Jump to content

εκμαθηση java


Panos277
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανεις υπόψιν του κανα βιβλιο για εκμαθηση java? θελω σιγα σιγα να αρχισω να μαθαινω γιατι απο οτι βλεπω την ζητανε πολλες επιχειρισης αυτην την γλωσσα. Ακομα οποιος μπορει ας μου προτεινει και καποιον καλο compiler.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Μπορεί να μην γνωρίζω κάποια πράγματα , αλλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να πατήσεις *java γλώσσα* στο google και να πατήσεις στο αναζήτηση google που εκεί έχει πολλά αλλά εσύ πάτα εκεί που λέει Βικιπαίδια που εκεί μπορείς να βρεις κάτι ή να γυρίσεις πίσω στην αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα αν θες από τα επίσημα tutorials της γλώσσας από το site της Sun εδώ.

Αν από την άλλη θες σώνει και καλά κάποιο βιβλίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από αρκετά παιδιά της σχολής μου για το βιβλίο των Deitel, Deitel "Java How to program". Επειδή κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις τσέκαρε να καλύπτει τουλάχιστον την έκδοση J2SE 1.5 (άλλοι αναφέρονται ως σκέτο 5 σε αυτήν) ή και παραπάνω.

 

Για compiler θα κατεβάσεις το JDK (Java Development Kit) από το site της Sun. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος για Windows. Τώρα αν θες να σου προτείνουμε και κάποιον editor για να γράφεις τα προγράμματά σου (που είναι κάτι διαφορετικό από τον compiler) μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε από notepad++ έως netbeans ή eclipse. Τα 2 τελευταία είναι και τα περισσότερο διαδεδομένα αλλά στην αρχή δε θα σου φανούν χρήσιμα και μπορεί να σε μπερδέψουν και να σε κουράσουν, οπότε χρησιμοποιήσε όποιον editor κειμένου σε βολεύει με δυνατότητα highlighting για java. O notepad++ για παράδειγμα είναι ένας τέτοιος. Άλλο παράδειγμα είναι ο JCreator που χρησιμοποιούσα κι εγώ στα πρώτα μου βήματα στη java.

 

Αυτά από εμένα. Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα αν θες από τα επίσημα tutorials της γλώσσας από το site της Sun εδώ.

Αν από την άλλη θες σώνει και καλά κάποιο βιβλίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από αρκετά παιδιά της σχολής μου για το βιβλίο των Deitel, Deitel "Java How to program". Επειδή κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις τσέκαρε να καλύπτει τουλάχιστον την έκδοση J2SE 1.5 (άλλοι αναφέρονται ως σκέτο 5 σε αυτήν) ή και παραπάνω.

 

Για compiler θα κατεβάσεις το JDK (Java Development Kit) από το site της Sun. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος για Windows. Τώρα αν θες να σου προτείνουμε και κάποιον editor για να γράφεις τα προγράμματά σου (που είναι κάτι διαφορετικό από τον compiler) μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε από notepad++ έως netbeans ή eclipse. Τα 2 τελευταία είναι και τα περισσότερο διαδεδομένα αλλά στην αρχή δε θα σου φανούν χρήσιμα και μπορεί να σε μπερδέψουν και να σε κουράσουν, οπότε χρησιμοποιήσε όποιον editor κειμένου σε βολεύει με δυνατότητα highlighting για java. O notepad++ για παράδειγμα είναι ένας τέτοιος. Άλλο παράδειγμα είναι ο JCreator που χρησιμοποιούσα κι εγώ στα πρώτα μου βήματα στη java.

 

Αυτά από εμένα. Καλή αρχή!

Απόλυτα σωστός σε όλα.

 

Καλά λόγια έχω ακούσει και γι' αυτό: [ame=http://www.amazon.com/Thinking-Java-4th-Bruce-Eckel/dp/0131872486/ref=dp_ob_title_bk]Amazon.com: Thinking in Java (4th Edition) (9780131872486): Bruce Eckel: Books[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με την Java γνωριζω τα βασικα , θα ηθελα να ρωτησω με ποιο προγραμα μπορω να φτιαξω για κινητα εφαρμογες , π.χ Nokia e51

 

*Φιλε LuckyLuke ωραια τα tutorials

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μεταβείς σε μία ελαφρώς διαφορετική πλατφόρμα, την Java ME (Micro Edition) που είναι ένα υποσύνολο της SE (Standard Edition) και προορίζεται ειδικά για μικροσυσκευές, όπως PDA και κινητά.

 

Παρ' όλο που έχω αγοράσει ένα σχετικό βιβλίο (Sing Li, Jonathan Knudsen - Beginning J2ME Platform From Novice to Professional) δυστυχώς δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ. Έχει κι ένα tutorial η sun εδώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να ξέρω αν αξίζει. Τα προγράμματα που θα φτιάξεις μπορείς να τα τρέξεις και να τα δοκιμάσεις μέσα από ένα emulator κινητού στο pc, το Java Wireless Toolkit για CLDC. Για να μπορεί το κινητό σου να τρέξει τέτοιες java εφαρμογές πρέπει να υποστηρίζει το Java MIDP. Δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά σχετικά με το θέμα, μονάχα κάποια πράγματα έχω δει στα πεταχτά από εδώ και από εκεί.

 

Για μια επισκόπηση των πραγμάτων αλλά και περισσότερο υλικό κοίτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...