Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαχα..και αυτος τι τα κανει ετσι??αμαν..τι κερδιζει??

παντως αν αποχωρισεις απο εδω,το βλεπω να δοκιμαζω και την xgin..γιατι μαμα gingerDX δεν λεει να εχεις..

Όσο είμαι με το x8 δε σταματώ να βγάζω νέα πράγματα ;)

 

@superuser Όντως την έχει πειράξει κι αυτός δεν ξέρει πόσο :p Γι αυτό τόσες μέρες δεν πάω σε 020 γιατί με την 019 είμαι οκ. Καθυστερεί και το tweak όμως έτσι οπότε θα τη βάλω και αν δε μου αρέσει επιστρέφω στην 019. Τουλάχιστον να βγάλω ένα λειτουργικό tweak για τους fans της 020 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όσο είμαι με το x8 δε σταματώ να βγάζω νέα πράγματα ;)

 

@superuser Όντως την έχει πειράξει κι αυτός δεν ξέρει πόσο :p Γι αυτό τόσες μέρες δεν πάω σε 020 γιατί με την 019 είμαι οκ. Καθυστερεί και το tweak όμως έτσι οπότε θα τη βάλω και αν δε μου αρέσει επιστρέφω στην 019. Τουλάχιστον να βγάλω ένα λειτουργικό tweak για τους fans της 020 ;)

 

καλο αυτο..βασικα εγω προτιμω να εχω την 019 που δουλευει καλα και σωστα με το tweak σου και να αφησω την 020 αν ειναι καπως unstable..

Link to comment
Share on other sites

μπορει να είναι εντυπωση μου, αλλα νομιζω η 020 παει το ιδιο καλα με τη 019+το tweak σου, jim...
Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαι με το x8 δε σταματώ να βγάζω νέα πράγματα ;)

 

@superuser Όντως την έχει πειράξει κι αυτός δεν ξέρει πόσο :p Γι αυτό τόσες μέρες δεν πάω σε 020 γιατί με την 019 είμαι οκ. Καθυστερεί και το tweak όμως έτσι οπότε θα τη βάλω και αν δε μου αρέσει επιστρέφω στην 019. Τουλάχιστον να βγάλω ένα λειτουργικό tweak για τους fans της 020 ;)

 

Εγω την εχω καταβρει με τη 19 κ τα tweaks παντως.

 

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βάλω όλα στο update.zip της rom και την φλασάρω

Δουλεύουν όλα τέλεια..

Όταν κάνω update.zip (για να το χω..)

Δουλεύει το 75%

Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο binary και στο edify updater script..

 

Είναι 25mb zip..

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βάλω όλα στο update.zip της rom και την φλασάρω

Δουλεύουν όλα τέλεια..

Όταν κάνω update.zip (για να το χω..)

Δουλεύει το 75%

Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο binary και στο edify updater script..

 

Είναι 25mb zip..

Γιατί δεν κρατάς το original update.zip βάζοντας αυτά που θες και σβήνοντας τα παραπανίσια? Αφού δουλεύει με το script και binary της gingerdx μην τα πειράζεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κρατάς το original update.zip βάζοντας αυτά που θες και σβήνοντας τα παραπανίσια? Αφού δουλεύει με το script και binary της gingerdx μην τα πειράζεις

Το σκέφτηκα..

Το update script δεν έχει εντολή για update apk..

Τα άλλα δουλεύουν...

Αν προσέξεις στο tweak σου δεν κάνει update apks

 

Στην αντικατάσταση εφαρμογών..εκεί έχω κολλήσει

Τα άλλα, παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα..

Το update script δεν έχει εντολή για update apk..

Τα άλλα δουλεύουν...

Αν προσέξεις στο tweak σου δεν κάνει update apks

 

Στην αντικατάσταση εφαρμογών..εκεί έχω κολλήσει

Τα άλλα, παιχνιδάκι.

Λοιπόν update binary δεν πειράζεις, πειράζεις μόνο το Updater script. Εκεί μπορείς να δείς τα ακόλουθα:

 

 

mount("yaffs2", "MTD", "system", "/system"); (Κάνεις Mount το Sytem)

ui_print("Mounted /system"); (Εμφανίζεις μήνυμα οτι έκανες mount)

ui_print("Copying files, please wait"); (εμφανίζεις μήνυμα οτι αντιγράφονται αρχεία)

package_extract_dir("system", "/system");

Με την τελευταία εντολή, αντιγράφεται το περιεχόμενο του φακέλου "system" που έχεις στο update.zip στην directory /system του κινητού. Αυτό σημαίνει οτι ο,τι έχει ίδιο όνομα με τα αντίστοιχα που υπάρχουν στο κινητό αντικαθίσταται με αυτό που έχεις στο update.zip. Αν δηλαδή στο φάκελο app έχεις μέσα HTC_IME. Αν υπάρχει ήδη HTC_IME το σβήνει και βάζει το δικό σου. Αν όμως λέγεται HTC_IME_lo δεν αντικαθιστά το υπάρχων και πάει χαμένος ο κόπος. Οπότε, αυτά που θέλεις να αντικαταστήσεις να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με όσα είναι στο Update.zip.

 

 

 

set_perm(0, 0, 0777, "/system/etc/init.d/S97ramscript");

Πάμε στα permissions. Αν κάτι που θες να βάλεις θες να του δώσεις και permissions, βάζεις τα permissions πρώτα. Έχουμε και λέμε. 3 ψηφία User Group Others και 3 καταστάσεις Read Write Execute.

Read=4

Write=2

Execute=1

 

Παράδειγμα: Θες να δώσεις δικαίωμα read+write σε user και group? Read(4)+Write(2)=6. Οπότε έχουμε : 660

Βάζεις τα permissions εκεί που έχω πάνω το 0777 (777= Read+Write+Execute για User+Group+Others) και στη διαδρομή βάζεις το αρχείο που του δίνεις τα permissions.

 

delete("/system/media/android_audio.mp3");

Τέλος, αν θες να διαγράψεις κάτι, απλά γράφεις delete και τη διαδρομή του αρχείου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι έξω, θα το δω καλύτερα αύριο

Πρώτα θα δοκιμάσω, αντικατάσταση,σβήσιμο, και edit το script

Και αν δεν δουλέψει θα βάλω εντολές στο script

Τα permission στις εφαρμογές τα βάζω και με root explorer

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω και sync το update..

Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται στο δικό μας cwm...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι έξω, θα το δω καλύτερα αύριο

Πρώτα θα δοκιμάσω, αντικατάσταση,σβήσιμο, και edit το script

Και αν δεν δουλέψει θα βάλω εντολές στο script

Τα permission στις εφαρμογές τα βάζω και με root explorer

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω και sync το update..

Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται στο δικό μας cwm...

Απλά τα permissions εκεί θα είναι έτοιμα πατώντας update για ευκολία είναι αυτό. Επίσης, αν κάθε φορά που αναβαθμίζεις σβήνεις μερικές βλακείες που έχει μέσα ο doixanh, μπορείς με σωστή χρήση των εντολών που έγραψα, απλά αφού φλασάρεις τη rom, εκτελείς και ένα update script που έχεις απο πριν, διαγράφοντας αυτά που δε θες, αντικαθιστώντας αυτά που θες και όλα τέλεια. Ούτε σβήσιμο και πείραγμα τα zip ούτε τίποτα. Μεγάλη ευκολία

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα permissions εκεί θα είναι έτοιμα πατώντας update για ευκολία είναι αυτό. Επίσης, αν κάθε φορά που αναβαθμίζεις σβήνεις μερικές βλακείες που έχει μέσα ο doixanh, μπορείς με σωστή χρήση των εντολών που έγραψα, απλά αφού φλασάρεις τη rom, εκτελείς και ένα update script που έχεις απο πριν, διαγράφοντας αυτά που δε θες, αντικαθιστώντας αυτά που θες και όλα τέλεια. Ούτε σβήσιμο και πείραγμα τα zip ούτε τίποτα. Μεγάλη ευκολία

 

Εγώ απ ότι κατάλαβα, σύμφωνα με το post σου, πρέπει να αλλάξω την εντολή που διαγράφει το system με άλλη που κάνει update..

Το script είναι γραμμένο για rom..

Δηλ. Wipe το system και αντικατάσταση με το update

Και όχι update το system με ότι καινούργιο και συμβατό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ ότι κατάλαβα, σύμφωνα με το post σου, πρέπει να αλλάξω την εντολή που διαγράφει το system με άλλη που κάνει update..

Το script είναι γραμμένο για rom..

Δηλ. Wipe το system και αντικατάσταση με το update

Και όχι update το system με ότι καινούργιο και συμβατό

Δεν έχει σχέση οτι είναι για rom. Ίδιο είναι παντού. Γιατί να διαγράψεις το system? Αν το διαγράψεις και περάσεις μόνο όσα θες μιλάμε για καταστροφή. Η rom έχει διάφορα αρχεία που απαιτούνται δεν μπορείς να βάζεις εσύ ο,τι θέλεις. Αντίθετα αν κρατήσεις τα πάντα "ώς έχουν" και αντικαταστήσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν θα είναι ok

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση οτι είναι για rom. Ίδιο είναι παντού. Γιατί να διαγράψεις το system? Αν το διαγράψεις και περάσεις μόνο όσα θες μιλάμε για καταστροφή. Η rom έχει διάφορα αρχεία που απαιτούνται δεν μπορείς να βάζεις εσύ ο,τι θέλεις. Αντίθετα αν κρατήσεις τα πάντα "ώς έχουν" και αντικαταστήσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν θα είναι ok

Μα αφού το script (το μανάτο) κάνει wipe και αντικατάσταση

Δεν είπα ότι θα δώσω τέτοια εντολή..

την έχει δώσει ο dev

Εγώ θέλω update..

Αν στο update.zip και στο system/app βάλεις μόνο κάτι καινούργιο το φλασάρει

Αν βάλεις update apks, όχι..

Θα με παιδέψει αλλά θα το βρω

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού το script (το μανάτο) κάνει wipe και αντικατάσταση

Δεν είπα ότι θα δώσω τέτοια εντολή..

την έχει δώσει ο dev

Εγώ θέλω update..

Αν στο update.zip και στο system/app βάλεις μόνο κάτι καινούργιο το φλασάρει

Αν βάλεις update apks, όχι..

Θα με παιδέψει αλλά θα το βρω

Λοιπόν πάρε ατόφιο αυτό που γράφω παρακάτω, κράτα το update binary της 020, σβήσε τα πάντα απο το updater script και επικόλλησε τα παρακάτω. Μετά διαμόρφωσε το φάκελο system όπως θες εσύ και είσαι έτοιμος

 

mount("yaffs2", "MTD", "system", "/system");

ui_print("Mounted /system");

ui_print("Copying files, please wait");

package_extract_dir("system", "/system");

ui_print("Copying Complete!")

 

Edit: Μη βάζεις τα πάντα όλα (Αλέφαντος!) μέσα, δηλαδή αυτά που θες να ενημερώσεις και τα υπόλοιπα που έχει η rom. Μόνο βάλε αυτά που θες να ενημερώσεις/προσθέσεις στους κατάλληλους φακέλους και είσαι ok.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρε ατόφιο αυτό που γράφω παρακάτω, κράτα το update binary της 020, σβήσε τα πάντα απο το updater script και επικόλλησε τα παρακάτω. Μετά διαμόρφωσε το φάκελο system όπως θες εσύ και είσαι έτοιμος

 

mount("yaffs2", "MTD", "system", "/system");

ui_print("Mounted /system");

ui_print("Copying files, please wait");

package_extract_dir("system", "/system");

ui_print("Copying Complete!")

 

Edit: Μη βάζεις τα πάντα όλα (Αλέφαντος!) μέσα, δηλαδή αυτά που θες να ενημερώσεις και τα υπόλοιπα που έχει η rom. Μόνο βάλε αυτά που θες να ενημερώσεις/προσθέσεις στους κατάλληλους φακέλους και είσαι ok.

 

λοιπόν

Το δοκιμάζω αμέσως μέσο κινητού..το build το έχω, θα κάνω edit μέσο script Manager και θα σου πω

 

Edit:

installation aboard (code 6)

Θα ξαναδοκιμάσω ..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν

Το δοκιμάζω αμέσως μέσο κινητού..το build το έχω, θα κάνω edit μέσο script Manager και θα σου πω

 

Edit:

installation aboard (code 6)

Θα ξαναδοκιμάσω ..

Βαλ'τα στο pc και κάνε τη δουλειά σου μέσω κινητού δεν παλεύεται. Αν και πάλι έχεις προβλήματα, σβήσε όλο το φάκελο META-INF και βάλε αυτόν που επισύναψα (τα έχει όλα έτοιμα)

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Βαλ'τα στο pc και κάνε τη δουλειά σου μέσω κινητού δεν παλεύεται. Αν και πάλι έχεις προβλήματα, σβήσε όλο το φάκελο META-INF και βάλε αυτόν που επισύναψα (τα έχει όλα έτοιμα)

 

Η v20 ξερή, δεν έχει ενημερωμένο το binary και δεν επιβεβαιώνει τις αλλαγές ο superuser...

Φίλε, δούλεψε:grin:

Έχω συμβατό update:D

Αν θες να το συμπεριελάβεις στο tweak σου, στείλε pm να σου στείλω τo built..

Θέλω credits όμως..

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!!Απο τότε που ειχα κανει ροοτ το κινητο δεν μπορω να στειλω με bluetooth..(τωρα το θυμηθηκα θα μου πειτε?!κ ομως ναι!!!)πως μπορω να διωρθωσω αυτο το προβληματακι??ευχαριστω! ! !

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Η v20 ξερή, δεν έχει ενημερωμένο το binary και δεν επιβεβαιώνει τις αλλαγές ο superuser...

Φίλε, δούλεψε:grin:

Έχω συμβατό update:D

Αν θες να το συμπεριελάβεις στο tweak σου, στείλε pm να σου στείλω τo built..

Θέλω credits όμως..

Οκ στείλε μου pm με το update.zip να δω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Οκ στείλε μου pm με το update.zip να δω τι παίζει

 

Αύριο το μεσημέρι...είμαι έξω και είναι 26mb..

Δεν επιβαρύνει το σύστημα με σχέση την μανάτη, είμαι 2 mb μείον

Θα το κάνω upload και θα σου στείλω...

 

Edit1: φλάσαρε επιτυχώς bootamination.zip, framework, mod apks, modules for stock kernel (έβγαλα: built prop, miui mod lockscreen..)

 

Edit2: το μόνο bug με αυτό το script είναι ότι δεν θα έχουμε sense lockscreen

Και για να ορίσουμε ring lockscreen πρέπει να τικάρουμε sense..

ψιλοσαλάτα τα έχει ο τύπος.

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Βασικα η 2.1 δεν εχει File Manager και η συλλογη δεν εχει επισης φακελους. το 2.3.7 που τρεχουμε εμεις τα εχει αυτα. κατεβασε ενα file manager (π.χ. ton astro) και δες.

 

μην το μπερδευουμαι το παιδι με αυτα!κατεβασε τον astro file manager και απο εκει μπορεις να τα οργανωσεις οπως θες!!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κατέβασα τον astro file manager και είναι όλα μια χαρά! :)

Μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σας ζαλίσω άλλο.. :O Θέλω να αλλάξω την micro sd card και να βάλω μεγαλύτερη σε χωρητικότητα.

Πρέπει να κάνω back-up στον υπολογιστή όλα τα αρχεία της κάρτας που έχει τώρα το x8; Και κάτι ακόμη.. σκέφτομαι να βάλω 16GB κάρτα μνήμης..

είναι καλή ιδέα; Θα μου λειτουργεί κανονικά ή θα έχω κολλήματα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και παρακαλώ να

με συγχωρήσετε αν οι ερωτήσεις που κάνω έχουν απαντηθεί ήδη..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κατέβασα τον astro file manager και είναι όλα μια χαρά! :)

Μια τελευταία ερώτηση και δεν θα σας ζαλίσω άλλο.. :O Θέλω να αλλάξω την micro sd card και να βάλω μεγαλύτερη σε χωρητικότητα.

Πρέπει να κάνω back-up στον υπολογιστή όλα τα αρχεία της κάρτας που έχει τώρα το x8; Και κάτι ακόμη.. σκέφτομαι να βάλω 16GB κάρτα μνήμης..

είναι καλή ιδέα; Θα μου λειτουργεί κανονικά ή θα έχω κολλήματα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και παρακαλώ να

με συγχωρήσετε αν οι ερωτήσεις που κάνω έχουν απαντηθεί ήδη..

 

Δεν νομίζω να κολλάει με τη 16αρα..το μόνο που κανείς είναι αντιγραφή όλους τους φακέλους της τωρινής σου κάρτας και τους κανείς επικόλληση στην καινούργια..και όταν θα σου ζητήσει να κάνει αντιγραφή και επικόλληση κάποια αρχεία του system θα πατήσεις όχι..

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@jim

Pm send..

Αν σου φένονται αργά τα transition animations και τα fonts "μεγάλα"

Μπες στην εφαρμογή spare parts και όρισε τα όπως θες

Link to comment
Share on other sites

@jim

Pm send..

Αν σου φένονται αργά τα transition animations και τα fonts "μεγάλα"

Μπες στην εφαρμογή spare parts και όρισε τα όπως θες

Ok thanks. Θα κοιτάξω ποιά με βολεύουν και ποιά όχι, και θα αποφασίσω αν είναι αυτό η το ics framework που θα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Ok thanks. Θα κοιτάξω ποιά με βολεύουν και ποιά όχι, και θα αποφασίσω αν είναι αυτό η το ics framework που θα βάλω.

 

Μπορει να μην με αφορα αλλα διαβαζοντας τα σχολια μπηκα στην περιεργια τι ετοιμαζεστε να κανετε :P

 

Edit:Διαβασα στους xda οτι την παρασκευη αργα το βραδυ κατα της 12 ερχετε Ice Cream Sandwich Port to Xperia X8 v04 με πολλα fix

Edited by tzagaritos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...