Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλο δικό σου τρελέ!!:p

 

ics ειναι ρει:p:D?

 

να σε καλαααααααααα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ics ειναι ρει:p:D?

 

να σε καλαααααααααα

 

Όχι ρε! GB στο στυλ της ICS!:p

 

@anthoulaki κατεβάζεις τον kernel, τον αποσυμπιέζεις, το αποσυμπιεσμένο αρχείο το παίρνεις και τον βάζεις στον φάκελο firmwares του flashtool και μετά τον φλασάρεις κανονικά μέσω flashtool..

Link to comment
Share on other sites

firmwares του flashtool?? κι επισης δε καταλαβα απο που.. γιατι σ αυτο το λινκ που ποσταρα παραπανω εχει τοσα..

---

αυτο μηπως?? update-rom-GDX-AlfsKern.v9a+.zip - [Click for QR Code] (1.32 MB, 4507 views)

Link to comment
Share on other sites

Aπό το λίνκ της GingerDX είναι πιο εύκολο να το βρεις. Δες εκεί που λέει τη διαδικασία εγκατάστασης για alfs v09a. Το αρχείο στο βήμα 1, θα το αποσυμπιέσεις και θα βάλεις το αρχείο που θα σου δώσει στο φάκελο firmware που βρίσκεται μέσα στο φάκελο του flashtool (αν δε το έχεις κατέβασε το απ την υπογραφή μου).
Link to comment
Share on other sites

α τοτε τα εχω ολα στο pc μου.. τα χω κατεβασει απο τοτε που δοκιμαζα... οκ τα κανω και θα σου πω αμα κολλησω....ευχαριστωωωωω:)

 

κατι ακομα..εσυ αυτα εχεις κατεβασει? να βαλω και το πατς και το αντοον που λεει??

 

αλκη..δυστυχως καπου κολλαει η διαδικασια. τρεχοντας το flashtool, απλα καποια στιγμη κλεινει το παραθυρο κ μου βγαζει μια ειδοποιηση που λεει οτι δε μπορεσε να εγκατασταθει ο driver.. ή κατι τετοιο. απ την αλλη κ το κινητο δεν ανοιγει στο επομενο βημα που ζηταει να πατησω το βελακι, οποτε SUS... thanks παντως :) :)

 

και αφου λοιπον επεστρεψα στο κινητακι μου οπως τ αγορασα, κι επειδη δε τη πολυ παλευω ετσι.. ποια ρομ μου προτεινετε? εκτος της GingerDX μιας και αυτη ειχα, ας αλλαξω..αλλα κ χωρις custom kernel αφου δε με θελει! ευχαριστω κ παλι :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε! GB στο στυλ της ICS!:p

 

@anthoulaki κατεβάζεις τον kernel, τον αποσυμπιέζεις, το αποσυμπιεσμένο αρχείο το παίρνεις και τον βάζεις στον φάκελο firmwares του flashtool και μετά τον φλασάρεις κανονικά μέσω flashtool..

 

κατσε...δεν υπαρχει ρομ ics?

που να εχει τα ιδια πραγματα με ics?

τετοιο πραγμα θελω..:(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

κατσε...δεν υπαρχει ρομ ics?

που να εχει τα ιδια πραγματα με ics?

τετοιο πραγμα θελω..:(

 

Υπάρχει αλλά έχει πολλά κολλήματα και γενικά δε τη σηκώνει το X8..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλά έχει πολλά κολλήματα και γενικά δε τη σηκώνει το X8..

 

αυτη η ρομ εχει χαρακτηριστικα 2.3 η ics?

η ειναι μονο εμφανισιακα ics?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρομ εχει χαρακτηριστικα 2.3 η ics?

η ειναι μονο εμφανισιακα ics?

 

Το 2ο. Είναι 2.3 με θέμα ICS..

Αν θες ICS δες εδώ. Αλλά εγώ προειδοποίησα. Δεν έχει καμία σχέση με τη GDX..

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο. Είναι 2.3 με θέμα ICS..

Αν θες ICS δες εδώ. Αλλά εγώ προειδοποίησα. Δεν έχει καμία σχέση με τη GDX..

 

οκ...δεν προοριζεται για μενα...για 1 απο τους 100000000 γνωστους μου που εχουν το Χ8:lol:

οποτε στελνω το λινκ με το ποστ και ας αποφασισειι :D

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα xperia x8 και αναρωτιόμουν τι επιλογές έχω, όσων αφορά τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

Απ' ότι βλέπω, επίσημα είναι αναβαθμίσιμο μέχρι 2.1.

 

Από ανεπίσημα roms τι μου προτείνετε;

Διάβασα κάτι για GingerDX 0.29

Να σημειώσω ότι δεν είμαι κανένα ξεφτέρι σε σχέση με τα android κινητά, οπότε κανένας οδηγός για το πώς γίνεται τι θα βοηθούσε απίστευτα.:O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα xperia x8 και αναρωτιόμουν τι επιλογές έχω, όσων αφορά τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

Απ' ότι βλέπω, επίσημα είναι αναβαθμίσιμο μέχρι 2.1.

 

Από ανεπίσημα roms τι μου προτείνετε;

Διάβασα κάτι για GingerDX 0.29

Να σημειώσω ότι δεν είμαι κανένα ξεφτέρι σε σχέση με τα android κινητά, οπότε κανένας οδηγός για το πώς γίνεται τι θα βοηθούσε απίστευτα.:O

 

Καλησπέρα. Ο οδηγός που βρίσκεται στην υπογραφή μου θα σε βοηθήσει στα πρώτα βήματα σχετικά με το πείραγμα το κινητού. Καλή συνέχεια. Για οποιεσδήποτε απορίες εδώ είμαστε.

 

Offtopic: hi guys! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ο οδηγός στην υπογραφή σου ήταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικός!

 

Ωστόσο αντιμετώπισα μερικά προβληματάκια στο πέρασμα της GingerDX-029...

 

Κατ' αρχάς, δεν κατάφερα να γίνω root μέσω του x8toolbox. Εγκαθίσταται μόνο το rootmanager και δεν υπάρχει εφαρμογή superuser. Οπότε με λίγο ψάξιμο δοκίμασα να το κάνω με superoneclick, και πέτυχε.

Δεύτερο πρόβλημα ήταν η εγκατάσταση του busybox. Μέσω του busybox installer δεν εγκαθίσταται, μου λέει ότι η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι συμβατή με το κινητό μου. Το προσπέρασα κι αυτό εγκαθιστώντας απευθείας ένα busybox, χωρίς τον installer.

Μέσω του x8toolbox επιλέγω dual mode recovery και γίνεται κανονικά η εγκατάσταση.

Μετέφερα το zip της rom στην κάρτα του κινητού, μπαίνω σε cwm, κάνω factory reset και μετά εγκαθιστώ τη rom. Μόλις όμως πατάω να γίνει επανεκκίνηση, μου λέει error: current recovery seems bad, και μου έχει επιλογές επαναφοράς recovery ή continue anyway.

Δοκίμασα και τις 2 επιλογές, και κάθε φορά καταλήγει να κολλάει το κινητό στο logo της Sony Ericsson, οπότε κάνω επαναφορά με SEUS και φτου κι απ' την αρχή.

 

Σίγουρα κάτι δεν κάνω σωστά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι... Any ideas?

 

Edit: Solved. Μετά τη 1000στή φορά κατάλαβα ότι χρησιμοποιούσα λάθος zip για τη rom. Συνειδητοποίησα ότι δεν είχα κατεβάσει αυτό για custom kernel...

Edited by Kris_Lyn
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως να λύσεις το πρόβλημα με το x8toolbox. Θα κλείσεις το κινητό, θα το συνδέσεις με το PC και θα πατήσεις παρατεταμένα το πλήκτρο back. Έτσι θα περάσει τους drivers του κινητού στο PC. Αφού τελειώσει, θα ανοίξεις το κινητό, θα το συνδέσεις με το PC και θα κάνεις κανονικά τη διαδικασία με το x8toolbox..
Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Πέρασα τη rom με επιτυχία, πέρασα και το JimdemDroid Tweak Package και λειτουργεί μια χαρά, πιο smooth από ποτέ! :P

Τώρα έχω το εξής θέμα βέβαια: περνάω τις επαφές μου από την κάρτα sim στο κινητό, και ενώ περνιούνται, δεν εμφανίζονται ολόκληρα όλα τα ονόματα. Αντί για Βασιλική πχ γράφει Βασιλι κτλ. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στον αριθμό των χαρακτήρων;

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Πέρασα τη rom με επιτυχία, πέρασα και το JimdemDroid Tweak Package και λειτουργεί μια χαρά, πιο smooth από ποτέ! :P

Τώρα έχω το εξής θέμα βέβαια: περνάω τις επαφές μου από την κάρτα sim στο κινητό, και ενώ περνιούνται, δεν εμφανίζονται ολόκληρα όλα τα ονόματα. Αντί για Βασιλική πχ γράφει Βασιλι κτλ. Υπάρχει κάποιος περιορισμός στον αριθμό των χαρακτήρων;

 

Είναι περιορισμός της sim δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να τα αλλάξεις εσύ. Αν βαριέσαι μέσω κινητού, κάνε συγχρονισμό με google, μπες contacts.google.com απο το pc, άλλαξέ τες και τέλος κάνε πάλι sync απο το κινητό για να περαστούν

 

@alkis: μου είχε διαφύγει αυτό. Το προσθέτω στον οδηγό ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

ο γιός μου έχει ένα Χ8, που παρουσιάζει πρόβλημα στο βύσμα φόρτισης (usb).

είναι 1,5 χρόνου, το πήγαμε στο κατάστημα της Wind που το αγόρασε και μας είπαν πως έχει πρόβλημα στο βύσμα που οφείλεται στην υπαιτιότητα του χρήστη, άρα εγγύηση γιόκ.

 

υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία που να αναγνωρίζει την εγγύηση του;

αν όχι, υπάρχει κάποιος που να τα επισκευάζει;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το επίσημο της SE το φτιάχνει αυτό το πρόβλημα. Άρχισε να το κάνει και το δικό μου, στο 1.5 χρόνο πάνω όπως και του γιου σου. Υπαιτιότητα του χρήστη λένε........:X

Δε νομίζω να μπορεί να το επισκευάσει κάποιος, ή τουλάχιστον δε ξέρω κάποιον εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το επίσημο της SE το φτιάχνει αυτό το πρόβλημα. Άρχισε να το κάνει και το δικό μου, στο 1.5 χρόνο πάνω όπως και του γιου σου. Υπαιτιότητα του χρήστη λένε........:X

Δε νομίζω να μπορεί να το επισκευάσει κάποιος, ή τουλάχιστον δε ξέρω κάποιον εγώ..

 

είναι δηλαδή γνωστό πρόβλημα αυτού του μοντέλου;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.το χ8 το εχει η αδερφη μου και σκεφτηκα να το αλλαξω ρομ μπας και της αρεσει και γλιτωσουμε τη καινουργια συσκευη..τα βρηκα σκουρα ομως με τη μπακατελα!το εχω ρουταρει και εχω περασει recovery μεσω flashtool.ολα καλα μεχρι εκει.δε μπορω να ξεκλειδωσω το bootloader με τιποτα.εχω περασει στην sd την ginger dx την τελευταια.κανω full wipe σε ολα φλασαρω κ η συσκευη ανοιγει και μενει στο λογοτυπο της sony ericsson!εχω stock kernel..το εχω κανει repair 2 φορες!τι δεν κανω σωστα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.το χ8 το εχει η αδερφη μου και σκεφτηκα να το αλλαξω ρομ μπας και της αρεσει και γλιτωσουμε τη καινουργια συσκευη..τα βρηκα σκουρα ομως με τη μπακατελα!το εχω ρουταρει και εχω περασει recovery μεσω flashtool.ολα καλα μεχρι εκει.δε μπορω να ξεκλειδωσω το bootloader με τιποτα.εχω περασει στην sd την ginger dx την τελευταια.κανω full wipe σε ολα φλασαρω κ η συσκευη ανοιγει και μενει στο λογοτυπο της sony ericsson!εχω stock kernel..το εχω κανει repair 2 φορες!τι δεν κανω σωστα?

 

καλησπερα

μια απο τα ιδια ρε παιδια

θελω να περασω ρομ στο τηλεφωνο της κορης μου αλλα........

εκανα ροοτ περασα και recovery αλλα οταν παω να περασω την gingerDX v029 μενει στο λογοτυπο της sony ericcson.

Διαβασα αυτες της οδηγιες αλλα δεν μπορω ( δεν ξερω την διαδικασια να φλασαρω κερνελ απο flashtools βασικα δεν ξερω πως δουλευει αυτο)

εγω εχω το Note και ολα εκει ειναι ευκολα γμτ

1. Flash the kernel

2. Flash the ROM

3. Flash the libsensor patch

4. Flash the addon

5. Reboot

 

μια βοηθεια παιδια γιατι περασα 2 φορες ξανα την γνησια μεσω SUS

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

είναι δηλαδή γνωστό πρόβλημα αυτού του μοντέλου;

 

Ναι και δε το αναγνωρίζει και η SE όπως σου είπα και πιο πάνω..

 

καλησπερα σε ολους.το χ8 το εχει η αδερφη μου και σκεφτηκα να το αλλαξω ρομ μπας και της αρεσει και γλιτωσουμε τη καινουργια συσκευη..τα βρηκα σκουρα ομως με τη μπακατελα!το εχω ρουταρει και εχω περασει recovery μεσω flashtool.ολα καλα μεχρι εκει.δε μπορω να ξεκλειδωσω το bootloader με τιποτα.εχω περασει στην sd την ginger dx την τελευταια.κανω full wipe σε ολα φλασαρω κ η συσκευη ανοιγει και μενει στο λογοτυπο της sony ericsson!εχω stock kernel..το εχω κανει repair 2 φορες!τι δεν κανω σωστα?

 

καλησπερα

μια απο τα ιδια ρε παιδια

θελω να περασω ρομ στο τηλεφωνο της κορης μου αλλα........

εκανα ροοτ περασα και recovery αλλα οταν παω να περασω την gingerDX v029 μενει στο λογοτυπο της sony ericcson.

Διαβασα αυτες της οδηγιες αλλα δεν μπορω ( δεν ξερω την διαδικασια να φλασαρω κερνελ απο flashtools βασικα δεν ξερω πως δουλευει αυτο)

εγω εχω το Note και ολα εκει ειναι ευκολα γμτ

1. Flash the kernel

2. Flash the ROM

3. Flash the libsensor patch

4. Flash the addon

5. Reboot

 

μια βοηθεια παιδια γιατι περασα 2 φορες ξανα την γνησια μεσω SUS

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Μπορείτε και οι δύο να δείτε τι πρέπει να προσέξετε και πως να ξεκλειδώσετε τον bootloader του κινητού σας στο λινκ της υπογραφής μου..

Προφανώς σας κολλάει γιατί κάνετε full wipe μετά την εγκατάσταση της GDX. Δοκιμάστε να κάνετε πριν την εγκατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

 

λες να λύσω το πρόβλημα μου με αυτό ;

 

λες να λύσω το πρόβλημα μου με αυτό ;

 

τέλος πάντων, παρήγγειλα 2, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

ιδίως αν στοιχίζει και 5 ευρώ και αυτό είναι το 100ό μήνυμα μου, μου δικαιολογείται να φλυαρώ :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...