Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω το x8 την έκδοση 2.1 και θέλω να την κάνω 4 icecream. Γίνεται ? Υποστηρίζεται ? Και αν ναι,με ποιον τρόπο ?

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα costum rom που να τρεχει καλα δεν υπαρχει (και θελει και ξελειδωμα του bootloader)..σου προτεινω να περασεις 2.3 (gdx v29 που στο κανει αλλο κινητο) αλλα ας πει και καποιος πιο εμπειρος :P και για official ουτε λογος.

 

 

edit:''We've started preparation to v030, which should be ready in the near future. Stay tuned" ΟΛΕ ΟΛΕ....

 

λεω λεω μηπως ο jimdem ετοιμαζει κανα tweak? εχει δοκιμασει κανεις το tweak του αν τρεχει καλα με την v29?

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προέκυψε ένα πρόβλημα με το Χ8 όσον αφορά το fb...ενώ έμπαινε και φόρτωνε κανονικά την σελίδα και τα μυνήματα και όλα τα συναφή....Όταν πάω να μπω πάλι στο fb βάζω τους κωδικούς και το email και κανονικα φορτώνει μέχρι να μπει..όμως μετά δεν φορτώνεται ούτε ο τοίχος των ενημερώσεων αλλά ούτε και τα μυνήματα ... με λίγα λόγια τίποτα... δείχνει απλά ένα "Φορτώνει" και το γνωστό λευκό φόντο... Η πλάκα είναι ότι το δίκτυο δεν φταίει... γιατί μπαίνω κανονικά και youtube και τα φορτώνει κανονικά τα video...

Διέγραψα το fb και το ξαναεγκατέστησα ... αλλά και το APN και το ξαναέφτιαξα... ΑΛΛΑ πάλι τίποτε...

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;;;;; Μπορεί να με βοηθήσετε;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

edit:''We've started preparation to v030, which should be ready in the near future. Stay tuned" ΟΛΕ ΟΛΕ....

 

λεω λεω μηπως ο jimdem ετοιμαζει κανα tweak? εχει δοκιμασει κανεις το tweak του αν τρεχει καλα με την v29?

 

Πολύ καλή είδηση. Το έχω δοκιμάσει το tweak, δεν αντιμετώπισα κάτι.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους , μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση να αναβοσβήνει το led πιο γρήγορα όταν exes μήνυμα και κλίση ; στην 028 νομίζω αναβόσβηνε γρηγορότερα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω μου πόστ;;;;

 

Ευχαριστώ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω μου πόστ;;;;

 

Ευχαριστώ.

 

Ίσως φταει η εφαρμογή του fb,αν μπεις από το browser μπαίνει σωστά;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταει η εφαρμογή του fb,αν μπεις από το browser μπαίνει σωστά;

 

Ναι από το browser φορτώνει τα πάντα...ακόμα και στο youtube πάει "κομμάτια" όμως στο fb που μπήκα πάλι....ανοίγει κανονικά τον τοίχο των ενημερώσεων μόνο που δεν ανοίγει τα μυνήματα τις ενημερώσεις και τα αιτήματα φιλίας.... ξέρετε τι μπορεί να φταίει;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις έχω περάσει gdx 29 k alfs 09 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...

η οθόνη είναι σαν να έχει φύγει δεξιά!!!Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό τώρα αλλά για να καταλάβετε η ώρα κρύβεται μέσα δεξιά και εμφανίζεται στο αριστερό μέρος όπως και όλη η λωρίδα στην οποία ανήκει η ώρα.

Εκανα επαννεκίνηση τίποτα!Είναι πολύ ωραία η διανομή αλλά αυτό το πράγμα έχει αρχίσει και μου τη δίνει στα νεύρα!

Το έχει αντμετωπίσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας λίγο.

Εγκατέστησα την GinderDX 2.3.7 πριν από κανένα μήνα. Όλα δουλεύουν κομπλέ εκτός από ένα θέμα.

Δεν μου αναγνωρίζει τα .ext partitions(ανεξαρτήτως αν είναι ext2,ext3 ή ext4 - να σας πω την αμαρτία μου δεν το έχω πολυ-ψάξει κιόλας :rolleyes: ). Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ format της SD έχει γίνει στο PC. Άπαξ και βγάλω την κάρτα και την κάνω re-format στο PC, ή δοκιμάσω μια άλλη κάρτα τέλος πάντων... τίποτα. Απλά δεν αναγνωρίζει ότι έχει κάρτα μέσα. Το μόνο formatting(και συνεπώς και κάρτα) που αναγνωρίζει είναι αυτό που γίνεται μόνο μέσω του custom-kernel afls v08a που εγκατέστησα προκειμένου να τρέξει η Ginger...

Αυτό το πρόβλημα το αγνόησα, μέχρι που τώρα άρχισε να με ενοχλεί... Απ'ότι φαίνεται (στο Storage), δεν έχω αρκετό χώρο στην μνήμη τηλεφώνου, που προφανώς σημαίνει πως οποιοδήποτε ext και αν έχω φτιάξει - αν έχω φτιάξει τελικά τίποτα :dizzy:- δεν το αναγνωρίζει...! Απ'ότι έχω συμπεράνει ως τώρα (PLEASE διορθώστε με σε οποιοδήποτε λάθος) για να αναγνωριστούν τα .ext αρχεία πρέπει να έχει γίνει και rooting.. Αλλά για να ξεκλειδώσω τον bootloader και να περάσω custom kernel ΕΠΡΕΠΕ να είναι Rooted... έτσι δεν είναι???

Και τέλος, σαν να μην έφτανε αυτό, δοκίμασα χθες να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα ( που πάντα μου άρεσε πολύ) το "Titanium Backup", το οποίο α) Χρειάζεται Superuser rights συνεπώς Rooted συσκευή β) πριν ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ, το οποίο μου έβγαλε μήνυμα error ότι το κινητό μου δεν είναι Rooted...... :angry:

 

Περνάω λοιπόν στις ερωτήσεις μου:

 

α. Μπορώ να ξανακάνω κανονικά Root το κινητό μου τώρα που έχω άλλη έκδοση android από την 2.1 που είχα πριν, κανονικά με το Superoneclick-Fuse, όπως είχα κάνει και νωρίτερα?? Αν υπάρχει άλλος τρόπος, please share :)

β. Έστω ότι καταφέρνω και το κάνω Root. Πώς το κάνω να αναγνωρίζει το .ext σαν μνήμη τηλεφώνου?

 

Thanks εκ των προτέρων,

Moul.

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δες τα πρώτα δύο μου post στην παρακάτω σελίδα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486&page=1152

 

Φλάσαρε πρώτα το su.zip και μετά το Α2SD

Στο δεύτερο θα αργήσει να μπουτάρει λίγο...

 

Φυσικά πρώτα θα πάρεις backup το τωρινό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει όλα τα posts... αλλά ακόμα δεν κατάλαβα... 11w46... γίνεται root ΝΑΙ ή ΟΧΙ???

LENOVO VIBE S1

Official Stock Rom (S1a40_S143_151222_ROW)

XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO

Greek Stable 7.2.1.0 Rom

Link to comment
Share on other sites

Δες τα πρώτα δύο μου post στην παρακάτω σελίδα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486&page=1152

 

Φλάσαρε πρώτα το su.zip και μετά το Α2SD

Στο δεύτερο θα αργήσει να μπουτάρει λίγο...

 

Φυσικά πρώτα θα πάρεις backup το τωρινό σύστημα

 

 

Thank you dude..!

 

Βασικά η λύση μου έκατσε ήδη και μάλιστα λίγο ξαφνικά, μιας και έπεσα στο Thread αυτό. Ουσιαστικά κατέβασα το int2ext+ , το έκανα install από CWM και βρήκα την υγεία μου..! Πλέον αναγνωρίζεται κανονικά το 1GB ext οπότε κομπλέ. Ουσιαστικά αυτή είναι η δουλειά των app2sd έτσι? Δηλαδή να μην χρειάζεται πλέον να κάνω τα προγράμματά μου link..? Αυτό το ρωτάω εννοώντας τι είναι καλύτερο, να συνεχίσω να τα κάνω link2sd ή να τα αφήνω πλέον να γίνονται install κανονικά στην internal??

 

 

Υ.Γ. Όσον αφορά το titanium backup και το rooting, είχα κάνει καταλάθος deny το superuser rights για το πρόγραμμα..! :oops: Όποτε τελικα παραμένει rooted το κινητό μου, lol!

 

Thanks again!

Cheers,

Moul

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

Thank you dude..!

 

Βασικά η λύση μου έκατσε ήδη και μάλιστα λίγο ξαφνικά, μιας και έπεσα στο Thread αυτό. Ουσιαστικά κατέβασα το int2ext+ , το έκανα install από CWM και βρήκα την υγεία μου..! Πλέον αναγνωρίζεται κανονικά το 1GB ext οπότε κομπλέ. Ουσιαστικά αυτή είναι η δουλειά των app2sd έτσι? Δηλαδή να μην χρειάζεται πλέον να κάνω τα προγράμματά μου link..? Αυτό το ρωτάω εννοώντας τι είναι καλύτερο, να συνεχίσω να τα κάνω link2sd ή να τα αφήνω πλέον να γίνονται install κανονικά στην internal??

 

 

Υ.Γ. Όσον αφορά το titanium backup και το rooting, είχα κάνει καταλάθος deny το superuser rights για το πρόγραμμα..! :oops: Όποτε τελικα παραμένει rooted το κινητό μου, lol!

 

Thanks again!

Cheers,

Moul

 

Κοίτα εγώ πλέον δεν χρησιμοποιώ κανένα script πια..

Μόνο το native app2sd που έχει- έχουν όλες οι ρομ 2.2+

 

Γιατί;

την ταχύτητα της εσωτερικής δεν την πιάνει καμία sd

μπορεί να έχω περιορισμένη internal αλλά οι λίγες εφαρμογές που χρησιμοποιώ ανοίγουν γρήγορα και γενικά το τηλ. είναι πιο γρήγορο

 

Επειδή το x8 έχει μικρή και περιορισμένη εσωτερική και όταν έχεις πολλές εφαρμογές,αυτό το script και ένα ext partition είναι μονόδρομος

 

Γιατί άραγε όλες οι νέες top android συσκευές βγαίνουν με μεγάλη εσωτερική;

 

 

Ένας άλλος τρόπος να αυξήσεις την εσωτερική(γύρω στα 60mb)είναι να κάνεις odex την ρομ

Αλλά αυτή η μέθοδος έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος να αυξήσεις την εσωτερική(γύρω στα 60mb)είναι να κάνεις odex την ρομ

Αλλά αυτή η μέθοδος έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της

 

Τι εννοείς? Μήπως έχεις κανένα link να το τσεκάρω??

 

Εγώ το χρειάζομαι, επειδή το ψάχνω λίγο με τα προγραμματάκια και με τα widgets.. Οπότε θέλω λίγο χώρο extra. Δεν μου κάνει δουλειά το linking στην sd απλά, γιατί αρκούν τα data/cache των προγραμμάτων για να μου ζορίσουν την μνήμη...!

 

Εντωμεταξύ τζίφος τελικά.... Από τότε που χρησιμοποίησα το int2ext++ δεν κάνει reboot ....... Άρχισα τα restore σκέψου...

Next try μου θα είναι κάποιο εκ των a2sd , a2sd++ και είδομεν... :dance:

Sony Xperia x8

Kernel: 2.6.29.6-nAa-14 Custom Gingerbread kernel / Rom: GingerDX v.030

LG P769 Optimus L9

Kernel : Stock / Rom : Stock JB v20C / (Unlocked Bootloader & Rooted)

Link to comment
Share on other sites

παιδεια πιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος να ξεκλειδωσω τον bootloader με τον οδηγο απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316377 αν και δν μπορω γτ δν υπαρχουν τα αρχεια πλεον δν μπορω να τα κατεβασω. . . ή με βαση αυτο εδω το βιντεακι
να ακολουθησω οτι κανει και αυτος με τα αρχεια που δινει απο κατω. . .!!??:worry:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια πιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος να ξεκλειδωσω τον bootloader με τον οδηγο απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316377 αν και δν μπορω γτ δν υπαρχουν τα αρχεια πλεον δν μπορω να τα κατεβασω. . . ή με βαση αυτο εδω το βιντεακι
να ακολουθησω οτι κανει και αυτος με τα αρχεια που δινει απο κατω. . .!!??:worry:

 

 

εχεις τσεκαρει ημερομηνια κατασκευης ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθεις hard brick?

Link to comment
Share on other sites

εχεις τσεκαρει ημερομηνια κατασκευης ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθεις hard brick?

 

το ειχα τσεκαρι και παλια και αποσο θυμαμαι μπορω. . .ειναι 10w41

 

τελικα πιο απο τα δυο να ακολουθησω το βιντεο ή τον οδηγο??

Link to comment
Share on other sites

το ειχα τσεκαρι και παλια και αποσο θυμαμαι μπορω. . .ειναι 10w41

 

τελικα πιο απο τα δυο να ακολουθησω το βιντεο ή τον οδηγο??

 

ρε φιλε πλακα μας κανεις ; αφού λες ότι δεν υπάρχουν τα αρχεία για τον πρώτο τρόπο , οποτε πας με τον δεύτερο ( video )

Link to comment
Share on other sites

Με το flash tool

Μόνο μην ξεχάσεις να πας στον φάκελο drivers πρώτα και να κάνεις install τα(check):

 

>x8 ADB drivers

>fastboot

>flashmode

 

-Τρέχεις το flashtool

-Συνδέεις το τηλέφωνο να στο αναγνωρίσει

-Κλικαρεις plugins/unlock

-Βγάζεις την μπαταρία,την ξαναβάζεις και το συνδέεις στο usb απενεργοποιημένο έχοντας πατημένο το πλήκτρο back

 

Και είσαι έτοιμος

 

Για σένα, να μην μπλέκεις και ψάχνεις τι kernels και τι roms να βάλεις,σου προτείνω την SDE final που έχει βγεί σε ftf file μαζί με τον kernel(μία φορά φλασάρισμα και τελείωσες) σαν να φλασαρεις την επίσημη..

 

Δες εδώ πώς:

 

http://www.semcdebrandengine.com/9.html

 

Αν βάλεις αυτή, πριν το φλασάρισμα της,

μην ξεχάσεις να τσεκάρεις τα:

 

>wipe data

>No final verification

 

Καλή επιτυχία!

 

Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη..αύριο λέω να της ρίξω μία ματιά..

 

Xda original thread: Εδώ

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...