Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Root πρέπει να κάνεις για να μπορέσεις να περάσεις roms όπως η 2.2. Πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι η κανονική 2.2 αλλά κάποια τροποποιημένη για να μοιάζει με αυτήν και για να μπορεί να την πάρει το κινητό. 2.2 μην περιμένεις επίσημα.Για το busy box δεν γνωρίζω. Ελπίζω α σε ενημερώσει κάποιος άλλος στο forum.

 

2) Μπορείς να την βρεις εδώ αν ψάξεις λίγο http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=846 και βάζεις όποια σου αρέσει. Προσωπικά θα σου έλεγα να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το launcer pro που τροποποιείς το μενου στο κινητό σου και όχι κάποια rom που θα κάνει reboot το κινητό σου.

 

3) Για να περάσεις οτιδήποτε στο κινητό πρέπει πρώτα να κάνεις root οπότε ξεκινάς από εκεί.Μετά βάζεις τα υπόλοιπα όπως το xrecovery.Για να μάθεις για το android κινητό σου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις το forum (ξέρω ότι είναι μεγάλο αλλά θα βρεις πολλά πράγματα)

 

Ελπίζω να βοήθησα!!

 

Καλό Πάσχα σε όλους!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Αυτο θελω να βαλω σε μια σειρα τα πραγματα στο μυαλο μου ωστε να ξερω απο που θα ξεκινησω!

 

Αυτο με το Launcher pro δεν πολυκαταλαβα... με αυτο δεν χρειαζεται να κατεβασω καποια ρομ 2.2? Εσυ π.χ. θα εβαζες την 2.2? Και αν ναι ποια?

 

Καλες γιορτες σε ολους! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Αυτο θελω να βαλω σε μια σειρα τα πραγματα στο μυαλο μου ωστε να ξερω απο που θα ξεκινησω!

 

Αυτο με το Launcher pro δεν πολυκαταλαβα... με αυτο δεν χρειαζεται να κατεβασω καποια ρομ 2.2?

 

O launcher pro σου δίνει τη δυνατότητα να μορφοποιήσεις τις home screens όπως θες πχ πολλά widget σε μια οθόνη, διάφορα εφέ στο scrolling κτλ. Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος και smooth από τον default launcher της sony ericsson. Είναι απλά μια εφαρμογή. Δεν έχει σχέση με τις rom. Υπάρχουν και άλλοι όπως ο ADW Launcher, o go launcher κτλ.

Το αν θα βάλεις rom για 2,2 είναι δική σου επιλογή αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να εξοικιωθείς πρώτα με το android και μετά να αρχίσεις τα πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλημερα.Το πηρα το κινητο μου φενετε πολυ ωραιο εμφανισιακα.Μηπως ξερετε ποσες ωρες χρειαζεται για να φορτωσει πληρως???
Link to comment
Share on other sites

:

 

Μηπως ηταν DivX??? Γιατι νομιζω πως δεν παιζουν οι ταινιες DivX στο xperia x8

 

Εμένα το έπαιξε κανονικά χωρίς να κάνω μετατροπή πάντως.

http://www.moboplayer.com/moboplayer_en.html Έχω την v6 vfp.

 

Εσενα μαλλον δεν θα ειναι DivX.;)

 

Όταν λες DivX εννοείς να έχει και ενσωματωμένους υπότιτλους?

Τα αρχεία που έπαιξα ήταν divX.avi και xvid.avi και έπαιξαν κανονικά.

 

την ταινια με την εβγαζε κανονικα... και τους υποτιτλους με βγαζει. . . οταν παταω στο video να παιξει με βγαζει Loading. . . μετα με μαυριζει η οθονη και με λεει απο πανω Number of media folders chose :0. . . .!!! η ταινια ειναι DVD Rip Xvid [stB].avi

 

O launcher pro σου δίνει τη δυνατότητα να μορφοποιήσεις τις home screens όπως θες πχ πολλά widget σε μια οθόνη, διάφορα εφέ στο scrolling κτλ. Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος και smooth από τον default launcher της sony ericsson. Είναι απλά μια εφαρμογή. Δεν έχει σχέση με τις rom. Υπάρχουν και άλλοι όπως ο ADW Launcher, o go launcher κτλ.

Το αν θα βάλεις rom για 2,2 είναι δική σου επιλογή αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να εξοικιωθείς πρώτα με το android και μετά να αρχίσεις τα πειράματα.

 

την εφαρμογη αυτην μπορει να την βρει καποιος στην market?? ειναι μια δυνατοτητα που την παρεχει η SE για το κινιτο ή ειναι κατι σαν τα root kai ta customs που ουσιστικα ειναι "παρανομο". . . .????

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για πολλαπλή παράθεση χρησιμοποιείστε το κουμπάκι που βρίσκεται τέρμα δεξιά. Για οδηγίες: http://www.myphone.gr/forum/faq.php?faq=vb3_reading_posting#faq_vb3_replying
Link to comment
Share on other sites

Δες το vignette

 

ringdroid

Καλό είναι αν έχεις απορίες για εφαρμογές να ρωτάς στο αντίστοιχο thread.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στην Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία, δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικό forum !

 

Μία τελευταία ερώτηση εδώ, τι είναι το root ;;;; Για να κατεβάσω κάποιο application, πρέπει να κάνω πρώτα κάτι ή πάω κατευθείαν στο market και το κατεβάζω ;;; Δεν έχω ιδέαααααααααα !!!

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

O launcher pro σου δίνει τη δυνατότητα να μορφοποιήσεις τις home screens όπως θες πχ πολλά widget σε μια οθόνη, διάφορα εφέ στο scrolling κτλ. Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος και smooth από τον default launcher της sony ericsson. Είναι απλά μια εφαρμογή. Δεν έχει σχέση με τις rom. Υπάρχουν και άλλοι όπως ο ADW Launcher, o go launcher κτλ.

Το αν θα βάλεις rom για 2,2 είναι δική σου επιλογή αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να εξοικιωθείς πρώτα με το android και μετά να αρχίσεις τα πειράματα.

 

Συμφωνώ με τον miledent

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία, δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικό forum !

 

Μία τελευταία ερώτηση εδώ, τι είναι το root ;;;; Για να κατεβάσω κάποιο application, πρέπει να κάνω πρώτα κάτι ή πάω κατευθείαν στο market και το κατεβάζω ;;; Δεν έχω ιδέαααααααααα !!!

 

Ευχαριστώ !!!

 

δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280944

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

O launcher pro σου δίνει τη δυνατότητα να μορφοποιήσεις τις home screens όπως θες πχ πολλά widget σε μια οθόνη, διάφορα εφέ στο scrolling κτλ. Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος και smooth από τον default launcher της sony ericsson. Είναι απλά μια εφαρμογή. Δεν έχει σχέση με τις rom. Υπάρχουν και άλλοι όπως ο ADW Launcher, o go launcher κτλ.

Το αν θα βάλεις rom για 2,2 είναι δική σου επιλογή αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να εξοικιωθείς πρώτα με το android και μετά να αρχίσεις τα πειράματα.

 

 

Συμφωνώ με τον miledent

 

Μου φαινεται θα συμφωνησω και εγω :p

 

Θα κατσω να ψαξω λιγο να το μαθω και μετα βλεποντας και κανοντας εφοσον παρω γραμμη τι παιζει... για αρχη θα παιξω με root και κανα προγραμματακι για backup κτλ...

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και Καλες Γιορτες σε ολους!:D

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το Χ8 να υποθέσω, έτσι ;;;

 

Ευχαριστώ πάντως, αν και τελικά δεν κατάλαβα πώς να κάνω root...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το Χ8 να υποθέσω, έτσι ;;;

 

Ευχαριστώ πάντως, αν και τελικά δεν κατάλαβα πώς να κάνω root...

 

Τα περισσότερα ισχύουν και για το χ8. Κάποια όμως αναφέρονται στην 1,6 έκδοση που είχε στην αρχή. Γενικά αν έχεις κάποια απορία μας ρωτάς και σου λέμε.

Για root υπάρχει οδηγός στο φόρουμ.. Κάνε μια ερώτηση εκεί για το αν ισχύει και για το τελευταίο update γιατί μετά την αναβάθμιση που έκανα πρόσφατα δεν ασχολήθηκα με root...

 

@kostashark

Δοκίμασε και κάποια άλλη ταινία και αν δεν δεις βελτίωση δοκίμασε να εγκαταστήσεις την έκδοση που σου προτείνει για να είναι συμβατό με το κινητό σου μήπως φταίει αυτό.

Για τα launcher pro έχω το link από το market στο μήνυμά μου πιο πάνω. Είναι εφαρμογή και επόμένως την εγκαθιστάς και την ρυθμίζεις όπως θες όπως κάνεις με όλες τις εφαρμογές.. Δεν έχει σχέση με root και παραβίαση εγγύησης.

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις πήρε η αδερφή μου το χ8 και της πέρασα το ημερολόγιο μου απο το google αλλα δεν εμφανίζει τα συμβάντα ενώ της έχω "παραχωρήσει" και δικαιώματα κοινής χρήσης. Τι μπορεί να φταίει?

 

Επίσης της πέρασα και το Ndrive αλλά είναι σε συνεχή no fix κατάσταση. Γιατί ρε παιδιά..???

 

EDIT...

Τελικά ξαναφλάσαρα με SEUS και το ημερολόγιο είναι ok.

Και το NDrive τελικά δούλεψε...

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια βοήθεια και σε μένα. Έψαξα κάμποσο, αλλά άντε βρες, αν υπάρχει απάντηση, σε 123 σελίδες. Από που μπορούμε να ρυθμίσουμε πόσους χαρακτήρες θα έχει ένα μήνυμα; Στους 20 το κάνει 2 μηνύματα. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια βοήθεια και σε μένα. Έψαξα κάμποσο, αλλά άντε βρες, αν υπάρχει απάντηση, σε 123 σελίδες. Από που μπορούμε να ρυθμίσουμε πόσους χαρακτήρες θα έχει ένα μήνυμα; Στους 20 το κάνει 2 μηνύματα. Ευχαριστώ πολύ.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335877#post3335877

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια εφαρμογη , που να ρυθμιζει τι ξεκιναει κ τι οχι με το ανοιγμα της συσκευης?? ευχαριστωωωωω!!!:D
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια και χρονια πολλα!!! να σας ρωτησω λιγο. . . τελικα τη θα γινει με την market θα στρωσει επιτελους ή οχι??? εχω αρχιση και εκνευριζομαι. ... εχω εδω και ενα μηνα σχεδον δν μπορω να δω τις νεες εφαρμογες !!!!!!!!!!! με βγαζει συνεχεια αναγκαστικο κλεισιμο. .. . . . . το ιδιο συμβενει και σε εναν φιλο μου . . . . .!!!!! τι γινετε με την market ξερει κανενας να μου πει. . . ευχαριστω. . .!
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα root στο κινητό και το κλείσα για να το φορτίσω και μόλις έβαλα το φορτιστή άναψε και με έβαζε στη σελίδα που βάζω pin.Πριν μια βδομάδα πέρασα και τη τελευταία αναβάθμιση..

Τώρα που έκανα root μπορώ να βάλω κάποια άλλη έκδοση;

Αν ναι σε ποιο link μπορώ να βρω πληροφορίες;

Ευχαριστωωωωωωωωωωω:D

 

καλημερα παιδια και χρονια πολλα!!! να σας ρωτησω λιγο. . . τελικα τη θα γινει με την market θα στρωσει επιτελους ή οχι??? εχω αρχιση και εκνευριζομαι. ... εχω εδω και ενα μηνα σχεδον δν μπορω να δω τις νεες εφαρμογες !!!!!!!!!!! με βγαζει συνεχεια αναγκαστικο κλεισιμο. .. . . . . το ιδιο συμβενει και σε εναν φιλο μου . . . . .!!!!! τι γινετε με την market ξερει κανενας να μου πει. . . ευχαριστω. . .!

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και μετά το update έστρωσε.

Δε δοκιμάζεις να κάνεις την αναβάθμιση;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει multitouch; Aν εχει πως το βλεπουμε, αν δεν εχει γινεται να το κανουμε να εχει με καποια εφαρμογη; Edited by thanos234
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως γινεται να κανω καποια αλλαγη στο πληκτρογιο που ειναι για τα μηνυματα??παραδειγμα αντι να εχει ολα τα γραμματα...να ειναι οπως τα κανονικα κηνυτα που εχουν το Τ9και ειναι σε ενα πληκτρο 3 γραμματα!!???
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. 124 σελίδες αλλά με 2 αναφορές είδα κανείς δεν έχει δώσει απάντηση σε πιο σημαντικά ζητήματα, εκτός αν το παράβλεψα εγώ διαβάζωντας συνέχεις τις ίδιες και τις ίδιες ερωτο-απαντήσεις.

 

Λοιπόν, έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το bluetooth? να έχει κάποιο handsfree ή σύστημα στο αυτοκίνητο και όλοι οι ήχοι να ακούγονται κανονικά εκτός από την στιγμή της κλησης; Να επιμένει δηλαδή το κινητό να χρησιμοποιεί μεγάφωνο/ακουστικό της συσκευής και όχι του bluetooth?

 

ίσως ο χρήστης xrhstos στο post #949 να έχει κάποιο νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα root στο κινητό και το κλείσα για να το φορτίσω και μόλις έβαλα το φορτιστή άναψε και με έβαζε στη σελίδα που βάζω pin.Πριν μια βδομάδα πέρασα και τη τελευταία αναβάθμιση..

Τώρα που έκανα root μπορώ να βάλω κάποια άλλη έκδοση;

Αν ναι σε ποιο link μπορώ να βρω πληροφορίες;

Ευχαριστωωωωωωωωωωω:D

 

Όσον αφορά τη φόρτιση έτσι γίνεται στο Android. Όσον αφορά custom roms δες εδώ

 

Το κινητο εχει multitouch; Aν εχει πως το βλεπουμε, αν δεν εχει γινεται να το κανουμε να εχει με καποια εφαρμογη;

 

Όχι δεν έχει.

 

Παιδια μηπως γινεται να κανω καποια αλλαγη στο πληκτρογιο που ειναι για τα μηνυματα??παραδειγμα αντι να εχει ολα τα γραμματα...να ειναι οπως τα κανονικα κηνυτα που εχουν το Τ9και ειναι σε ενα πληκτρο 3 γραμματα!!???

 

Ψάξε για το HTC IME

 

μάλιστα. 124 σελίδες αλλά με 2 αναφορές είδα κανείς δεν έχει δώσει απάντηση σε πιο σημαντικά ζητήματα, εκτός αν το παράβλεψα εγώ διαβάζωντας συνέχεις τις ίδιες και τις ίδιες ερωτο-απαντήσεις.

 

Λοιπόν, έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το bluetooth? να έχει κάποιο handsfree ή σύστημα στο αυτοκίνητο και όλοι οι ήχοι να ακούγονται κανονικά εκτός από την στιγμή της κλησης; Να επιμένει δηλαδή το κινητό να χρησιμοποιεί μεγάφωνο/ακουστικό της συσκευής και όχι του bluetooth?

 

ίσως ο χρήστης xrhstos στο post #949 να έχει κάποιο νεότερο?

 

Γενικά το Android έχει ένα θεματάκι με την υποστήριξη του bt.

Δες αυτό και αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! μια ερωτηση ακομα παιδια, εχω αποθηκευσει μια εικονα στην καρτα, που πρεπει να παω για να δω τι αλλο εχει αποθηκευτει εκει?
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα root στο κινητό και το κλείσα για να το φορτίσω και μόλις έβαλα το φορτιστή άναψε και με έβαζε στη σελίδα που βάζω pin.Πριν μια βδομάδα πέρασα και τη τελευταία αναβάθμιση..

Τώρα που έκανα root μπορώ να βάλω κάποια άλλη έκδοση;

Αν ναι σε ποιο link μπορώ να βρω πληροφορίες;

Ευχαριστωωωωωωωωωωω:D

 

 

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και μετά το update έστρωσε.

Δε δοκιμάζεις να κάνεις την αναβάθμιση;

 

τη αναβαθμιση να το κανω??? το εχω ειδη την 2.1. . . . .

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη φόρτιση έτσι γίνεται στο Android. Όσον αφορά custom roms δες εδώ

 

Πριν κάνω αναβάθμιση όταν ήταν κλειστό απλά έβγαζε τη μαύρη οθόνη και σήμα του φορτιστή!

 

τη αναβαθμιση να το κανω??? το εχω ειδη την 2.1. . . . .

 

Πήγαινε στις ενημερώσεις του κινητού σου και δες αν υπάρχει νέα αναβάθμιση,αν σου πει ότι διαθέτεις το νεότερο λογισμικό κάτι άλλο θα είναι.

Αν σου βγάλει αναβάθμιση κάντην και θα στρώσει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλε miledent για την απάντηση, αλλά στο Ρυθμίσεις – Sony Ericsson δεν έχει επιλογή Μηνύματα. Φοράει την έκδοση 2.1, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! μια ερωτηση ακομα παιδια, εχω αποθηκευσει μια εικονα στην καρτα, που πρεπει να παω για να δω τι αλλο εχει αποθηκευτει εκει?

 

οκ λυθηκε :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...