Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά δοκιμάζω τη MIUI ROM! cross your fingers! :X

 

Αύριο βγαίνει και update με music player στην lockscreen!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο βγαίνει και update με music player στην lockscreen!
Φίλε μου δεν έχει επιλογή Ελληνικών? Θέλω να έχω το μενού στα αγγλικά αλλά σαν γλώσσα γραφής να έχω εναλλαγή μεταξύ ελληνικών-αγγλικών. Επίσης δεν υπάρχει πλήκτρο εναλλαγής γλώσσας. Θα ποστάρω περισσότερα για αυτή τη ROM.

 

Η ROM αυτή αλλάζει εντελώς το GUI! Μου αρέσει πάρα πολύ! :D

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχει επιλογή Ελληνικών? Θέλω να έχω το μενού στα αγγλικά αλλά σαν γλώσσα γραφής να έχω εναλλαγή μεταξύ ελληνικών-αγγλικών. Επίσης δεν υπάρχει πλήκτρο εναλλαγής γλώσσας. Θα ποστάρω περισσότερα για αυτή τη ROM.

 

Η ROM αυτή αλλάζει εντελώς το GUI! Μου αρέσει πάρα πολύ! :D

 

Για να γράφεις στα ελληνικά μπορείς να εγκαταστήσεις το htc ime mod ή το swype!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως οι επαφές στη λίστα έχουν μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς και τώρα πολλές κόβονται στο τέλος. Επίσης δεν μπορώ να εισάγω τις επαφές από το Facebook στην ίδια λίστα με τις Gmail επαφές. Υπάρχουν και άλλα που θέλω να προσθέσω αλλά δεν ξέρω αν χαλάμε το thread του Desire :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δε το χαλάμε δε το χαλάμε :p Εντυπώσεις?Ταχύτητα? :)
Από ταχύτητα άψογο! Το gui έχει αλλάξει εντελώς αλλά λείπουν κάποιες εφαρμογές, ρυθμίσεις και επιλογές. Νομίζω πως "iPhon-ίζει" αρκετά...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσπαθώ να αλλάξω το μέγεθος του ext partition μου και να το κάνω 512MB. Ποιος θα λέγατε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος;
Μέσω recovery δοκίμασες? Το AmonRa σου δίνει αρκετές επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Μμμ, ήλπιζα σε κάτι λιγότερο περίπλοκο.
Πραγματικά δεν είναι καθόλου περίπλοκο. Έχεις εγκατεστημένο το AmonRa?
Link to comment
Share on other sites

Nope. Clockwork έχω, rooted με unrevoked.
Ok δεν χρησιμοποιώ το Clockworkmod οπότε δεν ξέρω αν φτιάχνει partitions αλλά αν θυμάμαι καλά, το Unrevoked έχει επιλογή από το μενού πάνω αριστερά να εγκαταστήσεις άλλο Recovery.
Link to comment
Share on other sites

έχω δει οτι κάποιοι κάνουν partition 1giga, εγώ που έκανα απο rommanager είχε μέχρι 512. Απο που μπορείς να κάνεις το 1g?
Link to comment
Share on other sites

έχω δει οτι κάποιοι κάνουν partition 1giga, εγώ που έκανα απο rommanager είχε μέχρι 512. Απο που μπορείς να κάνεις το 1g?
1GB για ext partition? Το θεωρώ υπερβολή :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

1GB για ext partition? Το θεωρώ υπερβολή :rolleyes:

Λες ε?Καλά ειναι και τα 512 λοιπόν, ετσι κι αλλιώς ακόμα δεν έχω φλασάρει κάποια ρομ για να δω τι παιζει :)

μπα δε νομιζω οτι χρειαζεται, μηπως ειχες παλια εκδοση και δεν το υποστηριζε;

 

Την 2.5.0.4 έχω η πιο καινούρια πρεπει να ναι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα μια πιο "κομπιουτερίστικη" λύση (και ίσως και πιο ριψοκίνδυνη). Τελείως.. home made από εμένα, οπότε όποιος την ακολουθήσει το κάνει με δικό του ρίσκο:

 

Το όνομα αυτής: Acronis Disk Director.

 

Mount την sdcard μέσα από recovery και σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή. Από εκεί, μέσω του Acronis κάνουμε resize το partition εκεί που θέλουμε (έχω διαβάσει πως είναι καλό να είναι έως 512, λόγω μνήμης. Εγώ το πήγα λίγο κάτω από τα 500). Αφού τελειώσει (κάνει reboot τα Windows), κάνουμε wipe, reboot και nandroid restore.

 

Φυσικά, εννοείται πως θα πρέπει να έχουμε πάρει αντίγραφο της sd καθώς επίσης και nandroid backup.

 

Σε εμένα λειτούργησε :).

Link to comment
Share on other sites

@Dimitriss

19εχουν διαφορες, μπορει οι παλιοτερες να δουλευουν και καλυτερα :p

 

δε θα τα χρειαστεις ομως. εγω ειμαι μονιμως με 350ΜΒ ελευθερα..

Link to comment
Share on other sites

@Dimitriss

19εχουν διαφορες, μπορει οι παλιοτερες να δουλευουν και καλυτερα :p

 

δε θα τα χρειαστεις ομως. εγω ειμαι μονιμως με 350ΜΒ ελευθερα..

 

Με πόσες εφαρμογές εγκατεστημένες?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ NUMBERSAVER ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ TEXT SAVED.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ TEXT ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Sorry για τα κεφαλαια. Απο κεκτημενη ταχυτητα τα εγγραψα ετσι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Προσφατα καταλαβα οτι με την χρηση που κανω στο τηλεφωνο (υποθετικα) δεν προκειται να πειραξω την αρχικη rom.. Δοκιμασα καποιους home launchers και μπορω να πω πως εμεινα αναυδος.. Ο adw launcher μου αρεσε ιδιαιτερα αλλα μολις δοκιμασα τον launcherpro επαθα πλακα! Τον συστηνω ανεπιφυλακτα αν και ακουγα να λενε οτι κανει f/c εγω δεν εχω δει κατι τετοιο μεχρι στιγμης! Ακομη κ το μενου των εφαρμογων εχει καλυτερο framerate-response απο οτι με το htc sense! Αν εχει κανεις να προτεινει κατι extra πανω στο θεμα ας το κανει..

Και κατι ακομη που ανακαλυψα προσφατα και θελω να μοιραστω μαζι σας ειναι το εξης..

Η original φωτογραφικη του desire στις ρυθμισεις γραφει ανωτερη αναλυση 5mp - 2592x1552... ελα ομως φιλτατε που η 2592χ1552 αντιστοιχει σε 4mp !! (ναι κ ομως..) Το καταλαβα αφου εβαλα στο κινητο την εφαρμογη camera 360 plus η οποια οταν εβγαζα photo δεν προσαρμοζοταν πληρως στην ο8ονη του κινητου η εικονα... κ γιαυτο παρατηρησα οτι το camera 360 εβγαζε με αναλυση 2592x1592 που αντιστοιχει σε 5.1mp !! Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος παρακαλω... συγγνωμη για το τεραστιο post! :D

Edited by Petr3_Dinamik
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα μια πιο "κομπιουτερίστικη" λύση (και ίσως και πιο ριψοκίνδυνη). Τελείως.. home made από εμένα, οπότε όποιος την ακολουθήσει το κάνει με δικό του ρίσκο:

 

Το όνομα αυτής: Acronis Disk Director.

 

Mount την sdcard μέσα από recovery και σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή. Από εκεί, μέσω του Acronis κάνουμε resize το partition εκεί που θέλουμε (έχω διαβάσει πως είναι καλό να είναι έως 512, λόγω μνήμης. Εγώ το πήγα λίγο κάτω από τα 500). Αφού τελειώσει (κάνει reboot τα Windows), κάνουμε wipe, reboot και nandroid restore.

 

Φυσικά, εννοείται πως θα πρέπει να έχουμε πάρει αντίγραφο της sd καθώς επίσης και nandroid backup.

 

Σε εμένα λειτούργησε :).

 

Θα μπορούσες να χρησιμοποιείσεις ένα live cd ubuntu και να κάνεις γρήγορα και εύκολα την δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Με πόσες εφαρμογές εγκατεστημένες?

55-60 :)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ NUMBERSAVER ΚΑΙ .........

μηπως απλα τα κανει copy; δεν την ξερω την εφαρμογη.

Καλησπερα σε ολους!

Προσφατα καταλαβα οτι με την χρηση που κανω στο τηλεφωνο (υποθετικα) δεν προκειται να πειραξω την αρχικη rom..

εχει και επιλογη νομιζω για wide, μηπως ειναι αυτο επιλεγμενο;
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ NUMBERSAVER ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ TEXT SAVED.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ TEXT ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Sorry για τα κεφαλαια. Απο κεκτημενη ταχυτητα τα εγγραψα ετσι

 

Tα σώζει στο clipboard.Κατέβασε και μια εφαρμογή που να κρατάς σημειώσεις όπως το unote.

Αν κάνεις paste εκεί θα σου εμφανιστεί αυτό που έσωσες.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...