Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ΒΜW MINI Cooper από Γερμανία.

Τα περισσότερα μεταχειρισμένα ξεκινούν από 8000 ευρώ.

Αλλά ανά περιόδους βρίσκω κάποια τα οποία είναι γύρω στα 5000 ευρώ με σχετικά λίγα χιλιόμετρα. Συγκεκριμένα βρήκα ένα ΒΜW MINI Cooper S του 2004 από κάποιο site και ο ιδιοκτήτης έγραφε να επικοινωνήσω μόνο με email. Έτσι του έστειλα για πληροφορίες και πήρα την εξής απάντηση:

 

The car is in excelent condition , no mechanical problems and never been involved in an ****dent . The vehicle is very well kept, I mean only in my own garage, it has no scratches, all parts are original.

I'm the original owner of the car.

I sell it cheap because I just moved to London,England and I want to buy fast a new car a english car

For make this deal 100% safe for both of us, I preffer to use an safe exchange shipping company, because this is the best way to close a internet deal.

I will pay the shipping fees and insurance .You will receive the car for the test drive in 3 days and you have 5 days for the test drive.After theat if you decide to buy the car I will receive the money from the shipping company,If you don`t want to buy the car after you will make the test drive I will pay the shipping back

If you are agree with this method please send me your full name and address so I can send the car to you for the test drive

I wait news from you

Best Regards

 

Περιμένω τα σχόλια σας τόσο για την απάντηση όσο και έαν η τιμή των 5000 ευρώ για ένα MINI Cooper του 2004-6 είναι αληθινή ή εάν πρόκειται για απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι 100% απάτη.

 

Πρακτικά σου ζητά να δώσεις προκαταβολικά χρήματα σε μια εταιρεία που στην πραγματικότητα είναι φάντασμα.

Θα δώσεις χρήματα θα περιμένεις να έρθει το αυτοκίνητο να το δεις και ποτέ δε θα δεις αυτοκίνητο ούτε θα πάρεις πίσω τα χρήματα.

 

Γενικά σε θέμα πωλήσεων ειδικά μέσω Internet ισχύει το ότι αν κάτι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό...είναι απάτη (if it is too good to be true,it is too good to be true)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ιστορια απατης...πριν κατι μηνες υπηρχε το ιδιο θεμα σε αλλο thread οπου μετα απο 3,4 mail ανηκε οτι ο τυπος ηταν απατεωνισκος...

nicholas εγω το ξερω ως if its too good to be true it just cant be true κατι που ισχυει και στη περιπτωση του φιλου πιο πανω;)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω να ανέβω Γερμάνια τον Νοέμβριο να κατεβάσω αμαξι αλλα τωρα το θεμα που προεκυψε με το ευρωπαικο δικαστηριο της Ελλαδας εχω μπερδευτει. τι ειναι καλύτερα? Να ανεβω τωρα τον Νοεβρη οπως το σχεδιαζω ή να περιμενω να μπει το 2008 μηπως υπαρξει καμια αλλαγη στην νομοθεσια? Η δική αυτη της Ελλαδας ποτε θα γινει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

 

Παρακολουθώ αρκετό καιρώ τις εξελίξεις στον χώρο των μεταχειρισμένων γιατί θέλω να φέρω ένα αυτοκίνητο από το εξωτερικό. Κατά καιρούς βρίσκω πολύ καλές τιμές στο internet, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω το αληθές.

Γνωρίζει κανείς κάποια «εταιρία» που θα κάνει ένα πρώτο έλεγχο και να με διαβεβαιώσει για το αληθές της αγγελίας, προκειμένου να μεταβώ ο ίδιος στο εξωτερικό?? Η αν ξέρετε κάποιον αξιόπιστο έμπορο (στο εξωτερικό) που μπορώ να απευθυνθώ για να μου βρει αυτό που θέλω ??

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

paidia akousa oti afou peraseos teloneio otan pas yia adeia kykloforeias exoun leei kati mpastardous nomous pou se gamane... alitheuei?

ama leei to autokinito den tirei tis prodiagrafes de sou dinoun adeia kykloforeias i prepei na pliroseis kapoia prostima..

Enas gnwstos to epathe prosfata

GATE 7 PORTO LEONE
Link to comment
Share on other sites

ακουστε τι εμαθα πριν λιγες ωρες που ημουν στο athens tuning show!καπου στην περιοχη των club ειχε μια μαυρη silvia ατμοσφαιρικη&ρωτησα τον ιδοκτητη ποσο του πηγε εκτελωνισμος&μου λεει οτι θα του ερθει συνολο μαζι με αγορα γυρω στα 20-25χιλιαδες ευρω-απο αγγλια(δεν το ειχε εκτελωνισει ακομα)!ωραια εως εδω..μετα που μιλαγαμε μου λεει οτι αν θελω να φερω αυτοκινητο να το κανω μεχρι τελη του ετους γιατι μετα θα υπαρξουν αλλαγες!&εως εδω καλα..αυτο που δεν ηξερα ειναι πως-ελεγε αυτος οτι οι αλλαγες θα καταργησουν μεν τα τελη ταξινομησης αλλα μετα δεν θα μπορεις να φερεις αυτοκινητο μεγαλυτερο των 2ετων!!!των ρωτησα ''σιγουρα?''&μου λεει ''θεωρειτε δεδομενο''!εχετε ακουσει τιποτα παρομοιο εσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

οτι να ναι

κανείς δεν μπορεί να σου απαγορεύσει να φέρεις αυτοκίνητο απο ΕΕ

είναι αντίθετο σε όλους τους νόμους περί ελευθερίας διακίνησης ανθρώπων και αγαθών

εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι οι μαντράδες έχουν τρελαθεί και προσπαθούν να διώξουν όσο το δυνατόν περισσότερα γιατί άμα αλλάξουν τα τέλη ταξινόμησης μτχ όπως οφείλει να κάνει η Ελλάδα προς συμμόρφωση με την απόφαση του Ευρωπαικού δικαστηρίου θα τους μείνουν

Προσωπικά σκεφτόμουν και εγώ να φέρω κάτι απο Γερμανία Νοέμβριο-Δεκ αλλά τώρα το έχω αναβάλει για μετά την αρχή του επόμενου έτους.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia.Epitelous vrika ena forum sta ellinika gia eisagoges aftokiniton. Loipon i erotisi mou einai i eksis..Endiaferomai na eisago stin Ellada ena Ford Mustang GT 2005 4.6 lt ,300 hp . Epeidi spoudazo Agglia vrika efkeria k rotisa emporo pou eisagei aftokinita apo Ameriki. Apo afta pou mou eipe katalava oti tha ferei to aftokinito me ola pliromena (etoimo dld na kikloforisei se UK san na to agoraza apo edo) k tha mou kostisei 25000 lires, kapou sta 37500-38000 evro. Epsaksa internet k mou eipan episis oti kalitero tha itan na agoraso ena apo Germania opou tha iparxoun arketa. Epsaksa ena egxeiridio tou ipourgeiou oikonomikon (http://www.e-gov.gr/local/e-oikonomia/FAQ_customs.doc) gia dasmous,forous klp k leei stin selida 54 oti to telos taksinomisis gia IX ano ton 2000cc einai 88%!!!! Mporei kapoios filos pou na kserei na mou apantisei poso tha pliroso gia na fero ena tetoio amaksi apo Germania (ektelonismo)?K an ginete na mou peite k ti foro tha plirono gia na to kikloforo tha to ektimousa. Sorry gia ta Greeklish alla to pc mou exei agglika windows(kathos to agorasa apo edo) k episis sorry an periaftologo alla opoios kserei ti kapsoura einai ta aftokinita tha me katalavei. Efxaristo

[sIGPIC][/sIGPIC]

FORD MUSTANG GT

Ta panta einai matea,ta panta mataiotis k ena xortari prasino einai i anthropotis...agapate allilous

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα αυτοκίνητα για να πάρουν Ελλληνικές πινακίδες πληρώνουν φόρο ανάλογα με τις προδιαγραφές ρύπων που πληρούν.

Καθώς βγαίνουν νέες προδιαγραφές ρύπων (πχ. Euro5) μπορεί και οι νόμοι να γίνουν πιο αυστηροί αυξάνοντας τη φορολογία σε παλαιότερες προδιαγραφές ρύπων.

 

Όπως λοιπόν σήμερα πολύ χονδρικά δε συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο άνω της 5ετίας γιατί πληρώνεις πολύ φόρο, έτσι στο μέλλον αν αυστηρήνουν οι νόμοι να μη συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο άνω της 2ετίας (απλή υπόθεση αυτό)

 

Άλλωστε η Ευρώπη δε μας καταδικάζει για τη φορολόγηση, αλλά για τον τρόπο υπολογισμού της φορολογητέας αξίας, της αξίας δηλαδή του κάθε αυτοκινήτου.

Μπορεί κάποιος να αγόρασε ένα αυτοκίνητο 18.000 και το κράτος να θεωρεί πως αξίζει 25.000 και να τον φορολογεί για 25.000!

 

Το Mustang GT για να έρθει Ελλάδα θα φορολογηθεί με 50% υποθέτωντας ότι πληροί τις τελευταίες προδιαγραφές ρύπων. Θα πρέπει επίσης να πληρωθεί ΦΠΑ σε κάποια χώρα της ΕΕ (είτε Αγγλία, είτε Γερμανία είτε Ελλάδα).

Τέλος για απευθείας εισαγωγή στην Ελλάδα από χώρα εκτός ΕΕ υπάρχει και δασμός 10% το οποίο όμως φαντάζομαι ισχύει και τις άλλες χώρες της ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

για εισαγωγη αυτοκινητου απο ιαπωνια παιζει διαφορετικη φορολογια απο αυτην για εισαγωγη απο αμερικη?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά εφόσον είναι από χώρα εκτός ΕΕ πληρώνεις ένα επιπλέον 10% ως δασμό.

 

Το σημαντικό είναι το αυτοκίνητο από χώρα εκτός Ευρώπης να καλύπτει τις Ευρωπαικές προδιαγραφές που είναι διαφορετικές για παράδειγμα από τις Αμερικάνικες.

Αυτό ίσως να είναι σοβαρό πρόβλημα...αλλά δεν ξέρω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα αυτοκίνητα για να πάρουν Ελλληνικές πινακίδες πληρώνουν φόρο ανάλογα με τις προδιαγραφές ρύπων που πληρούν.

Καθώς βγαίνουν νέες προδιαγραφές ρύπων (πχ. Euro5) μπορεί και οι νόμοι να γίνουν πιο αυστηροί αυξάνοντας τη φορολογία σε παλαιότερες προδιαγραφές ρύπων.

 

Όπως λοιπόν σήμερα πολύ χονδρικά δε συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο άνω της 5ετίας γιατί πληρώνεις πολύ φόρο, έτσι στο μέλλον αν αυστηρήνουν οι νόμοι να μη συμφέρει να φέρεις αυτοκίνητο άνω της 2ετίας (απλή υπόθεση αυτό)

 

Άλλωστε η Ευρώπη δε μας καταδικάζει για τη φορολόγηση, αλλά για τον τρόπο υπολογισμού της φορολογητέας αξίας, της αξίας δηλαδή του κάθε αυτοκινήτου.

Μπορεί κάποιος να αγόρασε ένα αυτοκίνητο 18.000 και το κράτος να θεωρεί πως αξίζει 25.000 και να τον φορολογεί για 25.000!

 

Το Mustang GT για να έρθει Ελλάδα θα φορολογηθεί με 50% υποθέτωντας ότι πληροί τις τελευταίες προδιαγραφές ρύπων. Θα πρέπει επίσης να πληρωθεί ΦΠΑ σε κάποια χώρα της ΕΕ (είτε Αγγλία, είτε Γερμανία είτε Ελλάδα).

Τέλος για απευθείας εισαγωγή στην Ελλάδα από χώρα εκτός ΕΕ υπάρχει και δασμός 10% το οποίο όμως φαντάζομαι ισχύει και τις άλλες χώρες της ΕΕ.

 

Η ΕΕ μας έχει καταδικάσει ΚΑΙ για την φορολόγηση με βάση τους ρύπους διότι δεν εγγυάται οτι ο φόρος θα είναι είναι μικρότερος απο το εναπομήναν φόρο. Οι προδιαγραφές με βάση τού ρύπου αφορούνε μόνο τις αυτοκινητοβιομηχανίες και δεν έχουν σχέση με την φορολόγηση των αυτοκινήτων.

 

Δεν μπορεί πχ σήμερα να σου ζητάει 20,000 Ευρώ για να ταξινομήσεις ένα αμάξι του 2004 που έχει εργοστασιακή αξία μετά απο μείωση λόγο παλαιότητας 40Χιλιάδες(50% φόρος για παράδειγμα) και του χρόνου να ζητήσει σε κάποιον άλλον 50,000 δίοτι έχουν αλλάξει οι τελευταίες προδιαγραφές ρύπων.

 

Με την ίδια λογική δεν μπορεί να ζητάει σε κάποιον που ενδιαφέρετε να φέρει ένα αμάξι του 1985 - 9,500Ευρώ( 345% φόρος σε 2800 Εργοστασιακή αξία μείον %80 λόγο παλαιότητας) αφού ομοειδή αμάξια με τα βίας πωλούνται για 2,000.

 

Απο την άλλη δεν μπορεί να αρνηθεί σε ένα καταλυτικό του 1990 να εκτελωνιστεί λόγο παλαιότητας απο την στιγμή που ομοειδή αμάξια του 1990 κυκλοφορούνε χωρίς περιορισμούς.

 

Εκεί που πατάει η Ευρωπαική ένωση είναι η δίακριση μεταξύ ομοειδών προιωντων.

 

Ένα σημάδι όπου φένεται οτι τα πράγματα σε ότι αφορά τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα είναι σε "αναμονή" είναι οτι η κυβέρνηση έχει να αλλάξει απο το 2001 του συντελεστές για του ρύπους με αποτέλεσμα αυτοκίνητα του 2001 και μεταγενέστερα να εκτελωνίζονται με τους ίδιους συντελεστές με τα καινούργια ακόμα και μετά την εισαγωγή του Ευρο 4 το 2005.

 

Το μυστικό είναι να δείτε τι κάνουν οι μαντράδες. Άμα κοιτάζουν να ξεφορτωθούν τα αυτοκίνητα τους θα έχουμε μεγάλες αλλαγές μέχρι το τέλος του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ακουσα οτι απο τον μαρτιο τελος τα τελωνια.θα μπορεις να το αγορασεις οσο η τιμη που το δινουν συν το ΦΠΑ της τιμης του.Αληθευει η παλι θα φαμε παραμυθι????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τους εκτελωνιστες τι παιζει? καπου διαβασα οτι η αμοιβη τους ειναι 350 με 800 ευρω. Δε μπορω να κανω μονος μου τις διαδικασιες του εκτελωνισμου για να γλιτωσω αυτα τα λεφτα ή τουλαχιστον αν ειναι να τα δωσω, να τα δωσω για μιζα στον τελωνειακο μηπως μου κοψει κατι?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

&εγω που πιστευα οτι θα γινει καμια σοβαρη εκπτωση...

http://www.4t.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5631

τα σχολια δικα σας...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις υπευθυνα αν αλλαζει κατι απο 1-1-08 η οποιοι περιμενουμε περιμενουμε τσαμπα???

Κι εγω ειμαι σε φαση ψαξιματος και δε ξερω αν θα αλλαξει κατι και μπορω να γλιτωσω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

GIASAS OLOUS... PROTA SIGNOMI GIA TA LATHI MOU POU THA DIABASETE EPIDIS DEN KSERO POLI KALA ELINIKA....

 

EXO MANTRA KAI MESITIKO GRAFIO STIN GERMANIA KAI DOULEBO EDO KAI XPONIA ME MANTRES ALA KAI IDIOTES STIN ELLADA. KAI KSERO POLA APO TIN DIADIKASIA GIA EKTELONISMOUS KTL.

 

AFTO POU MPORO NA PO OTI PANTA PREPI NA PIGENETE SE EKTELONISTI.... mono ekinos mpori na bri akri kai na sas pi ti akribos tha xriasti gia ena singekrimeno amaxi. epidis den einai mono to kostos ala kai pola xartia merika apo ayta prepi analoga ti amaxi einai na ta parete apo idikes iperisies stin germania.

 

ENAS KALOS EKTELONISTIS !!!!! MONO AYTO SAS BOITHAI..

 

 

KAI ENA KALO AYTOKINITO---- EINAI POLI PIO DISKOLA NA TO BRITE STIN GERMANIA APOTI NA TO PERASTE APTO TELONIO!!!!!!!!!!!!

 

MIN TA PISTEBETAI OLA AFTA POU GRAFOUNE STO mobile.de kai autoscout.de

SE POLES ANGELIES FTANI NA RIKSETE MIA MATIA STON ARITHMO THL. AN EINE STIN GERMANIA ARXIZI ME 0049 i +49 i OXI

 

POLI EDO STO FORUM BRISKOUN AFTOKINITA SE AFTA TA SITE paradigma: BMW X5 me 10000 euro

 

 

AMA ITAN ETSI oles i mantres stin ellada den tha itan full me x5?????

KAI AFTO TO AMAXI DEN THA ITAN ENA MINA STO SITE GIA POULISI tha itan 1 lepto mono!!

 

 

GIA NA BRITE AKRI poso peripo telonio exi ena amaxi den einai diskolo.

 

AN EXETE EROTISIS SINGEKRIMES ROTISTE ME AN MPORO NA SAS BOITHISO

 

Efxaristo

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις υπευθυνα αν αλλαζει κατι απο 1-1-08 η οποιοι περιμενουμε περιμενουμε τσαμπα???

Κι εγω ειμαι σε φαση ψαξιματος και δε ξερω αν θα αλλαξει κατι και μπορω να γλιτωσω τιποτα...

 

 

Δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

για οσους ξερουν!,αληθευεi οτι το 350Ζ(μοντελο 06) απο γερμανια εχει 9 χιλιαρικα τελωνειο??
Link to comment
Share on other sites

GIASAS OLOUS... PROTA SIGNOMI GIA TA LATHI MOU POU THA DIABASETE EPIDIS DEN KSERO POLI KALA ELINIKA....

 

EXO MANTRA KAI MESITIKO GRAFIO STIN GERMANIA KAI DOULEBO EDO KAI XPONIA ME MANTRES ALA KAI IDIOTES STIN ELLADA. KAI KSERO POLA APO TIN DIADIKASIA GIA EKTELONISMOUS KTL.

 

...............

 

AN EXETE EROTISIS SINGEKRIMES ROTISTE ME AN MPORO NA SAS BOITHISO

 

Efxaristo

 

Θελω να φερω ενα BMW 318Ci M-Pack με <40000χλμ και οχι παρα πολλα εξτρα αφου αυτα χρεονονται στο τελωνειο...

Υπολογιζω οτι θα παει γυρω στα 18χιλ απο γερμανια + το 40% περιπου της αντικειμενικης του που ειναι καπου εκει, δηλαδη +7 περιπου χιλ...Αρα γυρω στα 25 να βγει!

Καλα τα λεω με τις τιμες η ειναι κατι αλλο???

Η αλλιως με μπατζετ 25χιλ μπορω να το φερω απο Γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις υπευθυνα αν αλλαζει κατι απο 1-1-08 η οποιοι περιμενουμε περιμενουμε τσαμπα???

Κι εγω ειμαι σε φαση ψαξιματος και δε ξερω αν θα αλλαξει κατι και μπορω να γλιτωσω τιποτα...

 

Δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα...

 

οπως ανεφερα&σε προηγ. post μου κοιταξτε εδω http://www.4t.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5631αυτο θα αλλαξει...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα&σε προηγ. post μου κοιταξτε εδω http://www.4t.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5631αυτο θα αλλαξει...

 

Αυτό ισχύει για τα εισαγωγής η γενικά για τα μεταχειρισμένα?

Link to comment
Share on other sites

για οσους ξερουν!,αληθευεi οτι το 350Ζ(μοντελο 06) απο γερμανια εχει 9 χιλιαρικα τελωνειο??

 

Ρε μεγάλε, τόσες σελίδες συζήτησης...

Το τελωνείο εξαρτάται από την παλαιότητα του αυτοκινήτου,τα κυβικά και τα extra του....Αρα γενικότητες δεν μπορούμε να κάνουμε...Αλλο τελωνείο έχει ένα Ζ του 2005 με full extra (xenon-navi κτλ) και άλλο ένα γυμνό του 2007....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...