Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που ισχύει είναι αυτό που σου έγραψα. Αλλά δεν νομίζω να το τηρεί κανείς...και οι αστυνομικοί δεν ξέρουν καν πως μπορούν να το ελέγξουν

 

Από εκεί και πέρα είναι απόφαση του καθενός

 

aa katalava....an omws tixon se katalavoun mipws 7ereis peripou poies borei na nai oi kirwseis?kai kt telefteo pws elegxoun pote exei eisax8ei stin ellada???bainei kamia sfragida h kati tetoio otan erxesai ellada me tetoio ama7i???/kata tin gnwmi sou a7izei na kanw kati tetoio??

Link to comment
Share on other sites

aa katalava....an omws tixon se katalavoun mipws 7ereis peripou poies borei na nai oi kirwseis?kai kt telefteo pws elegxoun pote exei eisax8ei stin ellada???bainei kamia sfragida h kati tetoio otan erxesai ellada me tetoio ama7i???/kata tin gnwmi sou a7izei na kanw kati tetoio??

 

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δείς οτι αποδεικνύεται με την Δήλωση Άφιξης Οχήματος που παίρνεις από το σημείο εισόδου στη χώρα.

 

Η γνώμη μου όποια και να είναι δεν έχει σημασία...εσύ θα εμπιστευτείς αυτό που σου λέει ένας τυχαίος τύπος σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ???

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δείς οτι αποδεικνύεται με την Δήλωση Άφιξης Οχήματος που παίρνεις από το σημείο εισόδου στη χώρα.

 

Η γνώμη μου όποια και να είναι δεν έχει σημασία...εσύ θα εμπιστευτείς αυτό που σου λέει ένας τυχαίος τύπος σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ???

 

vasika to oti zitisa mia gnwmi den simainei oti 8a kanw afto p 8a m pei kapoios...apla epeidh fainese sxetikos me to 8ema g afto zitisa mia apopsi....

Link to comment
Share on other sites

vasika to oti zitisa mia gnwmi den simainei oti 8a kanw afto p 8a m pei kapoios...apla epeidh fainese sxetikos me to 8ema g afto zitisa mia apopsi....

 

Επειδή τίθεται θέμα παρανομίας, σαφώς και η γνώμη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να το κάνει κάποιος...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τίθεται θέμα παρανομίας, σαφώς και η γνώμη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να το κάνει κάποιος...

 

 

aaa ok thnx...lla einai adiko rre gmt to olo sistima tis ellados se sxesi me afto twn allwn xwrwn tis EE. tespa elpizw kapote na alla7ei...

thnx gia tin voi8eia..

Link to comment
Share on other sites

aaa ok thnx...lla einai adiko rre gmt to olo sistima tis ellados se sxesi me afto twn allwn xwrwn tis EE. tespa elpizw kapote na alla7ei...

thnx gia tin voi8eia..

 

Στο συγκεκριμένο ζήτημα ισχύει ακριβώς το ίδιο σε όλες της χώρες της Ε.Ε

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ζήτημα ισχύει ακριβώς το ίδιο σε όλες της χώρες της Ε.Ε

 

nomizw kaneis la8os...gt o 7aderfos m p zei velgio pire ama7i apo italia k gia na alla7ei tis pinakides plirwse molis 2€ kai kati psila....diladi mono tis fototipies kai tis sfragidees...oxi opws edw p gia na alla7eis pinakides 8es xiliades evro

Link to comment
Share on other sites

nomizw kaneis la8os...gt o 7aderfos m p zei velgio pire ama7i apo italia k gia na alla7ei tis pinakides plirwse molis 2€ kai kati psila....diladi mono tis fototipies kai tis sfragidees...oxi opws edw p gia na alla7eis pinakides 8es xiliades evro

 

Den milaw gia allagh pinakidwn...milaw gia na kukloforeis se mia xwra me ksenes pinakedes...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Den milaw gia allagh pinakidwn...milaw gia na kukloforeis se mia xwra me ksenes pinakedes...

1on ean na alla7w pinakides kai na valw ellinikes kostize oso tis alles xwres 8a to ekana poli efxaristws...2on to na kikloforeis me 7enes pinakides se alli xwra tis EE dene xei kamia sinepeia gt apla den exei sinora opote den exei telwneia...to na pigaineis apo velgio ollandia h gallia klp einia san na pigaineis apo a8hna 8essaloniki oute telwneio oute tipota....to lew me sigouria epeidi exw paei arketes fores...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος αν το ποσο του τελωνειου πρεπει οπωσδηποτε να πληρωθει ολοκληρο ''ντουκου'' με τη μια ή μπορει να γινει και καποιος διακανονισμος με το τελωνειο και το ποσο να πληρωθει με δοσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

ενδιαφερομαι να φερω απο Γερμανια μια clk 200 cabrio με 3000 χιλιομετρα

μοντελο 2008 φεβρουαριος

τιμη αυτοκινητου ειναι 39.900

ποσο περιπου 8α παει το τελωνειο??Συμφερει η αγορα?

Link to comment
Share on other sites

1on ean na alla7w pinakides kai na valw ellinikes kostize oso tis alles xwres 8a to ekana poli efxaristws...2on to na kikloforeis me 7enes pinakides se alli xwra tis EE dene xei kamia sinepeia gt apla den exei sinora opote den exei telwneia...to na pigaineis apo velgio ollandia h gallia klp einia san na pigaineis apo a8hna 8essaloniki oute telwneio oute tipota....to lew me sigouria epeidi exw paei arketes fores...

 

Ξαναλέω ότι ισχύει ακριβώς το ίδιο σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. Αυτό που γράφεις ισχύει και στην Ελλάδα, μπορείς να μπαινοβγαίνεις σε και από χώρες της Ε.Ε χωρίς τελωνεία, χωρίς σύνορα κλπ...

 

Το να κυκλοφορείς όμως συνεχώς σε μια χώρα με πινακίδες άλλης χώρας, είναι σε όλες τις χώρες 6 μήνες μέγιστο...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Kalimera paides:p

 

ti telwneio exei to sugekrimeno amaksaki

 

kai auto

 

Περίπου 15.000 το 4.0L και περίπου 13.000 το 3.7L

 

όλα αυτά αν είναι EURO 4.....

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

ενδιαφερομαι να φερω απο Γερμανια μια clk 200 cabrio με 3000 χιλιομετρα

μοντελο 2008 φεβρουαριος

τιμη αυτοκινητου ειναι 39.900

ποσο περιπου 8α παει το τελωνειο??Συμφερει η αγορα?

 

Θα δώσεις περίπου 12.000...το αν συμφέρει το βρίσκεις μόνος σου...

 

Πρέπει όμως να έχει τουλάχιστον 6.000χλμ αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις και ΦΠΑ...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις περίπου 12.000...το αν συμφέρει το βρίσκεις μόνος σου...

 

Πρέπει όμως να έχει τουλάχιστον 6.000χλμ αλλιώς θα πρέπει να πληρώσεις και ΦΠΑ...

 

polla lefta gia to tpt dld!!!

Gt dn vrikseis ena poio palio 3-4 etwn kai se kali timi kai na sou vgei sxedon miso telwneio???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Thanks paidia..

Apla h8ela na vrw mia clk me elaxista xiliometra k montelo tou 2008.Gt opws k na to kanoume 3000 eiani kainourgio to autokinhto k vasika den 8elw na thn ksanapahtsw gt phra apo ellada thn clk (to prohgoumeno montelo) k thn phga gia service k mou eipan oti to sasman exei parei thn katw volta..Me liga logia mou lene gurw sta 4000 eurw gia epanakataskeuh tou sasman...Telospantwn .An einai na dwsw 12.000 gia thn kainourgia clk, diladi sunolika na mou stoixisei 52000 den einai k h kaluterh epilogh.

8a koitaksw auto pou eipate gia palaiotero montelo..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μηπως ξερει κανεις ποσο βγαινει το τελωνειο για

 

Porche Boxster 2700cc

etos: 11/05

35900kmh

τιμη 31000€ απο Γερμανια...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη,αλλα ενα τετοιο αυτοκινητο ,με τετοια τιμη αγορας και δεδομενου το οτι καιει τα αντερα του (ετσι οπως εχει ξεφυγει η τιμη της βενζινης) συν η ολη συντηρηση του(τελη κυκλοφοριας και τα συναφη) Απαιτεί πολλα χρηματα και πιστευω οτι το τελευταιο που θα ενδιεφερε καποιον θα ηταν το τελωνειο.

χωρις παρεξηγηση φιλε,απλα μου φαινεται περιεργη τετοια ερωτηση για τετοιο αυτοκινητο.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη,αλλα ενα τετοιο αυτοκινητο ,με τετοια τιμη αγορας και δεδομενου το οτι καιει τα αντερα του (ετσι οπως εχει ξεφυγει η τιμη της βενζινης) συν η ολη συντηρηση του(τελη κυκλοφοριας και τα συναφη) Απαιτεί πολλα χρηματα και πιστευω οτι το τελευταιο που θα ενδιεφερε καποιον θα ηταν το τελωνειο.

χωρις παρεξηγηση φιλε,απλα μου φαινεται περιεργη τετοια ερωτηση για τετοιο αυτοκινητο.

 

Σεβομαι την αποψη σου, αλλα κατα τη γνωμη μου τα ακριβα αυτοκινητα ειναι αυτα που συμφερει να φερνεις απο εξω και οχι τα φτηνα γιατι στα ακριβα ειναι εκει που παιζονται οι μεγαλες διαφορες στις τιμες της ταξεως των 5000€ εως και 20000€, ισως και παραπανω σε ορισμενες περιπτωσεις αναλογα με το αυτοκινητο (σε σχεση με τις τιμες που πωλουνται στην ελλαδα παντα). Αποψη μου βεβαια παντα...

Link to comment
Share on other sites

exeis dikio file!

mono poy zoume se mia xwra opoy to kalo-akrivo aytokinhto einai pronomio mono ton politikwn kai ton oikonomika eyporon atomon!

o ellhnas omos einai se thesi na trwei paksimadi prokeimenoy na mazepsei xrhmata na apoktisei ena kalo aytokinhto!

kai otan tha einai se thesi na to agorasei,erxetai kapoios kai soy leei STOP!

poy ta vrikes kai na o enas foros kai na o allos foros kai plirwse kai ayto kai plirwse kai ekeino!

ti na peis.

mallon xairontai na mas vlepoyn etsi!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μηπως ξερει κανεις ποσο βγαινει το τελωνειο για

 

Porche Boxster 2700cc

etos: 11/05

35900kmh

τιμη 31000€ απο Γερμανια...

 

Αν είναι EURO4 , περίπου 13.000€

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

exeis dikio file!

mono poy zoume se mia xwra opoy to kalo-akrivo aytokinhto einai pronomio mono ton politikwn kai ton oikonomika eyporon atomon!

o ellhnas omos einai se thesi na trwei paksimadi prokeimenoy na mazepsei xrhmata na apoktisei ena kalo aytokinhto!

kai otan tha einai se thesi na to agorasei,erxetai kapoios kai soy leei STOP!

poy ta vrikes kai na o enas foros kai na o allos foros kai plirwse kai ayto kai plirwse kai ekeino!

ti na peis.

mallon xairontai na mas vlepoyn etsi!

 

ξεχασες να αναφερεις και την αυξηση 80% που θελουν να παρουν οι πολιτικοι γιατι δεν τους φτανουν τα λεφτα ...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το παρόν τόπικ και με απαντήσεις στο περίπου ( πολύ καλό αυτό )

 

ενδιαφέρομαι για Alfa Romeo 159 diesel 1.9 euro4 , το πολύ 2ετίας , με τιμή 24000 ευρώ , πόσο θα κοστίσει να το ελληνοποιήσω ;

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.

 

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread εδώ και...2 χρόνια ίσως και παραπάνω. Κατά καιρούς βέβαια και όχι σε τακτική βάση. Το όνειρο της εισαγωγής ενός αυτοκινήτου που θα διαλέξω ο ίδιος είναι και δικό μου. Έχω φτάσει πολλές φορές στιγμές πριν κλείσω εισιτήριο για Γερμανία αλλά πάντα κάτι με κρατά πίσω. Τί ;

 

Μα ότι φυσικά κρατά και τους περισσότερους. Το ελληνικό (?) κράτος.

 

Είμαι σε φάση αναζήτησης και πάλι και αυτή την φορά φαίνεται πως επειδή ξέρω και πολύ καλά τι ψάχνω οι επιλογές μου από την τοπική αγορά μεταχειρισμένων είναι μάλλον πολύ λίγες και κυρίως ακριβές.

 

Μπαίνω στα γνωστά γερμανικά sites εδώ και 4 χρόνια. Κατά καιρούς έχω δει καλές ευκαιρίες αλλά οπως είπα ποτέ δεν ήμουν έτοιμος να προχωρήσω. Τελευταία έχω αρχίσει να ψάχνω απευθείας στα sites των κατασκευαστών για μεταχειρισμένα. ανακάλυψα πως και καλύτερες τιμές βρίσκω και αυτοκίνητα που δεν είναι Listed στα 2 γερμανικά sites.

 

Εν προκειμένω αναζητώ για ελαφρώς μεταχειρισμένη BMW coupe 325 (Ε92) με λιγότερα από το...ψυχολογικό (δικό μου) όριο των 20.000 χλμ. Κατ'ελάχιστον (επειδή μ'αρέσουν τα gadgets) πρέπει να διαθέτει Navigation και ηλιοροφή και ίσως και αυτόματο κιβώτιο μια και όπως να το κάνουμε, είναι ευκολία και σε αφήνει να συγκεντρωθείς περισσότερο στην διαδικασία και την ευχαρίστηση της οδήγησης. Φυσικά με δυνατότητα σειριακών αλλαγών.

 

Για να μην τα πολυλογώ βρήκα αυτοκίνητα σαν αυτό και αυτό ή αυτό

 

Καταρχάς να πω ότι επιλέγω 325 και όχι 320 (στις ίδιες τιμές τα βρίσκεις σαν μεταχειρισμένα στην Γερμανία) διότι θεωρώ πως τα ατμοσφαιρικά 170 άλογα είναι πάρα πολύ λίγα για το αυτοκίνητο αν και, διαθέτει ένα πολύ καλό χειροκίνητο κιβώτιο. Και με το στήσιμο που φημίζεται πως έχει, θεωρώ πως η επιπλέον ιπποδύναμη θα κάνει την οδήγησή του ακόμα πιο fun και θα ταιριάζει και περισσότερο στον χαρακτήρα του.

 

Περιμένω γνώμες και για το αυτοκίνητο αλλά και για την διαδικασία και το κόστος.

Λίγο πολύ τα ξέρω...απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω αυτά που νομίζω πως ξέρω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για την πολυλογία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...