Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω το προγραμμα Flexy25 της Wind, 125min ή 300 sms,μπορει κανεις να μου δωσει τα φωτα του σχετικα με τις ρυθμισεις στο Call meter ng?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Καλησπέρα. Ίσως αυτή να μην είναι η απάντηση που ψάχνεις, αλλά αντί να μπαίνεις στο κάπο να ρυθμίζεις ξεχωριστά προγράμματα για να σου μετρούν τον δωρεάν χρόνο κτλ, γιατί δεν χρησιμοποιείς την εκάστοτε δωρεάν υπηρεσία που διαθέτει κάθε δίκτυο (φαντάζομαι και η Wind θα έχει);

 

Και κάτι άλλο:

 

Παίδες, υπάρχει κανείς που να έχει κάνει root το desire με froyo και να έχει κανέναν οδηγό να μας δώσει κι εμάς; Εννοώ οδηγό που να ακολούθησε κι αυτός και να του πέτυχε. Από ότι έχω καταλάβει, χρειάζεται να γίνει κάποιο downgrade κτλ, αλλά δεν θέλω να προχωρήσω χωρίς να είναι κάτι σίγουρο, μόνο με πειραματισμούς από αναζήτηση στο Google.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις επαφές δεν τις έχεις κάνει sync κάπου; Στο Outlook ας πούμε...;

 

nop πουθενα

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν προεγκατεστημένο, δεν θυμάμαι καλά ίσως;

Όχι, δεν είναι προεγκατεστημένο :)

 

δεν συγχρονιζω, στην αρχη μονο μεσω outlook. τις φωτο της εβαλα χειροκινητα στις επαφες αλλα φαινονται συνεχεια θολες(σαν πιξελιασμενες)...

Χμμ.. Κι εγώ έτσι είχα συγχρονίσει και στον δεύτερο συγχρονισμό μου τις θόλωσε. Έβαλα τις φωτογραφίες στην κάρτα και πήγα μέσα από την επαφή και τις άλλαξα και ήταν ΟΚ (το οποίο είναι και το αναμενόμενο). Weird. Οι φωτογραφίες σου είναι σε καλή ανάλυση?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις τονους. Οταν οι λεξεις ειναι τονισμενες το πιανει σαν special character και το γυριζει στο 70. Ειναι οντως προβλημα γιατι αν χρησιμοποιεις την αυτοματη διορθωση βγαζει σχεδον ολες τις λεξεις με τονους.

 

Μιλάμε θα με τρελάνει.... :wacko:

 

Δεν μπαίνουν τόνοι. Όλες οι αυτόματες γραφές, διορθώσεις κλπ είναι απενεργοποιημένες. Το κινητό μου δίνει ΜΟΝΟ κεφαλαία ελληνικά όταν γράφω sms. Μετά από πολύ ψάξιμο παρατήρησα το εξής κουλό...

 

Ότι μόλις γράψω κάποια από τα κοινά γράμματα μεταξύ ελληνικού και λατινικού αλφάβητου (όπως Ε, Α, Ρ, Τ, Κ... κλπ) μου το γυρνάει αμέσως στους 70 χαρακτήρες. Αν γράψω οποιονδήποτε από τους αμιγώς ελληνικούς χαρακτήρες (δλδ Φ, Ψ, Ω, Ξ, Γ... κλπ) μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες κανονικά...

 

Τι παίζει...? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε θα με τρελάνει.... :wacko:

 

Δεν μπαίνουν τόνοι. Όλες οι αυτόματες γραφές, διορθώσεις κλπ είναι απενεργοποιημένες. Το κινητό μου δίνει ΜΟΝΟ κεφαλαία ελληνικά όταν γράφω sms. Μετά από πολύ ψάξιμο παρατήρησα το εξής κουλό...

 

Ότι μόλις γράψω κάποια από τα κοινά γράμματα μεταξύ ελληνικού και λατινικού αλφάβητου (όπως Ε, Α, Ρ, Τ, Κ... κλπ) μου το γυρνάει αμέσως στους 70 χαρακτήρες. Αν γράψω οποιονδήποτε από τους αμιγώς ελληνικούς χαρακτήρες (δλδ Φ, Ψ, Ω, Ξ, Γ... κλπ) μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες κανονικά...

 

Τι παίζει...? :confused:

 

Έχω κι εγώ πρόβλημα με αυτό... Η λύση που μου είχε προτείνει κάποιος εδώ είναι όταν έχω ενεργοποιημένο το prediciton να μην γράφω λέξεις με τόνους. Ακόμη και χωρίς τόνους όμως, το γυρνάει πάλι σε 70 χαρακτήρες. Και χωρίς prediction όμως, με συγκεκριμένους ελληνικούς χαρακτήρες το γυρνάει πάλι σε 70. Επίσης, κι εγώ μόνο caps έχω.

 

Πραγματικό πρόβλημα, ίσως από τα πιο σοβαρά που έχει αυτή τη στιγμή το Android κατά την γνώμη μου (καθώς επηρεάζει την πρακτική λειτουργία του λειτουργικού).

 

Προσωπικά αναγκάζομαι και γράφω σε greeklish μέχρι να βρεθεί λύση (σπάσιμο).

 

Επίσης, μιας και μιλάμε για προβλήματα στο Android, φαντάζομαι το έχετε παρατηρήσει κι άλλοι πως το Friend Stream και το Peep έχουν σταματήσει να συνδέονται στο Twitter. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά έχει να κάνει με το ότι το Twitter το γύρισε σε oath και η HTC έχει μείνει πίσω 9 μήνες στα updates της (μιας και το Twitter είχε ανακοινώσει από τα Χριστούγεννα πως θα κάνει αυτή την αλλαγή και η HTC προφανώς δεν έδωσε σημασία).

 

EDIT: Α, επίσης, όσον αφορά το θέμα με τα ελληνικά, παρότι αν γράφω κανονικά με prediction και 70 χαρακτήρες το sms μου γράφεται με τονισμένα κεφαλαία, στους άλλους (από ότι μου έχουν πει) πάει με κεφαλαία αλλά χωρίς τόνους.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβλημα με αυτό... Η λύση που μου είχε προτείνει κάποιος εδώ είναι όταν έχω ενεργοποιημένο το prediciton να μην γράφω λέξεις με τόνους. Ακόμη και χωρίς τόνους όμως, το γυρνάει πάλι σε 70 χαρακτήρες. Και χωρίς prediction όμως, με συγκεκριμένους ελληνικούς χαρακτήρες το γυρνάει πάλι σε 70. Επίσης, κι εγώ μόνο caps έχω.

 

Πραγματικό πρόβλημα, ίσως από τα πιο σοβαρά που έχει αυτή τη στιγμή το Android κατά την γνώμη μου (καθώς επηρεάζει την πρακτική λειτουργία του λειτουργικού).

 

Προσωπικά αναγκάζομαι και γράφω σε greeklish μέχρι να βρεθεί λύση (σπάσιμο).

 

Εγώ μισώ τα greeklish οπότε δεν παίζει σαν επιλογή... :p

 

Από ότι βλέπω μάλλον χωρίς 3rd party εφαρμογές δεν την βγάζουμε καθαρή... Μεταξύ handcent και chompsms ποιά είναι η πιο καλή χωρίς να δημιουργεί προβλήματα (έχω ακούσει διάφορα για το handcent) με μαμά Froyo?

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που όσο και αν διάβασα στο thread δεν το αναφέρουν πολύ. Μα καλά όλοι ελληνικό μενού έχετε? :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε συσκευή αγορασμένη από Ελλάδα που φαντάζομαι είμαστε και οι περισσότεροι!!

Παρότι είμαι φαν του αγγλικού μενού για κάτι τέτοιες $#@%^$ το αφήνω ελληνικά!

Εδώ πάντως με ένα handcent ή chomp θα είσαι ΟΚ λογικά.

 

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν handcent αλλά σε προηγούμενες είχε αναφερθεί από κάποιους χρήστες ότι παρατηρείται κάποιες φορές lag στην πληκτρολόγηση σε Froyo. Πιθανόν και να έχει διορθωθεί, βέβαια, γιατί πάει καιρός που το είχα διαβάσει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μισώ τα greeklish οπότε δεν παίζει σαν επιλογή... :p

 

Από ότι βλέπω μάλλον χωρίς 3rd party εφαρμογές δεν την βγάζουμε καθαρή... Μεταξύ handcent και chompsms ποιά είναι η πιο καλή χωρίς να δημιουργεί προβλήματα (έχω ακούσει διάφορα για το handcent) με μαμά Froyo?

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που όσο και αν διάβασα στο thread δεν το αναφέρουν πολύ. Μα καλά όλοι ελληνικό μενού έχετε? :)

 

Κι εμένα με ενοχλούν, αλλά.. (τα μισώ).

 

Είπες για ελληνικό μενού και μου έβαλες ιδέα. Είχα κι εγώ αγγλικό μενού (μου αρέσει περισσότερο, τόσο σε κινητά όσο και στον υπολογιστή κτλ. Τα interface φτιάχνονται με αγγλικές λέξεις στο μυαλό του developer) και τώρα είπα να το γυρίσω σε ελληνικό και να δοκιμάσω.

 

Τώρα, αν γράφω λέξεις χωρίς τόνους με prediction, δεν γυρνάει σε 70 (με αγγλικά μενού, γυρνάει). Και πάλι όμως, πολλές λέξεις επιλέγονται αυτόματα με τόνους, οπότε πρέπει χειροκίνητα να διαλέγω μια άλλη ή να την επεξεργάζομαι (τζάμπα prediction δλδ). Πάει κι αυτή η λύση.

 

Και πάλι όμως, μόνο caps.

 

Όσον αφορά τρίτες εφαρμογές, δεν έχω δοκιμάσει. Στο Milestone είχα το Handcent, που μου φαινόταν να λειτουργεί μια χαρά. Στο Desire μου άρεσε όπως είναι η εφαρμογή για sms και είπα να μην βάλω κάποια άλλη. Με αυτό το bug όμως, μάλλον θα δοκιμάσω (δεν ξέρω αν λύνεται το πρόβλημα όμως).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε συσκευή αγορασμένη από Ελλάδα που φαντάζομαι είμαστε και οι περισσότεροι!!

Παρότι είμαι φαν του αγγλικού μενού για κάτι τέτοιες $#@%^$ το αφήνω ελληνικά!

Εδώ πάντως με ένα handcent ή chomp θα είσαι ΟΚ λογικά.

 

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν handcent αλλά σε προηγούμενες είχε αναφερθεί από κάποιους χρήστες ότι παρατηρείται κάποιες φορές lag στην πληκτρολόγηση σε Froyo. Πιθανόν και να έχει διορθωθεί, βέβαια, γιατί πάει καιρός που το είχα διαβάσει.

 

Το ελληνικό μενού (σαν τα greeklish) δεν υπάρχει σαν επιλογή, για εμένα, σε οποιαδήποτε τεχνολογική συσκευή... :p

 

Και εγώ κάτι τέτοια είχα διαβάσει για Handcent με Froyo, αλλά δεν έχω βρει από τότε κάτι άλλο.

 

Όσον αφορά τρίτες εφαρμογές, δεν έχω δοκιμάσει. Στο Milestone είχα το Handcent, που μου φαινόταν να λειτουργεί μια χαρά. Στο Desire μου άρεσε όπως είναι η εφαρμογή για sms και είπα να μην βάλω κάποια άλλη. Με αυτό το bug όμως, μάλλον θα δοκιμάσω (δεν ξέρω αν λύνεται το πρόβλημα όμως).

 

Αν δεν βρω κάτι θετικό για το hadcent με froyo μάλλον με βλέπω να δοκιμάζω το chompsms πρώτα...

 

Όσον αφορά την λύση του προβλήματος δεν το βλέπω σαν πιθανό μιας και που οι πιθανές επιλογές είναι περιορισμένες και έχουν ελεγχθεί... Δεν είναι πια και πυρηνική φυσική... :lol:

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ρε γμτ.. Να μην βάλω το Handcent τόσο καιρό.... Μόλις το έβαλα και δοκίμασα. Voila! Τώρα έχω 160 χαρακτήρες, με prediction, με τόνος και με πεζά! :0

 

Αν και δεν έκανα εξονυχιστική δοκιμή, κάποιο lag δεν εντόπισα. JoeBar, δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα (ίσως μάλιστα τελικά είναι και πιο καλό από το built-in). Κι εγώ froyo έχω.

 

Aν εντοπίσω κάτι άλλο, θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και που το έβαλες αυτόβουλα θα γίνεις ο beta tester μας... :lol:

 

Έχεις αρκετές εφαρμογές μέσα? Είσαι unrooted φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Unrooted είμαι κι έχω εγκατεστημένα 40 apps.

 

Πάντως, fyi, δεν ξέρω/βλέπω αν/να υπάρχει lag στο Handcent, κάποιες φορές όμως είχα εντοπίσει lag στο builtin (σπάνια όμως).

 

Ίσως είναι και προσωπικό θέμα το αν και ποιο lag σε ενοχλεί, δεν ξέρω.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια (για lag) είχα δει και εγώ γι αυτό και δεν προχώρησα στην εγκατάσταση...

 

Εγώ lag στο built in δεν έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα. Έχω λιγότερες εφαρμογές όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Όπως είπα και παραπάνω, ίσως είναι και προσωπικό θέμα το αν θα σε ενοχλεί. Βλέπω πως αν γράφω πολύ γρήγορα με predicition, κάπου χάνει ελάχιστα χιλιοστά του χιλιοστού (ω χιλιοστό) για να μου δείξει το γράμμα που πάτησα (όχι στο πλαίσιο κειμένου, εκεί που πατάω). Ίσως είναι και ιδέα μου όμως, γιατί τώρα το έχω στο μυαλό μου και το ψάχνω. Ανεπαίσθητο όμως και δεν με ενοχλεί. Κολλήματα δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής.

 

Και μόνο που μου λύνει το πρόβλημα με τους χαρακτήρες, μου αρκεί. Πάντως σου προτείνω να το δοκιμάσεις ;).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 160 χαρακτήρες με prediction, τόνους και πεζά.. το εννοείς όλο μαζί?? Γιατί από όσο ξέρω 160 χαρακτήρες και ελληνικά μικρά τονισμένα γράμματα μαζί δεν υπάρχουν ως επιλογή. Δεν εννοώ στο Desire, αλλά πουθενά κι έχει να κάνει με Unicode και αλφάβητα.

Οι 160 στα μηνύματα παίζουν με κεφαλαία γράμματα.

 

Τώρα αυτό με τα αγγλικά στο μενού και τα ελληνικά πληκτρολόγια είναι ένα θέμα γενικότερα.. Στα wm και τις cooked roms που έβαζες 3rd party πληκτρολόγιο που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες έπρεπε να έχει φτιαχτεί σωστό layout αλλιώς και κεφαλαία να έβαζες μόλις πατούσες μη κοινά γράμματα (Γ,Φ,Ψ κ.λ.π) σου το γύριζε σε 70.

 

Για το handcent πειδή πάει καιρός παίζει και να έχει διορθωθεί. Αυτά τα σχόλια ήταν λίγο μετά που δόθηκε το Froyo.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνεις να το δοκιμάσω επί τόπου και το έχω και στο φορτιστή γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκλο να χρεώνει ένα SMS υπό αυτή τη μορφή!!! Πάω κι έρχομαι!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαρώ να με επιβεβαιώσεις :p. (α, δεν δοκίμασα να το στείλω. Θα το δοκιμάσω κι αυτό)

 

Βλέπω εδώ στο changelog (http://www.handcent.com/News.php):

 

Handcent sms Version 3.2.7

25 Aug 2010

 

* Fix force close&wait issue

* Speed up launch and smooth scroll Highly Recommand upgrade!

* Fix sound on call supportion

* Fix save mms on Foryo

* Fix Droid2 MMS supportion

* Fix timestamp for DroidX 2.2

* Fix XT800 supportion

 

Ίσως έχουν σχέση αυτά με τις αναφορές για lag.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση: Εντόπισα πως ναι μεν το μήνυμα γράφεται με πεζά, τονισμένα (αν έχεις ενεργά τα πεζά), φεύγει με caps όμως. Δεν με χαλάει όμως ούτε αυτό :p. Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου έλεγα μόλις τώρα!!! Διότι το δοκίμασα!!! Γι' αυτό παραξενεύτηκα όταν το έγραψες γιατί ξέρω ότι δεν γίνεται. Οπότε σκέφτηκα ότι ή που σου τα δείχνει μικρά και τα στέλνει κεφαλαία ή που χρεώνει 2 μηνύματα, το οποίο θα ήταν και τραβηγμένο!!

Βέβαια, αν το θες απλώς για να μπορείς να γράφεις με T9 χωρίς να σε πάει σε διπλό μήνυμα, την δουλειά του την κάνει μια χαρά. (Edit: Με πρόλαβες!!)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ότι και να γράφεις σε οποινδήποτε πρόγραμμα το μνμ θα πηγαίνει σε κεφαλαία ελληνικά για να μπορείς να έχει 160 χαρακτήρες...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου έλεγα μόλις τώρα!!! Διότι το δοκίμασα!!! Γι' αυτό παραξενεύτηκα όταν το έγραψες γιατί ξέρω ότι δεν γίνεται. Οπότε σκέφτηκα ότι ή που σου τα δείχνει μικρά και τα στέλνει κεφαλαία ή που χρεώνει 2 μηνύματα, το οποίο θα ήταν και τραβηγμένο!!

Βέβαια, αν το θες απλώς για να μπορείς να γράφεις με T9 χωρίς να σε πάει σε διπλό μήνυμα, την δουλειά του την κάνει μια χαρά. (Edit: Με πρόλαβες!!)

 

Παίδες ότι και να γράφεις σε οποινδήποτε πρόγραμμα το μνμ θα πηγαίνει σε κεφαλαία ελληνικά για να μπορείς να έχει 160 χαρακτήρες...

 

Πάντως έλυσα το πρόβλημα μου με το T9, κι ας πηγαίνει σε caps :p.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι αυτό να λέγεται!

Η HTC πάλι δε λέει να καταλάβει ότι οι τόνοι σε πάνε σε Unicode και αν πας σε Compact Qwerty με Τ9 σου τις εμφανίζει τονισμένες ακόμα και σε αλληνική συσκευή..

Γενικώς αυτοί οι άνθρωποι μετά από τόσες αναβαθμίσεις από όταν άρχισαν να φτιάχνουν τις ρομ αδυνατούν να καταλάβουν πως δεν έχει λογική το Ξ να είναι στο 8, το Θ στο 9 και τα κεφαλαία τονισμένα!!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το handcent αλλα τωρα λαμβανω 2 ειδοποιησεις σε καθε μυνημα που λαμβανω.

καμία ιδεα πως μπορω να απενεργοποιησω το προγραμα του τηλεφωνου και να χρησιμοποιω μονο το handcent ??????????:worry::worry::worry:

:)
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θεματάκι με τα μηνύματα αλλά τι να κάνεις... Θα βολευτούμε με apps...

 

Πάντως είσαι κοπέλα (με μικρότερα δάχτυλα) και γράφεις με compact qwerty...? :)

 

εβαλα το handcent αλλα τωρα λαμβανω 2 ειδοποιησεις σε καθε μυνημα που λαμβανω.

καμία ιδεα πως μπορω να απενεργοποιησω το προγραμα του τηλεφωνου και να χρησιμοποιω μονο το handcent ??????????:worry::worry::worry:

 

Πρέπει να απενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις μηνυμάτων της built in...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...