Jump to content

Sony Ericsson Cedar


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθες!

 

Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τους Εθνικούς χαρακτήρες. Θα το βρεις είτε στο Μηνύματα->Ρυθμίσεις είτε στο Νέο Μήνυμα->Επιλογές->Επιλογές γραφής->Εθνικοί χαρακτήρες

 

Καλή παραμονή!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Απεκτησα και εγω προσφατα το συγκεκριμενο τηλεφωνο!

Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες,ιδιως με την αυτονομια του!

Ενα μεγαλο του μειονεκτημα ειναι ,οτι δεν εχει καθολου ενταση!!!:mad:

Καλη ποιοτητα ο ηχος αλλα ενταση...υπο το μηδεν!

Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο και εαν μπορουμε να το αλλαξουμε με καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

o ήχος είναι χαμηλός στο ακουστικό ή στο ηχείο;

Πως ακούγεται το ράδιο και τα mp3 από τα ακουστικά; H ένταση είναι χαμηλή;

 

Ευχαριστώ

Edited by Fox
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Έχοντας το Cedar μια εβδομάδα, θα συνοψίσω τις εντυπώσεις μου στα παρακάτω:

1. Πάρα πολύ στιβαρή κατασκευή, χωρίς τριξίματα κλπ.

2. Πολύ καλή αίσθηση στα πλήκτρα. Τόσο το μέγεθός τους όσο και ο τρόπος τοποθέτησής τους επιτρέπουν τον άνετο χειρισμό της συσκευής αλλά και το γράψιμο μηνυμάτων.

3. Πολύ καλή αυτονομία. Με την πρώτη φόρτιση και με αρκετό ψάξιμο/σκάλισμα, τη φωτεινότητα στο 100% και την ένταση του ήχου κλήσης στο μέγιστο, μου κράτησε περίπου 6 μέρες και σημειωτέον η μπαταρία δεν είχε αδειάσει εντελώς. Είχε φτάσει νομίζω στο 12% και το έβαλα για δεύτερη φόρτιση. Φανταστείτε τι αυτονομία θα έχει όταν μετά απο κάποιο διάστημα "στρώσει" η μπαταρία! Η διαχείριση της μπαταρίας απο τη συσκευή είναι υποδειγματική.

4. Στις προεγκατεστημένες εφαρμογές, η version του accuweather που έχει είναι πάρα πολύ διαφωτιστική, με διαγράμματα, ωραία γραφική απεικόνιση του τρέχοντος καιρού και των προβλέψεων. Με μια ματιά ενημερώνεσαι άμεσα για τον καιρό. Στην αρχική οθόνη μάλιστα της εφαρμογής έχει εννέα παράθυρα, σε καθένα από τα οποία μπορείς να βάλεις μια πόλη που σ' ενδιαφέρει και κυριολεκτικά με μια ματιά, να δεις σε εννέα πόλεις τον τρέχοντα καιρό και τη θερμοκρασία εκείνης της ώρας. Σε σχέση με το accuweather που έχει το C510, το βρίσκω πολύ ανανεωμένο και βελτιωμένο.

5. Όσον αφορά την ένταση του ακουστικού που αναφέρθηκε πριν, δεν τη βρίσκω τόσο χαμηλή. Εδώ και κάποια χρόνια, η SE αυτήν την ένταση δίνει στο ακουστικό, αν συγκρίνουμε βέβαια με παλαιότερα τηλέφωνα προ δεκαετίας ας πούμε. Είναι ικανοποιητική.

6. Η ένταση του ηχείου κυμαίνεται στα γνωστά επίπεδα και αυτή. Μια χαρά είναι.

7. Μια ιδιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου είναι ότι δεν φορτίζει κλειστό. Με το που μπαίνει στην πρίζα ο φορτιστής, η συσκευή ανοίγει και ζητάει pin. Αν δεν δώσεις pin η φόρτιση συνεχίζεται όπως δείχνει το εικονίδιο της μπαταρίας, αλλά η οθόνη παραμένει στην κατάσταση αυτή. Πρέπει δηλαδή να βάλεις pin και να επιλέξεις είτε να το φορτίζεις με τον πομποδέκτη ανοιχτό είτε να το έχεις σε flight mode.

8. Στη συσκευασία περιλαμβάνονται ακουστικά και καλώδιο σύνδεσης με pc (mini usb), το οποίο όμως είναι πολύ κοντό. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω άλλα καλώδια mini usb σε usb που έχω και δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

9. Στα πολύ θετικά επίσης η ύπαρξη του βύσματος 3,5 mm, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι όλα τα ακουστικά του εμπορίου των 3,5 mm ταιριάζουν και μπορείς να επιλέξεις αυτό που θέλεις και σε βολεύει.

10. Όπως το αγόρασα το τηλέφωνο φορούσε την τελευταία έκδοση λογισμικού. Εδώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι πολύ σταθερό, δεν κολλάει, συνεργάζεται άψογα για τη μεταφορά αρχείων με τον υπολογιστή και γενικά ως τώρα δεν έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα.

11. Λίγη προσοχή χρειάζεται στην αφαίρεση του καπακιού της μπαταρίας, το οποίο είναι αρκετά σφιχτά τοποθετημένο. Αυτό όμως είναι και καλό, μια και δίνει στιβαρότητα στη συσκευή, χωρίς να επιτρεπει τον παραμικρό τζόγο.

Συμπερασματικά είναι κατά τη γνώμη μου μια πολύ καλή, σταθερή και αξιόπιστη συσκευή, με πολύ καλή αυτονομία και τέλεια τιμή. Το δικό μου το αγόρασα 85 ευρώ από μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών.

Ελπίζω να σας έδωσα μια καλή εικόνα του τηλεφώνου και να έλυσα κάποιες απορίες.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο και διαφωτιστικο το review σου..

αλλα δε φορτιζει κλειστο το τηλεφωνο..?:blink:

απ οτι ηξερα αυτο ισχυε σε μερικα android τηλεφωνα της se,τωρα το καναν και στα απλα?ελεος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

αγορασα σημερα το SE cedar απο ενα κατστημα γερμανος και μολις το εβαλα σε λειτουργια ειδα οτι το μενου του ειναι τροποποιημενο απο το myview της cosmote καθως και το ενα του πληκτρο δεσμευμενο ως συντομευση για την παραπανω υπηρεσια.

Στο καταστημα δεν μου ειπαν οτι το κινητο θα ειχε αυτες τις αλλαγες αλλα ουτε και στη συσκευασια αναφεροταν το παραμικρο.

τι μπορω να κανω?σκεφτομαι να τους το επιστρεψω αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα βρω το δικιο μου.

αν καποιος ειχε αντιστοιχη εμπειρια παρακαλω ας με συμβουλεψει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόμος που σου επιτρέπει να επιστρέψεις σε 5 ημέρες πίσω το προϊόν και να πάρεις μέχρι και τα λεφτά σου πίσω...

 

ΠΩΛΗΣΗ

 

Είναι η σύμβαση μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή. Με τη σύμβαση της

πώλησης ο πωλητής έχει την υποχρέωση :

 

- να μεταβιβάσει την κυριότητα του πράγματος ή δικαίωμα που αποτελεί το αντικείμενο της πώλησης και

- να παραδώσει το πράγμα στον αγοραστή.

 

Οφείλει να πληροφορήσει τον αγοραστή για τις νομικές σχέσεις του

αντικειμένου της πώλησης και ιδίως για τα όρια, τα δικαιώματα και τα

βάρη πάνω στο ακίνητο καθώς και να παραδώσει και τα σχετικά

αποδεικτικά έγγραφα. Ο πωλητής δεν ευθύνεται για τα νομικά ελαττώματα

που υπάρχουν κατά το χρόνο της πώλησης αν ο αγοραστής τα γνώριζε.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις της υποθήκης, προσημείωσης, κατάσχεσης και

ενέχυρου, για τις οποίες ο πωλητής ευθύνεται πάντα.

 

 

Ο αγοραστής αναλαμβάνει την υποχρέωση : - να καταβάλει το τίμημα που συμφωνήθηκε - να παραλάβει το πράγμα της πώλησης.

 

Σε περίπτωση που ο πωλητής πωλεί πράγμα με ελάττωμα, το οποίο δεν

γνώριζε ο αγοραστής, ή αν το πράγμα δεν έχει τις συμφωνημένες

ιδιότητες, φέρει ευθύνη. Σε αυτή την περίπτωση ο αγοραστής έχει

δικαίωμα να απαιτήσει αναστροφή της πώλησης ή μείωση του τιμήματος.

Στην αναστροφή της πώλησης ο αγοραστής έχει υποχρέωση να αποδώσει το

πράγμα ελεύθερο από κάθε βάρος που πρόσθεσε ο ίδιος καθώς και τα

ωφελήματα που αποκόμισε. Ο πωλητής επιστρέφει το τίμημα με τόκο, τα

έξοδα της πώλησης καθώς και όσα ο αγοραστής δαπάνησε για το πράγμα.

Στις περιπτώσεις της αναστροφής της πώλησης ή της μείωσης του τιμήματος

ή της αποζημίωσης λόγω ελαττώματος, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να

καταθέσει αγωγή, η οποία υπόκειται σε διετή παραγραφή για τα ακίνητα

και σε εξάμηνη για τα κινητά.

 

Πηγή: http://www.dap-nomikis.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=506

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ.ΔΕ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ 'Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΕΤΤΩΜΑ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ.ΔΕ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ 'Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΕΤΤΩΜΑ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Φίλε μου, αν διαβάσεις λίγα ποστ πιο πριν, θα δεις ότι το αναφέρω κι εγώ αυτό.

Πράγματι, το κινητό αυτό δεν φορτίζει κλειστό. Έτσι είναι κατασκευασμένο, δεν αποτελεί πρόβλημα της συσκευής.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8. Στη συσκευασία περιλαμβάνονται ακουστικά και καλώδιο σύνδεσης με pc (mini usb), το οποίο όμως είναι πολύ κοντό. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω άλλα καλώδια mini usb σε usb που έχω και δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

φιλε μου πως γινετε εσενα το κουτι να περιεχει και ακουστικα και καλωδιο συνδεσης με pc και εμενα οχι???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Έχοντας το Cedar μια εβδομάδα, θα συνοψίσω τις εντυπώσεις μου στα παρακάτω:

8. Στη συσκευασία περιλαμβάνονται ακουστικά και καλώδιο σύνδεσης με pc (mini usb), το οποίο όμως είναι πολύ κοντό. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω άλλα καλώδια mini usb σε usb που έχω και δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

9. Στα πολύ θετικά επίσης η ύπαρξη του βύσματος 3,5 mm, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι όλα τα ακουστικά του εμπορίου των 3,5 mm ταιριάζουν και μπορείς να επιλέξεις αυτό που θέλεις και σε βολεύει.

10. Όπως το αγόρασα το τηλέφωνο φορούσε την τελευταία έκδοση λογισμικού. Εδώ να πω ότι το τηλέφωνο είναι πολύ σταθερό, δεν κολλάει, συνεργάζεται άψογα για τη μεταφορά αρχείων με τον υπολογιστή και γενικά ως τώρα δεν έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

8 στη δική μου συσκευασία υπήρχε μόνο το κινητό, ο φορτιστής και τα λοιπά περιττά χαρτιά της se. :confused:

9 πολύ θετικό αυτό. με 1,5 ευρώ βρήκα ακουστικά και του έβαλα, ενώ αν ήθελε ακουστικά της μαμάς, θα ήταν άχρηστη η υποδοχή. :p

10 πως ξέρουμε αν φοράει την τελευταία έκδοση? στην ιστοσελίδα της se δεν βρήκα τίποτα. η έκδοση που φοράει το δικό μου είναι η

1239-0125

R7DA052

100819

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν διαβάσεις λίγα ποστ πιο πριν, θα δεις ότι το αναφέρω κι εγώ αυτό.

Πράγματι, το κινητό αυτό δεν φορτίζει κλειστό. Έτσι είναι κατασκευασμένο, δεν αποτελεί πρόβλημα της συσκευής.

 

Δηλαδη αν σβησει απο μπαταρια και δεν φορτιζει πλεον σβηστο το πετας?:blink:

 

:wacko:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν σβήσει από μπαταρία φορτίζει και μόλις η μπαταρία έχει αρκετή ενέργεια σου ανοίγει και το κινητό αυτόματα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν σβήσει από μπαταρία φορτίζει και μόλις η μπαταρία έχει αρκετή ενέργεια σου ανοίγει και το κινητό αυτόματα.

Έτσι ακριβώς.

Όσον αφορά τα περιεχόμενα της συσκευασίας, το δικό μου το αγόρασα από μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών και τα περιλάμβανε μέσα όσα προανέφερα.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια.ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ωστοσο μετα απο πολλες ωρες φορτισης δεν μου βγαζει ειδοποιηση πληρης φορτισης αλλα συνεχιζει να φορτιζει. και αυτο φυσιολογικο ειναι?δεν ξερω...οσον αφορα τη συσκευασια και τα παρελκομενα εγω το αγορασα απο ενα καταστημα που ελεγε οτι θα ειχε μεσα και handsfree και καλωδιο usb τα οποια τελικα δεν ειχε και περιμενω απαντηση για αντικατασταση....υπαρχουν ωστοσο μαγαζια που δεν αναφερουν στις περιγραφες τους τα παραπανω εξαρτηματα.ΠΑΝΤΩΣ το κινητο ειναι τελειο και πιο πολυ μου αρεσει η ταχυτητα του στο internet καθως μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε 3g για να δω πως τρεχει....το youtube του ειναι τελειο και δεν κολλαει ημπαταρια μου πηγε 3 μερες με την πρωτη φορτιση με πολλες ωρες internet και ο ηχος του εμενα και απο το ηχειο και απο τα δικα μου ακουστικα 3.5 μου φανηκε μια χαρα....Αυτα!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο μετα απο πολλες ωρες φορτισης δεν μου βγαζει ειδοποιηση πληρης φορτισης αλλα συνεχιζει να φορτιζει. και αυτο φυσιολογικο ειναι?

 

Το ιδιο κανει κ σε μενα οποτε ειναι φυσιολογικο!

 

δεν ξερω...οσον αφορα τη συσκευασια και τα παρελκομενα εγω το αγορασα απο ενα καταστημα που ελεγε οτι θα ειχε μεσα και handsfree και καλωδιο usb τα οποια τελικα δεν ειχε και περιμενω απαντηση για αντικατασταση....υπαρχουν ωστοσο μαγαζια που δεν αναφερουν στις περιγραφες τους τα παραπανω εξαρτηματα.

 

Εγω το πηρα απο καταστημα cosmote κ το μονο που υπηρχε μεσα στη συσκευασια ηταν το τηλεφωνο κ ο φορτιστης... τους ρωτησα γιατι δεν περιεχονται handsfree κ μετα απο μερικα τηλεφωνηματα που εκαναν μου ειπαν οτι ετσι το δινει η cosmote για να χαμηλωσει το κοστος... ελεος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλώς ήρθες!

 

Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τους Εθνικούς χαρακτήρες. Θα το βρεις είτε στο Μηνύματα->Ρυθμίσεις είτε στο Νέο Μήνυμα->Επιλογές->Επιλογές γραφής->Εθνικοί χαρακτήρες

 

Καλή παραμονή!

 

Παρολο που εχω απενεργοποιησει τους εθνικους χαρακτηρες το αριθμητικο οριο των γραμματων εξακολουθει να ειναι μικρο...

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πως φτιάχνω θέμα στο Themes Creator για το Cedar γιατί δεν το έχει στην λίστα με τα μοντέλα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Cedar

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...