Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Θα μου δανείσει ένας φίλος το φοιτηκό cosmOTE internet on the go που δίνει 5 GB με 7 ευρώ το μήνα με συμβόλαιο.Πώς μπορώ εγώ να βλέπω πόσο κοτανάλωσα ώστε να μην περάσω το πάγιο των 5 GB?Υπάρχει κάποιο ενημερωτικό μύνημα όταν περάσω τον πληρωμένο όγκο?Ευχαριστώ!

Υπάρχει εφαρμογή της Cosmote στο Playstore.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση μπορώ με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιώ τα 10gb που πείρα από το πρόγραμμα "Δράσης Ψηφιακής Αλληλεγγύης" στο κινητό όπου έχω σύνδεση cosmote;
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση μπορώ με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιώ τα 10gb που πείρα από το πρόγραμμα "Δράσης Ψηφιακής Αλληλεγγύης" στο κινητό όπου έχω σύνδεση cosmote;

Αυτά τα 10γίγα είναι πρόγραμμα Internet on the go Any Way? Αν ναι, μπορείς αρκεί να έχεις δίκαρτο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 10γίγα είναι πρόγραμμα Internet on the go Any Way? Αν ναι, μπορείς αρκεί να έχεις δίκαρτο κινητό.

 

Σε δικαστώ όλα οκ, επειδή έρχεται το G4 έλεγα μήπως έβρισκα κάποιον άλλο τρόπο λόγο μίας sim

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τα pocket wifi

 

Έχει συναντήσει κάποιος πρόβλημα στη χρήση;

Πόσες ώρες αντέχει φορτισμένο (θα τοποθατηθεί σε σημείο που δεν υπάρχει κοντά πρίζα) και πόσες ώρες κάνει να φορτίσει;

Το σήμα σε απόσταση 5 μέτρων χωρίς να παρεμποδίζεται από τοίχο είναι οκ; Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι έχουν εμβέλεια 10 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τα pocket wifi

 

Έχει συναντήσει κάποιος πρόβλημα στη χρήση;

Πόσες ώρες αντέχει φορτισμένο (θα τοποθατηθεί σε σημείο που δεν υπάρχει κοντά πρίζα) και πόσες ώρες κάνει να φορτίσει;

Το σήμα σε απόσταση 5 μέτρων χωρίς να παρεμποδίζεται από τοίχο είναι οκ; Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι έχουν εμβέλεια 10 μέτρα.

 

Φίλε μου έχω αγοράσει το Vodafone Mobile Wi-Fi R207 και το έχω συνδέσει στο δίκτυο cosmote. Η μπαταρία του κρατεί 4,5 με 5 ώρες συνεχούς σερφαρίσματος.

Η εμβέλεια του wifi απροβλημάτιστη. Σε εμένα πιάνει σε όλο το σπίτι τουλάχιστον 3 από 5 γραμμές. Εννοείται ότι στα 5 μέτρα και χωρίς εμπόδιο θα πιάνει σήμα καμπάνα!

Η φόρτιση της μπαταρίας αν είναι κλειστό κάνει λίγο παραπάνω από 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βρίσκω γιατί μια τέτοια συσκευή είναι απαραίτητη.. Όλα τα smartphone έχουν την λειτουργία Wi-Fi Hot Spot. Όποτε αν έχεις ένα λάπτοπ, ή ένα τάμπλετ που δεν έχουν κάρτα ή αν τέλος πάντων θέλεις να δώσεις ίντερνετ σε φίλους σου, τους το μοιράζεις μέσω του δικού σου τηλεφώνου.

Επίσης αν πρέπει ντε και καλά, για τους δικούς σου λόγους, να έχεις μια τέτοια συσκευή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα παλιό σου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τα pocket wifi

 

Έχει συναντήσει κάποιος πρόβλημα στη χρήση;

Πόσες ώρες αντέχει φορτισμένο (θα τοποθατηθεί σε σημείο που δεν υπάρχει κοντά πρίζα) και πόσες ώρες κάνει να φορτίσει;

Το σήμα σε απόσταση 5 μέτρων χωρίς να παρεμποδίζεται από τοίχο είναι οκ; Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι έχουν εμβέλεια 10 μέτρα.

 

Mια χαρα δουλεια κανει.Εγω το πηρα οταν πηγα μια εβδομαδα εξωτερικο και με ενα powerbank μαζι απροβληματιστη αυτονομια καθε μερα.Τα 10 μετρα ειναι καμπανα ασχετα αν ειναι τοιχος η οροφος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βρίσκω γιατί μια τέτοια συσκευή είναι απαραίτητη.. Όλα τα smartphone έχουν την λειτουργία Wi-Fi Hot Spot. Όποτε αν έχεις ένα λάπτοπ, ή ένα τάμπλετ που δεν έχουν κάρτα ή αν τέλος πάντων θέλεις να δώσεις ίντερνετ σε φίλους σου, τους το μοιράζεις μέσω του δικού σου τηλεφώνου.

Επίσης αν πρέπει ντε και καλά, για τους δικούς σου λόγους, να έχεις μια τέτοια συσκευή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα παλιό σου τηλέφωνο.

 

Και αν δεν έχεις ένα παλιό smartphone?

Και αν χρησιμοποιείς το mobile internet συνεχεία θα πρέπει να σκλαβώνεις το smartphone σου σαν wifi hot spot?

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου μας ο οποίος λέει ότι δεν έχει κοντά πρίζα για συνεχόμενη φόρτιση – συνεχόμενη λειτουργία.. αν έχει όπως λες ένα παλιό smartphone πόση ώρα αυτονομία θα του δώσει? 5 – 10 – 20 λεπτά? Εκτός και αν δώσει έξτρα χρήματα για να πάρει καμία κινέζικη μπαταρία που θα τα φτύσει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σκλαβώνεις το κινητό σου σε λειτουργία hot spot... Διότι ή θα είσαι σε περιβάλλον με Wi-Fi όπου εκεί θα μπορεί το λάπτοπ και το τάμπλετ σου να λειτουργήσουν, ή δεν θα είσαι σε περιβάλλον Wi-Fi όποτε υποχρεωτικά θα χρησιμοποιείς το δίκτυο κινητής, και εν συνέχεια θα το διαμοιράζεις στις υπόλοιπες συσκευές. Δεν τίθεται κανένα θέμα περί σκλαβιάς.

Το παλιό smartphone δεν χρειάζεται. Απλώς αν το έχεις, δε δίνεις χρήματα για τη συσκευή αυτή. Αυτό είπα.

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Μα ο φίλος μας ρωτάει για κάτι συγκεκριμένο… αν είχε μέσα στο σπίτι του Wi-Fi από σταθερή σύνδεση θα σκεπτόταν να συνδεθεί στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας?

Και αν έχει πχ 10 γίγα πακέτο τότε δεν μιλάμε για σκλαβιά του κινητού του τηλεφώνου που θα πρέπει όλη την ημέρα να είναι σε απομακρυσμένο σημείο χωρίς δυνατότητα φόρτισης (όπως λέει γιατί προφανώς εκεί θα πιάνει σήμα) ώστε να δίνει Wi-Fi hot spot?

Αν έχει κάποιο παλιό κινητό με Wi-Fi hot spot βάζει και μια μπαλαντέζα και λύνει το πρόβλημα με λίγα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το smartphone και σε 3 ώρες είχε κλείσει από μπαταρία. Δεν είναι δουλειά αυτή.

 

Για τη μπαταρία του ποκετ ξέρει κανείς πόσο κρατάει;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το smartphone και σε 3 ώρες είχε κλείσει από μπαταρία. Δεν είναι δουλειά αυτή.

 

Για τη μπαταρία του ποκετ ξέρει κανείς πόσο κρατάει;

 

κανα 6ωρο σιγουρα με φουλ χρηση.Παρε ενα powerbank και εχεις καθαρισει μιας και δεν θα ξεμενει ποτε απο μπαταρια απλο.

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία του ποκετ ξέρει κανείς πόσο κρατάει;

 

Μάλλον δεν διαβάζεις τα παραπάνω σχόλια και ξανά ρωτάς το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για τις απαντήσεις. Το παρήγγειλα μέσω cosmote e-shop και θα έρθει αύριο. Ο τοπικός γερμανός δεν είχε τίποτα και η απάντηση πότε θα έχουν, ήταν "δεν γνωρίζουμε". Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μας είπες τη αγόρασες και πόσα χρήματα?

 

Ήρθε σήμερα το πρωί. Ένα ποκετ των 49,9Ε. Αξιοπρεπέστατο. Το μόνο κακό είναι που δεν είχε μετασχηματιστή για φόρτιση σε πρίζα, παρα μόνο το καλώδιο για pc. Επίσης έμεινε από μπαταρία μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν πλήρως φορτισμένη όταν την έβαλα στο ποκετ. Ίσως και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το πρωί. Ένα ποκετ των 49,9Ε. Αξιοπρεπέστατο. Το μόνο κακό είναι που δεν είχε μετασχηματιστή για φόρτιση σε πρίζα, παρα μόνο το καλώδιο για pc. Επίσης έμεινε από μπαταρία μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν πλήρως φορτισμένη όταν την έβαλα στο ποκετ. Ίσως και όχι.

 

Και δεν αγόραζες το ίδιο στην Vodafone με 33 ευρώ που σου πρότεινα? R207 το λένε εκεί…!

Βέβαια αν σου περισσεύουν 16.9 Ευρώ ή αν είχες επιδότηση άλλο θέμα. Καλό Σερφάρισμα να ευχηθώ

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Και δεν αγόραζες το ίδιο στην Vodafone με 33 ευρώ που σου πρότεινα? R207 το λένε εκεί…!

Βέβαια αν σου περισσεύουν 13 Ευρώ ή αν είχες επιδότηση άλλο θέμα. Καλό Σερφάρισμα να ευχηθώ

 

Είχα καταλήξει να πάρω κοσμοτε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά μιλάμε για την ίδια συσκευή…

Απλά είχε το όνομα R207 και την πουλούσαν 16.9 ευρώ φθηνότερα.

Το ότι ήταν vodafone δεν σήμαινε ότι δεν συνδέεται σε cosmote… γιατί όλες οι mifi συσκευές στην Ελλάδα είναι ξεκλείδωτες και στα 3 δίκτυα.

Όπως και να έχει καλό σερφάρισμα!

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Το 207 απο την vodafone νομιζω ηταν στα 33 ευρω τελευταια φορα που το ειδα δεν ξερω αν ισχυει ακομα η τιμη η αν εχει κατεβει.
Link to comment
Share on other sites

Το 207 απο την vodafone νομιζω ηταν στα 33 ευρω τελευταια φορα που το ειδα δεν ξερω αν ισχυει ακομα η τιμη η αν εχει κατεβει.

 

Έχεις δίκιο. Δικό μου το λάθος αντί να γράψω 16 ευρώ κέρδος έγραψα 13.

Ναι 33 ευρώ το πουλά η Vodafone και είναι ίδια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ποκετ... Είναι σαν να έχεις σταθερό δίκτυο, απίστευτα καλό σήμα και ασύγκριτο με τα στικάκια. Εντωμεταξύ τσεκάρω ότι πλέον έχουν εξαντληθεί στο site της cosmote. Μόνο 2 μοντέλα πάνω από 100Ε είναι διαθέσιμα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Pocket Wi-Fi E5377T που πουλάνε στην cosmote ειναι ξεκλείδωτο και για τις άλλες εταιρίες ?

 

Ναι ολα τα pocket WiFi ολων των εταιρειων ειναι ξεκλειδωτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...