Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

# general Lee δεν είσαι ο μόνος που ξέρει τι πάει να πει σμουθ μπροουσερ και σου λέω ότι και εγώ είχα το ίδιο θέμα και έβαλα μποατ και είναι μια χαρά οκ δεν παίζει φλας αλλά σερφαρω άψογα.

θα ήθελα βίντεο να δω τι πρόβλημα έχεις με τον μποατ.

δεν υποστηρίζω την συσκευή αλλά την κατακρίνω που δεν λειτουργεί άψογα ο στοκ μπροουσερ και πρέπει να ψάχνουμε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Στην kitkat ο μόνος browser που παίζει καλά flash είναι ο Firefox...

 

Και ο dolphin με ειδικό apk flash αλλά και ο puffin

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και ο dolphin με ειδικό apk flash αλλά και ο puffin

 

Info please. Εχω τον Dolphin με κλασικη εγκατασταση διχως προβλημα, αλλα για πες ποιον εννοεις :)

 

EDIT: Ακυρο καταλαβα κατι λαθος σορι

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Στην kitkat ο μόνος browser που παίζει καλά flash είναι ο Firefox...

Σε kitkat εχω flash player στον στοκ κ τον next browser, χωρις να εχω δοκιμάσει άλλους

Μπορω να κανω κατι απο τις ρυθμισεις γι' αυτο το site και πως?

Συστησε μου ενα αλλο browser αν δεν γινεται με τον stock.

 

Υ.Γ

Πως και ο ΙΕ απο Η/Υ τα δειχνει οκ?

Το site χρησιμοποιεί encoding windows, γι αυτό ο IE τα δείχνει σωστα από προεπιλογή.

O boat πχ έχει ρυθμιση για το encoding, κι άλλοι browsers, αλλά δε νομιζω να έχουν αυτο που απαιτεί το site

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

# general Lee δεν είσαι ο μόνος που ξέρει τι πάει να πει σμουθ μπροουσερ και σου λέω ότι και εγώ είχα το ίδιο θέμα και έβαλα μποατ και είναι μια χαρά οκ δεν παίζει φλας αλλά σερφαρω άψογα.

θα ήθελα βίντεο να δω τι πρόβλημα έχεις με τον μποατ.

δεν υποστηρίζω την συσκευή αλλά την κατακρίνω που δεν λειτουργεί άψογα ο στοκ μπροουσερ και πρέπει να ψάχνουμε άλλους.

 

 

Ότι δεν είμαι ο μονος είναι σίγουρο, απλά συνήθως δε μπορώ να συνεννοηθώ με όσους είτε δεν είναι αρκετά απαιτητικοί/παρατηρητικοί είτε δεν έχουν δοκιμάσει browsing σε ipad/iphone όσο πρέπει. (δε το λέω για σένα, είναι γενικό φαινόμενο. Εκτος αν επιμένεις ότι είναι το ίδιο σμουθ ο σαφάρι στο ipad/iphone με τους android browsers)

 

Κατέβασα και τον boat για να φτιάξω βίντεο. Συγγνώμη για το μεγάλο αρχείο.(καπου 40mb)

Πρώτο site που άνοιξα. Και φυσικά δε χρειάστηκε πάνω από 20 δευτερόλεπτα για να αρχίσουν τα κλασσικα redraw σβησίματα κομματιών της σελίδας σε γρηγορο zoom out ή σκρολ, λαγκαρισματα κλπ κλπ. Η κλασσικη πλοήγηση όλων των android που έχω πιάσει στα χερια μου δλδ. (νομίζω λαμπρη εξαίρεση ήταν το htc one χωρίς να παίρνω και ορκο)

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/24939353/BOAT_redraw_lag.mp4

 

Please μη μου πείτε φταίει το site, το κινητό μου, ή κάτι άλλο. Δεν είναι το πρώτο μου android κινητό.

 

Και οι άλλοι browsers πάνω κάτω τα ιδια κάνουν. Ο στοκ με διαφορα ο καλύτερος σε αυτό το θέμα. Λίγα έως ελάχιστα τέτοια φαινόμενα.

 

Αναρωτιέμαι ολόκληρη google δε μπορεί να φτιάξει ένα λογισμικό να κάνει το βασικό. Να σερφάρεις άνετα. Το πιο αστείο είναι ότι το nexus 7 είναι από τα χειρότερα που έχω πιάσει σε αυτό τον τομέα. Παθαίνεις επιληψία σε κάθε ζουμ και σκρολ.

 

Τέλος παντων.... Ας ελπίσουμε κάποτε να το λύσουν. Είναι αστείο να ασχολούνται με δαχτυλικά αποτυπώματα, gestures στον αέρα και λοιπά άχρηστα και όχι με αυτό.

Edited by General_lee
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν είμαι ο μονος είναι σίγουρο, απλά συνήθως δε μπορώ να συνεννοηθώ με όσους είτε δεν είναι αρκετά απαιτητικοί/παρατηρητικοί είτε δεν έχουν δοκιμάσει browsing σε ipad/iphone όσο πρέπει. (δε το λέω για σένα, είναι γενικό φαινόμενο. Εκτος αν επιμένεις ότι είναι το ίδιο σμουθ ο σαφάρι στο ipad/iphone με τους android browsers)

 

Κατέβασα και τον boat για να φτιάξω βίντεο. Συγγνώμη για το μεγάλο αρχείο.(καπου 40mb)

Πρώτο site που άνοιξα. Και φυσικά δε χρειάστηκε πάνω από 20 δευτερόλεπτα για να αρχίσουν τα κλασσικα redraw σβησίματα κομματιών της σελίδας σε γρηγορο zoom out ή σκρολ, λαγκαρισματα κλπ κλπ. Η κλασσικη πλοήγηση όλων των android που έχω πιάσει στα χερια μου δλδ. (νομίζω λαμπρη εξαίρεση ήταν το htc one χωρίς να παίρνω και ορκο)

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/24939353/BOAT_redraw_lag.mp4

 

Please μη μου πείτε φταίει το site, το κινητό μου, ή κάτι άλλο. Δεν είναι το πρώτο μου android κινητό.

 

Και οι άλλοι browsers πάνω κάτω τα ιδια κάνουν. Ο στοκ με διαφορα ο καλύτερος σε αυτό το θέμα. Λίγα έως ελάχιστα τέτοια φαινόμενα.

 

Αναρωτιέμαι ολόκληρη google δε μπορεί να φτιάξει ένα λογισμικό να κάνει το βασικό. Να σερφάρεις άνετα. Το πιο αστείο είναι ότι το nexus 7 είναι από τα χειρότερα που έχω πιάσει σε αυτό τον τομέα. Παθαίνεις επιληψία σε κάθε ζουμ και σκρολ.

 

Τέλος παντων.... Ας ελπίσουμε κάποτε να το λύσουν. Είναι αστείο να ασχολούνται με δαχτυλικά αποτυπώματα, gestures στον αέρα και λοιπά άχρηστα και όχι με αυτό.

Αυτά που βλέπω στο βιντεό σου, δεν τα χω ξαναδεί σε καμιά αλλη συσκευή. Και δεν ειναι γενικό προβλημα του Android, οπότε μην μιλάς γενικά για το Android

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε.

 

Προφανως πηγα σε βαρυ site και εκανα ζουμ και σκρολ σε σημεια που εχει διαφημισεις που κινουνται ή λιστες που σκρολαρονται για να δειξω τι εννοω.

Αμα παω σε απλο site η mobile layout απλο θα ειναι καλυτερα. Οπως και με αλλον browser μπορει να τυχει να το δειξει καλυτερα.

 

Τα ιδια πανω κατω κανει και το htc που εχω εδω, τα ιδια και οσα κινητα android ειχα ως τωρα. Οχι παντα κολληματα, αλλα redraw κομματιων της σελιδας σε ζουμ out και μετακινηση χωρις λογο πρακτικα παντα

 

Τελος παντων δε με νοιαζει να το συγκρινω με apple (παρολο που θεωρω οτι ειναι βασικο σημειο διαφορας των 2 στην ευχρηστια). Με νοιαζει να φτιαχτει. Γιατι χαλαει την ολη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε σύγκριση με iphone φίλου πιστεύω ότι το Android είναι ένα κλικ πιο πίσω.Πολύ πιο smooth εμπειρία και δεν φοβάσαι ότι θα σε κρεμάσει σε κάποιο βαρύ site

Στο θέμα μας τώρα: πως μπορώ να κάνω τον Dolphin να παίζει flash?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ολόκληρη google δε μπορεί να φτιάξει ένα λογισμικό να κάνει το βασικό.

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό, ειδικά για το flash. Είναι πολύ εκνευριστικό το να μην μπορείς να δεις sites που χρειάζονται τον flash player με όποιον browser επιθυμείς στην kit kat, σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις λειτουργούσε μια χαρά. Δεν θέλω τον dolphin, δεν θέλω τον firefox, δεν θέλω πειραγμένο" flash player..

κι έχω την τελευταία έκδοση του android, την πιο εξελιγμένη έκδοση απ'όλες και μάλιστα στην πιο γρήγορη συσκευή που πήρα ποτέ μου με android, με προεγκατεστημένο τον chrome ο οποίος τολμώ να πω ότι τρέχει καλύτερα κι απ'τον safari σε iphone.. με όλα αυτά κι όμως να μην μπορώ να δω flash.. και πριν λίγο καιρό στην 4.3 όλα αυτά να λειτουργούν άψογα και υποδειγματικά!

Πραγματικά εκνευριστικό..

Link to comment
Share on other sites

Το site χρησιμοποιεί encoding windows, γι αυτό ο IE τα δείχνει σωστα από προεπιλογή.

O boat πχ έχει ρυθμιση για το encoding, κι άλλοι browsers, αλλά δε νομιζω να έχουν αυτο που απαιτεί το site

 

Δηλαδη δεν γινεται τιποτα ε?

 

 

Τωρα διαβαζοντας τα αλλα ποστ εδω με τα διαφορα προβληματα και συγκρισεις με μηλο, αν το ipad εδειχνε τη σελιδα κανονικα παλι δεν θα πηγαινα μηλο. Ειναι αυτο που εφαρμοσαμε οταν καναμε την επιλογη: You win some, you loose some.

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν είμαι ο μονος είναι σίγουρο, απλά συνήθως δε μπορώ να συνεννοηθώ με όσους είτε δεν είναι αρκετά απαιτητικοί/παρατηρητικοί είτε δεν έχουν δοκιμάσει browsing σε ipad/iphone όσο πρέπει. (δε το λέω για σένα, είναι γενικό φαινόμενο. Εκτος αν επιμένεις ότι είναι το ίδιο σμουθ ο σαφάρι στο ipad/iphone με τους android browsers)

 

Κατέβασα και τον boat για να φτιάξω βίντεο. Συγγνώμη για το μεγάλο αρχείο.(καπου 40mb)

Πρώτο site που άνοιξα. Και φυσικά δε χρειάστηκε πάνω από 20 δευτερόλεπτα για να αρχίσουν τα κλασσικα redraw σβησίματα κομματιών της σελίδας σε γρηγορο zoom out ή σκρολ, λαγκαρισματα κλπ κλπ. Η κλασσικη πλοήγηση όλων των android που έχω πιάσει στα χερια μου δλδ. (νομίζω λαμπρη εξαίρεση ήταν το htc one χωρίς να παίρνω και ορκο)

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/24939353/BOAT_redraw_lag.mp4

 

Please μη μου πείτε φταίει το site, το κινητό μου, ή κάτι άλλο. Δεν είναι το πρώτο μου android κινητό.

 

Και οι άλλοι browsers πάνω κάτω τα ιδια κάνουν. Ο στοκ με διαφορα ο καλύτερος σε αυτό το θέμα. Λίγα έως ελάχιστα τέτοια φαινόμενα.

 

Αναρωτιέμαι ολόκληρη google δε μπορεί να φτιάξει ένα λογισμικό να κάνει το βασικό. Να σερφάρεις άνετα. Το πιο αστείο είναι ότι το nexus 7 είναι από τα χειρότερα που έχω πιάσει σε αυτό τον τομέα. Παθαίνεις επιληψία σε κάθε ζουμ και σκρολ.

 

Τέλος παντων.... Ας ελπίσουμε κάποτε να το λύσουν. Είναι αστείο να ασχολούνται με δαχτυλικά αποτυπώματα, gestures στον αέρα και λοιπά άχρηστα και όχι με αυτό.

Συμφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά με μποατ είναι μικροτερο δυστυχώς το βίντεο σου θα το δω το βράδυ.

εννοείτε ότι σε Ίος η εμπειρία είναι καλύτερη αλλά ευελπιστώ σε αναβάθμιση με βελτίωση του θέματος.

Μπορείς να μου πεις την σελίδα που είχες στο βίντεο το πρόβλημα να δω.

Πάντως σε σύγκριση με iphone φίλου πιστεύω ότι το Android είναι ένα κλικ πιο πίσω.Πολύ πιο smooth εμπειρία και δεν φοβάσαι ότι θα σε κρεμάσει σε κάποιο βαρύ site

Στο θέμα μας τώρα: πως μπορώ να κάνω τον Dolphin να παίζει flash?

έτσι είναι

.ψάξε στο YouTube flash player note3 και θα το βρεις.

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό, ειδικά για το flash. Είναι πολύ εκνευριστικό το να μην μπορείς να δεις sites που χρειάζονται τον flash player με όποιον browser επιθυμείς στην kit kat, σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις λειτουργούσε μια χαρά. Δεν θέλω τον dolphin, δεν θέλω τον firefox, δεν θέλω πειραγμένο" flash player..

κι έχω την τελευταία έκδοση του android, την πιο εξελιγμένη έκδοση απ'όλες και μάλιστα στην πιο γρήγορη συσκευή που πήρα ποτέ μου με android, με προεγκατεστημένο τον chrome ο οποίος τολμώ να πω ότι τρέχει καλύτερα κι απ'τον safari σε iphone.. με όλα αυτά κι όμως να μην μπορώ να δω flash.. και πριν λίγο καιρό στην 4.3 όλα αυτά να λειτουργούν άψογα και υποδειγματικά!

Πραγματικά εκνευριστικό..

και στην 4.3 το φλας είχε τα θεματακια του αλλά τώρα είναι λίγο χειρότερο.

ερώτηση στο ιός παίζει φλας πλαυερ? νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω πως μπορώ να χειριστώ τους χάρτες Google Maps offline αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κατεβάζω την περιοχή που θέλω, μετά βάζω το τηλέφωνο χωρίς σύνδεση Internet (και καλά ότι είμαι στο εξωτερικό χωρίς data) αλλά όταν ζηταω να κάνω πλοήγηση μου βγάζει μήνυμα ότι είμαι εκτός σύνδεσης internet. Τι πρέπει να κάνω;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω πως μπορώ να χειριστώ τους χάρτες Google Maps offline αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κατεβάζω την περιοχή που θέλω, μετά βάζω το τηλέφωνο χωρίς σύνδεση Internet (και καλά ότι είμαι στο εξωτερικό χωρίς data) αλλά όταν ζηταω να κάνω πλοήγηση μου βγάζει μήνυμα ότι είμαι εκτός σύνδεσης internet. Τι πρέπει να κάνω;

 

Από την εμπειρία μου στο εξωτερικό ξέρω ότι αν δεν είσαι σε δίκτυο τη στιγμή που ξεκινάς την πλοήγηση δεν στην κάνει , μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις κανονικά το χάρτη ,δηλαδή δείχνει που είσαι καθώς και τη γύρω περιοχή ,οπότε ουσιαστικά πλοηγείσαι μόνος σου.

Άλλον τρόπο δεν ξέρω.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έσβησα το αρχείο από το Dropbox... νόμιζα το είδανε όσοι ήταν να το δουν. Μόλις βρω χρόνο θα ξαναφτιάξω ένα.

 

Το παράδειγμα ήταν στο site sport-fm.gr.

Link to comment
Share on other sites

O Browser απο το Nokia X για όποιον θέλει να τον δοκιμάσει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2665160

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έσβησα το αρχείο από το Dropbox... νόμιζα το είδανε όσοι ήταν να το δουν. Μόλις βρω χρόνο θα ξαναφτιάξω ένα.

 

Το παράδειγμα ήταν στο site sport-fm.gr.

 

με boat δουλεύει νεράκι η σελίδα κανένα λαγκ πουθενά.

O Browser απο το Nokia X για όποιον θέλει να τον δοκιμάσει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2665160

δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον General_lee στο θεμα των browsers στο android. Αποτελει πληγμα. Ο πιο αλαγκαριστος και σταθερος θεωρω οτι ειναι ο στοκ (στην 4.1 που ειμαι) αλλα η δημιουργια νεου tab και bookmarks θελουν βελτιωσεις. Οι browsers του market καποτε ηταν και αυτοι ελαφριοι και καλοι, ειδικα ο dolphin, αλλα πλεον συναγωνιζονται ποιος θα γινει πιο βαρυς. Καποιοι λετε οτι σε note 3 κλπ τρεχουν μια χαρα. Μα δεν εχει το νοημα ρε παιδια να το συγκρινουμε σε ενα τετραπυρηνο με τοση ram. Το θεμα ειναι τι κανουν σε mid-range συσκευες; ;H ακομα και με 512MB ram (δεν παω στα 256 πλεον).
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον General_lee στο θεμα των browsers στο android. Αποτελει πληγμα. Ο πιο αλαγκαριστος και σταθερος θεωρω οτι ειναι ο στοκ (στην 4.1 που ειμαι) αλλα η δημιουργια νεου tab και bookmarks θελουν βελτιωσεις. Οι browsers του market καποτε ηταν και αυτοι ελαφριοι και καλοι, ειδικα ο dolphin, αλλα πλεον συναγωνιζονται ποιος θα γινει πιο βαρυς. Καποιοι λετε οτι σε note 3 κλπ τρεχουν μια χαρα. Μα δεν εχει το νοημα ρε παιδια να το συγκρινουμε σε ενα τετραπυρηνο με τοση ram. Το θεμα ειναι τι κανουν σε mid-range συσκευες; ;H ακομα και με 512MB ram (δεν παω στα 256 πλεον).

 

Μα με τι θα το συγκρινεις όταν το iPhone έχει 800 ευρώ ;

Παρόμοιες συσκευές πρέπει να συγκρινεις.

Με βάση την τιμή και πάλι αδικείς το Android

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μα με τι θα το συγκρινεις όταν το iPhone έχει 800 ευρώ ;

Παρόμοιες συσκευές πρέπει να συγκρινεις.

Με βάση την τιμή και πάλι αδικείς το Android

 

Ναι, παρομοιες αλλα οχι με βαση την τιμη αλλα την επεξεργαστικη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Μα με τι θα το συγκρινεις όταν το iPhone έχει 800 ευρώ ;

Παρόμοιες συσκευές πρέπει να συγκρινεις.

Με βάση την τιμή και πάλι αδικείς το Android

 

Οχι δεν το συγκρινω με iphone. Απλα θελω να πω οτι καποτε με 512 MB ram ετρεχες ικανοποιητικα εναν dolphin. Τωρα ειναι αδυνατον ετσι οπως εχουν γινει. Αυτο βεβαια δεν ειναι μονο προβλημα των browsers αφου πολλες εφαρμογες εχουν γινει πιο βαριες καθιστωντας με αυτο τον τροπο"αχρηστο" ενα mid-range smartphone 2-ετιας. Πλεον σε αυτα τα κινητα πρεπει να σκεφτεσαι αν θα προχωρησεις στις αναβαθμισεις των εφαρμογων ή μηπως ειναι καλυτερο να μενεις στις παλιες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το συγκρινω με iphone. Απλα θελω να πω οτι καποτε με 512 MB ram ετρεχες ικανοποιητικα εναν dolphin. Τωρα ειναι αδυνατον ετσι οπως εχουν γινει. Αυτο βεβαια δεν ειναι μονο προβλημα των browsers αφου πολλες εφαρμογες εχουν γινει πιο βαριες καθιστωντας με αυτο τον τροπο"αχρηστο" ενα mid-range smartphone 2-ετιας. Πλεον σε αυτα τα κινητα πρεπει να σκεφτεσαι αν θα προχωρησεις στις αναβαθμισεις των εφαρμογων ή μηπως ειναι καλυτερο να μενεις στις παλιες.

 

Δεν το ξέρω αυτό. Εγώ νομίζω ότι περισσότερο έχουν βαρύνει τα sites με ένα σωρό καραγκιοζιλίκια και διαφημίσεις

Το iphone σε αυτό έχει πλεονέκτημα επειδή δεν παίζει flash, δείχνει πιο απλές τις σελίδες, χωρίς τα καραγκιοζιλίκιατους

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...