Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω root στο x8 αλλά όχι με το superoneclick. Δεν μου αρέσει που ξεκινάει με Daemon εγκατάσταση (για θρησκευτικούς λόγους) . Βλέπω ότι κάτι προγραμματακια (πχ z4root) που υπήρχαν παλιά δεν υπάρχουν τώρα πουθενά. Έχετε κάτι άλλο υπ' όψιν για root;

 

Κατι αλλο περα απο αυτο εγω δε γνωριζω,ριξε μια ματια στο γουγλι ή στους xda!

@jimdem θα αφαιρεσω για σημερα το fancy και βλεπουμε

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατι αλλο περα απο αυτο εγω δε γνωριζω,ριξε μια ματια στο γουγλι ή στους xda!

@jimdem θα αφαιρεσω για σημερα το fancy και βλεπουμε

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Δες και πες μας εντυπώσεις. Έκανα την JimdemDroid17.1 σήμερα. Στην ουσία είναι μια GingerDX αλλά χωρίς το doixanh@xda στην οθόνη κλειδώματος :p, χωρίς περιττές εφαρμογές, με juwel ramscript για καλύτερη διαχείριση της μνήμης, original SE boot animation, όλα τα modules προεγκατεστημένα συμπεριλαμβανομένου του overclock και με τον stock gingerbread dialer.

 

Δεν πήγε όμως όπως περίμενα και μετά από διορθώσεις, όταν είναι έτοιμη και ασφαλής για όλους θα τη δημοσιεύσω εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες και πες μας εντυπώσεις. Έκανα την JimdemDroid17.1 σήμερα. Στην ουσία είναι μια GingerDX αλλά χωρίς το doixanh@xda στην οθόνη κλειδώματος :p, χωρίς περιττές εφαρμογές, με juwel ramscript για καλύτερη διαχείριση της μνήμης, original SE boot animation, όλα τα modules προεγκατεστημένα συμπεριλαμβανομένου του overclock και με τον stock gingerbread dialer.

 

Δεν πήγε όμως όπως περίμενα και μετά από διορθώσεις, όταν είναι έτοιμη και ασφαλής για όλους θα τη δημοσιεύσω εδώ ;)

 

:w00t::yahoo::clap::dance:

Αυτός είσαι!!!!!

Άντε να σε τιμήσουμε!!!

Καλύτερη διαχείριση;;;!!Super!

Και από μπαταρία τι λέει πάνω κάτω;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

:w00t::yahoo::clap::dance:

Αυτός είσαι!!!!!

Άντε να σε τιμήσουμε!!!

Καλύτερη διαχείριση;;;!!Super!

Και από μπαταρία τι λέει πάνω κάτω;;

 

"Juwel best memory ram script keeps apps open for better multitasking "

Δηλαδή δεν θα γίνονται kill τόσο εύκολα οι εφαρμογές που τρέχουν, αφήνοντας μας ξεκρέμαστους (πχ. ακούς μουσική και σταματάει, δεν έρχονται μηνύματα κλπ.)

 

Μπαταρία ίδια με την GingerDX. Περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγο είμαι στο τελικό στάδιο :)

Link to comment
Share on other sites

"Juwel best memory ram script keeps apps open for better multitasking "

Δηλαδή δεν θα γίνονται kill τόσο εύκολα οι εφαρμογές που τρέχουν, αφήνοντας μας ξεκρέμαστους (πχ. ακούς μουσική και σταματάει, δεν έρχονται μηνύματα κλπ.)

 

Μπαταρία ίδια με την GingerDX. Περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγο είμαι στο τελικό στάδιο :)

 

Να φανταστω οτι περνιεται μεσω recovery κτλ.δε θα χρειαζεται τιποτα αλλο(βλ.cyanogen);

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι περνιεται μεσω recovery κτλ.δε θα χρειαζεται τιποτα αλλο(βλ.cyanogen);

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Ναι με clockworkmod. Ούτε kernels ούτε τίποτα. Όπως ξέρεις μέχρι τώρα. Απλά καθυστερώ λίγο γιατί έχω προβλήματα με το ram script.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με clockworkmod. Ούτε kernels ούτε τίποτα. Όπως ξέρεις μέχρι τώρα. Απλά καθυστερώ λίγο γιατί έχω προβλήματα με το ram script.

 

Take your time:-)

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα ενα zip με παραααααααα πολλες εφαρμογες...!!!

ομως δεν προτιθεμαι να περναω καθε μια στο κινητο μου να δω αν μ αρεσει πχ και να την διαγραφω μετα γιατι δεν χρωσταει σε τιποτα...

υπαρχει τροπος να ανοιγω τα .apk αρχειο απο το pc...? οπως με το java px...! :/

 

ευπροσδεκτη καθε βοηθεια...!!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μέχρι να ολοκληρώσω τη rom έχω να σας δώσω μερικά καλούδια τα οποία μπορείτε να τα βάλετε στην gingerdx 017 σας :)

 

1ον: RAM SCRIPT by Jewe11 (download)

 

Περισσότερη ελεύθερη ram, δεν κλείνουν οι εφαρμογές σας στο άκυρο, πιο ομαλή εμπειρία +bonus βελτίωση διάρκειας μπαταρίας (σύμφωνα με πολλούς χρήστες).

 

Εγκατάσταση: Απλά μετακινείτε το αρχείο που θα βρείτε όταν αποσυμπιέσετε το rar, στο system/etc/init.d (χρησιμοποιήστε root explorer). Έπειτα κάντε set permissions στο αρχείο και δώστε την τιμή 777.

 

Επανεκκινήστε και είστε έτοιμοι. Σταθερά έχω 50+MB ελεύθερης ram ενώ πριν είχα 20 με το ζόρι. Πιο ομαλό έγινε το κινητό.

(Απεγκατάσταση: Απλά σβήνετε το αρχείο απο το φάκελο init.d)

 

2ον GINGERDX FIX by ABu33 (download)

 

Αυτό το fix βελτιώνει τη συνολική απόκριση του τηλεφώνου. Κλειδώνει-ξεκλειδώνει πιο γρήγορα, η notification bar ανοιγοκλείνει πιο γρήγορα, οι εφαρμογές περιστρέφονται πιο γρήγορα λόγω βελτίωσης του accelerometer.

 

Εγκατάσταση: Μέσω xrecovery, εγκαθιστάτε το αρχείο που κατεβάσατε.

 

(Απεγκατάσταση: Εγκαθιστάτε μέσω xrecovery αυτό το αρχείο)

 

3ον STOCK SETTINGS ICONS by Jimdem (Download)

Αυτό το αρχείο αντικαθιστά τα πολύχρωμα εικονίδια στο μενού ρυθμίσεων με τα stock γκρί android 2.3 εικονίδια

 

Εγκατάσταση: Μέσω root explorer μεταφέρετε το settings.apk στο φάκελο system/app και αντικαθιστάτε το υπάρχον apk. Έπειτα κάνετε set permissions 644.

 

(Απεγκατάσταση: Φροντίστε να κρατήσετε backup το υπάρχον apk για να το επαναφέρετε αργότερα)

 

Disclaimer: Ουδεμία ευθύνη φέρω για τυχόν βλάβη που ενδεχομένως να προκληθεί στο κινητό σας. Τα έχω δοκιμάσει όλα και δουλεύουν τέλεια. Αυστηρά για GingerDX v017.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root στο x8 αλλά όχι με το superoneclick. Δεν μου αρέσει που ξεκινάει με Daemon εγκατάσταση (για θρησκευτικούς λόγους)

 

Εεε;!!

μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα αυτό;

 

Δεν υπάρχει κανένας δαίμονας..

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Daemon_(computing)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μέχρι να ολοκληρώσω τη rom έχω να σας δώσω μερικά καλούδια τα οποία μπορείτε να τα βάλετε στην gingerdx 017 σας :)

 

1ον: RAM SCRIPT by Jewe11 (download)

 

Περισσότερη ελεύθερη ram, δεν κλείνουν οι εφαρμογές σας στο άκυρο, πιο ομαλή εμπειρία +bonus βελτίωση διάρκειας μπαταρίας (σύμφωνα με πολλούς χρήστες).

 

Εγκατάσταση: Απλά μετακινείτε το αρχείο που θα βρείτε όταν αποσυμπιέσετε το rar, στο system/etc/init.d (χρησιμοποιήστε root explorer). Έπειτα κάντε set permissions στο αρχείο και δώστε την τιμή 777.

 

Επανεκκινήστε και είστε έτοιμοι. Σταθερά έχω 50+MB ελεύθερης ram ενώ πριν είχα 20 με το ζόρι. Πιο ομαλό έγινε το κινητό.

(Απεγκατάσταση: Απλά σβήνετε το αρχείο απο το φάκελο init.d)

 

2ον GINGERDX FIX by ABu33 (download)

 

Αυτό το fix βελτιώνει τη συνολική απόκριση του τηλεφώνου. Κλειδώνει-ξεκλειδώνει πιο γρήγορα, η notification bar ανοιγοκλείνει πιο γρήγορα, οι εφαρμογές περιστρέφονται πιο γρήγορα λόγω βελτίωσης του accelerometer.

 

Εγκατάσταση: Μέσω xrecovery, εγκαθιστάτε το αρχείο που κατεβάσατε.

 

(Απεγκατάσταση: Εγκαθιστάτε μέσω xrecovery αυτό το αρχείο)

 

3ον STOCK SETTINGS ICONS by Jimdem (Download)

Αυτό το αρχείο αντικαθιστά τα πολύχρωμα εικονίδια στο μενού ρυθμίσεων με τα stock γκρί android 2.3 εικονίδια

 

Εγκατάσταση: Μέσω root explorer μεταφέρετε το settings.apk στο φάκελο system/app και αντικαθιστάτε το υπάρχον apk. Έπειτα κάνετε set permissions 644.

 

(Απεγκατάσταση: Φροντίστε να κρατήσετε backup το υπάρχον apk για να το επαναφέρετε αργότερα)

 

Disclaimer: Ουδεμία ευθύνη φέρω για τυχόν βλάβη που ενδεχομένως να προκληθεί στο κινητό σας. Τα έχω δοκιμάσει όλα και δουλεύουν τέλεια. Αυστηρά για GingerDX v017.

 

Set permission πως γινετε;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Set permission πως γινετε;

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Πατάς πάνω στο αρχείο που θες να κάνεις set και περιμένεις να ανοίξει ένα μενού. Εκεί πατάς set permissions. Μέσω root explorer

Link to comment
Share on other sites

Πατάς πάνω στο αρχείο που θες να κάνεις set και περιμένεις να ανοίξει ένα μενού. Εκεί πατάς set permissions. Μέσω root explorer

 

Μεσω root το κανω κ βγαζει σκετο permission,παταω εκει και ανοιγει ενα κουτακι

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μεσω root το κανω κ βγαζει σκετο permission,παταω εκει και ανοιγει ενα κουτακι

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Νομίζω για 777 τα επιλέγεις όλα ενώ για 644 τα επιλέγεις κάπως έτσι

 

[**-]

[*--]

[*--]

 

*=tick

-=κενό

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα ενα zip με παραααααααα πολλες εφαρμογες...!!!

ομως δεν προτιθεμαι να περναω καθε μια στο κινητο μου να δω αν μ αρεσει πχ και να την διαγραφω μετα γιατι δεν χρωσταει σε τιποτα...

υπαρχει τροπος να ανοιγω τα .apk αρχειο απο το pc...? οπως με το java px...! :/

 

ευπροσδεκτη καθε βοηθεια...!!

Bluestacks

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για 777 τα επιλέγεις όλα ενώ για 644 τα επιλέγεις κάπως έτσι

 

[**-]

[*--]

[*--]

 

*=tick

-=κενό

 

Εισαι αστερι!πεταει!η bar πολυ γρηγορη κ μνημη αστερι!50 κ πανω!για μπαταρια αυριο!!

Βαλτε τη,τη συνιστω!

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Hey Jim

Εγώ που έχω free ram 80mb χωρίς το script :grin:

Αν το βάλω που θα φτάσω;

Θα postάρεις tweak Rom εδώ;μπράβο ρε..

Βαλε και το update.zip που παράθεσε ο ithunder στο thread

απλώς αλλάζει την ring lockscreen και καλυτερεύει την απόκριση της status bar

Link to comment
Share on other sites

Hey Jim

Εγώ που έχω free ram 80mb χωρίς το script :grin:

Αν το βάλω που θα φτάσω;

Θα postάρεις tweak Rom εδώ;μπράβο ρε..

Βαλε και το update.zip που παράθεσε ο ithunder στο thread

απλώς αλλάζει την ring lockscreen και καλυτερεύει την απόκριση της status bar

Εσύ μετά θα πετάς! :D Απλά έχω πολλά προγράμματα να τρέχουν γι αυτό δε σε φτάνω!

 

Tweak rom ναι γιατί για δική μου custom rom θέλει πολλή δουλειά και δεν έχω τόσο χρόνο. Και αφού αυτά που βολεύουν εμένα και μου αρέσουν σε μια rom αρέσουν και σε εσάς, τότε θα μείνετε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα! Λίγα μικροπροβλήματα να λυθούν και θα σας τη δώσω. Χωρίς jimdem@xda στη lockscreen χαχα παραείναι ψωνισμός αυτό :p Αναμείνατε λοιπόν :shifty: Ευχαριστώ για την υποστήριξη

 

Changelog: JimdemDroid17 (Βασιζόμενη στην GingerDX v.017)

 

  • Αφαίρεση υπογραφής στη lockscreen
  • Γρήγορη απόκριση κινητού
  • Αναβαθμισμένη διαχείριση μνήμης
  • Ελαφριά (~70MB αρχείο εγκατάστασης)
  • Stock 2.3 dialer
  • Περιλαμβάνονται όλα τα modules (dualtouch, overclock κλπ)
  • Stock Sony Ericsson bootanimation
  • Stock 2.3 settings icons
  • Autobrightness fix
  • Ice Cream Sandwich clock widget

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μετά θα πετάς! :D Απλά έχω πολλά προγράμματα να τρέχουν γι αυτό δε σε φτάνω!

 

Tweak rom ναι γιατί για δική μου custom rom θέλει πολλή δουλειά και δεν έχω τόσο χρόνο. Και αφού αυτά που βολεύουν εμένα και μου αρέσουν σε μια rom αρέσουν και σε εσάς, τότε θα μείνετε πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα! Λίγα μικροπροβλήματα να λυθούν και θα σας τη δώσω. Χωρίς jimdem@xda στη lockscreen χαχα παραείναι ψωνισμός αυτό :p Αναμείνατε λοιπόν :shifty: Ευχαριστώ για την υποστήριξη

 

Changelog: JimdemDroid17 (Βασιζόμενη στην GingerDX v.017)

 

  • Αφαίρεση υπογραφής στη lockscreen
  • Γρήγορη απόκριση κινητού
  • Αναβαθμισμένη διαχείριση μνήμης
  • Ελαφριά (~70MB αρχείο εγκατάστασης)
  • Stock 2.3 dialer
  • Περιλαμβάνονται όλα τα modules (dualtouch, overclock κλπ)
  • Stock Sony Ericsson bootanimation
  • Stock 2.3 settings icons
  • Autobrightness fix
  • Ice Cream Sandwich clock widget

 

Και μόνο το "Γρήγορη απόκριση κινητού" να έγραφες η rom σου θα γινόταν install αμέσως :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι τελειο..δεν ηξερα οτι υπαρχει τετεια εφαρμογη..τα σπαει..!!!!!!!Like like like like...

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το "Γρήγορη απόκριση κινητού" να έγραφες η rom σου θα γινόταν install αμέσως :P

Βασικά δημιούργησα ένα update zip (5MB) που περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω εκτός τη διαγραφή της υπογραφής και το autobrightness fix. Γρήγορη απόκριση ναι, αλλά μην περιμένεις και τρελά αποτελέσματα :p Θες να θυσιαστείς για την επιστήμη και να δοκιμάσεις πρώτος το update zip? (H ρομ θα βγεί οταν λύσω όλα τα προβλήματα, εκτός αν δε θέλετε ρομ και αρέσκεστε στην ευκολία ενός fix)

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

χααχχαχαχααχ Θες να θυσιαστείς για την επιστήμη και να δοκιμάσεις πρώτος το update zip καλο χαχαχχα :P

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

χααχχαχαχααχ Θες να θυσιαστείς για την επιστήμη και να δοκιμάσεις πρώτος το update zip καλο χαχαχχα :P

Αν και τα έχω προσέξει όλα, δεν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος :p

 

Όποιος θέλει να το δοκιμάσει, το link είναι εδώ.

 

Εγκατάσταση μέσω clockworkmod recovery. Κάντε full backup πρώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...