Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο 1 περίπου μήνα με το χ8 έχω μερικές παρατηρήσεις:

 

- Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την μπαταρία. Με λίγες κλήσεις και σχετικό σερφάρισμα στο ίντερνετ (όχι με το wireless ανοικτό, αλλά μέσω 3g) και κλειστά το gps και το bluetooth μου κρατά 1 μέρα!!! Ουσιαστικά 12 ώρες!!! Από το πρωί στις 9 που φεύγω από το σπίτι μέχρι τις 9 το βράδυ...

 

- Επίσης εκεί που δείχνει τις μπάρες με το σήμα μου βγάζει τα γράμματα: "Η" (πιο συχνά), "Ε" και "G" (πιο σπάνια). Στο manual είχα δει ότι έπρεπε να βγάζει και "3G" αλλά δεν το έχω δει ποτέ!!! Ενώ ένα άλλο κινητό που έχω δίπλα βγάζει 3G...

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε,το προβλημα με το router το ειχα και εγω.συγκεκριμενα ειχα το thomson tg782. να σου πω τι εκανα και διορθωθηκε το προβλημα

1. αλλαξα το channel του router απο 6 σε 11(μετα απο πολλες δοκιμες)

2. εβαλα την mac address του κινητου στο access control του router

3. αλλαξα την προστασια απο wpa/wpa 2 σε wpa 2 only

4. αλλαξα τιμη στο Pre-shared Key

μου πηρε ενα 3ωρακι βεβαια να κανω ολους τους συνδιασμους αλλα τωρα το wifi δουλευει τελεια

εχω κι εγω παρομοιο προβλημα, μια μου συνδεεται, μια οχι. Τι μπορει να φταιει ?Λεει ληψη IP ... ανεπιτυχης. router Huawei της conn-x. channel του router πως αλλαζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1 περίπου μήνα με το χ8 έχω μερικές παρατηρήσεις:

 

- Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την μπαταρία. Με λίγες κλήσεις και σχετικό σερφάρισμα στο ίντερνετ (όχι με το wireless ανοικτό, αλλά μέσω 3g) και κλειστά το gps και το bluetooth μου κρατά 1 μέρα!!! Ουσιαστικά 12 ώρες!!! Από το πρωί στις 9 που φεύγω από το σπίτι μέχρι τις 9 το βράδυ...

 

- Επίσης εκεί που δείχνει τις μπάρες με το σήμα μου βγάζει τα γράμματα: "Η" (πιο συχνά), "Ε" και "G" (πιο σπάνια). Στο manual είχα δει ότι έπρεπε να βγάζει και "3G" αλλά δεν το έχω δει ποτέ!!! Ενώ ένα άλλο κινητό που έχω δίπλα βγάζει 3G...

1) Δες το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ για μερικά tips που μπορεί να βελτιώσουν τη μπαταρία σου. Μετά τη φόρτιση κάνε ένα restart. Τέλος βεβαιώσου ότι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή στο background που να σου τρώει μπαταρία.

 

2) Να ευχαριστείς το Θεό των μικροκυμάτων που βλέπεις "Η" κι όχι 3G, G, "E"!!! To "H" σημαίνει HSDPA και είναι πιο γρήγορη μορφή του 3G. Αν το πούμε πιο λαϊκά είναι 3,5G. Στις Πατέλες κάνω τεμενάδες για να πιάσω "Η"!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1) Μετά τη φόρτιση κάνε ένα restart.

 

Restart??? Ούτως ή άλλως όταν το φορτίζω το έχω κλειστό κι όταν το βγάζω από την πρίζα το ανοιγώ... Είναι κάτι άλλο το restart???

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω παρομοιο προβλημα, μια μου συνδεεται, μια οχι. Τι μπορει να φταιει ?Λεει ληψη IP ... ανεπιτυχης. router Huawei της conn-x. channel του router πως αλλαζουμε ?

 

καλημερα,πηγαινε στην σελιδα του μοντεμ στην κατηγορια "Wireless" και μετα στο "Channel and SSID".εκει εχει τα channels του μοντεμ,προσωπικα στο 11 μου δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το XPERIA X8, εκτος το οτι μου κανει κατι κολληματα, για καποιο λογο δεν μπορω να λαβω SMS, ενω μπορω κανονικα να παρω τηλεφωνο και να με παρουν και να στειλω και μηνυμα...!! Ξερετε αμα φταιει το δικτυο ή το κινητο..?
Link to comment
Share on other sites

Ασχετως υπολοιπων το μεγαλυτερο προβλημα του κινητου ειναι τα κολληματα που τρωει με το wifi και δεν συνδεεται λεει διατηρηθηκε και δεν ειναι συνδεδεμενο κτλ.. ας κανει κατι στο επομενο update η se γιατι ειναι σοβαρο στην ουσια βγαινει αχρηστη η συσκευη οταν δεν μπορεις να συνδεθεις.. ποσες φορες σε καφε σε δημους οι διπλα μου με τα smart τους μπαινουν κανονικα και το χ8 ..διατηρηθηκε.. εχεις smart για να ζητας του διπλανου σου να μπεις internet..
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους XDA, σήμερα υπάρχει νέο λογισμικό για το Χ8

Έκδοση 2.1.A.0.390.

 

Περιμένουμε και στην Ελλάδα να γίνει διαθέσιμο πολύ σύντομα...

 

(Επειδή άκουσα για προβλήματα με wifi απο μέλη του φόρουμ, εγώ να αναφέρω πάντως οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα.)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους XDA, σήμερα υπάρχει νέο λογισμικό για το Χ8

Έκδοση 2.1.A.0.390.

 

Περιμένουμε και στην Ελλάδα να γίνει διαθέσιμο πολύ σύντομα...

 

(Επειδή άκουσα για προβλήματα με wifi απο μέλη του φόρουμ, εγώ να αναφέρω πάντως οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα.)

 

Με το update χανεις το root?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους XDA, σήμερα υπάρχει νέο λογισμικό για το Χ8

Έκδοση 2.1.A.0.390.

 

Περιμένουμε και στην Ελλάδα να γίνει διαθέσιμο πολύ σύντομα...

 

(Επειδή άκουσα για προβλήματα με wifi απο μέλη του φόρουμ, εγώ να αναφέρω πάντως οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα.)

 

Μπα, μάλλον fake είναι. Κάνεις δεν έχει πάρει ειδοποίηση για update, εκτός από έναν από γερμανία που είπε πως είχε ειδοποίηση αλλά όταν προσπάθησε να την κάνει του έβγαλε πως έχει ήδη το νεότερο λογισμικό.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το XPERIA X8, εκτος το οτι μου κανει κατι κολληματα, για καποιο λογο δεν μπορω να λαβω SMS, ενω μπορω κανονικα να παρω τηλεφωνο και να με παρουν και να στειλω και μηνυμα...!! Ξερετε αμα φταιει το δικτυο ή το κινητο..?

 

Μήπως έχεις γεμίσει τη μνήμη του κινητού με εφαρμογές?

 

Ασχετως υπολοιπων το μεγαλυτερο προβλημα του κινητου ειναι τα κολληματα που τρωει με το wifi και δεν συνδεεται λεει διατηρηθηκε και δεν ειναι συνδεδεμενο κτλ.. ας κανει κατι στο επομενο update η se γιατι ειναι σοβαρο στην ουσια βγαινει αχρηστη η συσκευη οταν δεν μπορεις να συνδεθεις.. ποσες φορες σε καφε σε δημους οι διπλα μου με τα smart τους μπαινουν κανονικα και το χ8 ..διατηρηθηκε.. εχεις smart για να ζητας του διπλανου σου να μπεις internet..

Αυτό το πρόβλημα το είχα καμια φορά, παλιά με 1,6, με το δικό μου router αλλά και με του γείτονα:p (σε καφετέριες δε μου είχε τύχει). Οταν έβαλα 2,1 έκανα αυτά που λέει ένας φίλος παραπάνω (κανάλι 11 κτλ) στο δικό μου και απο τότε όλα καλά και σε καφετέριες και παντού. Δεν ξέρω τι φταίει. Πάντως αν καμιά φορά μου βγάλει "διατηρήθηκε" προσπαθώ ξανα και συνδέεται... Εννοείται οτι είστε απόλυτα σίγουροι για τους κωδικούς που πληκτρολογείτε:p. Επίσης, μήπως είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής?

Σύμφωνα με τους XDA, σήμερα υπάρχει νέο λογισμικό για το Χ8

Έκδοση 2.1.A.0.390.

Περιμένουμε και στην Ελλάδα να γίνει διαθέσιμο πολύ σύντομα...

Θα επαναλάβω μια παλιότερη ερώτησή μου. Έχει πάρει κανένας την έκδοση 2.0.2.Α.0.24 ή δεν βγήκε για x8?

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μάλλον fake είναι. Κάνεις δεν έχει πάρει ειδοποίηση για update, εκτός από έναν από γερμανία που είπε πως είχε ειδοποίηση αλλά όταν προσπάθησε να την κάνει του έβγαλε πως έχει ήδη το νεότερο λογισμικό.

αποκλειετε να ειναι fake γιατι ειναι certified:

http://www.ptcrb.com/ctiastaff/complete/view_complete_request.cfm?modelid=17877

Link to comment
Share on other sites

Πας Ρυθμισεις..Ασυρματο και δυκτια...Δυκτια κινητης τηλεφωνιας..Ονοματα σημειου προσβασης..και σου βγαζει αναλογα με την εταιρεια σου πχ vodafone web και vodafone mms.. πατας στο web .. μετα APN και αλλαζεις το ονομα.. σβησε πχ το μισο.. ετσι δεν θα μπορει να μπει σε 3g οποτε εχεις το κεφαλι σου ησυχο να μην χρεωθεις.. γενικα χρεωνεσαι οταν επανω αναβει το 3g με τα βελακια .. οταν δειχνει την κεραια του wifi δεν χρεωνεσαι..

 

ευχαριστώ απλά το θέλω το 3g γιατί μπαίνω από το what's up οπότε απενεργοποιώ την επιλογή να επιτρέπεται αποστολή/λήψη δεδομένων και το βάζω στο απλό δίκτυο όχι 3γ...και μετά πήγα να μπω στο ιντερνετ και δε μπήκε οπότε φαντάζομαι όλα καλα....

και πρόσεξα ότι πετάγονται διαφημίσεις ή φορτώνει σκορ απο τα παιχνίδια και χρεώνει...ή κάνω λάθος...?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.....:D Μηπως ξερετε που υπαρχει στο χ8 μετρητής διάρκειας κλήσεων???το ψαχνω καιρό και δεν πρεπει να το εχει....ξέρετε τι μπορώ να κάνω γι'αυτό????
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.....:D Μηπως ξερετε που υπαρχει στο χ8 μετρητής διάρκειας κλήσεων???το ψαχνω καιρό και δεν πρεπει να το εχει....ξέρετε τι μπορώ να κάνω γι'αυτό????

 

ψάξε λίγο στο market θα βρείς αρκετά... εγω εχω το phoneusage και είμαι αρκετα ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

ψάξε λίγο στο market θα βρείς αρκετά... εγω εχω το phoneusage και είμαι αρκετα ευχαριστημένος

ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!με έσωσες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ενδιαφερομαι να αγορασω απο αγγλια το xperia x8 σε μαυρο μιας και οσους ρωτησα εδω ακομα το περιμενουν. Το εχω βρει απο το e-bay σε πολυ καλη τιμη, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι θα εχω προβλημα επειδη η συσκευη θα ειναι απο Αγγλία? Θα μπορω να βαλω ελληνικο μενού? θα εχω προβλημα με τον φορτιστη ρευματος?

Το κινητο ειναι sim unlocked.

Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει. Ευχαριστω.

NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ενδιαφερομαι να αγορασω απο αγγλια το xperia x8 σε μαυρο μιας και οσους ρωτησα εδω ακομα το περιμενουν. Το εχω βρει απο το e-bay σε πολυ καλη τιμη, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι θα εχω προβλημα επειδη η συσκευη θα ειναι απο Αγγλία? Θα μπορω να βαλω ελληνικο μενού? θα εχω προβλημα με τον φορτιστη ρευματος?

Το κινητο ειναι sim unlocked.

Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει. Ευχαριστω.

 

καλησπερα το βρηκα εγω και το πηρα απο το public, ενα τελευταιο(οχι το demo). καλυτερα να μην μπλεξεις με το εξωτερικο. παντως η se hellas λεει οτι δεν βγαινει σε μαυρο χρωμα.

Edited by nten
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εντελος τυχαιο να βρεις δεν φερνουνε οσα ειναι τα ασπρα, το e-shop δεν το δινει πια . τα multirama germanos θα το ειχανε μεσα στην εβδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,πηγαινε στην σελιδα του μοντεμ στην κατηγορια "Wireless" και μετα στο "Channel and SSID".εκει εχει τα channels του μοντεμ,προσωπικα στο 11 μου δουλεψε

sorry αλλα δεν "το χω" . ποια σελιδα εννοεις?πως? δεν καταλαβα! εχω vista (αν σε διευκολυνει να γινεις πιο σαφης!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα! απεκτησα το x8 κ είμαι πολυ ευχαριστημένη.

Μόνο μια ερώτηση έχω που δεν εχω καταλαβει. Μπορώ τελικα να εγκαταστήσω εφαρμογές στην sd ?

Μέσω root ή όχι και πως?

ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα δεν "το χω" . ποια σελιδα εννοεις?πως? δεν καταλαβα! εχω vista (αν σε διευκολυνει να γινεις πιο σαφης!)

 

στην σελιδα του μοντεμ σου εννοω,ειναι της μορφης http://143.123.2.1/ (τυχαια τα νουμερα).δες στο βιβλιο οδηγιων του μοντεμ την σελιδα του.μπες εκει στην επιλογη wireless,και μετα επελεξε το "Channel and SSID" και αλλαζεις το καναλι(channel) του μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...