Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο την στιγμή που πλέον εχουμε την nativesd μεθοδο,μία δοκιμή είναι πολύ εύκολο να γίνει.εγω την εχω ως βασικη μου ρομ και την τρέχω με nativesd
Link to comment
Share on other sites

Πως την εγκατέστησες? Ως nand ή nativesd; έχεις magldr ή clk? Στον οδηγό της υπογραφής μου,πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετά αναλυτικές οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μέσω recovery γίνεται η εγκατάσταση.Αλλά στο aroma installer τι επέλεξες? To άφησες install to sd-ext ή έβαλες install to nand?

Αν το άφησες στο sd-ext έχεις χώρο στο sd-ext partition σου; Αν την έβαλες στην nand,πριν την εγκαταστήσεις έκανες wipe data/factory reset για να σβηστει η tytung;

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που την έβαλες στο sd-ext δε χρειάζεται wipe data.Γιατί τώρα μάλλον σου έσβησε και μέρος της tytung που έχεις στην nand,αν χρησιμοποιούσες και γιαυτή κάποιο script για το sd-ext.Υποθέτω ότι μετά την εγκατάσταση στο sd-ext,πήγες magldr--->services--->ad sd dir και επέλεξες το φάκελο Nativesd.Και την ρομ την ξεκινάς από την επιλογή magldr--->boot ad sd
Link to comment
Share on other sites

Οπου νομίζεις εσύ καλύτερα.Θέλεις να κρατήσεις την nand rom σου; Την βάζεις στο sd-ext.Θελεις να έχεις μια και μόνο ρομ ή η κάρτα μνήμης σου ειναι αργή ή μη απόλυτα συμβατή με το hd2? Την βάζεις στην nand.Θέλεις απλά να δεις το interface της ρομ και αν θα σου αρέσει περισσότερο από αυτή που ήδη έχεις? Tην βάζεις στο sd-ext και αν μείνεις ικανοποιημένος,μπορείς στη συνέχεια να την βάλεις στην nand.Την έβαλες στην nand αλλά σκέφτεσαι ότι θα ήθελες να έχεις και την nexushd2; Μπορείς να βάλεις στο sd-ext την nativesd nexushd2

Οπως βλέπεις οι επιλογές ειναι αρκετές.Αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια χαζή απορία που όσο και αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση.

Έχω περάσει εδώ και πολύ καιρό μια gingerbread rom στο hd2 μου. Από τότε έχω εγκαταστήσει πολλά apps κάποια από τα όποια πληρωμένα. Τώρα θέλω να περάσω μια ICS, για τα τηλεφωνά και ημερολόγιο νομίζω ότι κάνω restore απλά συγχρονίζοντας με το gmail αλλά με της εφαρμογές τι γίνετε;

Μπορώ κάποιες από αυτές που έχω να της ανακτήσω κάπως αυτοματοποιημένα ή όχι?(μέσω του Google play από το PC?)

Με τις πληρωμένες τι γίνετε?

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup τα sms μου και να τα περάσω μετά την αλλαγή rom?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup η καλύτερη λύση για full backup των εφαρμογών και των δεδομένων τους.Οι πληρωμένες εφαρμογές από το play ειναι συνδεδεμένες με το google λογαριασμό σου.Με το που βάλεις το gmail σου σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή android ή ρομ στο hd2 σου και μπεις στο play θα σε αφήσει να κατεβάσεις δωρεάν τις εφαρμογές που έχεις ήδη αγοράσει.

Για τα sms ψάξε για κάποιο πρόγραμμα όπως το sms backup and restore.Σχετικά με το titanium και τo backup επαφών και μηνυμάτων δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171 εμείς στο hd2 δεν έχουμε efs φάκελο

Πριν αλλάξεις την ρομ μπορείς επίσης να πάρεις ένα full backup της από το recovery

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια χαζή απορία που όσο και αν έψαξα δεν βρήκα απάντηση.

Έχω περάσει εδώ και πολύ καιρό μια gingerbread rom στο hd2 μου. Από τότε έχω εγκαταστήσει πολλά apps κάποια από τα όποια πληρωμένα. Τώρα θέλω να περάσω μια ICS, για τα τηλεφωνά και ημερολόγιο νομίζω ότι κάνω restore απλά συγχρονίζοντας με το gmail αλλά με της εφαρμογές τι γίνετε;

Μπορώ κάποιες από αυτές που έχω να της ανακτήσω κάπως αυτοματοποιημένα ή όχι?(μέσω του Google play από το PC?)

Με τις πληρωμένες τι γίνετε?

Υπάρχει τρόπος να πάρω backup τα sms μου και να τα περάσω μετά την αλλαγή rom?

Ευχαριστώ..

 

Με το titanium backup μπορείς να πάρεις όλες τις εφαρμογές χρήστη και συστήματος (καλό όμως είναι να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές χρήστη γιατί οι συστήματος θέλουν προσοχή) με τα δεδομένα τους. Τα SMS με το SMS backup & restore και με το call log backup & restore το ιστορικό. Με τις πληρωμένες ισχύει το ίδιο με τις δωρεάν ακολουθούν τις συγκεκριμένο gmail σου.

 

Edit : με πρόλαβες θηρίο. Υπόψιν ότι βγήκε στις eyeem η 3.2 που μου έλυσε το πρόβλημα που είχα μέχρι την 3.1.6 και όλα δουλεύουν τώρα

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Σαν rom έβαλα τελικά την NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.7

Έχετε μήπως κάνα πληκτρολόγιο να προτείνετε για 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα sms?

Link to comment
Share on other sites

Οι 160 χαρακτήρες στα sms δεν ειναι θέμα πληκτρολογίου αλλά προγράμματος.Για πληκτρολόγιο εγώ χρησιμοποιώ το htc ime http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1594642 για να γράφεις 160 χαρακτήρες στα μηνύματα,θα πας στα μηνύματα-->ρυθμίσεις--->επιπλέον ρυθμίσεις και θα επιλέξεις το strip unicode.Aπο το play μπορείς να βάλεις και άλλα δωρεάν πληκτρολόγια όπως το multiling ή το go keyboard ή εκτός play το swype που θα βρεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313102&highlight=swype Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

................ εγκαταστήσει πολλά apps κάποια από τα όποια πληρωμένα. ............

 

Τι είναι αυτά τα πληρωμένα apps??

Καινούρια τεχνολογία ή κάτι τέτοιο....όπως εμφανίστηκε το 3d πριν λίγα χρόνια??

Όσο και αν έψαξα στο blackmart και στο 4shared, δεν κατάφερα να βρω τίποτα από δαύτα...πάντα όλα free ήταν...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οι 160 χαρακτήρες στα sms δεν ειναι θέμα πληκτρολογίου αλλά προγράμματος.Για πληκτρολόγιο εγώ χρησιμοποιώ το htc ime http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1594642 για να γράφεις 160 χαρακτήρες στα μηνύματα,θα πας στα μηνύματα-->ρυθμίσεις--->επιπλέον ρυθμίσεις και θα επιλέξεις το strip unicode.Aπο το play μπορείς να βάλεις και άλλα δωρεάν πληκτρολόγια όπως το multiling ή το go keyboard ή εκτός play το swype που θα βρεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313102&highlight=swype

διαπιστωσα οτι εχεις δικιο.

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη βοηθεια. HD2 rules,,,

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες δύο μέρες η native 2.7 μου έχει κάνει τρία reboot, τις δύο φορές σε download από το play και σήμερα το πρωί το βρήκα σε κατάσταση sod με το led πράσινο κολλημένο. Έχετε καμιά ιδέα; εγκατέστησα ξανά το auto killer memory optimizer για να δοκιμάσω αν έφταιγε αυτό στο ότι δεν έπαιζε η eyeem, λέτε να έπαιζε αυτό ρόλο;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο φταίει μάλλον κάποια εφαρμογή.Αν και πλέον δεν έχω την nexushd2 (έχω την cm9ight και την cmtight,oπότε θεώρησα περιττό να έχω και την nexushd2) όσο την είχα,δεν μου έκανε κάτι τέτοιο. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παω να κατεβασω απο το play store την Αριαδνη, που την εχω αγορασμενη, σε μια αλλη συσκευη και δεν μου τη βγαζει σαν αγορασμενη. Εννοειται με τον λογαριασμο που την εχω αγορασει.

 

Τις πταιει;;;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παω να κατεβασω απο το play store την Αριαδνη, που την εχω αγορασμενη, σε μια αλλη συσκευη και δεν μου τη βγαζει σαν αγορασμενη. Εννοειται με τον λογαριασμο που την εχω αγορασει.

 

Τις πταιει;;;

 

Γιατί δεν γράφεις για το πρόβλημα αυτό στο θέμα για τις γενικές εφαρμογές Android;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο.Αν θες κάνε την ερώτηση σου στο θέμα που υπάρχει ειδικά για τα πληκτρολόγια http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4327165#post4327165
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CMTight NativeSD και μου ρουφάει την μπαταρία, τέτοια κατανάλωση δεν είχα ούτε με τις SD rom.

Σε μια νύχτα η μπαταρία έπεσε στο 21% χωρίς να έχω τίποτα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CMTight NativeSD και μου ρουφάει την μπαταρία, τέτοια κατανάλωση δεν είχα ούτε με τις SD rom.

Σε μια νύχτα η μπαταρία έπεσε στο 21% χωρίς να έχω τίποτα ανοιχτό.

Όταν τη έβαλες έλεγε αν θέλουμε να κάνουμε εγκατάσταση κάτι για την μπαταρία ,εγώ το έκανα και η κατανάλωση είναι κανονική. μήπως φταίει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...