Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κατι τελευταιο φιλε μου πριν αρχισω την αλλαγη. Επειδη θα τα κανω ολα απο την αρχη να καθαρισω και με την ευκαιρια και το τηλεφωνο ειδα οτι εχω περασμενο μεσα το clockworkmod recovery v.3.0.2.5 και απ οσο διαβασα πρεπει να εχει βγει και η 5.0.2.6. Μπορεις να με βοηθησεις που μπορω να την βρω ετοιμη με partition 150mb η και παραπανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασε την 5.0.2.6 από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=987531 το αρχείο που λέει recovery_5.0.2.6_leo_CWR.zip μπες στο ήδη υπάρχον recovery και φλασαρέ το.Την επόμενη φορά που θα μπεις στο recovery θα έχεις το 5.0.2.6

Συμβουλή

Πριν το κάνεις αυτό,πάρε ένα backup της ρομ μέσω του recovery που έχεις ήδη περασμένο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου. Ψαχνωντας ειδα οτι εβγαλαν και εκδοση 5.0.2.7 touch rc1 που λειτουργει και στο hd2 απ οτι λενε. Την δοκιμασες καθολου? Να βαλω αυτην η προτεινεις την 5.0.2.6
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά δουλεύει και η touch beta.Αν θες αυτή κατέβασε την από http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23314249&postcount=411
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την καρτα.εμενα καποια στιγμη μου χτυπουσε fc στη μουσικη και εφταιγε η καρτα.με φορματ και τμηματικη επαναφορα των αρχειων το διορθωσα.δες ενα ισως παρομοιο θεμα και εδω http://androidcommunity.com/forums/f62/gallery-com-cooliris-media-force-close-38707/

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Τελικα αυτο εκανα και επιασε...

ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το swap partition και κάποιο παλιότερο ποστ του bbbb που αναφερόταν στο txt αρχείο 74tweaks.txt , βρήκα ένα ποστ στο xda στο θέμα της nrg που αναφέρει τα εξής:

 

1. Download and install Android Terminal

2. Open terminal and type:

su

su

zram_stats (this should give zram stats... probably no values if it's not enabled)

su

free (this should give swap stats... probably 0's if not enabled)

 

(the above are optional steps but I prefer it as it will give you a baseline comparison of whether or not zram/swap is working after completing the following instuctions)

 

3. using ES Explorer (with root access enabled) go to the following directory:

/system/etc/init.d/

>>within this directory there should be a file named "74Tweaks.txt"

4. Open "74Tweaks.txt" with ES Editor

5. In the second line it says something like "0"... swappiness...

... change "0" to "50"

6. When you close the file, make sure it's saved... you can go back into the file once it's closed just to make sure the zero value has been replaced with "50".

7. Place the "marc1706_zram_100MB.zip" file you downloaded on the root of your sd card

8. Restart your phone and boot into magldr (ie. when booting hold the "END CALL" button until you enter the magldr menu)

9. select "AD RECOVERY"

10. choose "ADVANCED"

11. choose "INSTALL FROM ZIP"

12. find the marc1706_zram_100MB.zip file and execute the update

... you should get a message that the file has been updated.

 

... reboot your phone.

 

Ακολούθησα τα βήματα και επιπλέον μετακίνησα το αρχείο 74tweaks.bak που δημιουργήθηκε στο ίδιο φάκελο, ώστε να μείνει μόνο το 74tweaks.txt τροποποιημένο, ενεργοποίησα το swap partition.

Τα αποτελέσματα θα τα περάσω σαν συνημμένο αρχείο.

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αυτός ο τρόπος ,αν κάποιος έχει κάνει κάτι διαφορετικό ας μας πει.

 

Επίσης δοκίμασα και το θέμα απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=23677602.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος που έκανες ειναι σωστή.Aν και το 74tweaks δεν έχει κατάληξη .txt ειναι σκέτο χωρίς κατάληξη.Από ότι βλέπω στο συνημένο σου,τώρα έχεις ενεργοποιήσει το zram μόνο και η χρήση του να φτάνει μέχρι 50% του μεγέθους του.Αυτό σημαίνει το swappiness "50" που έβαλες στο αρχείο 74tweaks.Το default του συστήματος ειναι 60%.Αν έχεις και swap partition στην sd,αυτό δεν χρησιμοποιείται γιατί δίνοντας την εντολή free έπρεπε να βλέπεις πάνω από 300000,εφόσον το swap partition στην sd ειναι 256mb

Προσωπικά παρατήρησα ότι το swap partition της sd με την χρήση του swapper 2 αναγνωρίζεται και χρησιμοποιείται και από τις sd ics android rom.π.χ. τώρα τρέχω την tytung v1.5 και δίνοντας στο terminal την εντολή "free" μου εμφανίζει το μέγεθος του sd swap partition.Αν και δεν το αναγνωρίζει πάντα αυτόματα μετά από reboot και πρέπει να πάω στο swapper 2 και να πατήσω on

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος που έκανες ειναι σωστή.Aν και το 74tweaks δεν έχει κατάληξη .txt ειναι σκέτο χωρίς κατάληξη.Από ότι βλέπω στο συνημένο σου,τώρα έχεις ενεργοποιήσει το zram μόνο και η χρήση του να φτάνει μέχρι 50% του μεγέθους του.Αυτό σημαίνει το swappiness "50" που έβαλες στο αρχείο 74tweaks.Το default του συστήματος ειναι 60%.Αν έχεις και swap partition στην sd,αυτό δεν χρησιμοποιείται γιατί δίνοντας την εντολή free έπρεπε να βλέπεις πάνω από 300000,εφόσον το swap partition στην sd ειναι 256mb

Προσωπικά παρατήρησα ότι το swap partition της sd με την χρήση του swapper 2 αναγνωρίζεται και χρησιμοποιείται και από τις sd ics android rom.π.χ. τώρα τρέχω την tytung v1.5 και δίνοντας στο terminal την εντολή "free" μου εμφανίζει το μέγεθος του sd swap partition.Αν και δεν το αναγνωρίζει πάντα αυτόματα μετά από reboot και πρέπει να πάω στο swapper 2 και να πατήσω on

 

Το swapper2 δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει . Παταω on και την μια γράφει κατι και την άλλη κάτι διαφορετικό.

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Η αλλαγή του 74tweaks δεν παίζει πλέον ρόλο; Να επαναφέρω τις τιμές εκεί που ήταν;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό.Νομίζω όμως πως από την στιγμή που ειναι στο φάκελο /system/etc/init.d φορτώνει αυτόματα στο σύστημα τις τιμές που γράφει εκεί μέσα.Αν του βάλεις 0 αντί 50 δε θα κάνει καθόλου swap

Εγώ όσο είχα την nrg,έσβηνα τελείως αυτό το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση αν ξερει κανεις πως μπορουμε να εχουμε FM radio στην ics 4.0.3???;)
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το play store την εφαρμογή spirit fm και ακολουθείς την διαδικασία http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21232473&postcount=4254
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μια απορια που εχω, Αν μια εκδοση android θελει 150mb partition system και εμεις κανουμε 200 η και 250 βοηθαμε ετσι στο να δουλευει ποιο ανετα το λειτουργικο η απλα κραταμε ασκοπα χωρο ανεκμεταλευτο ετσι απο την rom και το κανουμε χειροτερο?
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεύει κανονικά πρέπει να έχεις 5-6mb ελεύθερο χώρο στο /system.Με το 150αρι partition και ρομ cm7/aosp/miui έχεις ανάλογα την ρομ από 10-15mb.Aν το κάνεις 200αρι partition χειρότερα δε θα δουλεύει αλλά δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύονται άσκοπα 50+ mb
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεύει κανονικά πρέπει να έχεις 5-6mb ελεύθερο χώρο στο /system.Με το 150αρι partition και ρομ cm7/aosp/miui έχεις ανάλογα την ρομ από 10-15mb.Aν το κάνεις 200αρι partition χειρότερα δε θα δουλεύει αλλά δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύονται άσκοπα 50+ mb

 

Ok να σαι καλα. Απλα το ειχα ως απορια γιατι καμια φορα αργει να ανοιξει το κινητο και να μπει στο λειτουργικο και ειπα μηπως ηταν καλητερα με μεγαλυτερο partition.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το play store την εφαρμογή spirit fm και ακολουθείς την διαδικασία http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21232473&postcount=4254

 

Σε ευχαριστω τo εκανα και παιζει κανoνικα τo ραδιo.

 

Καλησπερα ξερει κανεις να μου πει αν μπορουμε να βαλουμε σε 4.0.3 rom τον καιρο που εχει η htc στο sense?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Σε μια sense rom που έχει την επιλογή για έκδοση Αμερικάνικη και Ευρωπαϊκή, είναι προτιμότερο να επιλέγουμε την Αμερικάνικη αν έχουμε συσκευή T-Mobile , από άποψη ταχύτητας και μόνο;

Το λέω αυτό γιατί αν επιλέξουμε την Αμερικάνικη έκδοση κάποια αρχεία πηγαίνουν στην nand και όχι στην κάρτα.

Είναι σωστό το παραπάνω; Θα ''διαβάζει'' πιο γρήγορα απο την nand και άρα θα είναι πιο γρήγορο το τηλέφωνο σε σχέση με την κάρτα;

Η μόνη δοκιμή που έκανα ήταν στην nrg και δεν είμαι πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα.

 

Κάποιος που έχει ή είχε την sense of eclipse (Τώρα είναι στην έκδοση 3.9) να γράψει εντυπώσεις; Δεν περιμένω θαύματα, αλλά τουλάχιστον αν κάνει τα βασικά εύκολα και γρήγορα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα κάποιες δουλειές στο doc2go όπως κάθε μέρα. Αφού εσωσα και βγήκα και όλα πήγαιναν καλά, άρχισε ο στοκ launcher να κάνει απανωτά fc χωρίς να εχω δυνατότητα να το παρακαμψω. Έκλεισα λοιπόν την συσκευή και ω του θαύματος έλειπαν τα πάντα από το desktop... widgets τα πάντα... υπήρχαν μάλιστα τα widgets της αρχικης standard εγκατάστασης. Παω να τα επαναφερω με το Titaniumbackup και έλεγε αρχικά ότι η ρομ μου δεν είναι rooted! Οι εφαρμογές μου όλες στην θέση τους. Απεγκαθιστω το superuser και εγκατάσταση δίνει δικαιώματα αλλά δεν μπορώ να επαναφερω πάλι τα widgets -shortcuts ??? Reboot έκανα. Πρώτα την επιφάνεια εργασίας του launcher και μετά από το titanium. ??? Αν έχει σημασία (που μάλλον κάτι σημαίνει και αυτό) τον τελευταίο καιρό το titanium έλεγε ότι το "Su έχει λάθη που δεν μπορεί να διορθώσει - να χρησιμοποιήσω άλλη μέθοδο root... "αλλά μετά δούλευε κανονικά ? nexus3.2a tytung Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται σαν data corruption και ακόμη χειρότερα "χτύπησε" και το system.Προτασή μου ειναι να κάνεις backup την κάρτα και μετά να ξανααντιγράψεις την ρομ από το pc στην κάρτα με καθαρή εγκατάσταση και να δεις αν επανέρχεται το backup.

 

Σε μια sense rom που έχει την επιλογή για έκδοση Αμερικάνικη και Ευρωπαϊκή, είναι προτιμότερο να επιλέγουμε την Αμερικάνικη αν έχουμε συσκευή T-Mobile , από άποψη ταχύτητας και μόνο;

Το λέω αυτό γιατί αν επιλέξουμε την Αμερικάνικη έκδοση κάποια αρχεία πηγαίνουν στην nand και όχι στην κάρτα.

Είναι σωστό το παραπάνω; Θα ''διαβάζει'' πιο γρήγορα απο την nand και άρα θα είναι πιο γρήγορο το τηλέφωνο σε σχέση με την κάρτα;

Η μόνη δοκιμή που έκανα ήταν στην nrg και δεν είμαι πολύ σίγουρος για το αποτέλεσμα.

 

Κάποιος που έχει ή είχε την sense of eclipse (Τώρα είναι στην έκδοση 3.9) να γράψει εντυπώσεις; Δεν περιμένω θαύματα, αλλά τουλάχιστον αν κάνει τα βασικά εύκολα και γρήγορα.

Και εγώ πάντως δοκιμάζοντας την nrg και με sd-ext αλλά και μόνο στην nand,καθώς και άλλες ρομ με χρήση μόνο nand π.χ. cm7 nightly δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα.Αλλωστε είχε γραφτεί πριν ακόμη κυκλοφορήσει ο magldr ότι η nand μνήμη του hd2 δεν ειναι ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί (πιο αργή από την sd) και ότι ίσως δεν άξιζε να μπούμε στον κόπο να βάλουμε nand android αλλά τελικά προσωπικά βλέπω ότι άξιζε

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το σωστό. Και θα πρέπει να formaρω και την κάρτα. Αλλά τώρα που την ξανατρεχω χωρίς τις συντομευσεις και τα αρχικά widgets είναι πανγρηγορη και χωρίς κανένα fc, όπως και πριν όμως. Το θέμα με τον Su συμβαίνει μόνο με το titanium που δεν είναι fc ουσιαστικά. Να ξαναεγκαταστησω τον Su? Να βάλω Su update fixer?

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το fix του superuser αλλά και πάλι αν όλα ήταν 100% οκ, θα έπρεπε να έχεις και τις εφαρμογές σου
Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές τις εχω όλες και τα δεδομένα τους και λειτουργικές από όσες πρόλαβα να δω, δεν μπορώ να επαναφερω τα widgets και συντομευσεις της προηγούμενης κατάστασης και αυτό το εχω συναρτησει εγώ αυθαίρετα με το "πρόβλημα" root που βρίσκει το titanium και δεν μπορεί να το "λύσει",και βέβαια η απώλειά τους με τα απανωτά fc του launcher. Χάθηκαν μόνο τα widgets όχι οι εφαρμογές. Τώρα φτιάχνω κανονικά πάλι widgets... ??? Άβυσσος η ψυχή του hd2 γιατί έχει ψυχή...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την typhoon 3.8.0 και το swapper 2 . Μετά τη σχετική ρύθμιση πήγα στο terminal emulator και έδωσα την εντολή zram_stats. Η εντολή δεν αναγνωρίστηκε, αλλά στην εντολή free δείχνει κανονικά στοιχεία του μέγεθος και του ποσοστού χρήσης του swap partition. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Κάποιες φορές βλέπω πως εμφανίζεται ένα μήνυμα στο τηλέφωνο, πως το swapper2 απέκτησε άδεια su, αυτό σημαίνει πως λειτουργεί κανονικά;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...