Jump to content

Το καλυτερο ρεμιξ;


Lux
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου αρέσει πολύ η διασκευή του Enjoy the Silence από τους Linkin Park.

 

+1

 

ειναι οντος κομματαρα....εγινε πιο ροκ... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

+1

 

ειναι οντος κομματαρα....εγινε πιο ροκ... :)

 

Και πιο dark.. Η μουσική στο ρεφραιν τα σπάει.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

. Εδώ το Original Mix. Το remix στο 3:18....:cool:

 

OceanLab - On The Beach (Andy Duguid Remix). Εδώ το Original Mix.

 

. Εδώ το
.

 

Faithless - Not Going Home (Armin Van Buuren Remix). Εδώ το

.

 

. Εδώ το
. Ok, Ο Benassi το απογειώνει :D Από τα πιο ανεβαστικά τραγούδια που ξέρω.

 

Agoria - Baboul Hair Cuttin (Gui Boratto Remix). Εδώ το

.

 

. Εδώ το
.

 

Planet Funk - Lemonade (Benny Benassi Remix Edit). Εδώ το

.

 

. Εδώ το
.

 

. Εδώ το
. Και τα δύο είναι υπέροχα κομμάτια.

 

The Ting Tings - Shut Up And Let Me Go (Haji & Emanuel Remix). Εδώ το

.

 

Simon Webbe - My Soul pleads For You (Stuart Crichton Club Edit). Εδώ το

.

 

Έβαλα από όλες τις κατηγορίες, για όλα τα γούστα (Trance/Electronic/House/Pop). Στην Rock γίνονται remixes; :worry:

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

The Ting Tings - Shut Up And Let Me Go (Haji & Emanuel Remix). Εδώ το
.

 

Στην Rock γίνονται remixes; :worry:

 

Το original είναι τέλειο! Έχει και πολύ ωραίο βιντεο κλιπ.. Με σκηνές μάχης.. ;)

 

Και στη ροκ και σε όλα τα είδη μουσικής γίνονται και remixes και παραλλαγές.

 

Μια ακόμη παραλλαγή που μου άρεσε είναι αυτή του Halo της Beyonce.. Αλλά δεν ξέρω από ποιον..

Link to comment
Share on other sites

Και στη ροκ και σε όλα τα είδη μουσικής γίνονται και remixes και παραλλαγές.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι τα rock κομμάτια δεν είναι 'mixed' to begin with, άρα ούτε και 'remixed' είναι δυνατό να γίνουν. Απλά και μόνο διασκευές. Ίσως να κάνω λάθος στους όρους, αλλά αυτό μου φαίνεται πιο σωστό.

Βλέπουμε ότι στις διασκευές αλλάζει το όνομα του καλλιτέχνη, πρόκειται δηλαδή για εντελώς διαφορετικό κομμάτι. Remix για μένα έχει την έννοια των μερικών αλλαγών σε ρυθμό, μελωδία, διάρκεια και ίσως φωνητικά. Το κομμάτι παραμένει υπό τον ίδιο καλλιτέχνη, με μια διάκριση στο τέλος: Τάδε Remix. Οι διασκευές είναι εντελώς διαφορετικές εκτελέσεις, απ' την αρχή όλα. Και νομίζω στην Rock περισσότερο αυτό γίνεται.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι ότι τα rock κομμάτια δεν είναι 'mixed' to begin with, άρα ούτε και 'remixed' είναι δυνατό να γίνουν. Απλά και μόνο διασκευές. Ίσως να κάνω λάθος στους όρους, αλλά αυτό μου φαίνεται πιο σωστό.

Βλέπουμε ότι στις διασκευές αλλάζει το όνομα του καλλιτέχνη, πρόκειται δηλαδή για εντελώς διαφορετικό κομμάτι. Remix για μένα έχει την έννοια των μερικών αλλαγών σε ρυθμό, μελωδία, διάρκεια και ίσως φωνητικά. Το κομμάτι παραμένει υπό τον ίδιο καλλιτέχνη, με μια διάκριση στο τέλος: Τάδε Remix. Οι διασκευές είναι εντελώς διαφορετικές εκτελέσεις, απ' την αρχή όλα. Και νομίζω στην Rock περισσότερο αυτό γίνεται.

 

Σε όλα τα είδη μουσικής γίνονται remixes.

Δεν ξέρω "τεχνικά" πως το θέτεις: τι εννοείς τα κομμάτια δεν είναι mixed εξ αρχής;

Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα rock κομματιών (όλου το φάσματος της rock) που έχουν γίνει remix από γνωστούς -και μη- DJs.

π.χ. Placebo, Radiohead, Rage Against the Machine, Kings of Leon, Rolling Stones, U2...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο επιτυχημένο βέβαια ένα remix σε ένα dance κομμάτι παρά σε ένα rock (και ιδιαίτερα σε ένα πιο "καθαρά" rock) κομμάτι, αλλά υπάρχουν. Και κάποια είναι και πολύ αξιόλογα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...