Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από χθες το βράδυ αντιμετοπίζω στο leon μου (android) το εξής πρόβλημα: πήγα να το ανοίξω και μένει στη πρώτη οθόνη όπου λέει: booting android from NAND μπλα, μπλα, μπλα μετά load done!

123456

GO GO GO!

Και μένει εκεί...παιδιά όποια βοήθεια δεκτή plsssssss

Edited by tipestora

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο recovery δοκιμασες αν μπαίνει; αν ναι δοκίμασε να κάνεις restore εφόσον υπάρχει κάποιο nandroid backup η διαφορετικά μια εγκατάσταση από την αρχή

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν μπαίνει στο AD Recovery (με πατημένο το power μπαίνεις στο magldr--->AD Recovery)

 

Αν δεν μπαίνει κι από εκεί θα πρέπει να ξαναφλασάρεις το Recovery.

 

Edit: Με πρόλαβε ο Χρήστος:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το ics 4.0 στο hd2; εγώ flashaρω την rom κανονικά, δουλεύουν όλα μια χαρά και με το που κάνω ενεργοποίηση του wifi τότε κάνει logout και μετά πέφτει σε loop και κάνει συνέχεια το ίδιο. Eχει κανείς αυτό το πρόβλημα;

Από εδώ την κατέβασα την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354267

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν μπουτάρει καθόλου αυτή.

Στο μπουτάρισμα η κολλάει η κάνει loop!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περιμένετε μερικές μέρες. Ο tytung ετοιμάζει νέα έκδοση με νέο βελτιωμενο κερνελ. Αν παρόλα αυτα θέλετε να δοκιμάσετε ics πατε στις SD roms και βάλτε την τελευταία του ankuch. Μπουταρει και από τον magldr.

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το ics 4.0 στο hd2; εγώ flashaρω την rom κανονικά, δουλεύουν όλα μια χαρά και με το που κάνω ενεργοποίηση του wifi τότε κάνει logout και μετά πέφτει σε loop και κάνει συνέχεια το ίδιο. Eχει κανείς αυτό το πρόβλημα;

Από εδώ την κατέβασα την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354267

 

είτε Nand είτε SD , εκτός των άλλων θεμάτων -ως Alpha-beta - το wifi είναι προβληματικό και σε άλλα build το data ...

Παράδειγμα η ROM του ankuch gl4 που με ρώτησες Χρήστο , μόλις ενεργοποιήσω το wifi κολλάει και έχουμε κόκκινο κουμπάκι μετά και είναι ζήτημα αν ξαναμπουτάρει με το ίδιο data.img

 

βέβαια για να λέμε και τα καλά τρέχει σαν "νεράκι" αν έχουμε την υπομονή (δύσκολο) να της δώσουμε κανα 10λεπτο να "στανιάρει"

 

είναι και root έχει και esexplorer (τα αξεσουάρ της :lol: )

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τη βοήθεια. Έχει μείνει στην οθόνη που σας περιέγραψα πιο πάνω και δεν "ακούει" καμία εντολή, για το κλείσω βγάζω μπαταρία. Τι κάνω, όλα από την αρχή;

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε τι Recovery Partition έχουμε φλασάρει;:p

 

@tipestora

Ξαναφλασάρισε από την αρχή και εύχομαι να μην είναι κάτι πιο σοβαρό (όπως είχε συμβεί σε μένα πριν από λίγο καιρό):(

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όχι και, δε μου το εμφανίζει κάπου στην οθόνη. Sorry, είδα τη μισή σου απάντηση (μπαίνω από το κινητό)...οπότε κανονικό flasharisma από την αρχή ε; Edited by tipestora

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

(όπως είχε συμβεί σε μένα πριν από λίγο καιρό):(

 

δηλαδή πήγε για εγχείρηση:X το δικό σου ;;; :cry:

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πήγε για εγχείρηση:X το δικό σου ;;; :cry:

 

Ναι....αλλαγή πλακέτας!

Αν είναι στην εγγύηση κανένα πρόβλημα. Η Arvato είναι και γρήγορη!!:D

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όχι και, δε μου το εμφανίζει κάπου στην οθόνη. Sorry, είδα τη μισή σου απάντηση (μπαίνω από το κινητό)...οπότε κανονικό flasharisma από την αρχή ε;

Αν μπαίνεις στο magldr συνέχισε με φλασάρισμα Recovery και μετά Rom. Αν όχι ξεκίνα από την αρχή με Task29.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

είτε Nand είτε SD , εκτός των άλλων θεμάτων -ως Alpha-beta - το wifi είναι προβληματικό και σε άλλα build το data ...

Παράδειγμα η ROM του ankuch gl4 που με ρώτησες Χρήστο , μόλις ενεργοποιήσω το wifi κολλάει και έχουμε κόκκινο κουμπάκι μετά και είναι ζήτημα αν ξαναμπουτάρει με το ίδιο data.img

 

βέβαια για να λέμε και τα καλά τρέχει σαν "νεράκι" αν έχουμε την υπομονή (δύσκολο) να της δώσουμε κανα 10λεπτο να "στανιάρει"

 

είναι και root έχει και esexplorer (τα αξεσουάρ της :lol: )

Εγώ δεν την βρήκα τόσο χάλια.Αλλα ναι όλες έχουν θεματάκια.Γιαυτό πρότεινα αναμονή μέχρι να κυκλοφορήσει την νέα έκδοση ο tytung.Για το wifi και τα data ειναι ανάλογα την έκδοση.Τελοςπάντων.Το καλό ειναι ότι οι devs δεν το παράτησαν το κινητό και συνεχίζουν να κάνουν δουλειά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

είναι καλύτερη από άλλες , αλλά έχω μόνιμο πρόβλημα με το wifi ,

μόλις βάλω τον κωδικό του router και πάω στην κεντρική οθόνη

κολλάει και μένει εκεί ...

όταν ξαναμπουτάρω μένει κολλημένο με ενεργό το wifi

και αυτή η κατάσταση με έχει χαλάσει ...

ενώ μέσω data άλλη φάση

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στα nand builds δεν έχει θέμα το wifi.Οσο για το data συμφωνώ.Το ics δουλεύει εκπληκτικά καλά την ppp σύνδεση.Για τον φίλο dimangelid που είχε ρωτήσει αυτό

Χρησιμοποιώ την NDT GINGER V20 με τον cLK bootloader. Το data μέσω 3G/GPRS πέφτει συνέχεια, για να επανέλθει θέλει reboot το κινητό και όλο το θέμα έχει αρχίσει να γίνεται πολύ εκνευριστικό. Από την άλλη με τον MAGLDR δεν μπορώ να φορτίσω σβηστό το κινητό. Θέλω να φορτίζω σβηστό το κινητό και να έχω σταθερή σύνδεση δεδομένων με 3G/GPRS (ειδικά τώρα που θα μπω στον στρατό) . Τι λύση υπάρχει;

Η λύση ειναι ics rom με clk.Εχει πολύ στάθερη σύνδεση.Βεβαια δε δουλεύουν άλλα πράγματα προς το παρόν στις ics roms αλλά για κάποιον που θέλει με nand android rom και clk,σταθερή data σύνδεση στο νετ (χωρις flash και γενικά video περιεχόμενο) η ics rom ειναι πολυ καλή λύση.Kαι υπάρχει και ο clk 1.65DE που επιτρέπει να μπουτάρεις και δεύτερο build από την sd αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις στο magldr συνέχισε με φλασάρισμα Recovery και μετά Rom. Αν όχι ξεκίνα από την αρχή με Task29.

 

Λοιπόν η οθόνη που βλέπω είναι η συνημμένη και δε μου επιτρέπει να κάνω τίποτα άλλο. Να ξεκινήσω από την αρχή με task29?

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πολύ καιρό να κάνεις Task29 καλύτερα να κάνεις τώρα.

 

1. task29

2. Radio

3. Magldr

4. Recovery

5. Rom

 

Καλή επιτυχία!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

έχω νεότερα :( :( :( δε βλέπει ο υπολογιστής το τηλ. ούτε καν το πράσινο λαμπάκι της φόρτισης δεν ανάβει...:mad:

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε/άλλαξε

1. Καλώδιο

2. Θύρα USB

3. Επανεκκίνηση τον Υπολογιστή

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν και το καλώδιο είναι καλό, το άλλαξα όπως και τη θύρα...συνεχίζει να μη το "βλέπει"

 

Επίσης να πω, πως με κλείστο το τηλ. με το που το συνδέω στον υπολογιστή το τηλ. ανοίγει (στη πιο πάνω οθόνη)

Edited by tipestora

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι λογικό να γίνεται,γιατί έτσι δουλεύει ο magldr.Δε φορτίζει κλειστό.Kαι προσπαθεί να μπουτάρει στο λειτουργικό που για κάποιον λόγο,δε μπορεί να κάνει.Στον bootloader με power + vol down μπαίνει; Kαι αν ναι,όταν το συνδέεις στο pc το serial που γράφει κατω από τα χρώματα,αλλάζει σε usb;

Eπίσης δοκίμασες να το ανοίξεις,κρατώντας πατημένο το power ώστε να μείνει στο μενού του magldr;

Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα!!! ΝΑΙ, αλλάζει από SERIAL σε USB

 

Μόλις το άνοιξα με το τρόπο που μου είπες και είμαι στο μενού του magldr...να επιλέξω το AD RECOVERY?

Edited by tipestora

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα!!! ΝΑΙ, αλλάζει από SERIAL σε USB

Πολύ καλό αυτό.Αρα το αναγνωρίζει το τηλ και μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση.Στον magldr μπαίνει με το power κρατημένο; Aν ναι δοκιμασε να πας στο ad recovery

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το τρόπο που μου είπες, πατώντας τι πλήκτρο power πήγα στο AD Recovery, το πάτησα και με πήγε σε ένα νέο μενού(clockworkmod recovery)...να επιλέξω το back up και restore? Το επέλεξα (με τη δεύτερη φορά το πήρε) αλλά δεν υπάρχει back up μέσα...και τώρα? Edited by tipestora

HTC HD2 ROM Omega XT v30 Elegancia RADIO 2.15.50.14

HTC Sensation Android: 2.3.5, Sense: 3.5, Insertcoin: 3.4.1, kernel: 2.6.35... Bricked

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...