Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση alkis_7 !! Εσυ ειχες χρησιμοποιησει το msn για ξεκλειδωμα bootloader?Απο οτι καταλαβα πρεπει να εχω την original rom μεσα στο κινητο ε?Μολις βαλω custom kernel η μπαταρια θα αντεχει περισσοτερο?Θα μπορω να κανω overclock σε μεγαλυτερες συχνοτητες?Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι μεγαλης σημασιας,καθως δεν θα μπω στον κοπο να καταστρεψω το κινητο :grin: αν δεν θα εχω πολυ ανωτερα οφελη απο τωρα που ειναι stock.
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση alkis_7 !! Εσυ ειχες χρησιμοποιησει το msn για ξεκλειδωμα bootloader?

 

Έκανα ότι έλεγε ο οδηγός που σου πόσταρα στο προηγούμενο λινκ. Είναι το e-book του Δημήτρη απ ότι πρόσεξες.

 

Απο οτι καταλαβα πρεπει να εχω την original rom μεσα στο κινητο ε?

 

Όχι. Εγώ το έκανα με περασμένη GDX.

 

Μολις βαλω custom kernel η μπαταρια θα αντεχει περισσοτερο?

 

Έχω παρατηρήσει αυξημένη διάρκεια μπαταρίας.

 

Θα μπορω να κανω overclock σε μεγαλυτερες συχνοτητες?

 

Δε νομίζω. Δύσκολο το κόβω.

 

Συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι μεγαλης σημασιας,καθως δεν θα μπω στον κοπο να καταστρεψω το κινητο :grin: αν δεν θα εχω πολυ ανωτερα οφελη απο τωρα που ειναι stock.

 

Έχεις μεγάλα οφέλη. Αξίζει το κόπο

 

Οι απαντήσεις μέσα στο Quote..

Άνοιξε το πίσω καπάκι, βγάλε τη μπαταρία και πες μου αν βλέπεις ένα νούμερα με ενα W στη μέση. Κάπου προς τα αριστερά είναι. Έχει τη μορφή 11W29. Για πες μου εσένα τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 11w19. H πρωτη που κατεστρεψα ηταν 12w03 :oops::grin:
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 11w19. H πρωτη που κατεστρεψα ηταν 12w03 :oops::grin:

 

Kαλά είσαι. Λογικά δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Από 11W29 και πάνω αντιμετωπίσανε πολλοί hard brick.

Link to comment
Share on other sites

Δες επειδη το "λογικα" δεν μου αρκει :grin: και επειδη οι μνημες απο το hardbrickαρισμενο μου πρωτο Χ8 που το ειχα 15 μερες ειναι ακομα νωπες:cry:, λεω να χαρω πρωτα λιγο την νεα μου πλακετα που μου εστειλαν αεροπορικως :superman: απο το Περιστερι και μολις τελειωσω πανελληνιες θα το επιχειρησω.Αλλα οτι θα το κανω,θα το κανω σιγουρα.Απλως τωρα ετοιμαζομαι ψυχολογικα(αν και με τρωει ΑΣΧΗΜΑ να το κανω ΤΩΡΑ,αλλα δεν θελω να ξενερωσω γιατι εχω και διαβασμα:grin::w00t:
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Πανελλήνιες. Προετοιμάζομαι από τώρα ψυχολογικά με τη ιδέα για του χρόνου.:ninja::ninja: Καλή σου επιτυχία.

Πάντως αν θες, δες και αυτό τον οδηγό, ο οποίος στο διάβασμα με βοήθησε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δες επειδη το "λογικα" δεν μου αρκει :grin: και επειδη οι μνημες απο το hardbrickαρισμενο μου πρωτο Χ8 που το ειχα 15 μερες ειναι ακομα νωπες:cry:, λεω να χαρω πρωτα λιγο την νεα μου πλακετα που μου εστειλαν αεροπορικως :superman: απο το Περιστερι και μολις τελειωσω πανελληνιες θα το επιχειρησω.Αλλα οτι θα το κανω,θα το κανω σιγουρα.Απλως τωρα ετοιμαζομαι ψυχολογικα(αν και με τρωει ΑΣΧΗΜΑ να το κανω ΤΩΡΑ,αλλα δεν θελω να ξενερωσω γιατι εχω και διαβασμα:grin::w00t:

 

AndroX τα προβλήματα που έχουν διαπιστωθεί κατά το ξεκλείδωμα του bootloader έχουν όλα αναφορά από 11w29 και μετά. Μέχρι τότε τα hard bricks ήταν μετρημένα στα δάχτυλα. Δες εδώ καλύτερα. Από εκεί και πέρα κάθε φορά που πειράζεις το κινητό σου ένα ρίσκο το παίρνεις.

 

Άσχετο αλλά γιατί να μην έχει βγει η SEMC debrand rom για stock kernel; :mad: Την θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Sonik_5 οταν ειδα αυτην την λιστα με ποια Χ8 μπορουν να ξεκλειδωθουν με ασφαλεια,το δικο μου ηταν ηδη dead..Ειχα πορωθει τοσο πολυ απο την διαδικασια που ειδα τυχαια στον εσυσωληνα,και δεν σκεφτηκα καν να ψαξω για αλλες παραμετρους που θα επρεπε να γνωριζω.Κατεβασα το msm, το ετρεξα, και η πλακετα του κινητου πεθανε προωρα.Και το ειχα μολις 15 μερες το κινητο,αγορασμενο τον Φεβρουαριο του 2012.Ηταν ο υπερμετρος ενθουσιασμος μου που θα χακαρα το κινητο.:chair: Ευτυχως βρηκα πλακετα σχετικα καινουρια (11w19) και την εγκατεστησα μονος.Στην αρχη νομιζα πως, επειδη η αρχικη μου πλακετα (12w03) ειχε τσιπακι cyprees,ελεγα:"Με την 11w19 δεν θα εχω μαλλον dual touch" και ειχα ξενερωσει.Αλλα τελικα αυτο εχει να κανει με το τσιπ της οθονης.Φαντασου τι ψυχολογικη ενταση περασα μεχρι να του αλλαξω την πλακετα και να δω οτι ειχε και dual touch.:P Και επειδη αυτη η κακη εμπειρια μου δημιουργησε ψυχολογικα τραυματα:heat: θελω να ειμαι προσεχτικος.:grin:
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

Sonik_5 οταν ειδα αυτην την λιστα με ποια Χ8 μπορουν να ξεκλειδωθουν με ασφαλεια,το δικο μου ηταν ηδη dead..Ειχα πορωθει τοσο πολυ απο την διαδικασια που ειδα τυχαια στον εσυσωληνα,και δεν σκεφτηκα καν να ψαξω για αλλες παραμετρους που θα επρεπε να γνωριζω.Κατεβασα το msm, το ετρεξα, και η πλακετα του κινητου πεθανε προωρα.Και το ειχα μολις 15 μερες το κινητο,αγορασμενο τον Φεβρουαριο του 2012.Ηταν ο υπερμετρος ενθουσιασμος μου που θα χακαρα το κινητο.:chair: Ευτυχως βρηκα πλακετα σχετικα καινουρια (11w19) και την εγκατεστησα μονος.Στην αρχη νομιζα πως, επειδη η αρχικη μου πλακετα (12w03) ειχε τσιπακι cyprees,ελεγα:"Με την 11w19 δεν θα εχω μαλλον dual touch" και ειχα ξενερωσει.Αλλα τελικα αυτο εχει να κανει με το τσιπ της οθονης.Φαντασου τι ψυχολογικη ενταση περασα μεχρι να του αλλαξω την πλακετα και να δω οτι ειχε και dual touch.:P Και επειδη αυτη η κακη εμπειρια μου δημιουργησε ψυχολογικα τραυματα:heat: θελω να ειμαι προσεχτικος.:grin:

 

Έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα με 3 ημερών κινητό και ξέρω πως είναι το συναίσθημα. Αυτός είναι και ο λόγος που όσο και να θέλω αυτή τη ρομ δεν το σκέφτομαι καν να το προσπαθήσω ξανά αφού εγώ πήρα με ακόμα πιο καινούργια πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως μπορω να κανω κατι ωστε ο SPB Shell 3D launcher να επιβαρυνει λιγοτερο την μνημη ram?

 

Δυστυχώς όχι. Τόσο καταλαμβάνει..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Τόσο καταλαμβάνει..

 

ενταξη δεν πειραζει το αξιζει ;)

 

παιδια ακουστε τι επαθα.......περασα μεσω του cwm αυτα τα θεματα και τα addons που ποσταρε στην προηγουμενη σελιδα o superuser και στην συνεχεια παλι μεσω του cwm εκανα εγκατασταση ενα zip που εφτιαξα με το Jimdem Update Zip Creator το zip περιειχε τρεις εφαρμογες τον tasker.......το IGO και το system tuner pro....μετα εκανα rebooτ και οταν δειχνει το λογκο της ginger εκει που ετοιμαζεται να ανοιξει παγωνει το logo και μεταξαναρχιζει απο τη αρχη το λογκο και κανει αυτο συνεχειαα......:(

 

Εdit:δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο...αλλα επειδη μπερδευτηκα κατι λαθος εγκατεστησα κατι δυο φορες...ή τα addons ή τα θεματα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας κ μπραβο για την βοηθεια και της γνωσης σας που γραφετε εδω περα...δεν ξερω εαν ποσταρω σωστα καθως το κανω πρωτη φορα.

το κινητο μου επαθε μια ζημια...εσπασε το βισμα που μπαινει ο φορτιστης.τι μπορω να κανω?το πηγα στον γερμανο αλλα με ειπανε οτι δεν γινεται...το κινητο το εχω παρει απο γερμανια...υπαρχει καποιος επιτραπεζιος φορτιστης να αγορασω εδω στην Ελλαδα?

 

Υ.Σ. πολυ θα με πειτε πετα το κ παρε αλλο αλλα εμενα μ'αρεσει το κινητο αυτο κ λεφτα για να παρω αλλο δεν εχω...(απλα καμια 25 ευρω για κανεναν επιτραπεζιο φορτιστη μπορω να δωσω το πολυ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε τι επαθα.......περασα μεσω του cwm αυτα τα θεματα και τα addons που ποσταρε στην προηγουμενη σελιδα o superuser και στην συνεχεια παλι μεσω του cwm εκανα εγκατασταση ενα zip που εφτιαξα με το Jimdem Update Zip Creator το zip περιειχε τρεις εφαρμογες τον tasker.......το IGO και το system tuner pro....μετα εκανα rebooτ και οταν δειχνει το λογκο της ginger εκει που ετοιμαζεται να ανοιξει παγωνει το logo και μεταξαναρχιζει απο τη αρχη το λογκο και κανει αυτο συνεχειαα......:(

 

Εdit:δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο...αλλα επειδη μπερδευτηκα κατι λαθος εγκατεστησα κατι δυο φορες...ή τα addons ή τα θεματα

 

Τα συγκεκριμένα addons είναι για την semc debrand engine rom...

Link to comment
Share on other sites

θα σε ενδιέφερε εξωτερικός φορτιστής μπαταρίας;

 

ναι κατι τετοιο.αλλα απο ποιο μαγαζι να το παρω?

 

Τα συγκεκριμένα addons είναι για την semc debrand engine rom...

 

με απλα ελληνικα σε παρακαλω...!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

με απλα ελληνικα σε παρακαλω...!!!

 

Για να περάσεις και να δουλέψουν αυτά τα θέματα και τα add-ons πρέπει να έχεις περασμένη αυτή τη ρομ και όχι κάποια άλλη (την gingerdx π.χ. που πιθανότατα δουλεύεις εσύ).

 

Το λέει άλλωστε και ο τίτλος του νήματος από όπου τα κατέβασες {Theme|Addons}Xperia S Achotjan SDE ROM|Update 19-3-12 και από κάτω λέει This only for SDE ROM.

Link to comment
Share on other sites

καλη μερα σας και χρονια πολλα χριστος ανεστη!!!!!

 

απο οτι βλεπω 3εκλειδωσατε τα κινητα σας...well done!!!!αλλα μια ερωτηση το δικο μου λεει 11w41 αρα δεν γινεται εχω αρκετες πι8ανοτητες να το διαλυσω εεε?

Link to comment
Share on other sites

καλη μερα σας και χρονια πολλα χριστος ανεστη!!!!!

 

απο οτι βλεπω 3εκλειδωσατε τα κινητα σας...well done!!!!αλλα μια ερωτηση το δικο μου λεει 11w41 αρα δεν γινεται εχω αρκετες πι8ανοτητες να το διαλυσω εεε?

 

Καλημέρα χρόνια πολλά κ σε σένα:)

Εμένα είναι 10w49κ ξεκλειδωσε χωρίς κανένα πρόβλημα!

Κάποιος είχε βάλει λινκ από xda με τις επικίνδυνες ημερομηνίες,αλλιώς γουγλαρε το:)

Edit:το βρήκα το λινκ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1481630

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά κ σε σένα:)

Εμένα είναι 10w49κ ξεκλειδωσε χωρίς κανένα πρόβλημα!

Κάποιος είχε βάλει λινκ από xda με τις επικίνδυνες ημερομηνίες,αλλιώς γουγλαρε το:)

Edit:το βρήκα το λινκ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1481630

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

συμφωνα με αυτο το λινκ δεν μπορω..κριμα

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα addons είναι για την semc debrand engine rom...

 

ωραια αρα λογικα πρεπει να ξαναεγκαταστησω την ginger αλα πως θα το κανω αυτο......μπορω να μπω στο μενου του cwm αλλα δεν την εχω το ζιπ της περασμενο στην καρταα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα κανω Mount την καρτα μνημης για να περασω την ginger ...το κινιτο κολλαει στο λογοτυπο της ginger...αρα πρεπει να κανω την καρτα mount χωρις να ανοιξω το κινητο καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως θα κανω Mount την καρτα μνημης για να περασω την ginger ...το κινιτο κολλαει στο λογοτυπο της ginger...αρα πρεπει να κανω την καρτα mount χωρις να ανοιξω το κινητο καμια ιδεα?

 

Δυστυχώς δε γίνεται τίποτα. Το έχω πάθει και εγώ. Αν θυμάμαι καλά, η μόνη λύση είναι το full wipe..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...