Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.μια Porsche Boxster S του 2001 με τιμή 18.900 πόσο θα πάει τελωνείο?περίπου για να κάνω μία σύγκριση χοντρικά..ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εναν καινουριο στο forum.μπηκα για να βοηθησω να μην σας κλεψουν στην αγορα αυτοκινητου.Καταρχιν το 2.5 crd δεν πολυκυκλοφορει στην Γερμανια οποτε λογο ελειψης ανταγωνισμου θα το πληρωσεις πολυ ακριβοτερα απο το 2.8 crd το οποιο δεν θα σου στοιχησει τιποτα παραπανω οσο αναφορα την εισαγωγη του.Μια κατα προσεγγηση τιμη μπορω να σου δωσω για μονελο 2004 και με περιπου στα 50000 χιλιομετρα για το 2.8 θα σου στοιχησει με το κλειδι στο χερι περιπου στις 28000ευρω με full extra.

 

καλησπέρα σε όλους.μια Porsche Boxster S του 2001 με τιμή 18.900 πόσο θα πάει τελωνείο?περίπου για να κάνω μία σύγκριση χοντρικά..ευχαριστώ

Στο ερωτιμα που θετεις θα πρεπει να ξερω σε ποια κοινοτικη οδηγεια ανηκει το μοντελο που βρηκες και εχει να κανει με το αν βγηκε απο το εργοστασιο πριν η μετα το 2001.Αν υποθεσουμε πωσ υπαγετε στην καινουρια οδηγεια μετα το 2001 τα τελη ταξινομησης που θα πληρωσεις ανερχονται στα 10000 περιπου

 

Ένα Smart ForTwo 600 ή 700 κυβικά πόσο κοστίζει να εκτελωνιστεί;

Εξατραται απο τη χρονολογια κατασκευεις.αν ειναι νεοτερο του 2001 τα τελη ταξινομησης ειναι περιπου 600 ευρω

 

re paidia endiaferomai na fero mia bmw x5 montello 2001 i 4.4

mipos kserei kaneis peripou posi einai i ergostasiaki timi?

eyxaristo ek ton proteron

η εργοστασιακη αξια παιζει απο 28000-38000 αναλογα με τον εξοπλισμο για μοντελο 2001.Αλλα προσεξε πολυ να ανεικει στην νεα κοινοτικη οδηγεια για τουσ ρυπους.

Link to comment
Share on other sites

re paidia tha ginei kamia allagi me ton kainourio xrono ston ektolonismo??????akousate tipota
Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

Στο ερωτιμα που θετεις θα πρεπει να ξερω σε ποια κοινοτικη οδηγεια ανηκει το μοντελο που βρηκες και εχει να κανει με το αν βγηκε απο το εργοστασιο πριν η μετα το 2001.Αν υποθεσουμε πωσ υπαγετε στην καινουρια οδηγεια μετα το 2001 τα τελη ταξινομησης που θα πληρωσεις ανερχονται στα 10000 περιπου

 

ευχαριστω φιλε..και εγω περιπου εκει το υπολογιζα..πως ακριβως ειναι ο τυπος του υπολογισμου?εννοω με το 7% που βαζει παλαιοτητα καθε χρονο μετα το 2001 μεχρι το 2007 ειναι 6 χρονια.6*7= 42% εκπτωση ας πουμε.μεχρι εκει καλα..μετα?

και εαν καποιος εχει γεννηθει γερμανια αλλα εχει ελληνικη υπηκοοτητα

δικαιαται χωρις δασμους αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρέσεις

 

Για ηλεκτροκίνητα ή υβριδικά αυτοκίνητα με κινητήρα του οποίου οι εκπομπές ρύπων είναι σύμφωνες με τις ισχύουσες διατάξεις για τα οχήματα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας της Οδηγίας 94/12/Ε.Κ. ή μεταγενέστερης δεν υπόκεινται στο προβλεπόμενο από τις διατάξεις του άρθρου αυτού τέλους ταξινόμησης.

 

 

auto ti simainei oti ama fero ubridiko autokinhto den plirono teloneio

 

p.x auto

http://www.mobile.de/SIDilrIe1VH0qbfA4Z3oQl4IQ-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1193704401A1Iindex_cgiD1100CCarX-t-vctpLtt~BmPA1A1B20B97%81M-t-vMIMkQuSeUnVb_X_Y_x_yet~BSRA6E70000E11000BGNCPKWA0HinPublicA2A0A0A0FHybrid/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=2&id=11111111282872105&

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

Φίλε “apomobiles” έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Ψάχνω για ένα BMW X5 3.0d (E70), εδώ και πολύ καιρό. Μπορείς να με βοηθήσεις, να μου πεις πόσο κυμαίνεται η τιμή ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Γερμανία (μεταχειρισμένο) και εάν ξέρεις πόσο θα μου κοστίσει το τελωνείο για να βγάλω Ελληνικές πινακίδες ?
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε με αυτών τον «Φόρο Ταξινόμησης» ?

 

Θα μειωθεί από 01-01-2008 ?

 

Σύμφωνα με τα προηγούμενα post στο forum και σύμφωνα με το ΦΕΚ 3583/28-06-07 «Αναμόρφωση του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα και άλλες διατάξεις», ο φόρος μειώνεται περίπου 50% για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας EURO4. Όμως Σε επικοινωνία που είχα με επίσημη αντιπροσωπία αυτοκινήτων, μου είπαν ότι ο νόμος αυτός αφορά μόνο τις μηχανές και όχι τα αυτοκίνητα.

 

Ξέρει κανείς κάτι σίγουρο ??

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε με αυτών τον «Φόρο Ταξινόμησης» ?

 

Θα μειωθεί από 01-01-2008 ?

 

Σύμφωνα με τα προηγούμενα post στο forum και σύμφωνα με το ΦΕΚ 3583/28-06-07 «Αναμόρφωση του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα και άλλες διατάξεις», ο φόρος μειώνεται περίπου 50% για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας EURO4. Όμως Σε επικοινωνία που είχα με επίσημη αντιπροσωπία αυτοκινήτων, μου είπαν ότι ο νόμος αυτός αφορά μόνο τις μηχανές και όχι τα αυτοκίνητα.

 

Ξέρει κανείς κάτι σίγουρο ??

too idio akousa kai ego phillipe gia meiosi tou forou taxinomiseis tora ti tha ginei agnosto kai pote

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

παιδια εαν γνωριζει ας μου απαντησει καποιος..ποιοι δικαιουνται να φερουν αυτοκινητο απο Γερμανια χωρις δασμους?μονιμοι κατοικοι γερμανιας ?αυτοι που εχουν γεννηθει γερμανια?ποιοι??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε “apomobiles” έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Ψάχνω για ένα BMW X5 3.0d (E70), εδώ και πολύ καιρό. Μπορείς να με βοηθήσεις, να μου πεις πόσο κυμαίνεται η τιμή ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Γερμανία (μεταχειρισμένο) και εάν ξέρεις πόσο θα μου κοστίσει το τελωνείο για να βγάλω Ελληνικές πινακίδες ?

Καλησπερα.Να σου απαντισω εγω στο ερωτημα σου.Για μοντελο 2003 και με περιπου 100000 χιλιομετρα που τα βρισκω λογικα για πετρελαιοκινητηρα θα πληρωσεις περιπου 40.000 ευρω με πληρη εξοπλισμο ολα τα μεσα.

 

παιδια εαν γνωριζει ας μου απαντησει καποιος..ποιοι δικαιουνται να φερουν αυτοκινητο απο Γερμανια χωρις δασμους?μονιμοι κατοικοι γερμανιας ?αυτοι που εχουν γεννηθει γερμανια?ποιοι??

 

ευχαριστω

Απο γερμανια δικαιουνται να φερουν αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες και να το κυκλοφορουν με αυτες ασου δηλωνουν εισοδηματα στην γερμανια, εχουν γερμανικο ΑΦΜ και κανουν φορολογικη δηλωση στην γερμανια.πρεπει να υπαρχουν και οι 3 προυποθεσεις οπως αντιλαμβανεσε

 

για οσους ξερουν!,αληθευεi οτι το 350Ζ(μοντελο 06) απο γερμανια εχει 9 χιλιαρικα τελωνειο??

κανεις λαθος,ξεπερναει τα 10 χιλιαρικα.υπολογησε γυρο στα 12-13 για να εισε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος,ξεπερναει τα 10 χιλιαρικα.υπολογησε γυρο στα 12-13 για να εισε μεσα.

........

το αμαξι ειναι 2/2006 και δεν περιλαμβανει το orange pack.ουσιαστικα προκειτε για τη "γυμνη εκδοση".το τελωνειο οπως προειπα βγηκε στα 11κ ...;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να σου απαντισω εγω στο ερωτημα σου.Για μοντελο 2003 και με περιπου 100000 χιλιομετρα που τα βρισκω λογικα για πετρελαιοκινητηρα θα πληρωσεις περιπου 40.000 ευρω με πληρη εξοπλισμο ολα τα μεσα.

 

 

Απο γερμανια δικαιουνται να φερουν αυτοκινητο με γερμανικες πινακιδες και να το κυκλοφορουν με αυτες ασου δηλωνουν εισοδηματα στην γερμανια, εχουν γερμανικο ΑΦΜ και κανουν φορολογικη δηλωση στην γερμανια.πρεπει να υπαρχουν και οι 3 προυποθεσεις οπως αντιλαμβανεσε

 

με πολυτεκνία παίζει κάτι?

από όσο ξέρω πρέπει να γίνεται...που πρέπει να απευθυνθώ?γνωρίζει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AudiA6 όπως είπα και ποιο πάνω, ψάχνω για ένα BMW Χ5 (Ε70).

Το Ε70 έχει κυκλοφορήσει εδώ και έξι μήνες περίπου.

Μπορείς να μου πεις εάν συμφέρει να φέρω ένα τόσο καινούργιο αυτοκίνητο από Γερμανία ή να το αγοράσω από Ελλάδα τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AudiA6 όπως είπα και ποιο πάνω, ψάχνω για ένα BMW Χ5 (Ε70).

Το Ε70 έχει κυκλοφορήσει εδώ και έξι μήνες περίπου.

Μπορείς να μου πεις εάν συμφέρει να φέρω ένα τόσο καινούργιο αυτοκίνητο από Γερμανία ή να το αγοράσω από Ελλάδα τελικά?

Στην περιπτωση που με ρωτας η γνωμη μου ειναι πως αν αγοραεις τωρα το Χ5 απο Γερμανια το μονο οφελος που θα εχεις ειναι ο πλουσιος εξοπλισμος που πιθανον να βρεις και η ποικιλια.Απο τιμες ακομα ειναι ιδιες με της Ελλαδας καθωτι δεν εχει επελθει ακομα καμια μειωση της αξιας του λογο απαξιωσης.Γνωμη μου να αγορασεις το αυτοκινητο μολις κλεισει ενα χρονο κυκλοφοριας.εκει το οφελος και ειδικα σε αυτη την κατηγορια ειναι αρκετα υπολογισημο.Εγω στη θεση σου αν ημουν και ειχα και τα χρηματα θα το επαιρνα απο Γερμανια!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...!!λοιπον....εχω εναν γνωστο που μενει γερμανια....μπορει καποιος να μου πει σε τι μπορει να με βοηθησει να φερω αυτοκινητο απο εκει????:worry: θα βοηθησει αν κανει αυτος ολες τις διαδικασιες με την αγορα και τα χαρτια στην Γερμανια εφοσον ειναι μονιμος κατοικος και αν υπαρχει καμια "πατεντα" να κανω για να μου βγει πιο φτηνα???βασικα θελω να μου το φερει αυτος εδω οδικως....γινεται να το εκτελωνισει αυτος και μετα απλως να το κανω στο ονομα μου?θα βγει πιο φτηνα η πρεπει να το φερω εγω??? ευχαριστω:) "και **** τα forum" συνεχιστε ετσι!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε AudiA6 εγω στο πηγαδι κατουρησα και δεν δικαιούμε μια απαντηση, χονδρικα ρε φιλε, πες μου :(:(
Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους.Σκεφτομαι να φερω απο Γερμανια το συγκεκριμενο αυτοκινητο:Rover 216 μοντελο 98-99,1600κ.ε cabrio.Μπορει καποιος να μου πει ποσο θα μου βγει να το εκτελωνισω με τα σημερινα δεδομενα και ποσο αν(λεμε αν) αλλαξει απο το νεο ετος ο τροπος εκτελονισμου???(η εστω να μου πει τον τροπο να το υπολογισω)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε AudiA6 εγω στο πηγαδι κατουρησα και δεν δικαιούμε μια απαντηση, χονδρικα ρε φιλε, πες μου :(:(

Συχνωμη ρε φιλε για τιν καθηστεριση αλλα δεν βγαζω τα ποσα απο το μυαλο μου αλλα πρεπει να κατσω να τα υπολογισω.λοιπον το τελος ταξινομισης υπολογισε το στα 7000-7500 ευρω.κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να κοιτας τοσο παλια αυτοκινητα και να πληρωσεις τοσα χρηματα νταβατσιλικι στο τελωνειο και στο κρατος.σου προτεινω να κοιτας απο 2003 και πανω και γενικα οσα εμπειπτουν σε μεταγγενεστερη του 1999 κοινοτικη οδηγια.

Link to comment
Share on other sites

πηγα προχτες σε γνωστο μου εκτελωνιστη στον οποιο εκτελωνισαμε το 2003 ηδη 2 αυτοκινητα. τον ρωτησα για ενα astra coupe turbo που ενδιαφερομαι να φερω του χρονου και σηκωσε τα χερια ψηλα. μου λεει ολα παιζονται,απο το να γινουν πιο φτηνα τα τελη μεχρι και να ακριβυνουν! λεει οτι η Euro5 οδηγια, θα επρεπε να ισχυσει εδω και 2 χρονια,αλλα παιρνει συνεχως παρατασεις. ΑΝ τελικα ισχυσει,τοτε πχ το astra απο 40% που εχει τωρα,θα παει στο 83%, με αποτελεσμα το τελος απο περιπου 4000 να εκτιναχτει στα 8000€!!

 

 

Εχετε καποια αναλογη πληροφορια εσεις?

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia!!!

ap'oti diavazw kapoia pragmata pou grafontai einai swsta k voi8ane olous mas na katalavoume perissotera....alla merikes fores grafontai apopseis pou berdevoun k einai k lan8asmenes...

elpizw na voi8isw me tis gnwseis mou k na kseka8arisoume akoma perissotero ta pragmata.....perimenw ta minimata sas!!!

Link to comment
Share on other sites

GEIA SAS,

 

PARAKALO PROSOXH ME AGGELIES STO MOBILE.DE YPARXOUN PARA POLLES FARSES.

 

BMW X5 TOY 2002 ME 8000 DEN YPARXOUN OUTE STHN GERMANIA:

 

KAI OPOS EIXA GRAPSEI SE PALAIOTERO POST, YPARXOUN POLLES APATAIONIES EIDIKA SE AYTON TON TOMEA:

 

PROSOXH!!!!!!

 

FILE TOMBOLOS: TO SYGKEKRIMENO MERCEDES STO MOBILE.DE BRISKETAI STHN ITALIA

Link to comment
Share on other sites

Συχνωμη ρε φιλε για τιν καθηστεριση αλλα δεν βγαζω τα ποσα απο το μυαλο μου αλλα πρεπει να κατσω να τα υπολογισω.λοιπον το τελος ταξινομισης υπολογισε το στα 7000-7500 ευρω.κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να κοιτας τοσο παλια αυτοκινητα και να πληρωσεις τοσα χρηματα νταβατσιλικι στο τελωνειο και στο κρατος.σου προτεινω να κοιτας απο 2003 και πανω και γενικα οσα εμπειπτουν σε μεταγγενεστερη του 1999 κοινοτικη οδηγια.

ευχαριστω παρα πολυ, βεβαια το μαξι απο γερμανια κοστιζει 6500+7500=14.000€ εδω τα πουτλάνε απο 20.000€ και πανω ειναι -6000€ στην τσεπη μου, καλα ειναι νομιζω, ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...