Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας τσεκάρουμε πρώτα τα βασικά. Ο φορτιστής είναι ΟΚ; Το βύσμα που κουμπώνει ο φορτιστής πάνω στο κινητό; Οι επαφές όπου ακουμπάει η μπαταρία είναι εντάξει; Μήπως να τις καθαρίσεις λίγο όπως και τις επαφές πάνω στην μπαταρία;

Αν και δεν νομίζω να φταίει η συχνή αλλαγή rom βάλε την custom και δεν αν το πρόβλημα παραμένει. Άλλη μπαταρία δοκίμασες πάνω στο Χ8;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αυτό έγραψα πιο πάνω. η μπαταρία τιου Χ8 ξεφορτίζεται εδώ και καιρό σε λιγότερο από 24 ώρες χωρίς χρήση. γι αυτό χρησιμοποίησα την μπαταρία του βιβαζ που κράτησε 2,5 μέρες με νορμάλ χρήση, αφού την είχα φορτίσει πάνω στο βιβαζ. σήμερα την φόρτισα με το Χ8 και μου φάνηκε ότι έπεσε στο 80% λίγο γρήγορα και για αυτό ρώτησα αν μπορεί να φταίει η συσκευή.

 

ο φορτιστής είναι καινούργιος ορίτζιναλ, οι επαφές δείχνουν οκ άρα μας μένει η προσευχή και η νηστεία. επισης, με την κάστομ έδειχνε πάντε να κρατάει περισσότερο η μπαταρία, αλλά δεν μπορώ την στοίχιση που έχεις στις επαφές με "όνομα επώνυμο" και δεν έχω βρει τρόπο να το φτιάξω

Edited by veliouras
Link to comment
Share on other sites

Πόσα mAh είναι οι μπαταρία του Vivaz και πόσα το Χ8; Μήπως τρέχει τίποτα στο background και σου καταναλώνει τη μπαταρία;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πόσα mAh είναι οι μπαταρία του Vivaz και πόσα το Χ8; Μήπως τρέχει τίποτα στο background και σου καταναλώνει τη μπαταρία;

1200 η καθε μια. δεν ξερω αν τρεχει κατι στο background, δεν γνωριζω πως να το ελεγξω. παντως απο ρομ τρεχω την gingerdx 0.13, με αυτην εβγαλα 2,5 μερες. ενημερωτικα η "σκαρτη" μπαταρια στο βιβαζ μετα απο 3 ωρες δειχνει γεματη, χωρις χρηση βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε μια τελευταία δοκιμή προτού βγάλουμε συμπεράσματα. Βάλε τη "σκάρτη" μπαταρία στο Χ8. Άστη επάνω μέχρι να τελειώσει ή μέχρι να πάει στο 10% ας πούμε. Κατόπιν βάλτην πάνω στο Vivaz και πες μας πόσο τοις εκατό φορτισμένη τη δείχνει το Vivaz.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1200 η καθε μια. δεν ξερω αν τρεχει κατι στο background, δεν γνωριζω πως να το ελεγξω. παντως απο ρομ τρεχω την gingerdx 0.13, με αυτην εβγαλα 2,5 μερες. ενημερωτικα η "σκαρτη" μπαταρια στο βιβαζ μετα απο 3 ωρες δειχνει γεματη, χωρις χρηση βεβαια.

 

Πηγαινε ρυθμισεις,εφαρμογες,υπηρεσιες που εκτελουνται κ δες τι εφαρμογες σου τρεχουν.μπορεις να κατεβασεις κανα task manager να δεις περισσοτερες λεπτομερειες για τις εφαρμογες Πηγαινε ρυθμισεις,εφαρμογες,υπηρεσιες που εκτελουνται κ δες τι εφαρμογες σου τρεχουν.μπορεις να κατεβασεις κανα task manager να δεις περισσοτερες λεπτομερειες για τις εφαρμογες που τρεχουν.

Εγω χθες απο τις 21.30 που εβγαλα το κιν απο τη φορτιση κ ελιωσα στο ιντερνετ απο τις 23.30 μεχρι τις 03.30 πηγα τη μπαταρια στο 33%..τωρα ειμαι στο 17%

 

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην έχετε πρόβλημα με την μπαταρία κάντε το εξής απλό : φορτίστε πλήρως το κινητό σας μπείτε σε xrecovery και κάντε wipe την μπαταρία, φλασάρετε ξανά την rom και η μπαταρία θα επανέλθει στα κανονικά της επίπεδα. Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν εγκατέστησα την gingerdx. Η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε μια μέρα χωρίς χρήση. Μέχρι που διάβασα το παραπάνω από κάποιον στο xda.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...!! γνωριζουμε ποιοι αλλοι τροποι υπαρχουν εκτός απο το overlocking για να αυξησουμε την ταχυτητα στο κινητο μας...; πχ να περναμε τις εφαρμογες στην καρτα μνημης (δεν γνωριζω αν εχει αποτελεσματα) και αλλα...!! εντιμετωπιζω μικρα κολληματα με την ρομ μου froyobread 0.25..σχεδον αμελητεα αλλα κολληματα...

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην έχετε πρόβλημα με την μπαταρία κάντε το εξής απλό : φορτίστε πλήρως το κινητό σας μπείτε σε xrecovery και κάντε wipe την μπαταρία, φλασάρετε ξανά την rom και η μπαταρία θα επανέλθει στα κανονικά της επίπεδα. Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν εγκατέστησα την gingerdx. Η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε μια μέρα χωρίς χρήση. Μέχρι που διάβασα το παραπάνω από κάποιον στο xda.

 

Wipe battery σχεδον ολοι κανουμε,τι εννοεις φλασαρετε τη rom;φανταζομαι να τη ξανακανουμε εγκατασταση ετσι;

Εγω με μια μετρια χρηση 2-3 μερουλες.με φουλ χρηση αστο!

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ξανά εγκατάσταση εννοώ καλά κατάλαβες. Το είπα αυτό για όποιον έχει πρόβλημα με την διάρκεια της μπαταρίας όχι για όλους
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Όταν φλασάρουμε μία ρομ ή κάνουμε update την ρομ, φλασάρουμε και τα battery stats του εκάστοτε developer που ο οποίος μπορεί να έχει κάνει πχ 500 φορτίσεις την μπαταρία του και εμείς 50 με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστή βαθμονόμηση σε σχέση με την δική μας

Και γι αυτό χρειάζεται εκ νέου μία βαθμονόμηση

 

Αυτό γίνεται από το recovery mode ή με την παρακάτω εφαρμογή: http://db.tt/p4t4e1h5

Απλώς σβήνονται τα προηγούμενα στοιχεία που βρίσκονται στο:

Data/system/batterystats.bin

 

Τώρα θα μου πείτε γιατί στο επίσημο update δεν χρειάζεται;

Διότι γίνεται αυτόματα από το pc companion

 

Η βαθμονόμηση ξεκινάει από την πλήρη αποφόρτιση μέχρι την πλήρη φόρτιση χωρίς διακοπή

 

Εγώ βασικά χρησιμοποιώ την παραπάνω εφαρμογή και έχω την Gingerdx v17

Το πόσο γρήγορα αποφορτίζεται το κινητό έχει να κάνει με τι χρήση κάνουμε

Χωρίς έντονη χρήση και μόνο με βασικές λειτουργίες έχει κρατήσει και 4 μέρες αλλά και με έντονη μισή μέρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά χρησιμοποιώ την παραπάνω εφαρμογή και έχω την Gingerdx v17

Το πόσο γρήγορα αποφορτίζεται το κινητό έχει να κάνει με τι χρήση κάνουμε

Χωρίς έντονη χρήση και μόνο με βασικές λειτουργίες έχει κρατήσει και 4 μέρες αλλά και με έντονη μισή μέρα

 

ειναι ακριβως αυτο που ειπε..η χρηση κανει τη διαφορα..αν δεν αφηνεις σε ησυχια το κινητο,κατι που το κανω,ειναι λογικο να βγαζει το πολυ 1 μερα η μπαταρια..αν κανεις μονο τα βασικα σιγουρα θα αντεξει 3-4 ακομα και 5 μερες..σημερα ας πουμε που δεν το χρησιμοποιησα πολυ-μονο μουσικη (ζητημα ειναι να εχει σταματησει να παιζει 2 ωρες) και λιγα τηλεφωνα-απο χτες το βραδυ που το φορτισα εχει πεσει σημερα στο 69%..λογικη τιμη κατα τη γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

U

ειναι ακριβ μουως αυτο που ειπε..η χρηση κανει τη διαφορα..αν δεν αφηνεις σε ησυχια το κινητο,κατι που το κανω,ειναι λογικο να βγαζει το πολυ 1 μερα η μπαταρια..αν κανεις μονο τα βασικα σιγουρα θα αντεξει 3-4 ακομα και 5 μερες..σημερα ας πουμε που δεν το χρησιμοποιησα πολυ-μονο μουσικη (ζητημα ειναι να εχει σταματησει να παιζει 2 ωρες) και λιγα τηλεφωνα-απο χτες το βραδυ που το φορτισα εχει πεσει σημερα στο 69%..λογικη τιμη κατα τη γνωμη μου...

 

Επίσης φίλε Άλκη, τον προηγούμενο μήνα είχα το εξής πρόβλημα χωρίς να το ξέρω..

 

Λόγω του μικρού καλωδίου της φόρτισης κατά καιρούς και άθελα μου,χρησιμοποιούσα το κινητό ενώ φόρτιζε, το τραβούσα ξεχνώντας ότι φορτίζει..

Και τον προηγούμενο μήνα πρόσεξα ότι για μία πλήρης φόρτιση ήθελα 2 ώρες!!

Την επόμενη δεν φόρτιζε καθόλου και κατάλαβα ότι έφταιγε micro usb καλώδιο (από το πολύ το τράβηγμα κόπηκαν κάποια εσωτερικά καλώδια

Αγόρασα ένα νέο χωρίς τον φορτιστή μπρίζας (5 € οποιοδήποτε κάνει δεν χρειάζεται να είναι το επίσημο)και μου φόρτιζε την μπαταρία μέσα σε μία ώρα

 

Έλα που τα battery stats μου ήτανε από το προηγούμενο καλώδιο και ενώ η μπαταρία φόρτιζε σε μία ώρα το κινητό έδειχνε ότι δεν είχε φορτίσει και το κατάλαβα όταν έβαλα την v17 κάνοντας battery calibration

 

Και όταν χάλασε το καλώδιο είχα τα battery stats πριν χαλάσει με αποτέλεσμα να μου δείχνει ότι στην μια ώρα φορτίστηκε και να πέφτουν οι μονάδες αποφόρτισης δέκα δέκα...

 

Edit: έχει τσεκάρει κανείς. αυτή την νέα εφαρμογή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1308925

είμαι σε χώρο που δεν έχει wifi..

 

Edit2: την έβαλα αλλά πολύ beta την κόβω..

είναι σαν να λέμε "άλλα λέει η θειά μ και άλλα ακούν τα αυτιά μ"...

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά η ερώτηση αλλα με πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό.Υπάρχει κάποιο fix σχετικά με το -μάλλον- bug που δε μπορεί να επιλεγεί το sorting των επαφών ανάλογα με το επώνυμο ή το όνομα? :)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά η ερώτηση αλλα με πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό.Υπάρχει κάποιο fix σχετικά με το -μάλλον- bug που δε μπορεί να επιλεγεί το sorting των επαφών ανάλογα με το επώνυμο ή το όνομα? :)

Έχεις android 2.1 ή 2.2-2.3?

Link to comment
Share on other sites

2.1 :) Είχα CM7 αλλα έπρεπε να δοκιμάσω το Timescape :p

Στη 2.1 δεν γίνεται αυτού του είδους ταξινόμηση. Πρέπει ή να βάλεις άλλη rom 2.3 ή να βάλεις άλλο πρόγραμμα διαχείρισης επαφών πχ. Go contacts κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε μια τελευταία δοκιμή προτού βγάλουμε συμπεράσματα. Βάλε τη "σκάρτη" μπαταρία στο Χ8. Άστη επάνω μέχρι να τελειώσει ή μέχρι να πάει στο 10% ας πούμε. Κατόπιν βάλτην πάνω στο Vivaz και πες μας πόσο τοις εκατό φορτισμένη τη δείχνει το Vivaz.

 

αυτό θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας και θα σας πω μάλλον μέχρι το βράδυ ή το αργότερο αύριο. όσο για τις εφαρμογές που τρέχουν είναι: battery defender, google services και HTC_IME MOD. τέλος ο χρόνος φόρτισης της μπαταρίας (και του Χ8 και του βιβαζ) είναι περίπου μιαμιση ωρα.

Edited by veliouras
Link to comment
Share on other sites

Παδια απο τοτε που εβαλα την cyanogenMod 2.3.7 εχω τα εξεις προβληματα αρκετα χαμηλο ηχο στο ηχειο....δηλαδη οταν μιλαω με καποιον δεν τον ακουω καλα (το εχω ξανααναφερει αυτο)και επισης οταν ακουω μουσικη η παιζει ο ηχος κλισεις μου το ηχειο παιζει πολυ δυναταα αλλα με πολυ κακη ποιοτητα μπορω να βαλω καποιον ισοσταθμιστη ωστε να το διορθωσω???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...!! θα μπορουσε καποιος να μου μεταφρασει το παρακατω ποστ..; καταλαβαινω τι λεει πανω κανω..αλλα δεν μπορω να κατανοησω τις οδηγιες... προκειται για καποιο προβλημα της ρομ.. θα παρακαλουσα βοηθεια απο τους moderators που ειναι εξπερ σε αυτα τα θεματα @zxr ... ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=889963

ειναι το 1ο ποστ...!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...!! θα μπορουσε καποιος να μου μεταφρασει το παρακατω ποστ..; καταλαβαινω τι λεει πανω κανω..αλλα δεν μπορω να κατανοησω τις οδηγιες... προκειται για καποιο προβλημα της ρομ.. θα παρακαλουσα βοηθεια απο τους moderators που ειναι εξπερ σε αυτα τα θεματα @zxr ... ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=889963

ειναι το 1ο ποστ...!

Υποθέτω ότι είσαι root και έχεις το busybox εγκατεστημένο.

 

Πετάς στην κάρτα μνήμης το framework-res.apk (χύμα, όχι σε κάποιο φάκελο).

Κάνεις extract το reframe.zip πάλι χύμα μέσα στην κάρτα. Ανοίγεις ένα terminal και γράφεις τις εντολές που σου δίνει το post. Αν έχεις απορίες για το adb και πως το βρίσκεις στο κινητό σου μην αγχώνεσαι. Δες αυτό το post και χρησιμοποιήσε android terminal emulator.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είσαι root και έχεις το busybox εγκατεστημένο.

 

Πετάς στην κάρτα μνήμης το framework-res.apk (χύμα, όχι σε κάποιο φάκελο).

Κάνεις extract το reframe.zip πάλι χύμα μέσα στην κάρτα. Ανοίγεις ένα terminal και γράφεις τις εντολές που σου δίνει το post. Αν έχεις απορίες για το adb και πως το βρίσκεις στο κινητό σου μην αγχώνεσαι. Δες αυτό το post και χρησιμοποιήσε android terminal emulator.

 

χιλια ευχαριστω....θα γραψω τα αποτελεσματα...!!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα με βοηθησει καποιος για αυτο που εχω αναφερει οτι απο τοτε που εβαλα την cyanogenΜοd 2.3.7 εχω ασχημη ποιοτητα ηχου και δεν ακουω καθολου καλα τι μου λενε οταν με περνουν τηλεφωνο...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...