Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι κανείς αυτή τη στιγμή με miui rom στο desire του;

 

Μόλις χθες έβαλα αυτή του rodriguezstyle, και είναι μακράν η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Ο launcher θυμίζει πολύ το iphone, αλλά έχει και τον lanuncherpro. Εγώ είμαι με τον default. Αλλά και να διαλέξεις τον launcherpro, παραμένει η notification bar, τα πολύ ωραία icons, το διαφορετικό μενού των ρυθμίσεων, τα animations που είναι πολύ καλά και γρήγορα. Και φυσικά ο miui browser. Έχει πολύ μικρή κατανάλωση ram, έχοντας αφαιρέσει μόνο 2-3 apks πριν το flashάρω, ενώ στις sense είχα 50% παραπάνω κατανάλωση ram έχοντας αφαιρέσει πολλά apks κιόλας.

Γενικά είναι πολύ όμορφη και γρήγορη. Σε όλα καλύτερη απο όποια είχα δοκιμάσει πριν.

Έκανα και τα βήματα για το apps2sd, και λειτουργεί κανονικά.

Τη συστήνω, χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλη miui βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για σας θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω φορματ το κινητό.

Ευχαριστώ

 

ρυθμισεις-καρτα sd και αποθηκευση-εργοστ.ρυθμισεις-επαναφορα τηλεφωνου

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για σας θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω φορματ το κινητό.

Ευχαριστώ

 

Αν το τηλέφωνο ανάβει κανονικά τότε: Ρυθμίσεις->Κάρτα SD και απόθηκ. χώρος τηλεφ.->Εργοστασ. ρυθμίσεις.

Αν δεν ανάβει τότε κρατώντας πατημένο το volume down το ανάβεις και θα μπει στο fastboot και μετά επιλέγεις το Clear Storage.

Στο fastboot μετακινήσε με τα volume up/down και επιλέγεις με το power button.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα 16 Gb σκέφτομαι για αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556509.

Επείσεις αν την αγοράσω μόνο θα την βάλλω στo κινητό και δουλεύω κανονικά το κινητό ή πρέπει να αντιγράψω κανένα αρχείο από την παλιά.

Επείσεις θέλω να κάνω ροοτ το κινητό.

Ευχαριστώ πολύ.

Η Μακεδονία είναι μια,

ή Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αντιγράψεις τίποτα. Εκτός αν έχεις μέσα εφαρμογές που μεταφέρθηκαν απο σένα με το apps2sd που έχει το froyo.

Μπορείς να κοιτάξεις και εδώ: http://www.mymemory.co.uk/

Έχει καλές τιμές. Αφού είναι class 4 θα είσαι εντάξει νομίζω. Βέβαια ακόμα γρηγορότερες είναι οι class 6, αλλά για 16gb αν θες, δεν νομίζω οτι αξίζει τόσα λεφτά για τη διαφορά που θα δεις (αν θα τη παρατηρήσεις).

Root κάνε, αν ρωτάς αν είναι εύκολο είναι πολύ. Επίσης πάλι δεν εξαρτάται καθόλου απο την sd.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Το root πότε χάνεται; Μόνο στην περίπτωση που περαστεί μια Official μαμα roμ η οποία προφανώς δεν είναι rooter; Σε περίπτωση επαναφορας εργοστασιακων ρυθμίσεων;
Link to comment
Share on other sites

Αν το τηλέφωνο ανάβει κανονικά τότε: Ρυθμίσεις->Κάρτα SD και απόθηκ. χώρος τηλεφ.->Εργοστασ. ρυθμίσεις.

Αν δεν ανάβει τότε κρατώντας πατημένο το volume down το ανάβεις και θα μπει στο fastboot και μετά επιλέγεις το Clear Storage.

Στο fastboot μετακινήσε με τα volume up/down και επιλέγεις με το power button.

 

Η διαδικασία αυτή είναι αντίστοιχη με το Hard Reset π.χ. σε symbian...?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έβαλα αυτή του rodriguezstyle, και είναι μακράν η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Ο launcher θυμίζει πολύ το iphone, αλλά έχει και τον lanuncherpro. Εγώ είμαι με τον default. Αλλά και να διαλέξεις τον launcherpro, παραμένει η notification bar, τα πολύ ωραία icons, το διαφορετικό μενού των ρυθμίσεων, τα animations που είναι πολύ καλά και γρήγορα. Και φυσικά ο miui browser. Έχει πολύ μικρή κατανάλωση ram, έχοντας αφαιρέσει μόνο 2-3 apks πριν το flashάρω, ενώ στις sense είχα 50% παραπάνω κατανάλωση ram έχοντας αφαιρέσει πολλά apks κιόλας.

Γενικά είναι πολύ όμορφη και γρήγορη. Σε όλα καλύτερη απο όποια είχα δοκιμάσει πριν.

Έκανα και τα βήματα για το apps2sd, και λειτουργεί κανονικά.

Τη συστήνω, χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλη miui βέβαια.

 

 

Θα σου ήμουν υπόχρεος αν κάποια στιγμή δοκίμαζες να δεις αν παίζουν τα translation packs που έχω κάνει.Εγώ τα χω δοκιμάσει μόνο στο stock MIUI.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήμουν υπόχρεος αν κάποια στιγμή δοκίμαζες να δεις αν παίζουν τα translation packs που έχω κάνει.Εγώ τα χω δοκιμάσει μόνο στο stock MIUI.

 

Που τα βρίσκω; Στείλε μου και θα τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.miui-dev.com/forumdisplay.php?10-Greek-Translation

 

 

Για 0.11.12 και 0.11.19

Nandroid backup ε!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από αρκετούς μήνες αποφάσισα να βάλω custom rom. Έχω όμως τις εξής απορίες.

Έχω κάνει titanium backup. Μετά κάνω nandroid backup, εγκαθιστώ την rom και μετά κάνω ext3 με Rom Manager? Το Titanium backup δεν ‘χάνετε’ έτσι? Με paste του φακέλου Titanium Backup από τον σκληρό στην κάρτα μετά το ext3 είμαι ok?

Αν κάνω ext3 πριν βάλω την rom είμαι επίσης οκ?

Τέλος για να περάσω άλλο radio κάνω την ιδία διαδικασία wipe data,cache,Dalvik του πρώτου post?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου λύσει τις απορίες.

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από αρκετούς μήνες αποφάσισα να βάλω custom rom. Έχω όμως τις εξής απορίες.

Έχω κάνει titanium backup. Μετά κάνω nandroid backup, εγκαθιστώ την rom και μετά κάνω ext3 με Rom Manager? Το Titanium backup δεν ‘χάνετε’ έτσι? Με paste του φακέλου Titanium Backup από τον σκληρό στην κάρτα μετά το ext3 είμαι ok?

Αν κάνω ext3 πριν βάλω την rom είμαι επίσης οκ?

Τέλος για να περάσω άλλο radio κάνω την ιδία διαδικασία wipe data,cache,Dalvik του πρώτου post?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου λύσει τις απορίες.

 

Λοιπόν, αφού έκανες backup με το titanium τις εφορμογές σου και έκανες και nandroid αντέγραψε όλα τα περιεχόμενα της κάρτας στο πισι κάνε πρώτα το ext3 partition στην κάρτα(θα διαγραφουν όλα) και μετά αφού κάνεις τα wipe σου πέρνα την ρομ και ξαναπέρασε τα αρχεία στην κάρτα.

Για να περάσεις άλλο radio δεν χρειάζεται να κάνεις wipe, ρίχτω στην κάρτα και μέσω recovery κάνε το ιδιο που έκανες για να περασεις την ρομ( install zip from sdcard), το επιλέγεις και είσαι έτοιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από αρκετούς μήνες αποφάσισα να βάλω custom rom. Έχω όμως τις εξής απορίες.

Έχω κάνει titanium backup. Μετά κάνω nandroid backup, εγκαθιστώ την rom και μετά κάνω ext3 με Rom Manager? Το Titanium backup δεν ‘χάνετε’ έτσι? Με paste του φακέλου Titanium Backup από τον σκληρό στην κάρτα μετά το ext3 είμαι ok?

Αν κάνω ext3 πριν βάλω την rom είμαι επίσης οκ?

Τέλος για να περάσω άλλο radio κάνω την ιδία διαδικασία wipe data,cache,Dalvik του πρώτου post?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου λύσει τις απορίες.

 

πρωτα Titanium backup προσοχη στο μπακαπ των δεδομενων χρηστη μονο οσα ειναι με πρασινο,μετα ext3 με Rom Manager,μετα nandroid backup,μετα wipe data,cache,Dalvik και μετα φλασαρεις τη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού έκανες backup με το titanium τις εφορμογές σου και έκανες και nandroid αντέγραψε όλα τα περιεχόμενα της κάρτας στο πισι κάνε πρώτα το ext3 partition στην κάρτα(θα διαγραφουν όλα) και μετά αφού κάνεις τα wipe σου πέρνα την ρομ και ξαναπέρασε τα αρχεία στην κάρτα.

Για να περάσεις άλλο radio δεν χρειάζεται να κάνεις wipe, ρίχτω στην κάρτα και μέσω recovery κάνε το ιδιο που έκανες για να περασεις την ρομ( install zip from sdcard), το επιλέγεις και είσαι έτοιμος. :)

 

πρωτα Titanium backup προσοχη στο μπακαπ των δεδομενων χρηστη μονο οσα ειναι με πρασινο,μετα ext3 με Rom Manager,μετα nandroid backup,μετα wipe data,cache,Dalvik και μετα φλασαρεις τη ρομ

 

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες διευκρινήσεις.:)

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω μία ερώτηση πολύ novice... Μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα βάλω διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε ομάδα επαφών? Έχω φάει όλο το κινητό αλλά το μόνο που έχω βρεί είναι ήχος κλήσης σε επαφή ξεχωριστά αλλά όχι σε κάθε ομάδα.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει αντίγραφο ασφαλείας των sms με το titanium backup?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει αντίγραφο ασφαλείας των sms με το titanium backup?

 

Νομίζω δεν γίνεται να πάρεις backup των sms απο το titanium

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Πηρα σημερα το Htc Desire & το εχω στα χερια μου. Οκ, εχω παθει πλακα με το κινητο, αν μπορει κανεις να το αποκαλεσει κινητο & οχι εναν μικρο θεο.

Τελος παντων, παιδια ολοι λετε για ''σπασιμο'' του λογισμικου & τετοια ''root''. Λοιπον χαθηκα λιγο & δε μπορω να βγαλω ακρη. Κανεις δε εξιγησε γιατι τα κανουμε ολα αυτα, τι κερδιζουμε & γενικα καποιες πληροφοριες. Ααα... μη ξεχασω να αναφερω, το δικο μου Htc εχει λογισμικο android version 2.2

 

Παρακαλω εξηγηστε μου, γιατι θελω να βαλω navigation maps & γενικα κι αλλο προγραμματακια.

 

Χιλια ευχαριστω.

Edited by ItsApostolis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν γίνεται να πάρεις backup των sms απο το titanium

 

Fcuk!

Nandroid backup τότε,restore παλιότερο,backup με το SMS Backup & Restore,

nadroid restore στο φρέσκο και restore με το SMS Backup & Restore.

Φασαρία!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Fcuk!

Nandroid backup τότε,restore παλιότερο,backup με το SMS Backup & Restore,

nadroid restore στο φρέσκο και restore με το SMS Backup & Restore.

Φασαρία!

 

 

γιατι δεν τα κανεις sync με το gmail να τελειωνεις;

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Πηρα σημερα το Htc Desire & το εχω στα χερια μου. Οκ, εχω παθει πλακα με το κινητο, αν μπορει κανεις να το αποκαλεσει κινητο & οχι εναν μικρο θεο.

Τελος παντων, παιδια ολοι λετε για ''σπασιμο'' του λογισμικου & τετοια ''root''. Λοιπον χαθηκα λιγο & δε μπορω να βγαλω ακρη. Κανεις δε εξιγησε γιατι τα κανουμε ολα αυτα, τι κερδιζουμε & γενικα καποιες πληροφοριες. Ααα... μη ξεχασω να αναφερω, το δικο μου Htc εχει λογισμικο android version 2.2

 

Παρακαλω εξηγηστε μου, γιατι θελω να βαλω navigation maps & γενικα κι αλλο προγραμματακια.

 

Χιλια ευχαριστω.

 

 

καλοριζικο φιλε...

ειναι ολα αυτα χιλιοειπωμενα..

δες το 1ο ποστ αυτου του thread και κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλες πληροφοριες..

αν γνωριζεις αγγλικα ψαξου και στο xda που αποτελει την καρδια των developers...

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=594

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...