Jump to content

Norton Ghost & Serial ATA: Μακριααααά...


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα που λέτε πρόσφατα ένα δίσκο serial ATA, έστησα το μηχανηματάκι από την αρχή τζιτζί και πήγα να πάρω ένα backup του κυρίως partition με τα WinXP με το Norton Ghost 2003.

 

Δυστυχώς το Ghost όταν έκανε restart στο PC-DOS για να πάρει image έτρωγε ένα κόλλημα τρελό... :( Το έψαξα στο internet και βρήκα ότι η Symantec γνωρίζει το πρόβλημα με το chipset 865 της Intel (έχω μια Gigabyte 8IPE1000 Rev. 2 μητρική) και υποστηρίζει ότι κάνοντας ένα LiveUpdate θα παίξει σε SATA (σχετικό link ). Μπααααά, πάλι κόλλησε. :mad: Δοκίμασα και το switch -FNI που λέει ότι παρακάμπτει το πρόβλημα, πάλι τίποτα. :angry: Το -NOIDE δεν δοκίμασα να το βάλω γιατί χρειάζομαι να πάρω το image σε DVD (αλλιώς δεν έχει νόημα, θέλω να αποφύγω επανεγκαταστάσεις αν τα παίξει ο σκληρός). Ακόμα και αν μπορούσα να γράψω το image σε DVD αργότερα, πως θα το έκανα restore στο δίσκο αν δεν έβλεπε τις συσκευές IDE;

 

Ψάχνοντας περισσότερο, είδα ότι κόσμος έχασε το δίσκο του με τον θανατηφόρο αυτό συνδυασμό. Οπότε προσέχετε όταν χρησιμοποιήσετε Ghost 2003 σε σκληρό SATA και chipset 865. :!: Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα chipset, αλλά για αυτό άνοιξα το thread, για να σας προειδοποιήσω και να μοιραστούμε ανάλογες εμπειρίες.

 

Δεν πιστεύω να υπάρχει παρόμοιο thread; :o Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα τίποτα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 5 Μάρ. 2004 , 02:25)

 

Giati na ehei provlima me to chipset omos??

 

Κάτι γράφει η Symantec για το interrupt handling του 865 (και μεταγενέστερων). Το είδες το link που έδωσα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Serial ata δισκο + Asus C800 deluxe κανενα προβλημα με το ghost.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 5 Μάρ. 2004 , 13:42)

 

Ohi den to eida.Skopevo na enimerotho omos se ligo pou tha paro kai ego serial ata.Telika to eftiakses??

 

Όχι... :( :cry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος babis ( 5 Μάρ. 2004 , 15:35)

 

Serial ata δισκο + Asus C800 deluxe κανενα προβλημα με το ghost.

 

Χρησιμοποίησες κάποιο από τα switches που προτείνει η Symantec, ή έπαιξε μετά από LiveUpdate;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexx ( 5 Μάρ. 2004 , 22:11)

 

Και εγω εκανα ghost σημερα απο sata hard disk & gigabyte 7n400-l χωρις κανενα προβλημα.

 

Παιδιά, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά για να δουλέψει ήταν αρκετό το LiveUpdate, ή χρησιμοποιήσατε κάποιο από τα switches (-FNI, -NOIDE) που προτείνει η Symantec;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Για δισκους sata χρειαζεται το ghost 2004 ή το 2003 με ολα του τα update !!!!! Ενας ακομα παθων !!!!! :D :D :( :(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αιμίλιε σου προτείνω να δοκιμάσεις το Acronis Drive Image, γιατί κι εγώ παιδευόμουν με το norton ghost και μόλις δοκίμασα το άλλο βρήκα την υγειά μου :)

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=38486 ;)

 

Αναζήτησε το με αυτό το όνομα: Acronis True Image v.8.0

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (11 Σεπ. 2004 , 11:29)

 

Αιμίλιε σου προτείνω να δοκιμάσεις το Acronis Drive Image, γιατί κι εγώ παιδευόμουν με το norton ghost και μόλις δοκίμασα το άλλο βρήκα την υγειά μου :)

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=38486 ;)

 

Αναζήτησε το με αυτό το όνομα: Acronis True Image v.8.0

 

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...