Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μήπως σε κανέναν έβγαλε στο άκυρο οτι έχει πρόβλημα η sd? Μου το έκανε μια φορά και αφού είχαν καταστραφεί τα αρχεία λεω ας την κάνω μια διαμόρφωση. Μετά έστρωσε και όλα οκ. Αλλά γιατί να την "χαλάσει". Και σε μιας φίλης το χ10 μίνι το κάνει που και που αλλά στο χ8 μου το έκανε πρώτη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Άκου εμένα τι κάνει. Έχω κάνει ένα ext4 στην sd και με τη GDX θέλει 2 επανεκκινήσεις για να το διαβάσει μαζί με τις εφαρμογές. Στην SEMC που είχα πριν ξαφνικά του τη βάρεσε και δε διάβαζε το ext με καμία Παναγία. Τράβηξα format σε όλη τη κάρτα..
Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες για αναμονές και επανεκκινήσεις γιατί τις έχω ξεχάσει εντελώς αυτές τις έννοιες πλέον χαχαχα. Γενικά λένε αν είναι φτηνιάρικη η κάρτα μπορεί να έχει προβλήματα αλλά εμένα transcend είναι 8gb. Ούτε partitions ούτε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε! Είναι τα περίεργα του x8! Και ο superuser άλλη μια φορά την είχε πατήσει έτσι και έχασε τα πάντα απ την SD παλαιότερα..
Link to comment
Share on other sites

@jimdem εμενα μια φορα καθως αλλαζα ρομ(πειραματα) μου λεει δεν υπαρχει sd (ενω την ειχα κανονικοτατα..και γενικα μετα δεν την αναγνωριζε καθολου μεχρι που της εβαλα την stock {επισης προσεξα, αυτο το προβλημα το ειχα μονο σε 2.3.X+..γιατι στην 2.1 κ στην 2.2 κανονικα την εβλεπε.. Lol ασεε )

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Πρώτη φορά γράφω εδώ. Έχω ένα Χ8 το οποίο το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου. Η συσκευή δεν λαμβάνει SMS εδώ και κάποιους μήνες, μπορεί όμως να στέλνει. Πήρα τη Vodafone και αλλάξαμε ρυθμίσεις στη συσκευή με κάποιο #*#* κωδικό να μην υπάρχει σίγουρα φραγή εισερχόμενων SMS. Δεν βοήθησε. Μετά μας πρότεινε αλλαγή κάρτας SIM και το κάναμε και αυτό, ουτε αυτό έκανε κάτι. Τελικά άλλαξα τα SIM των της συσκευών μας, και φταίει η συσκευή, γιατί το SIM στο δικό μου Neo V έστελνε κανονικά.

Έχω ψάξει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Για να είναι "χαλασμένο", δεν πιστεύω γιατί στέλνει οκ.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή είδα και απόειδα, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πριν σας πω τι κουλό μου έβγαλε, υπενθυμίζω το πρόβλημα που είχα

 

Έχω ένα xperia x8, με android 2.1-update 1. To κινητό το έχω ρουτάρει, χρησιμοποιώντας τον οδηγό που είχα βρει εδώ. Για πολύ μεγάλο διάστημα δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κινητό. Ξαφνικά προχθές, χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι, άρχισε να κάνει μονο του reboot και πριν προλάβω να βάλω το πιν το κινητό πάλι έκανε reboot. Τελος πάντων, κάποια στιγμή του έβγαλα μπαταρία και sim και σταμάτησε το reboot. Από τότε όμως υπάρχουν πολλά θέματα. Καταρχάς είχα εγκαταστήσει το go launcher, sms, contacs. Μετά τα reboot που λέγαμε, κανένα από τα προαναφερθέντα δε δούλευε. Τα απεγκατέστησα γιατί νόμιζα ότι φταίγανε αυτά, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι όλες οι εφαρμογές που έχω συνδεδεμένες μέσω του link2sd στην sd, δε δουλεύουν, είτε καθόλου, ειτε με προβλήματα (πχ βγαζουν μηνυμα "You must have internet and access_network_state permissions in androidmanifest.xml). Τωρα είμαι σε μια φάση που δε ξέρω τι να κάνω. Οπότε ερωτώ, τι προτείνετε;

 

Να κάνω format στο κινητό; Να περάσω άλλη version android; Και αν τα κάνω αυτά, μετά θα πρέπει να ξαναρουτάρω το κινητό;

 

Αφού πέρασα ξανά κάποια βασικά, προσπάθησα να το κάνω εκ νέου root, με τη διαδικασία που υπάρχει εδώ. Το πρόγραμμα μου έβγαλε "your mobile seems to be already rooted, proceed?", εγώ παρόλα αυτά του είπα να προχωρήσει. Το root έγινε, είδε τα δύο partitions, συνέδεσα κάποιες εφαρμογές και φαινομενικά όλα καλά. Προσπάθησα μετά όμως να κατεβάσω εφαρμογές που ειχα παλαιότερα στο κινητό πχ angry birds, αρχικά δεν τις έβρισκα στο market και όταν πήγα να τις κατεβάσω μέσω google play, μου έγραψε ότι δεν είναι συμβατό το τηλέφωνο!!!! Ενώ παλαιότερα (πριν την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) το angry birds συγκεκριμένα, το είχα κατεβάσει και προ και μετά του 1ου root που είχα κάνει. btw, to μηνυμα "You must have internet and access_network_state permissions in androidmanifest.xml" συνεχιζεται για κάποιες συνδεδεμένες εφαρμογές. Γενικώς help

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε! Είναι τα περίεργα του x8! Και ο superuser άλλη μια φορά την είχε πατήσει έτσι και έχασε τα πάντα απ την SD παλαιότερα..

 

το ειχα παθει και εγω στις αρχες οταν το ειχα αγορασει το χ8 οταν περασα πρωτη φορα custom rom.. εβαλα αλλη καρτα παλι τα ιδια.την αλλη μερα την διαβασε αλλα αδεια..αλλα δεν μου το εχει ξανακανει...

 

ξερετε κανα προγραμμα για φωνιτικες εντολες?δοκιμασα το σιρι σε ενα iphone .υπαρχει κατι αντιστοιχο?(χωρις νετ θα ήταν ακόμα καλύτερο)

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Πρώτη φορά γράφω εδώ. Έχω ένα Χ8 το οποίο το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου. Η συσκευή δεν λαμβάνει SMS εδώ και κάποιους μήνες, μπορεί όμως να στέλνει. Πήρα τη Vodafone και αλλάξαμε ρυθμίσεις στη συσκευή με κάποιο #*#* κωδικό να μην υπάρχει σίγουρα φραγή εισερχόμενων SMS. Δεν βοήθησε. Μετά μας πρότεινε αλλαγή κάρτας SIM και το κάναμε και αυτό, ουτε αυτό έκανε κάτι. Τελικά άλλαξα τα SIM των της συσκευών μας, και φταίει η συσκευή, γιατί το SIM στο δικό μου Neo V έστελνε κανονικά.

Έχω ψάξει στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Για να είναι "χαλασμένο", δεν πιστεύω γιατί στέλνει οκ.

 

Καμία ιδέα;

 

Πόσο εσωτερική μνήμη ελεύθερη έχει;

Σε συνθήκες χαμηλής εσωτερικής δεν δέχεται SMS

 

 

Καλημέρα. Επειδή είδα και απόειδα, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πριν σας πω τι κουλό μου έβγαλε, υπενθυμίζω το πρόβλημα που είχα

 

 

 

Αφού πέρασα ξανά κάποια βασικά, προσπάθησα να το κάνω εκ νέου root, με τη διαδικασία που υπάρχει εδώ. Το πρόγραμμα μου έβγαλε "your mobile seems to be already rooted, proceed?", εγώ παρόλα αυτά του είπα να προχωρήσει. Το root έγινε, είδε τα δύο partitions, συνέδεσα κάποιες εφαρμογές και φαινομενικά όλα καλά. Προσπάθησα μετά όμως να κατεβάσω εφαρμογές που ειχα παλαιότερα στο κινητό πχ angry birds, αρχικά δεν τις έβρισκα στο market και όταν πήγα να τις κατεβάσω μέσω google play, μου έγραψε ότι δεν είναι συμβατό το τηλέφωνο!!!! Ενώ παλαιότερα (πριν την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) το angry birds συγκεκριμένα, το είχα κατεβάσει και προ και μετά του 1ου root που είχα κάνει. btw, to μηνυμα "You must have internet and access_network_state permissions in androidmanifest.xml" συνεχιζεται για κάποιες συνδεδεμένες εφαρμογές. Γενικώς help

 

Το root δεν βλάπτει το σύστημα απλώς σου δίνει δικαίωμα διαχειριστή

 

Αφού είχες πριν link2sd η μισή εφαρμογή ήταν στο ext και μισή στα data, έκανες επιδιόρθωση και χάθηκαν τα data αλλά στο ext παρέμειναν οι μισές

 

Είχες πάρει backup με xrecovery;

Αν ναι με ένα restore θα επανερχόταν το σύστημα όπως το είχες

Τώρα αν δεν είχες, θύρα πρότεινα ένα format του ext, αφού έτσι κι αλλιώς χαμένα είναι τα data, και ξανα σεταρισμα το τηλ.

 

Τι να σου πω ρε φίλε! Είναι τα περίεργα του x8! Και ο superuser άλλη μια φορά την είχε πατήσει έτσι και έχασε τα πάντα απ την SD παλαιότερα..

 

Εγώ είχα ιό των windows από ένα αρχείο που είχα κατεβάσει..

Συνήθως αρχίζει και σβήνει αρχεία(από το σημείο που είναι) η πολλαπλασιάζει αρχεία

Αλλά μέχρι την sd δεν μπορεί να μπει στο σύστημα..

 

O καλύτερος τρόπος να τον βρεις είναι ή με antivirus ή scan με file manager για exe αρχείο..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

 

Το root δεν βλάπτει το σύστημα απλώς σου δίνει δικαίωμα διαχειριστή

 

Αφού είχες πριν link2sd η μισή εφαρμογή ήταν στο ext και μισή στα data, έκανες επιδιόρθωση και χάθηκαν τα data αλλά στο ext παρέμειναν οι μισές

 

Είχες πάρει backup με xrecovery;

Αν ναι με ένα restore θα επανερχόταν το σύστημα όπως το είχες

Τώρα αν δεν είχες, θύρα πρότεινα ένα format του ext, αφού έτσι κι αλλιώς χαμένα είναι τα data, και ξανα σεταρισμα το τηλ.

 

 

Καλημέρα. Δεν είχα πάρει backup με xrecovery αλλά δε πειράζει γιατί τα σημαντικά αρχεία όπως επαφές, ημερολόγιο και φωτο τα έχω πάρει με άλλο τρόπο. Όταν λες format στο ext τι εννοείς; Με το MiniTool Partition Wizard Home Edition να ξαναφτιάξω την sd με ένα fat32 και ένα ext2; Και επίσης όταν λες να ξανασετάρω το κινητό, να το κάνω με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή μέσα από το site της Sonyericsson με pc companiοn;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εσωτερική μνήμη ελεύθερη έχει;

Σε συνθήκες χαμηλής εσωτερικής δεν δέχεται SMS

 

Ευχαριστώ! Αυτό είναι σίγουρα. Πόσο ακριβός δεν το βλέπω αυτή τη στιγμή, αλλά έχει το σηματάκι. Οπότε ρουτάρω και βάζω μεγαλίτερη SD και το link2sd για να το ξεφορτώσω λίγο;

 

Έτσι έχω και το Neo V μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αυτό είναι σίγουρα. Πόσο ακριβός δεν το βλέπω αυτή τη στιγμή, αλλά έχει το σηματάκι. Οπότε ρουτάρω και βάζω μεγαλίτερη SD και το link2sd για να το ξεφορτώσω λίγο;

 

Έτσι έχω και το Neo V μου.

 

Ακριβώς

Εκτός και αν απεγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές που δεν χρειάζεται προς το παρόν

Αλλά προτείνω οπωσδήποτε link2sd..

 

Καλημέρα. Δεν είχα πάρει backup με xrecovery αλλά δε πειράζει γιατί τα σημαντικά αρχεία όπως επαφές, ημερολόγιο και φωτο τα έχω πάρει με άλλο τρόπο. Όταν λες format στο ext τι εννοείς; Με το MiniTool Partition Wizard Home Edition να ξαναφτιάξω την sd με ένα fat32 και ένα ext2; Και επίσης όταν λες να ξανασετάρω το κινητό, να το κάνω με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή μέσα από το site της Sonyericsson με pc companiοn;

 

Εννοώ διαγραφή όλων των αρχείων του ext..

Δεν θυμάμαι αν το xrecovery έχει αυτήν την επιλογή στο μενού του(το CWM σίγουρα...)

Αν o root explorer βλέπει το ext, μπορείς και με αυτόν

 

Σεταρισμα εννοώ ξανακατέβασμα τις εφαρμογές στην εσωτερική και μετά μεταφορά πάλι στο ext με το link2sd από την αρχή..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ διαγραφή όλων των αρχείων του ext..

Δεν θυμάμαι αν το xrecovery έχει αυτήν την επιλογή στο μενού του(το CWM σίγουρα...)

Αν o root explorer βλέπει το ext, μπορείς και με αυτόν

 

Σεταρισμα εννοώ ξανακατέβασμα τις εφαρμογές στην εσωτερική και μετά μεταφορά πάλι στο ext με το link2sd από την αρχή..

 

Sorry που σε πρήζω αλλά έχω καταμπερδευτεί και θέλω λίγο κάρβουνο για να πάρω μπρος. Αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι ότι κάποιες εφαρμογές που παλαιότερα παίζαν στο κινητό, τώρα φαίνονται ως μη συμβατές με το κινητό. Οκ μεχρι εδώ;

 

Τώρα μου προτείνεις να κάνω format στο ext. Για να καταλαβενόμαστε, το ext ειναι το partition της SD που είχα κάνει με το MiniTool Partition (ένα μέρος FAT32 & ένα μέρος ext2 - το "2" έχει σημασία στο ext;;;). Πως γίνεται λοιπόν να σβήσω τα αρχεία του ext; Όταν βάζω την sd στο pc μου, δεν την αναγνωρίζει και μου λέει για format. Πρέπει λοιπόν να συνδέσω το κινητό στο pc με usb; Και πως θα καταλάβω τα αρχεία που θα δω εάν είναι στην fat32 ή στην ext; Επίσης, τι θα βοηθήσει η διαγραφή αρχείων από την ext, αφού οι εν λογω εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν;

 

Και μετά το χείμαρρο βλακωδών ερωτήσεων, μια ακόμα: Στον οδηγό για το link2sd που βρήκα εδώ, ο συντάκτης πρότεινε κατα τη διαμόρφωση της sd με το MiniTool Partition, ο τομέας ext2 (προτείνει ext2 και όχι ext) να είναι <1gb. Αυτό είναι υποχρεωτικό; Δε παίζει να ειναι μεγαλύτερο; με αυτό τον τρόπο, περιορίζεται ο αριθμός των εφαρμπγ'ων που μπορείς να συνδέσεις.

 

Αυτά και thanks

 

btw τα στοιχεια του κινητού μήπως και έχω κάνει βλακεία

 

Έκδοση firmware 2.1-update 1

Έκδοση Kernel 2.6.9, SEMCUser@SEMCHost #1

Αριθμός Έκδοσης 2.0.1.Α.0.47

Edited by torero34
Link to comment
Share on other sites

Sorry που σε πρήζω αλλά έχω καταμπερδευτεί και θέλω λίγο κάρβουνο για να πάρω μπρος. Αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι ότι κάποιες εφαρμογές που παλαιότερα παίζαν στο κινητό, τώρα φαίνονται ως μη συμβατές με το κινητό. Οκ μεχρι εδώ;

 

Τώρα μου προτείνεις να κάνω format στο ext. Για να καταλαβενόμαστε, το ext ειναι το partition της SD που είχα κάνει με το MiniTool Partition (ένα μέρος FAT32 & ένα μέρος ext2 - το "2" έχει σημασία στο ext;;;). Πως γίνεται λοιπόν να σβήσω τα αρχεία του ext; Όταν βάζω την sd στο pc μου, δεν την αναγνωρίζει και μου λέει για format. Πρέπει λοιπόν να συνδέσω το κινητό στο pc με usb; Και πως θα καταλάβω τα αρχεία που θα δω εάν είναι στην fat32 ή στην ext; Επίσης, τι θα βοηθήσει η διαγραφή αρχείων από την ext, αφού οι εν λογω εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν;

 

Και μετά το χείμαρρο βλακωδών ερωτήσεων, μια ακόμα: Στον οδηγό για το link2sd που βρήκα εδώ, ο συντάκτης πρότεινε κατα τη διαμόρφωση της sd με το MiniTool Partition, ο τομέας ext2 (προτείνει ext2 και όχι ext) να είναι <1gb. Αυτό είναι υποχρεωτικό; Δε παίζει να ειναι μεγαλύτερο; με αυτό τον τρόπο, περιορίζεται ο αριθμός των εφαρμπγ'ων που μπορείς να συνδέσεις.

 

Αυτά και thanks

 

btw τα στοιχεια του κινητού μήπως και έχω κάνει βλακεία

 

Έκδοση firmware 2.1-update 1

Έκδοση Kernel 2.6.9, SEMCUser@SEMCHost #1

Αριθμός Έκδοσης 2.0.1.Α.0.47

 

512 είναι αρκετό(εκτός και αν έχεις μεγάλη κάρτα και μπορεί στο μέλλον να δοκιμάσεις int2sd..) επειδή η εσωτερική είναι μικρή

 

Η official 2.1 που έχεις υποστηρίζει fat32 και ext2 ΜΟΝΟ

 

 

Λοιπόν

κάνε αντιγραφή την sd(το fat δηλ.)σε ένα φάκελο του υπολογιστή και αναδιαμόρφωσε(format και ext partition) πάλι την κάρτα.Αντιγραφή τον φάκελο στην κάρτα και δοκίμασε

 

Τώρα αν οι εφαρμογές που λες έχουν πάψει να υποστηρίζουν πλέον την 2.1 eclair έκδοση λογισμικού δεν το γνωρίζω επειδή έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω την επίσημη...

 

Για την κάθε εφαρμογή μπορείς να δεις στην σελίδα της στο Google play από ποια έκδοση και πάνω υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

512 είναι αρκετό(εκτός και αν έχεις μεγάλη κάρτα και μπορεί στο μέλλον να δοκιμάσεις int2sd..) επειδή η εσωτερική είναι μικρή

 

Η official 2.1 που έχεις υποστηρίζει fat32 και ext2 ΜΟΝΟ

 

 

Λοιπόν

κάνε αντιγραφή την sd(το fat δηλ.)σε ένα φάκελο του υπολογιστή και αναδιαμόρφωσε(format και ext partition) πάλι την κάρτα.Αντιγραφή τον φάκελο στην κάρτα και δοκίμασε

 

Τώρα αν οι εφαρμογές που λες έχουν πάψει να υποστηρίζουν πλέον την 2.1 eclair έκδοση λογισμικού δεν το γνωρίζω επειδή έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω την επίσημη...

 

Για την κάθε εφαρμογή μπορείς να δεις στην σελίδα της στο Google play από ποια έκδοση και πάνω υποστηρίζει

 

Ευχαριστώ πολύ. Για κάποιο λόγο η συγκεκριμένη εφαρμογή έπαψε να υποστηρίζεται σε 2.1 :mad:

 

Ένα τελευταίο. Έχω βρει οδηγούς για να περάσω την 2.3.7 έκδοση. Αξίζει τον κόπο κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το εν λόγω κινητάκι σε καλή σχετικά κατάσταση (οκ λίγο φθαρμένα είναι τα πλήκτρα) στα 50€.

Αξίζει σαν αγορά? Βλέπω οτι έχει παλιά έκδοση android, αυτό σημαίνει περιορισμός εφαρμογών? Όπως καταλαβαίνω αν το πάρω πρέπει να σεταριστεί...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

είχα παρολπισμένο το x8 αρκετό καιρό και έχει μείνει με stock 2.1 και root. θέλω να το χρησιμοποιώ μόνο για κλήσεις και wifi tethering.

Υποστιρίζει η 2.1 tethering ή πρέπει να πάω σε costom rom;

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να το χρησιμοποιώ σαν hotspot;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...