτε αν εχει ξανα απαντηθει.

 

Το τηλεφωνο τρεχει την CM7.2 και λεω να του περασω ics , Nand φυσικα.Επειδη τα εχω λιγο χαμενα και στο xda μπερδευομαι απο ολες τις οδηγιες που αναγραφονται (ελαχιστη ρομ κλπ) και επειδη δεν θελω να κανω κατι λαθος και να τα παιξει το τηλεφωνο, εχει καποιος να προτεινει μια 4.0+ στην οποια να παιζουν ολα ακομα και το ραδιοφωνο χωρις προσθετες εφαρμογες και να μου πει ακριβως τι πρεπει να κανω για να την περασω;Εκτος και αν ειναι ενα zip που περναω μεσω recovery. Το λεω γιατι κατεβασα μια ρομ σε zip αλλα θελει και αλλες διαδικασιες πριν φλασαριστει και δεν εχω εμπειρια απο τετοια πραγματα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια ρομ που θες.Αναγκαστικά το ραδιόφωνο με την εφαρμογή spirit fm και φυσικά αφού πρώτα ανοίγεις το bluetooth.Απο εκει και πέρα η καλύτερη ics πιστεύω πως ειναι η nexushd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860

Και πέρα από αυτό με το ράδιο όλο και κάτι άλλο μπορεί να βρει κάποιος να μη δουλεύει ανάλογα τη χρήση που του κάνει.H πικρή :p αλήθεια είναι ότι ναι μεν το hd2 τρέχει android καλύτερα από κάποιες low-mid range συσκευές του 2012 αλλά όποια ρομ και να βάλεις ανεξαρτήτου εκδόσεως,επειδή δεν υπάρχει κάποια επίσημη ρομ που να δουλεύουν όλα 100% και οι drivers που χρησιμοποιηθήκαν ειναι είτε home made,ειτε hacked απο nexus one/desire κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες,θα έρθεις αντιμέτωπος με κάποιο μικρό ή μεγάλο bug.

η διαδικασία φλασαρίσματος γίνεται με zip αρχείο.Αν θες να δεις αν μπορείς να την φλασάρεις άμεσα απο το recovery,πας στην εφαρμογή terminal και γράφεις df .Αν στο /system γράφει 170Μ και άνω σημαίνει ότι μπορεί να μπεις στο recovery και να την φλασάρεις.Αν ειναι πιο κάτω,πρέπει να μεγαλώσεις το partition.Εδώ τώρα αν έχεις clk bootloader 1.5.χ μπορείς να κάνεις τα partition απευθείας στη συσκευή μέσω του clk.Αν έχεις magldr πας στον οδηγό της υπογραφής μου και κατεβάζεις και φλασάρεις ένα 170αρι κατ`ελάχιστο partition απο την επιλογή usb flasher του magldr

Link to comment
Share on other sites

Λεει γυρω στα 210ΜΒ οποτε ειμαι καλυμμενος.Να κανω full wipe η να την περασω απο πανω; Επειδη ειναι της γυναικας μου ρωταω και δε θελω να χασει τα σκορ της σε αυτα που παιζει!!:lol::p
Link to comment
Share on other sites

Xρειάζεται full wipe αλλά μπορείς να πάρεις backup με το titanium backup και να επαναφέρεις τις εφαρμογές χρήστη + τα δεδομένα τους μετά την εγκατάσταση της ρομ.Φυσικά καλό ειναι επειδή αλλάζει η έκδοση android να μην επαναφέρεις τα δεδομένα των εφαρμογών αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις και βλέπεις το αποτέλεσμα.Φυσικά από το recovery μπορείς να κάνεις και ένα full backup της ρομ που έχεις τώρα,για κάθε ενδεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο την στιγμή που τα partition σου ειναι κατάλληλα για την ρομ που θες να βάλεις,δε κάνεις τίποτε άλλο περα απο τη χρήση του recovery για την αλλαγή της ρομ
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατεβασει και την nightly cm9 αλλα δεν υποστηριζει clk μεσω magldr και βγαζει σφαλμα κατα την εκκινηση του κινητουNAND OPEN KERNEL FAILED

.Δεν πιστευω να πεταξει τιποτα τετοιο αυτη που μου προτεινες!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε!ολα πηγαν καλα .μπλεχτηκα λιγο γιατι επρεπε να φορμαρω την μνημη σε ext4 αλλα μετα απο αυτο κομπλε!

 

Αλλο τηλεφωνο πραγματικα!

 

Η μ@λ@κια ειναι οτι μαλλον αυριο θα φυγει θα θεσσαλονικη , για πουλημα :p :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά μέχρι στιγμής με τη NexusHD 1.2 (JB) NativeSD, το απίστευτο για μένα είναι ο χρόνος που μπουτάρει η συσκευή. Με την προηγούμενη nand rom ήθελε ~5 λεπτά, τώρα θέλει μόνο 45 δευτερόλεπτα!!!

Θέλω να ρωτήσω τώρα τα εξής:

1. πως κάνουμε backup τη rom μέσω του 4EXT Recovery (πως μπαίνουμε στο 4EXT Recovery για να επιλέξουμε το backup);

2. είδα πως υπάρχει ένα apk αλλά μου ζητάει τον τύπο της συσκευής για να κατεβάσει και HD2 δεν υπάρχει (λογικό είναι), ποιον τύπο επιλέγουμε;

3. κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όταν ανοίξω το power menu, οι επιλογές recovery και bootloader από το Reboot δεν δουλεύουν είναι σωστό αυτό ή κάτι θα πρέπει να ρυθμίσω;

4. επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (και παλιότερα) ότι αρκετές φορές μου ανάβει το led πορτοκαλί-πράσινο, και για να το"σβήσω" πρέπει να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής, τί είδους ειδοποίηση είναι αυτή;

Edited by kastel71
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά μέχρι στιγμής με τη NexusHD 1.2 (JB) NativeSD, το απίστευτο για μένα είναι ο χρόνος που μπουτάρει η συσκευή. Με την προηγούμενη nand rom ήθελε ~5 λεπτά, τώρα θέλει μόνο 45 δευτερόλεπτα!!!

Θέλω να ρωτήσω τώρα τα εξής:

1. πως κάνουμε backup τη rom μέσω του 4EXT Recovery (πως μπαίνουμε στο 4EXT Recovery για να επιλέξουμε το backup);

2. είδα πως υπάρχει ένα apk αλλά μου ζητάει τον τύπο της συσκευής για να κατεβάσει και HD2 δεν υπάρχει (λογικό είναι), ποιον τύπο επιλέγουμε;

3. κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όταν ανοίξω το power menu, οι επιλογές recovery και bootloader από το Reboot δεν δουλεύουν είναι σωστό αυτό ή κάτι θα πρέπει να ρυθμίσω;

4. επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (και παλιότερα) ότι αρκετές φορές μου ανάβει το led πορτοκαλί-πράσινο, και για να το"σβήσω" πρέπει να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής, τί είδους ειδοποίηση είναι αυτή;

 

Σίγουρα έχεις magldr!

1. κατα την επανεκκίνηση κράτα πατημένο το power. Έτσι θα μπεις στον bootloader και θα επιλέξεις το 8.ad recovery. Απο το μενού 10.servises->1.bootsettings->2. Alwaysmenu και YES, μπορείς να το αλλάξεις αυτό και να μπαίνει πάντα στο μενού του magldr μετά απο επανεκκίνηση

2.δεν κατάλαβα τίποτα

3.Γνωστό θέμα με τον magldr. Λειτουργούν με τον cLK.

4.Συνεχόμενο πράσινο-πορτοκαλί; Μάλλον θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

για το apk δωσε λινκ.για να κανεις backup στο θεμα της nexushd2 θα βρεις το αρχειο nativesd touch recovery.Μπαινεις στο 4ext φλασαρεις το nativesd touch recovery και αυτο σε καθοδηγει ωστε να κανεις backup της rom
Link to comment
Share on other sites

Αρα σου έχει σβηστεί το recovery.στη nand εχεις κάποια ρομ; δες στον οδηγό για το πως τρέχεις το 4ext recovery απο την κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω (αν αυτό βέβαια παίζει ρόλο) πως δεν έχω άλλη rom εγκατεστημένη πλην αυτής.

Που είναι ο οδηγός που λες;

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω (αν αυτό βέβαια παίζει ρόλο) πως δεν έχω άλλη rom εγκατεστημένη πλην αυτής.

Που είναι ο οδηγός που λες;

 

Προφανώς δεν έχεις περάσει το recovery στο κινητό σου. Εδώ θα βρεις τα αρχεία για το εγκαταστήσεις.

http://goo.im/devs/Xylograph/Various/Recoveries

 

Στο φάκελο NAND θα βρεις τα recovery που εγκαθίστανται στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Αυτό εγκαθίστανται ή με CLK (που δεν έχεις) ή και μέσω Recovery (που παλι δεν έχεις).

 

Στο φάκελο SD θα βρεις τα recovery που εγκαθίστανται στην microSD. Απλά ξεζιπάρεις το αρχείο στην SD και μέσω MAGLDR επιλέγεις απο magldr→services→boot settings→Ad sd dir και επιλέγεις τον φάκελο του recovery

 

Οπότε βάλε την SD έκδοση για πιο εύκολα και γρήγορα.

Edited by anothersunnyday
Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις άλλη ρομ στην nand θα επιλέξεις το sd recovery και το ξεκινάς όπως περιγράφει ο anothersunnyday
Link to comment
Share on other sites

http://smileys.on-my-web.com/repository/Respect/king-033.gif

 

Παιδιά το να πω "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" θα ήταν πολύ λίγο.

"Αν δε ήσασταν κι εσείς τί θα κάναμε κι εμείς"

 

:respect: :respect: :respect:

 

Υ.Γ.: Backup μόνο μόνο με την επιλογή "SD-EXT" κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την επιλογή advanced backup--->sd-ext κάνει backup όλες τις ρομ που έχει κάποιος στο sd-ext.Για backup μόνο μιας συγκεκριμένης ρομ χρησιμοποιείς όπως έγραψα και πριν το nativesd touch recovery https://sites.google.com/site/nativesdtouchrecovery/
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο μπαταρία πως την παλεύετε? Έχω την μαμίσια bat και την NexusHD2 JB σε NAND και ενώ σε standby είναι νορμαλ, με ανοιχτή οθόνη βλέπω να κατεβαίνουν τα ποσοστά 2 - 2 %.

 

Έλεγα οτι μετράει μέρες το HD2 επειδη έχω ένα γνωστό από αμερική και έρχεται αρχές δεκεμβρίου, να μου έφερνε το nexus 4. Αλλα όπως δείχνουν τα πράγματα δεν θα προλάβει να το πάρει και θα ξεμείνω λίγο ακόμα με τον λεοντα.

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

με τι-ρεις :D (3) παταρίες στην τσέπα την παλεύω γκια ντιο (2) μερε ... με tytung 2.7 native και μόνο , και περί τις 100+ εφαρμογκές

χρήστη . Σήμερα όμως που έχω το λαπτοπι κοντά , από το πρωί με 100% τώρα έχω 41% μόονο wifi ανοιχτό και λίγη χρήση σε fora & sites & mails ...

 

Χωρίς δεύτερες τρίτες μπαταρίες δεν κάνεις τίποτα φίλε μου , ίσα ίσα θα κουράζεις την μια και μοναδική μπαταρία σου και θα ψάχνεις συνέχεια πρίζες , εκτός και αν κάποιος κάνει μόνο κλήσεις

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...