Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια. Έχω το x8 και καθώς προσπαθούσα να αλλάξω το λογισμικό του κινητού μου σύμφωνα με οδηγό που βρήκα στο forum, έκλεισα το κινητό και από τότε δεν κάνει τίποτα. Ούτε ανοίγει, ούτε ανάβει το led, ούτε μπαίνει σε flash... Τίποτα. Έχω δοκιμάσει να το φορτίσω σε 3 πρίζες με 2 φορτιστές τίποτα. Τι να κάνω; Περιττό να πω ότι έχω τρελλαθεί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά βοήθεια. Έχω το x8 και καθώς προσπαθούσα να αλλάξω το λογισμικό του κινητού μου σύμφωνα με οδηγό που βρήκα στο forum, έκλεισα το κινητό και από τότε δεν κάνει τίποτα. Ούτε ανοίγει, ούτε ανάβει το led, ούτε μπαίνει σε flash... Τίποτα. Έχω δοκιμάσει να το φορτίσω σε 3 πρίζες με 2 φορτιστές τίποτα. Τι να κάνω; Περιττό να πω ότι έχω τρελλαθεί.

 

εξηγησε μας ακριβως τι εκανες,τι εγινε,πως εγινε και σε ποιο σημειο του οδηγου εγινε για να μπορεσουμε να καταλαβουμε τι εννοεις!

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει το gingerdx, και έκανα τη διαδικασία για να περάσω τους custom kernels http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063 και στο βήμα iv του 2ου μέρους πήγα να κλείσω το κινητό για να μπω σε flash mode και από τότε να ζήσουμε να το θυμόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Έχω το x8 και καθώς προσπαθούσα να αλλάξω το λογισμικό του κινητού μου σύμφωνα με οδηγό που βρήκα στο forum, έκλεισα το κινητό και από τότε δεν κάνει τίποτα. Ούτε ανοίγει, ούτε ανάβει το led, ούτε μπαίνει σε flash... Τίποτα. Έχω δοκιμάσει να το φορτίσω σε 3 πρίζες με 2 φορτιστές τίποτα. Τι να κάνω; Περιττό να πω ότι έχω τρελλαθεί.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276211&page=178

Link to comment
Share on other sites

superuser__78 σ' ευχαριστώ. Είχα ψάξει το forum αλλά προφανώς πάνω στην ταραχή μου δεν είχα κάνει και το πιό σωστό ψάξιμο. Δοκιμάζω τώρα με το flashtool και βλέπω. Προσπαθούσα να κάνω επιδιόρθωση τηλ με το PCC αλλά εδώ και 3 ώρες μου λέει ότι ο server είναι υπερφορτωμένος :wacko: Edited by sonik_5
Link to comment
Share on other sites

superuser__78 σ' ευχαριστώ. Είχα ψάξει το forum αλλά προφανώς πάνω στην ταραχή μου δεν είχα κάνει και το πιό σωστό ψάξιμο. Δοκιμάω τώρα με το flashtool και βλέπω. Προσπαθούσα να κάνω επιδιόρθωση τηλ με το PCC αλλά εδώ και 3 ώρες μου λέει ότι ο server είναι υπερφορτωμένος :wacko:

Προφανώς εννοείς το iv αυτού του link:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316377

Σου φλάσαρε τον kernel;

Γιατί αν ναι, δεν θα σου δουλεύει η e15..

Ποιον kernel προσπαθούσες να βάλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Το flashtool δεν βρίσκει το κινητό. :(

 

Προσπαθούσα να βάλω αυτόν που προτείνει στον οδηγό τον Alfs for GingerDX |v04

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

superuser νομίζω πως όχι αφού έκλεισε πριν μπω σε flash mode. Αλλά δεν βλέπω λύση. Μάλλον θα το πάω για επιστροφή κι ελπίζω να μη το δουν. 3 μέρες το χω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

superuser νομίζω πως όχι αφού έκλεισε πριν μπω σε flash mode. Αλλά δεν βλέπω λύση. Μάλλον θα το πάω για επιστροφή κι ελπίζω να μη το δουν. 3 μέρες το χω το κινητό.

 

να τo στειλεις πισω ξεχνα το..θα στο χρεωσουν σαν δικη σου κακη χρηση..θα βρεθει η λυση πιστευω!!ξερει απο αυτα ο superuser!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά μακάρι. Στην τελική εγώ το μόνο που ήθελα ήταν να ταξινομώ τις επαφές μου κατά επίθετο. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα.. είχες ξεκλείδωτο bootloader και την ginger dx; η την stock;

Το κινητό είχε μπαταρία; όταν το συνδέεις στο pc το led τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα ξεκλείδωτο το bootloader, είχα βάλει την gingerdx και δούλευε κανονικά. Όπου και να το συνδέσω ότι και να το κάνω το led δεν κάνει τίποτα. Μπαταρία δεν ξέρω πόση είχα.

 

Υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να είναι πρόβλημα μπαταρίας?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το seus νομίζω ότι πλέον δεν δουλεύει για την συσκευή μας

Άνοιξε το pc companion και:

1. Click Support zone 2. Click Phone update (Don't connect your phone) 3. Click "repair phone" 4. Follow onscreen instruction

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ώρες τώρα προσπαθώ με το PC Companion και όλο μου βγάζει μήνυμα ότι αυτή τη στιγμή ο διακομιστής τους είναι υπερφορτωμένος. :cry:

Ναι πιστεύω ότι μετά από όλα αυτά είμαι πια έτοιμος να παίξω και ένα τζόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μέχρι να ανοίξει ο διακομιστής...για να δοκιμάσεις

Και επειδή (ξέρω) θα σε φάει η αγωνία ρίξε και ένα διάβασμα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356349

 

Είμαι έξω αλλά θα αφήσω το 3G ανοιχτό για να παρακολουθώ εξελίξεις..

Αν σου πω πόσες φορές το έχω brickάρει θα μείνεις..

Αν είχε φωνή το κινητό μου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γιατρέ υπάρχει ελπίδα για τον νεκρο... εεε τον ασθενή ήθελα να πω.

 

παντα υπαρχει ελπιδα με τον superuser!!!:p:p

εντωμεταξυ οσο εξηγει σε εσενα ο superuser,καθομαι και διαβαζω και εγω σε περιπτωση που τυχει κατι παρομοιο και σε εμενα..:D

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το είχα νεκρό 2 μέρες και το ανέστησα..

Εκτός και αν είναι πρόβλημα hardware

 

aαυτο μου μοιαζει λιγο δυσκολο..αφου λειτουργουσε κανονικα το κινητο..αν ηταν προβλημα Hardware δεν θα το ειχε 'βγαλει' απ την αρχη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα γιατί είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτό το forum

 

Λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : πατώ το εικονίδιο της κάμερας και ανοίγει κανονικά ,όταν πατώ το κουμπί για να τραβήξει φωτογραφία ακούγετε ο ήχος και η εικόνα γίνετε μαύρη και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πατήσω το κουμπί για να γυρίσω στο μενού .Να πω επίσης ότι δεν αποθηκεύετε τπτ και ότι το video λειτουργεί κανονικά. Αυτό το πρόβλημα το παρατήρησα όταν έβαλα το ανδροιδ 2.3.5 , επίσης έβαλα και άλλες εκδόσεις ανδροιδ αλλά με τα ίδια αποτελέσματα .τέλος γύρισα στο εργοστασιακό 2.1 και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει…. Υπάρχει κάποια λύση ?? είναι θέμα hardwear? Και αν ναι με καλύπτει η εγγύηση?

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μιχάλης

κανείς δεν έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα?

καμία βοήθεια ??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...