Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ΣΟΣ ΧΕΛΠ :cry: βρηκα ενα nsr 50 το οποιο εχει γερμανικες πινακιδες αλλα ειναι ελλαδα πως γινεται εκτελωνισμος και ποσο λετε να κοστισει ειναι μοντελο 90
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτόhttp://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm δέν πληρώνεις τίποτα αφού όπως λέει μέχρι 125κυβικά ο φόρος είναι 0%.

Για καλό και για κακό βρές έναν εκτελονιστή ο οποίος θα σου πεί ακριβώς τι θα χρειαστεί και φυσικά θα στο εκτελωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει συλλεκτικό ΝΤΙΣΚΟΒΕΡΥ 3 - G4 από Αγγλία. Τιμή πώλησης του μόνο 22000ευρώ. Εϊναι 4400κε, V8, ετους 2005, (είναι Εuro4). Γνωρίζει κανείς κάποιον εκτελωνιστή που θα μπορούσε να μου πει Ακριβώς τι θα πληρώσω????

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν τα δεξιοτίνομα εκτελωνίζονται/ταξινομούνται στην Ελλάδα...

 

ΦΙΛΙΚΑ

 

Και βέβαια ΔΕΝ ταξινομούνται τα δεξιοτίμονα στην Ελλάδα.Εχει ξανααναφερθεί εδω μέσα.Αν ηταν έτσι θα έβλεπες πολλά δεξιοτίμονα στην Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Paidia exw ena neo! Prin 3 meres eimoun sto evrwpaiko koinovoulio i kati tetio stin ellada. Epiasa kouventa me ton dieu8inti tou koinovouliou gia ton ektelwnismo meta3u eurwpaikwn xwrwn kai mou eipe pws sto telos tou 2009 ta telwneia metaksi eurwpaikwn xwrwn 8a katargi8oun kai stin ellada (opws se oles tis ipolipes eurwpaikes xwres). Den kserw kata poso isxuei auto, pantws mou eipe oti 8a ferei M3 autos to 2010 xwris telwneio!

 

I erwtisi mou einai:

1)Ti mporw na kanw gia na ferw supra stin ellada?

Isws me germanikes/aglikes pinakides?

Me liga logia 8elw na mou pei kapios an mporw na exw to supra sto onoma tou 8eiou mou stin aglia kai na to odigw edw.

2)I an mporw na exw germanikes/aglikes pinakides kai na to kikloforw edw.

3)Omws to alo erwtima mou einai an ginete auto ka8e pote prepei na plirwnw stin aglia kai ti prepei na plirwnw kai exw akousei oti prepei na vgenw ka8e 6 mines eksw ap tin xwra?

4)Teleuteo mou erwtima einai to an ta deksiotimona autokinita mporoun na kikloforoun me elinikes pinakides o rallis leei oti den ginete. Diladi den vgazoun pinakides kai adeia kikloforias?

 

Euxaristw poly kai zitw signwmi pou sas kourazw me tis apories mou!

Link to comment
Share on other sites

Paidia exw ena neo! Prin 3 meres eimoun sto evrwpaiko koinovoulio i kati tetio stin ellada. Epiasa kouventa me ton dieu8inti tou koinovouliou gia ton ektelwnismo meta3u eurwpaikwn xwrwn kai mou eipe pws sto telos tou 2009 ta telwneia metaksi eurwpaikwn xwrwn 8a katargi8oun kai stin ellada (opws se oles tis ipolipes eurwpaikes xwres). Den kserw kata poso isxuei auto, pantws mou eipe oti 8a ferei M3 autos to 2010 xwris telwneio!

 

I erwtisi mou einai:

1)Ti mporw na kanw gia na ferw supra stin ellada?

Isws me germanikes/aglikes pinakides?

Me liga logia 8elw na mou pei kapios an mporw na exw to supra sto onoma tou 8eiou mou stin aglia kai na to odigw edw.

2)I an mporw na exw germanikes/aglikes pinakides kai na to kikloforw edw.

3)Omws to alo erwtima mou einai an ginete auto ka8e pote prepei na plirwnw stin aglia kai ti prepei na plirwnw kai exw akousei oti prepei na vgenw ka8e 6 mines eksw ap tin xwra?

4)Teleuteo mou erwtima einai to an ta deksiotimona autokinita mporoun na kikloforoun me elinikes pinakides o rallis leei oti den ginete. Diladi den vgazoun pinakides kai adeia kikloforias?

 

Euxaristw poly kai zitw signwmi pou sas kourazw me tis apories mou!

 

Προβλήματα:

1)Οχημα με ξενες πινακιδες δεν ασφαλιζεται απο ελληνικη ασφαλιστικη εταιρεία.Εχουν συνεννοηθεί και δεν τα ασφαλιζει καμια τους.Θα πρεπει να ασφαλιστει απο ξένη ασφαλιστικη πληρωνοντας ασφαλιστρα που ξυριζουν...

2)Στο ονομα του θειου ΔΕΝ γινεται.

</p> - Τα μεταφορικά μέσα δεν επιτρέπεται:

Ø να μεταβιβαστούν

Ø να εκμισθωθούν

Ø να αποτελέσουν αντικείμενο ενέχυρου ή χρησιδανείου

Ø να παραχωρηθεί η χρήση τους σε τρίτους

Ø να οδηγούνται (για μέσα μεταφοράς), έστω και για μία μόνο φορά από τρίτους, ανεξάρτητα της υπαιτιότητας ή όχι του δικαιούχου προσώπου.

Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται να οδηγούν τα μεταφορικά μέσα και άλλα πρόσωπα εκτός του δικαιούχου, ύστερα από έγκριση του τελωνείου και εφόσον τα άλλα πρόσωπα έχουν δικαίωμα προσωρινής εισαγωγής μεταφορικών μέσων, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που έχει και ο δικαιούχος που εισήγαγε στο όνομά του το μεταφορικό μέσο.

Δεν απαιτείται έγκριση του τελωνείου για την οδήγηση του μεταφορικού μέσου, όταν πρόκειται για τον ή τη σύζυγο, τα παιδιά και τους γονείς του δικαιούχου προσώπου, εφόσον βέβαια έχουν και οι συγγενείς του αυτοί, το ίδιο δικαίωμα με το δικαιούχο.''

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/ixjune2008_gr.doc

 

3)Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν γινεται να ταξινομηθουν δεξιοτιμονα αυτοκινητα στην Ελλάδα.Με ξένες πινακίδες ΝΑΙ-με ελληνικες πινακίδες ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ξέρει κανείς να μου συστήσει καμια καλή μάντρα αυτοκινήτων στην περιοχή του Μονάχου(την οποία να έχει Γερμανός). που να πουλάει Mercedes?Θα πάω πρώτα στην κεντρική αντιπροσωπεία αλλα αμα δε βρω αυτό που θέλω θέλω να έχω και μια δεύτερη επιλογή.Το γεγονός οτι δε βρίσκω πολλά αυτοκίνητα σαν αυτό που θέλω στο Mobile.de σημαίνει οτι όντως δεν υπάρχουν ή δεν τα βάζουν όλοι στο ιντερνετ?Ευχαριστώ πολύ πετάω την τρίτη και έχω αγχωθεί.Μια Ε200 ψάχνω να πάρω
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Αφού θα το πάρω απο μαντρά η Κεντρική αντιπροσωπεία πρέπει να ζητήσω να μου δώσουν κάποια βεβαίωση για το ότι ειναι euro4 και για το ότι ο ΦΠΑ είναι πληρωμένος;Η φαίνονται απο την άδεια και το τιμολόγιο και είναι όλα οκ;
Link to comment
Share on other sites

ξεκινάς για Γερμανία χωρίς να γνωρίζεις τα απαραίτητα?

πέρα από την αγορά δηλαδή, πινακίδες, ασφάλεια αυτοκινήτου χαρτιά εκτελωνισμού?

άμα δεν γνωρίζεις πως καταλαβαίνεις πως το αυτοκίνητο που θα αγοράσεις είναι euro4,τοτε πως παίρνεις απόφαση για Γερμανία?

μου φαίνεται λίγο περίεργο!

αν ψάχνεις φθηνό αυτοκίνητο όμως, δεν θα πήγαινες μονάχο.

οπότε προτείνω να το ψάξεις καλύτερα το θέμα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.Αφού θα το πάρω απο μαντρά η Κεντρική αντιπροσωπεία πρέπει να ζητήσω να μου δώσουν κάποια βεβαίωση για το ότι ειναι euro4 και για το ότι ο ΦΠΑ είναι πληρωμένος;Η φαίνονται απο την άδεια και το τιμολόγιο και είναι όλα οκ;

 

Το euro 4 φαινεται απο την αδεια κυκλοφοριας και το ΦΠΑ πληρωμενο απο το τιμολόγιο.Το θέμα ειναι εσύ ξερεις να ''διαβάσεις'' την αδεια κυκλοφοριας;

 

ξεκινάς για Γερμανία χωρίς να γνωρίζεις τα απαραίτητα?

πέρα από την αγορά δηλαδή, πινακίδες, ασφάλεια αυτοκινήτου χαρτιά εκτελωνισμού?

άμα δεν γνωρίζεις πως καταλαβαίνεις πως το αυτοκίνητο που θα αγοράσεις είναι euro4,τοτε πως παίρνεις απόφαση για Γερμανία?

μου φαίνεται λίγο περίεργο!

αν ψάχνεις φθηνό αυτοκίνητο όμως, δεν θα πήγαινες μονάχο.

οπότε προτείνω να το ψάξεις καλύτερα το θέμα!

 

Συμφωνώ απόλυτα!Οι ερωτήσεις αυτές δηλώνουν άνθρωπο που δεν ξερει τα βασικά.Δεν θα το επιχειρουσα με τιποτα μονος μου ,καθότι ειναι πολλα τα σημεια που μπορει να μπλέξεις ή να βρεθείς χαμένος τελικά.

Σε αυτη την περίπτωση το καλυτερο ειναι η ανάθεση σε καποιον επαγγελματια του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να πάω και έχω διαβάσει αρκετά για να φέρεις αμάξι απ'έξω μπορεί όμως κάτι να μου διαφέυγει υπάρχει κάποιος να μας πεί αναλυτικά τι πρέπει να γίνει και τι πρέπει να προσέχουμε;
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα:

1)Οχημα με ξενες πινακιδες δεν ασφαλιζεται απο ελληνικη ασφαλιστικη εταιρεία.Εχουν συνεννοηθεί και δεν τα ασφαλιζει καμια τους.Θα πρεπει να ασφαλιστει απο ξένη ασφαλιστικη πληρωνοντας ασφαλιστρα που ξυριζουν...

2)Στο ονομα του θειου ΔΕΝ γινεται.

</p> - Τα μεταφορικά μέσα δεν επιτρέπεται:

Ø να μεταβιβαστούν

Ø να εκμισθωθούν

Ø να αποτελέσουν αντικείμενο ενέχυρου ή χρησιδανείου

Ø να παραχωρηθεί η χρήση τους σε τρίτους

Ø να οδηγούνται (για μέσα μεταφοράς), έστω και για μία μόνο φορά από τρίτους, ανεξάρτητα της υπαιτιότητας ή όχι του δικαιούχου προσώπου.

Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται να οδηγούν τα μεταφορικά μέσα και άλλα πρόσωπα εκτός του δικαιούχου, ύστερα από έγκριση του τελωνείου και εφόσον τα άλλα πρόσωπα έχουν δικαίωμα προσωρινής εισαγωγής μεταφορικών μέσων, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που έχει και ο δικαιούχος που εισήγαγε στο όνομά του το μεταφορικό μέσο.

Δεν απαιτείται έγκριση του τελωνείου για την οδήγηση του μεταφορικού μέσου, όταν πρόκειται για τον ή τη σύζυγο, τα παιδιά και τους γονείς του δικαιούχου προσώπου, εφόσον βέβαια έχουν και οι συγγενείς του αυτοί, το ίδιο δικαίωμα με το δικαιούχο.''

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/ixjune2008_gr.doc

 

3)Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν γινεται να ταξινομηθουν δεξιοτιμονα αυτοκινητα στην Ελλάδα.Με ξένες πινακίδες ΝΑΙ-με ελληνικες πινακίδες ΟΧΙ.

Ευχαριστώ πολύ ralli. Θα προτιμήσω την πρώτη περίπτωση, δηλαδή να κυκλοφορώ το αυτοκίνητο μόνο εγώ με ξένες πινακίδες χωρίς ασφάλεια. Όμως μπορώ να βγάλω πινακίδες αφού είμαι Έλληνας πολίτης, χωρίς ακίνητο στην Αγγλία ή πρέπει να βρώ κάποια "δικαιολογία" για να τις βγάλω (π.χ. φοιτητής στην συγκεκριμένη χώρα, κάτοικος...); Τέλος αφού πρέπει να βγαίνω κάθε 6 μήνες για 6 μήνες απο την χώρα αν έχω 2 αυτοκίνητα μπορώ να φέρνω για 6 μήνες το 1 και για 6 το αλλο?:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να πάω και έχω διαβάσει αρκετά για να φέρεις αμάξι απ'έξω μπορεί όμως κάτι να μου διαφέυγει υπάρχει κάποιος να μας πεί αναλυτικά τι πρέπει να γίνει και τι πρέπει να προσέχουμε;

 

Edw einai enas odigos periliptika:

http://www.scooby.gr/forums/showthread.php?t=1274

kai edw apo to myphone pio ektetameno

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2763371#post2763371

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να πάω και έχω διαβάσει αρκετά για να φέρεις αμάξι απ'έξω μπορεί όμως κάτι να μου διαφέυγει υπάρχει κάποιος να μας πεί αναλυτικά τι πρέπει να γίνει και τι πρέπει να προσέχουμε;

 

Ο,τι χρειάζεσαι ,αναφέρεται εδω μέσα.Ψάξιμο θέλει μόνο.....

 

Ευχαριστώ πολύ ralli. Θα προτιμήσω την πρώτη περίπτωση, δηλαδή να κυκλοφορώ το αυτοκίνητο μόνο εγώ με ξένες πινακίδες χωρίς ασφάλεια. Όμως μπορώ να βγάλω πινακίδες αφού είμαι Έλληνας πολίτης, χωρίς ακίνητο στην Αγγλία ή πρέπει να βρώ κάποια "δικαιολογία" για να τις βγάλω (π.χ. φοιτητής στην συγκεκριμένη χώρα, κάτοικος...); Τέλος αφού πρέπει να βγαίνω κάθε 6 μήνες για 6 μήνες απο την χώρα αν έχω 2 αυτοκίνητα μπορώ να φέρνω για 6 μήνες το 1 και για 6 το αλλο?:P

 

1)Οχημα που κυκλοφορεί χωρίς ασφάλεια ,στην καλύτερη περίπτωση σου κόβουν κληση γιατι πιστεύουν οτι δεν την εχεις μαζί σου.Στην αμέσως επόμενη περίπτωση το όχημα κατάσχεται.Ειδικα τώρα για οχημα με ξένες πινακίδες , νομιζω οτι η κατάσχεση ειναι μονόδρομος.....

2)Χωρίς Αγγλικό ΑΦΜ ή/και μόνιμη κατοικία , δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο.Στην Ιταλία τουλάχιστον ,εγώ δεν μπόρεσα .

3)Ναι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι χρειάζεσαι ,αναφέρεται εδω μέσα.Ψάξιμο θέλει μόνο.....

 

 

 

1)Οχημα που κυκλοφορεί χωρίς ασφάλεια ,στην καλύτερη περίπτωση σου κόβουν κληση γιατι πιστεύουν οτι δεν την εχεις μαζί σου.Στην αμέσως επόμενη περίπτωση το όχημα κατάσχεται.Ειδικα τώρα για οχημα με ξένες πινακίδες , νομιζω οτι η κατάσχεση ειναι μονόδρομος.....

2)Χωρίς Αγγλικό ΑΦΜ ή/και μόνιμη κατοικία , δεν νομίζω να μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο.Στην Ιταλία τουλάχιστον ,εγώ δεν μπόρεσα .

3)Ναι βέβαια.

diladi gamiseta to ksexname to supra:(

mono an metakomisw sto eksoteriko i katargi8ei o ektelwnismos metaksy eurwpaikwn xwrwn kai stin ellada.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν γινεται να ταξινομηθουν δεξιοτιμονα αυτοκινητα στην Ελλάδα.Με ξένες πινακίδες ΝΑΙ-με ελληνικες πινακίδες ΟΧΙ.

 

Υπάρχει κάπου αυτό επίσημα γραπτό ????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου αυτό επίσημα γραπτό ????

 

Υπάρχει κάπου επίσημα γραπτό το αντίθετο;

 

Οποιος θέλει ας φέρει δεξιοτίμονο.Εγω ρωτάω αντε και το ταξινόμησες.

Πώς θα οδηγείς σε επαρχιακό δρόμο;Προσπέραση πώς θα κάνεις;Και το κυριοτερο-

Υπάρχει περίπτωση να βρείς κανεναν να το πουλήσεις;;;;Ούτε μια στο εκατομμύριο.Μετά το παντρέυεσαι το αυτοκίνητο!!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες! πάμε για γάμο :rolleyes:

 

το συγκεκριμένο που θέλω να φέρω το θέλω μόνο για το βουνό και δεν μου χρειάζονται οι προσπεράσεις....

 

αλλα πριν το φέρω (αν τελικά αποφασίσω) δεν θέλω να παω στο ΚΤΕΟ και να ...φαω πόρτα.... :X

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο ιδιωτη,μαντρα?εχει διαφορετικη διαδικασια για το καθενα...μπες στο λινκ που αναφερει πιο πανω.

ειναι σιγουρο πως ειναι κ για νεες εισαγωγες η μειωση τελων ταξινομησης?

αν κ απ οτι εχω διαβασει μαλλον ισχυει...

 

παντως να κοιταξεις κ στην bmw που εχει 20%εκπτωση στα στοκ μοντελα+μειωση απο τελη ταξινομησης νομιζω θα βρεις κατι καλο στα λεφτα που διαθετεις...ειχε κ μερσεντες 15%- αλλα μολις το κρατος εβγαλε μειωση τελη ταξινομησης το σταματησαν.

 

 

@yansta euro 5 Εννοεις?στην ουσια μονο αυτα αξιζουν για εκτελωνισμο δηλ απο 2003 τα περισσοτερα ηταν με euro 5 προδιαγραφες...

 

για τα euro5(αυτα εννοουσα :) ) τελικα ισχυει κατι διαφορετικο σχετικα με τα τελη ταξινομησης? δεν αναφερομαι σε υβριδικα αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου αυτό επίσημα γραπτό ????

 

φυσικα&οχι..ταξινομουνται κανονικα!

 

Υπάρχει κάπου επίσημα γραπτό το αντίθετο;

 

Οποιος θέλει ας φέρει δεξιοτίμονο.Εγω ρωτάω αντε και το ταξινόμησες.

Πώς θα οδηγείς σε επαρχιακό δρόμο;Προσπέραση πώς θα κάνεις;Και το κυριοτερο-

Υπάρχει περίπτωση να βρείς κανεναν να το πουλήσεις;;;;Ούτε μια στο εκατομμύριο.Μετά το παντρέυεσαι το αυτοκίνητο!!!!

 

&το αντιθετο να μην υπαρχει γραπτο,δεν μας ενδιαφερει..αφου δεν στο απαγορευει γραπτα κανεις οτι γουσταρεις!επισης αμα φερεις δεξιοτιμονο το μονο προβλημα θα ειναι η προσπεραση στο βουνο..μεταπωληση μονο στο εξωτερικο ή αναλογα το αυτοκινητο&στην ελλαδα!!!

 

σωστά τα λες! πάμε για γάμο :rolleyes:

 

το συγκεκριμένο που θέλω να φέρω το θέλω μόνο για το βουνό και δεν μου χρειάζονται οι προσπεράσεις....

 

αλλα πριν το φέρω (αν τελικά αποφασίσω) δεν θέλω να παω στο ΚΤΕΟ και να ...φαω πόρτα.... :X

 

αν το θες μονο για το βουνο..&σου τυχει φορτηγο που παει με 30χλμ τι θα κανεις?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Για ΙΧ ενός χρόνου (12 μηνών) από γερμανία (σύμφωνα με αυτά που γράφονται στο http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes...une2008_gr.doc) με εργοστασιακή αξία 45000 (και τιμή αγοράς του 40000) τα τέλη ταξινόμισης θα είναι:

1,3% Χ 12 (μήνες) = 15,6% σε αυτό θα πρέπει να προστεθεί το 5% Χ 15000(χλμ μου έχει κάνει το ΙΧ)/1500 = 15,6% + 50% = 65,6% δηλ. πληρώνουμε 26000ευρώ αλλά με την μέιωση του Τέλους ταξινόμισης 50% πληρώνουμε 13000ευρώ...

ισχύει η επιπλέον μείωση 50% για τρίτεκνούς??? (δηλ 6500 ευρώ τελικά τέλη??)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σε ολους

Διαβαζω το συγκεκριμενο θεμα εδω και 2 ημερες ..σκεφτομαι να κανω το ταξιδι για γερμανια..εχω βρει ενα ΤΤ 1,8 3/2006,euro4 που με ενδιαφερει..εχω μιλησει με καποιους εκτελωνιστες και θα ηθελα την αποψη σας ποσο πιστευετε οτι θα παει ο εκτελωνισμος του.Απο τους εκτελωνιστες που μιλησα υπαρχει αποκλιση 2-3000 ευρω.**To TT κοστιζει 20000***

thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...