Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια προσφατα πηρα το wave

 

Προσπαθω να μπω στο ιντερνετ αλλα λεει ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ...

 

Τι πρεπει να κανω?

 

Εχω WIND αν αυτο εχει σχεση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thank's φίλε μου

να σε ρωτήσω FULL FIRMWARE για το Samsung Wave από που να το κατεβάσω?? και πια έκδοση είναι.

 

Ξαναλέω οτι μεσω ΚΙES ειναι η καλυτερη λυση. Μην ψαξεις για full firmware την πάτησα χθες καθως το firmware που κατεβασα απο το γνωστο site (samsungfirmwareworld.com) μου μαμισε την συσκευη και εκανα αμαν να την συνεφερω....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προσφατα πηρα το wave

 

Προσπαθω να μπω στο ιντερνετ αλλα λεει ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ...

 

Τι πρεπει να κανω?

 

Εχω WIND αν αυτο εχει σχεση

 

Πρωτη φορα το ακουω αυτο, δοκιμασες και μεσω wifi και μεσω δικτυου; Στο κανει και στα 2;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω οτι μεσω ΚΙES ειναι η καλυτερη λυση. Μην ψαξεις για full firmware την πάτησα χθες καθως το firmware που κατεβασα απο το γνωστο site (samsungfirmwareworld.com) μου μαμισε την συσκευη και εκανα αμαν να την συνεφερω....

 

μισώ γιατί μπερδεύτικα λίγο. από το kies πως θα το κάνω.

 

αν κατάλαβα καλά οι οδηγίες που μου λες είναι στα αγγλικά άρα χρειάζετε κάποια μετάφραση.

 

αν σου είναι εύκολο γράψε λίγο αναλυτικά πως γίνετε η αναβάθμιση από το kies.

σου το ζητάω αυτό γιατί το κιν μου είναι από vodafone και δεν μου κάνει καμία αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο ποστ παραθετω ενα λινκ με οδηγους σε pdf στα ελληνικα που ειχαν ανεβει στο myphone παλαιοτερα και ειναι πολλοι καλοι.

1. Κατεβασε τον καινουργιο KIES

2. Ακουλουθησε τον οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES οπως ειναι στo pdf

3. Ακολουθησε μονο το βημα 16 απο τον Οδηγο αναβαθμισης για multiloader οπως ειναι στο pdf

4. Κανε το παρακατω βημα αφου ολοκληρωσεις ολα τα παραπανω, για να ξαναδει σωστα ο ΚIES το κινητο σου:

 

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

ελπιζω να βοηθησα,

Edited by bada_bing
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο ποστ παραθετω ενα λινκ με οδηγους σε pdf στα ελληνικα που ειχαν ανεβει στο myphone παλαιοτερα και ειναι πολυ καλοι.

1. Κατεβασε τον καινουργιο KIES

2. Ακουλουθησε τον οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES οπως ειναι στo pdf

3. Ακολουθησε μονο το βημα 16 απο τον Οδηγο αναβαθμισης για multiloader οπως ειναι στο pdf

4. Κανε το παρακατω βημα αφου ολοκληρωσεις ολα τα παραπανω, για να ξαναδει σωστα ο ΚIES το κινητο σου:

 

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

ελπιζω να βοηθησα,

 

Έκανα όλη την διαδικασία και όλα δούλεψαν τέλεια. Το κινητό μου είναι πλέον ελεύθερο από την τυραννία της Vodafone και της ελληνικής πραγματικότητας.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο ποστ παραθετω ενα λινκ με οδηγους σε pdf στα ελληνικα που ειχαν ανεβει στο myphone παλαιοτερα και ειναι πολυ καλοι.

1. Κατεβασε τον καινουργιο KIES

2. Ακουλουθησε τον οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES οπως ειναι στo pdf

3. Ακολουθησε μονο το βημα 16 απο τον Οδηγο αναβαθμισης για multiloader οπως ειναι στο pdf

4. Κανε το παρακατω βημα αφου ολοκληρωσεις ολα τα παραπανω, για να ξαναδει σωστα ο ΚIES το κινητο σου:

 

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

ελπιζω να βοηθησα,

 

many many thank's φίλε λειτούργησε. πλέον στο κλείσιμο και το άνοιγμα βγάζει το bada όλα κομπλέ. (σχεδόν, έχασα όλες τις επαφές μου. όλες βέβαια τις έχω στην κάρτα). το μόνο που δεν κατάφερα να κάνω είναι το τελευταίο στάδιο δεν βρίσκω πουθενά το φάκελο \HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο ποστ παραθετω ενα λινκ με οδηγους σε pdf στα ελληνικα που ειχαν ανεβει στο myphone παλαιοτερα και ειναι πολυ καλοι.

1. Κατεβασε τον καινουργιο KIES

2. Ακουλουθησε τον οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES οπως ειναι στo pdf

3. Ακολουθησε μονο το βημα 16 απο τον Οδηγο αναβαθμισης για multiloader οπως ειναι στο pdf

4. Κανε το παρακατω βημα αφου ολοκληρωσεις ολα τα παραπανω, για να ξαναδει σωστα ο ΚIES το κινητο σου:

 

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

 

ελπιζω να βοηθησα,

 

Πολυ χρησιμο, ειδικα για οσους εχουν μπλεξει με την vodafone, νομιζω πρεπει να μπει στο FAQ, αν το δει ο mariosx και δεν ειναι κοπος θα ηταν πολυ καλο να το βαλει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παίδες, τελικά αποφάσισα και εγώ, να κάνω αναβάθμιση και ας χάσω την εγγύηση που έχω,

 

μήπως ξέρη κανένας ποια είναι οι τελειότερη έκδοση που υπάρχει αφτί την στιγμή ? και από που μπορώ να την κατεβάσω ?

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδια, χαιρομαι που πηγαν ολα καλα, να ναι καλα και το παλικαρι που εγραψε τους οδηγους.

Επισης σημαντικο προς ολους, καντε backup επαφες κτλπ. Προσωπικα το firmware update κανω εχοντας βγαλει καρτα κινητου και καρτα μνημης και εννοειται ΠΑΝΤΑ με πληρως φορτισμενη μπαταρια του κινητου

@shyster

το \HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB υπαρχει στο registry αν εχει το ΚΙES. To regedit το ανοιγεις οπως εγραψα, πας εκκινηση, εκτελεση κτλπ. Αλλα προσοχη δεν σβηνεις τον φακελο αλλα οτι υποφακελο εχει απο κατω.

 

@makiman, κανε τον κοπο και διαβασε τα παραπανω ποστ, η τελευταια επίσημη εκδοση ειναι η jh3 απ οσο γνωριζω

Edited by bada_bing
Link to comment
Share on other sites

@makiman, κανε τον κοπο και διαβασε τα παραπανω ποστ, η τελευταια επίσημη εκδοση ειναι η jh3 απ οσο γνωριζω

 

ναι αλλά από που να την κατευασω , και να έχει ελληνικά μέσα , αλιως την βρίσκω εδώ σε γερμανικές σελίδες , αλλά δεν έχουνε τα ελληνικά μέσα !!!!

Link to comment
Share on other sites

makiman δεν κατεβαζεις κανενα firmware, τιποτα απολυτως εκτος απο αυτα που περιγραφω. Το firmware κατεβαινει αυτοματα επισημα απο την samsung μεσω του KIES και ειναι παντα η ποιο ενημερωμενη εκδοση. διαβασε προσεκτικα τα βηματα που περιγραφω και τον Οδηγο αναβαθμισης μεσω KIES πριν κανεις οτιδηποτε. Αν το διαβασεις θα καταλαβεις οτι με την μεθοδο αυτη μπερδευουμε τον ΚΙES να νομιζει οτι το κινητο μας μπορει να αναβαθμιστει, κατι που αν εχεις πχ vodafone κινητο σου λεει οτι δεν γινεται....

και ναι θα εχει ελληνικα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

επιμένω , διότι εγώ ζω στο εξωτερικό, γερμάνια, αυτό που με απασχολεί είναι το έξεις , θα συνδεθώ με το γερμανικό κιεσ φαντάζομαι, άρα θα υπάρχει η ελληνική μέσα ????:cool:

 

επεισης αφτο το κοματι

- launch Kies

- in Windows, click on [start] > [Run] and type “regedit”

- in the Windows Register, please look for this folder:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- delete all the sub-folders from [DeviceDB] – there are usually numbers from 1 to X.

- in the folder [DeviceDB], click on the value [MaxID] and change the number from X to 0.

- close the Register, close Samsung Kies and launch it again, with the phone connected.

 

 

θα μπορούσες σε παρακαλώ να το μετάφρασης στα ελληνικά, η στα γερμανικά εάν γνωριζης.??

Edited by makiman
Link to comment
Share on other sites

Εμ πεστα ολα..αν το εχεις παρει απο γερμανια θα εχει μαλλον γερμανικο product code... Πρεπει να κοιταξεις να βρεις ενα product code γερμανικο δηλαδη αντι του EUR...Αν μπεις στο preconfiguration πατωντας *#5239870*# και εισάγοντας τον κωδικό *#27236*# τι κωδικο σου βγαζει ως product code? Προσοχη με αυτο το μενου ετσι...
Link to comment
Share on other sites

πχ τα γερμανικα product code ειναι τα παρακατω

Germany.

DBT = GERMANY

DTM = GERMANY

DUT = GERMANY

EPL = GERMANY

MAN = GERMANY

MBC = GERMANY

VD2 = GERMANY

VIA = GERMANY

XEG = GERMANY

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του θέματος με το update του firmware.

Καθώς δοκίμασα να ξανακατεβάσω τις εφαρμογές που είχα μέσω του κινητού, το downloading έκανε παύση στα μισά. Στο kies δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο νετ είδα ότι πρόκειται για ένα πρόβλημα που εμφανίστηκε τις τελευταίες ημέρες και το έχουν αρκετοί. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

@makisman Τα εχω μεταφρασει δες παραπανω

 

@DMJapan

εννοεις απ τα samsung apps στο κινητο? εαν ναι, ειναι απο τους λογους που εκανα το firmware upgrade και δεν εχω ποια αυτο το προβλημα. Δοκιμασε ισως ενα hard reset....επισης κοιταξε πρωτα να δεις αν στο κανει σε ολα τα apps ή σε μερικα

Edited by bada_bing
Link to comment
Share on other sites

Εμ πεστα ολα..αν το εχεις παρει απο γερμανια θα εχει μαλλον γερμανικο product code... Πρεπει να κοιταξεις να βρεις ενα product code γερμανικο δηλαδη αντι του EUR...Αν μπεις στο preconfiguration πατωντας *#5239870*# και εισάγοντας τον κωδικό *#27236*# τι κωδικο σου βγαζει ως product code? Προσοχη με αυτο το μενου ετσι...

 

Φίλε bada_bing,

 

έχω product code , VIA που ξέρω ότι είναι γερμανικά και KOR που υποθέτω ότι είναι κορεατικό.

 

την μετάφραση σου , δεν την είδα , που την έβαλες.

 

σε κάθε περιπτώσει σε ευχαριστώ που με βοηθάς, ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο, ειδικα για οσους εχουν μπλεξει με την vodafone, νομιζω πρεπει να μπει στο FAQ, αν το δει ο mariosx και δεν ειναι κοπος θα ηταν πολυ καλο να το βαλει.

 

Θα φροντίσω να προστεθεί τώρα ;)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bada_bing,

 

έχω product code , VIA που ξέρω ότι είναι γερμανικά και KOR που υποθέτω ότι είναι κορεατικό.

 

την μετάφραση σου , δεν την είδα , που την έβαλες.

 

σε κάθε περιπτώσει σε ευχαριστώ που με βοηθάς, ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

 

κανενα προβλημα. Ποια εταιρεια κινητης εχεις? Πατωντας *#1234# ποια εκδοση λογισμικου σου βγαζει? Γενικα οι εταιρειες της Γερμανιας υποτιθεται οτι εχουν το τελευταιο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια πρίν το πάρω τελίκη απόφαση και το σκοτώσω το κινητό και πάρω Android. Ούτε μέσω κινητού μπορώ να κατεβάσω εφαρμογή ( στα μισά κάνει Pause όποια εφαρμογή και να διαλέξω και δεν συνεχίζει με τίποτα ) και όταν πάω να κατεβάσω από Kies στα μισά μου λέει το τηλ αποσυνδέθηκε. Με λίγα λόγια μόνο Smartphone δεν έχω πλέον. Kαι έχω κάνει και Ηard Reset και kies τις 2 τελευταίες εκδόσεις δοκίμασα. Καμιά ιδέα; ( Στις αρχές κατέβαζε κανονικά από παντού )
Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα. Ποια εταιρεια κινητης εχεις? Πατωντας *#1234# ποια εκδοση λογισμικου σου βγαζει? Γενικα οι εταιρειες της Γερμανιας υποτιθεται οτι εχουν το τελευταιο firmware.

 

η εταιρεία κινητής που έχω , εδώ στη γερμανεια είναι η Ο2 , άλλα πρόσεχε το κινητό είναι ξεκλειδωμένο , δηλαδή παίρνει οποιαδήποτε σιμ κάρτα από άλλες εταιρείες, απλά το αγόρασα από την Ο2 διότι το εδιναι με δόσης, έχει το BRANTING της O2, αλλά δεν είναι κλειδωμένο είμαι σίγουρος γεια αφτο.

 

την μετάφραση που λες , που την έβαλες , δεν την βρίσκω.

 

Όταν το αγόρασα ειχαι την jf1 περασμένη μετά προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μέσο του κιεσ στην jh1, την πέρασα αλλά με καπεια προβλήματα , παραδείγματι δεν έβλεπα στα μενού την γραφεί ,όπως στης επαφές γεια παράδειγμα, φενοντανε άλλα μαύρα, αναγκαστικά και πήγα στο service center toυ proviter μου, και το διορθώσανε.

 

τώρα έχω την έξεις έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια πρίν το πάρω τελίκη απόφαση και το σκοτώσω το κινητό και πάρω Android. Ούτε μέσω κινητού μπορώ να κατεβάσω εφαρμογή ( στα μισά κάνει Pause όποια εφαρμογή και να διαλέξω και δεν συνεχίζει με τίποτα ) και όταν πάω να κατεβάσω από Kies στα μισά μου λέει το τηλ αποσυνδέθηκε. Με λίγα λόγια μόνο Smartphone δεν έχω πλέον. Kαι έχω κάνει και Ηard Reset και kies τις 2 τελευταίες εκδόσεις δοκίμασα. Καμιά ιδέα; ( Στις αρχές κατέβαζε κανονικά από παντού )

 

και εγω ειχα 2 στα 2 και δεν κατεβαζα απο πουθενα μεχρι που εκανα firmware update. Να υποθεσω vodafone και εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδια, χαιρομαι που πηγαν ολα καλα, να ναι καλα και το παλικαρι που εγραψε τους οδηγους.

Επισης σημαντικο προς ολους, καντε backup επαφες κτλπ. Προσωπικα το firmware update κανω εχοντας βγαλει καρτα κινητου και καρτα μνημης και εννοειται ΠΑΝΤΑ με πληρως φορτισμενη μπαταρια του κινητου

@shyster

το \HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB υπαρχει στο registry αν εχει το ΚΙES. To regedit το ανοιγεις οπως εγραψα, πας εκκινηση, εκτελεση κτλπ. Αλλα προσοχη δεν σβηνεις τον φακελο αλλα οτι υποφακελο εχει απο κατω.

 

@makiman, κανε τον κοπο και διαβασε τα παραπανω ποστ, η τελευταια επίσημη εκδοση ειναι η jh3 απ οσο γνωριζω

 

δεν το βρίσκω. σαν να μην υπάρχει το δεν ξέρω γιατί.

το κιν το έχω συνδεδεμένο όταν ψάχνω να βρω τον συγκεκριμένο φάκελο ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρίσκω. σαν να μην υπάρχει το δεν ξέρω γιατί.

το κιν το έχω συνδεδεμένο όταν ψάχνω να βρω τον συγκεκριμένο φάκελο ή όχι??

 

οχι, το συνδεεις αφου κανεις την αλλαγη. Αλλα μην τρελαινεσαι αν το Kies το βλεπει κανονικα το κινητο δεν εχεις προβλημα

 

η εταιρεία κινητής που έχω , εδώ στη γερμανεια είναι η Ο2 , άλλα πρόσεχε το κινητό είναι ξεκλειδωμένο , δηλαδή παίρνει οποιαδήποτε σιμ κάρτα από άλλες εταιρείες, απλά το αγόρασα από την Ο2 διότι το εδιναι με δόσης, έχει το BRANTING της O2, αλλά δεν είναι κλειδωμένο είμαι σίγουρος γεια αφτο.

 

την μετάφραση που λες , που την έβαλες , δεν την βρίσκω.

 

Όταν το αγόρασα ειχαι την jf1 περασμένη μετά προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μέσο του κιεσ στην jh1, την πέρασα αλλά με καπεια προβλήματα , παραδείγματι δεν έβλεπα στα μενού την γραφεί ,όπως στης επαφές γεια παράδειγμα, φενοντανε άλλα μαύρα, αναγκαστικά και πήγα στο service center toυ proviter μου, και το διορθώσανε.

 

τώρα έχω την έξεις έκδοση.

Δηλαδη αν το βαλεις τωρα στο Kies δεν σου βγαζει update?

 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

- ανοιξε τον Kies

- στα Windows, πηγαινε [start] εκκίνησή > [Run] εκτελεση και γραψε “regedit” πατα enter

- στο Windows Register, ψαξε για τον παρακατω φακελο:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- διεγραψε ολους τους υποφακελους ΚΑΤΩ απο το [DeviceDB] – ειναι συνηθως αριθμοι απο το 1 μεχρι το X.

- στον φακελο [DeviceDB], κανε κλικ στην παραμετρο [MaxID] και αλλαξε τον αριθμο απο X σε 0.

- κλεισε το Register, κλεισε τον Samsung Kies και ανοιξε τον ξανα, αφου εχεις συνδεσει το κινητο.

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση" αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ή την "Πολλαπλή Παράθεση" για να απαντήσεις σε πολλά μηνύματα χρηστών.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...