Jump to content

air***** για ubuntu!


w_b
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έκανα εγκατάσταση το προγραμματάκι (air***** -ng) σε ubuntu..., αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω να τρέξει...Είμαι σχετικά νέος στα linux και γενικότερα δεν γνωρίζω πολύ καλά για εκγκατάσταση και εκτέλεση στα ubuntu...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει??:)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, αλλά επειδή εχω ψάξει σε κάποια σαιτ δεν μπόρεσα να το βρω...για αυτο ρώτησα...εάν έχεις κάποιο υπόψην σου θα με βοηθούσε πολυ!:)
Link to comment
Share on other sites

σε μισο τσεκαρε τα pm σου

 

ωπα κατσε.... σε ubuntu εισαι? τωρα το προσεξα....

 

μπορω να σου δωσω οδηγιες για το backtrack το οποιο ειναι μια Live διανομη.

 

επισης ενδιαφερεσαι για wep ή wpa?

Link to comment
Share on other sites

σορυ που άργησα είχα ένα θέμα...λοιπόν, στα ubuntu πως μπορώ να τρέξω κάποια προγράμματα?? Μαλλον με εντολές σωστα? Το πρόβλημα μου ειναι με ποια εντολή τρέχει το αιρκρακ? Ελπίζω να έγινα σαφης :):) Οσο αναφορά την τελευταία ερώτηση σου...συγνώμη φιλε μου αλλα δεν έχω ιδέα...θέλω και σε αυτο μια καθοδήγηση...αν είναι ευκολο...και σορρυ και για την ταλαιπωρία...:(:!:
Link to comment
Share on other sites

wep και wpa ειναι τα κλειδια που θελεις να "σπασεις". μπορω να σε βοηθησω μονο για WEP ασφαλεια.

 

για ubuntu εδν γνωριζω. μονο για το backtrack

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...δν υπάρχει πρόβλημα...σχετικά με το backtrack? τι είναι αυτό? που το βρίσκουμε? θα μπορούσες να μου δώσεις περαιτέρω πληροφορίες? αν γίνεται...:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα εγκατάσταση το προγραμματάκι (air***** -ng) σε ubuntu..., αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω να τρέξει...Είμαι σχετικά νέος στα linux και γενικότερα δεν γνωρίζω πολύ καλά για εκγκατάσταση και εκτέλεση στα ubuntu...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει??:)

 

Φιλε μου, χωρις να θελω να κανω τον δασκαλο ή τον εξυπνο και μην το παρεις προσωπικα, θα σου πω πως αν δεν ξερεις ακομα καλα να δουλευεις στο περιβαλλον του Linux ειναι κακο να πεσεις αμεσως στα βαθια.Και οταν λεω βαθια δεν εννοω τα δυσκολα γιατι το πως δουλευει το αιρκρακινγ ειναι πανευκολο. Αλλα μιλαω για την "ιδεολογια" και του τι μπορεις να κανει ενας user Linux λειτουργικου.

 

Αν εγκατεστησες το Ubuntu μονο και μονο για το συγκεκριμενο προγραμμα και για αντιστοιχα προγραμματα ειναι αδικος κοπος και τελειως λαθος με τη φιλοσοφια των Open Source λειτουργικων.

 

Θα σου προτεινα (απο προσωπικη εμπειρια και μονο), αν θες να ενταχθεις σε αυτο το community να ψαχτεις πρωτα με τα απλα προγραμματα πως κανεις εγκατασταση, πως λειτουργουν, πως τα δουλευεις, εντολες που χρειαζονται κλπ, και το hacking αστο για οταν θα εξικοιωθεις με το να δουλευεις γραφοντας σε κονσολα!! Σιγα σιγα με τον καιρο ολα θα ερθουν!! :)

 

Τωρα στο θεμα μας και γρηγορα μιας και απαγορευονται τετοιου ειδους συζητησεις στο forum, στο google υπαρχουν αναλυτικοτατες οδηγιες (ακομα και στα ελληνικα) για newbies users.

 

Φιλικα ολα αυτα που ειπα!! :)

 

P.S. Βρε ειναι το Linux και το Ubuntu, ειδες πλυση εγκεφαλου που μας κανουν τοσα χρονια τα παραθυρα εε? :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

κάπου βρήκα μια εντολή την gksudo airκρακ και υποτίθεται οτι θα έτρεχε το αιρκρακ...αλλα τίποτα...! εκνευρίστικα...μήπως μπορείς να βοηθήσεις...γιατι το μόνο που κάνει είναι να βγάζει για 3 δευτερόλεπτα οτι τρέχει το πρόγραμμα και μετά μπαμ εξαφανίζεται...?
Link to comment
Share on other sites

Οκ...δεν παρεξηγώ...ίσως πέφτω λίγο στα βαθιά, όντως...δεν τα εγκατέστησα μόνο για αυτό...κάνω πρακτική σε εντολές και γενικότερα μου χρειάζεται για την σχολή...τις περισσότερες εντολές τις ξέρω...αλλά στο θέμα των προγραμμάτων...δεν έχω εγκαταστήσει και πολλά...τεσπα...ευχαριστώ πολύ...:)
Link to comment
Share on other sites

για να βρεις τα κλειδια δεν χρειαζεσαι μονο το αιρκρακ αλλα και αλλα βοηθητικα/σημαντικα προγραμματα.
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι λιστα, κλπ. την live διανομη πρεπει να κατεβασεις. ειναι δωρεαν και εχει τα παντα μεσα. ο,τι προγραμματα χρειαζεσαι για το κρακινγκ θα τα βρεις εκει ;)
Link to comment
Share on other sites

Για το αιρψραψκ μιλάς? Αυτό το έχω κατεβάσει και έχω κάνει εγκατάσταση...Δεν πολυέπιασα για τι ακριβώς μιλάς...:blink:...Έχεις υπόψην σου κάποιο site?
Link to comment
Share on other sites

για να λειττουργησει σωστα το αιρκρακ πρεπει να χρησιμοποιησεις και αλλα προγραμματα. ολα αυτα που χρειαζεσαι τα εχει η live διανομη backtrack.

 

δεν μπορεις να βρεις τα κλειδια μονο με το αιρκρακ. αυτο προσπαθω να σου εξηγησω:)

 

για το backtrack δες εδω

Link to comment
Share on other sites

To backtrack τι ακριβώς είναι? Γιατι προσπαθούσα να διαβάσω και δεν πολυέπιανα...επίσης το αιρκρακ ειναι ένα απο τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε για το backtrack όπως και το grimwepa??:)
Link to comment
Share on other sites

το backtrack ειναι live διανομη. κατεβασε την, καψτην σε ενα cd/dvd και bootαρε το pc σου με αυτο.

 

στο ξαναλεω: μονο με το αιρκρακ δεν θα κανεις δουλεια

Link to comment
Share on other sites

έγινε...ένα αρχείο όπως το grimwepa.jar πως ανοίγει?? ξέρεις? γιατι κατέβασα το izarc το οποίο ανοίγει jar...νομίζω, αλλα...κάπου κολλάω...δουλεύει σαν τα .zip αρχεία:)
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το backtrack 4 αλλα δεν καταλαβαίνω...υποτίθεται πως περιμένει να του δωσω κάποια εντολή...? γιατι ανοίγω ένα παράθυρο και δεν ξερω τι να κάνω μετά!...Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Τι να πληκτρολογήσω?:):happy:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...