Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

file Manos crete ekanes ena mikro la8os.....i slk einai 1798cc opote pianetai telos taksinomisis 30% k oxi 40%!!!!!

prosoxi paidia!!!yparxei o pinakas stis prwtes selides tou fomun alla k stin sel 24!!!!rixe mia matia!!!

Link to comment
Share on other sites

Opote 23000+9200(40% tis aksias pou tha agorastei)=32200.

 

ενα μικρο λαθος ακομα φιλε. το 40% ΔΕΝ υπολογιζεται βασει τιμης που αγοραζεται το αυτοκινητο,αλλα βασει τιμης cif, δηλαδη την αξια που οριζει το τελωνειο πως εχει το συγκεκριμενο μοντελο.

 

πχ. αν το slk κανει μεσον ορο 23000, το τελωνειο το κοστολογει στα 25000 και εσυ το παρεις απο σουπερ-ευκαιρια μονο 15000, δεν πληρωνεις το 40% στα 15000, αλλα στα 25000€ που εχει το αμαξι στις λιστες του τελωνειου.

 

βεβαια το ποια θα ειναι τελικα η τιμη βασει της οποιας θα φορολογηθεις, εξαρταται απο το ποσο μαγκας ειναι ο εκτελωνιστης σου!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου παιδιά γιατί έχω πάθει πλάκα με ένα 2006 BMW Z4 M Coupe.

Έχει στην Αμερική μεταχ, USD50.000 δλδ €35.000.

Μπορώ να το φέρω Ελλάδα και πόσο θα μου στοιχήσει το μαλλί να του βάλω ελληνικά νούμερα? Τα μεταφορικά ξέρω για container θέλει περίπου €1500.

 

Γίνεται να έρθει απο Αμερική? Ή μονο απο Ε.Ε άξιζει να φέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στο τραπέζι του Συμβουλίου υπουργών Οικονομικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Εco/Fin) θα τεθεί την Τρίτη πρόταση για την επιβολή «πράσινου φόρου» στα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού που κυκλοφορούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ρυπαίνουν υπέρμετρα το περιβάλλον.

 

Ανάλογη πρόταση είχε έρθει στο τραπέζι του Εco/Fin και στο παρελθόν, αλλά μετά τις έντονες αντιδράσεις ισχυρών χωρών με μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες, όπως η Γερμανία και η Γαλλία, δεν πέρασε.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες του Βήματος, την Τρίτη, παρά τις διαφωνίες μεταξύ των κρατών-μελών, αυτή τη φορά οι υπουργοί θα προσπαθήσουν να φθάσουν σε κάποιο συμβιβασμό που να δίνει έστω φορολογικά κίνητρα για τη μείωση των ρύπων από τα επιβατικά αυτοκίνητα.

 

Αυτό, βέβαια, στην πράξη σημαίνει φορολογικά αντικίνητρα για τους ιδιοκτήτες οχημάτων υψηλού κυβισμού. Σε αυτή την κατηγορία περιλαμβάνονται όσα ΙΧ και τζιπ έχουν κινητήρα άνω των 2.500 κ.ε.

 

Στην επιβολή των μέτρων είναι εύλογες οι αντιδράσεις χωρών όπως η Γερμανία με ισχυρή παράδοση στην αυτοκινητοβιομηχανία και δη στα αυτοκίνητα με υψηλή κατανάλωση καυσίμων.

 

Η πορτογαλική προεδρία πρόκειται να παρουσιάσει νέες προτάσεις στους υπουργούς Οικονομίας, καθώς η προηγούμενη πρόταση δεν κατάφερε να συγκεντρώσει την υποστήριξή τους.

 

 

 

Pame gia perissoterous forous opos fenete....:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

FORD MUSTANG GT

Ta panta einai matea,ta panta mataiotis k ena xortari prasino einai i anthropotis...agapate allilous

Link to comment
Share on other sites

filoi mou,

o Manos crete exei apolyto dikio gia oti afora tis "meiwseis" pou kai kala 8a er8oun apo 1-1-2008......

me apla logia...DEN ALLAZEI TIPOTA STA POSOSTA FOROU!!!!afto pou allazei einai oti to telwneio 8a aferei megalitero pososto apo tin ergostasiaki timi tou aftok.logw palaiotitas...diladi apo ekei pou to posoto meiwsis einai twra sto 7% twra 8a paei sto 12%.....me alla logia MAS KOROIDEUOUN!!!stis eidiseis twra lene oti 8eloun....

an koitaksete periodika aftok.(4 troxoi, auto triri klp...)opou oi an8rwpoi gnwrizoun k 8eloun pragamatika na enimerwsoun 8a deite oti stin pragmatikotita den allazei sxedon tipota....!!!!

 

 

απατη ξε-απατη,αυτοι ειναι οι οροι με τους οποιους θα κινηθουμε....μιλαμε για 12% μειωση ανα ετος παλαιοτητας...κατι ειναι κι αυτο...

μια ερωτηση σχετικα με τα υβριδικα....τελικα πληρωνεις 10% τελη ή οχι....μιλαμε παντα για εισαγωγη απο χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης,,,,

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα αν είναι δυνατόν μια μικρή βοήθεια. Έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του forum και πιστεύω οτι έχω καταλάβει πανω κατω τι παίζεται με τον εκτελωνισμό, ενδιαφέρομαι για ένα s2000 μοντέλο 04/2001 απο Γερμανία με τιμή τιμολογίου 16700€, η εργοστασιακή τιμή φαντάζομαι οτι ειναι περίπου 20000€ αφου η τιμή πώλησή του στην Ιαπωνία είναι 24000€ (3864000γεν), άρα η τελική τιμή του με τον εκτελωνισμο θα είναι:

16700 + 20000*0,46*0,56=21852€ ????????

 

και τέλος ο συντελεστής παλαιότητας για 7 έτη που σήμερα είναι 46% ξέρει κανείς πόσο θα γίνει από 1/1/08?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον το τιμολόγιό σου είναι μεγαλύτερο από την τιμή εργοστασίου - απαξίωση, θα φορολογηθείς στο τιμολόγιό σου.

 

Στην περίπτωσή σου 40% φόρος στα 16700 άρα 6560 φόρος. Μάλλον το τιμολόγιό σου είναι και η μεγαλύτερο εκ των 2 τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς για εκτελωνισμό Mercedes SL 320 του 95?

Μου είπαν γύρω στα 14000 ευρώ. Η αγορά είναι 10000 περίπου. Η τιμή εδώ ξεπερνά τα 30000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση: εαν φερω ενα αμάξι απο την Γερμανία , το κρατήσω με ξενες πινακίδες αλλα στο 6μηνο δεν το βγάλω έξω, τι θα μου κάνουνε? ότι και να μου κανουνε δεν μπορώ να τους τραβήξω μια μυνηση και να φτάσω μεχρι το ευρωπαικο Δικαστήριο? συγνώμη Ενωμένη Ευρώπη δεν είμαστε? Γιατι θα πρέπει να αλλάξω πινακίδες? Δηλαδη εαν κάποιος πάρει αμάξι απο την Καλιφόρνιακαι ζει στο λος αντζελες πρεπει να αλλάξει πινακίδες???? Ελεος..
Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση: εαν φερω ενα αμάξι απο την Γερμανία , το κρατήσω με ξενες πινακίδες αλλα στο 6μηνο δεν το βγάλω έξω, τι θα μου κάνουνε? ότι και να μου κανουνε δεν μπορώ να τους τραβήξω μια μυνηση και να φτάσω μεχρι το ευρωπαικο Δικαστήριο? συγνώμη Ενωμένη Ευρώπη δεν είμαστε? Γιατι θα πρέπει να αλλάξω πινακίδες? Δηλαδη εαν κάποιος πάρει αμάξι απο την Καλιφόρνιακαι ζει στο λος αντζελες πρεπει να αλλάξει πινακίδες???? Ελεος..

Allagi pinakidas pistevo oti ginete epeidi to amaksi pigenei se diaforetiki xora.To Los Angeles file tombolos einai i megaliteri poli stin politeia tis California. Den allazei i xora...Opote afto pou les den stekei..afto pou les omos me tin enomeni Evropaki Enosi exei kapoio noima.Tora to giati den isxieei sta amaksia oti isxeii k se alla pragmata (px fagosima apo Evropaiki Enosi mpenoun Agglia xoris elegxo eno apagorevonte trofima apo US) den ksero. Ligo akiro to paradeifma mou alla pistevo katalavenete pou thelo na katalikso

[sIGPIC][/sIGPIC]

FORD MUSTANG GT

Ta panta einai matea,ta panta mataiotis k ena xortari prasino einai i anthropotis...agapate allilous

Link to comment
Share on other sites

το μόνο σίγουρο είναι οτι θα χάσεις τη δίκη

όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε κάθε άλλη χώρα της ΕΕ πρέπει να πάρεις τις εκάστοτε εγχώριες πινακίδες (μαξ μέσα στο 6μηνο)

η διαφορά είναι οτι στην Ελλάδα για να βγάλεις πινακίδες πρέπει να πληρώσεις το τέλος ταξινόμησης

αλλά πως θα πάρεις αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες και θα τις κρατήσεις? έχεις φορολογικό μητρώο άλλης χώρας? αν ναι μπορείς να πάρεις και να το φέρεις έτσι εδώ αρκεί να μπορείς να δείξεις με κάποιο τρόπο οτι το αυτοκίνητο δεν μένει στην Ελλάδα πάνω απο εξι μήνες και αυτό όχι αυστηρά

 

ΥΓ η ΕΕ δεν είναι ΗΠΑ και μακάρι να μην γίνει ποτέ σε επίπεδο ομογενοποίησης

Link to comment
Share on other sites

NaGR simfono mazi sou gia to isterografo..

 

To mono pou thelo na ginei paromoio me Ameriki einai oi times sta aftokinita. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

FORD MUSTANG GT

Ta panta einai matea,ta panta mataiotis k ena xortari prasino einai i anthropotis...agapate allilous

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση: εαν φερω ενα αμάξι απο την Γερμανία , το κρατήσω με ξενες πινακίδες αλλα στο 6μηνο δεν το βγάλω έξω, τι θα μου κάνουνε? ότι και να μου κανουνε δεν μπορώ να τους τραβήξω μια μυνηση και να φτάσω μεχρι το ευρωπαικο Δικαστήριο? συγνώμη Ενωμένη Ευρώπη δεν είμαστε? Γιατι θα πρέπει να αλλάξω πινακίδες? Δηλαδη εαν κάποιος πάρει αμάξι απο την Καλιφόρνιακαι ζει στο λος αντζελες πρεπει να αλλάξει πινακίδες???? Ελεος..

 

File Tombolos, epeidh tyxainei na to gnorizo to thema me thn amerikh apo proto xeri an meneis sto LA kai metakomiseis se allh politeia p.x. NY nai prepei na allakseis pinakides, exei na kanei me tis asfalistikes etairies...

 

Filika,

 

---John---

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia,

skeftomai na agorasw apo germania mia slk 200 to teleuteo montelo..

(06/04) to briskw peripou 23000 euro xwris telwnio. pisteuete einai kalh timi? exei kaneis prohgoumenh empeiria gia tetoio autokinito? o foros pou tha plirwsw einai 23000x0.3x0,72 h kanw lathos?

 

Φιλε johntt επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το συγκεκριμενο αμαξι και το ιδιο μοντελο ρωτησα εκτελωνιστη πριν ενα μηνα περιπου και μου ειπε οτι το τελωνειο βγαινει 7500 με 8000 ευρω. Για μενα συμφερει να το παρω με τη καινουρια χρονια που με τον καινουριο νομο που θα εφαρμοστει και με τη μειωση λογω παλαιοτητας το ποσο του τελωνειου θα μειωθει τουλαχιστον 1000 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, με διάταξη στο φορολογικό νομοσχέδιο η κυβέρνηση εκτινάσσει στα ύψη τη φορολογική επιβάρυνση για τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα ΙΧ ηλικίας άνω των 4 ετών, τα οποία από την 1-1-2008 θα επιβαρύνονται με φόρους αυξημένους από 71% έως 184% σε σχέση με σήμερα.

 

Συμμόρφωση

Παράλληλα, προκειμένου να συμμορφωθούμε με πρόσφατη απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, με άλλη διάταξη εναρμονίζεται η μεθοδολογία απομείωσης της φορολογητέας αξίας για τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα νεότερης τεχνολογίας που θα οδηγήσει σε ελαφρά μείωση των τελικών τιμών για μεταχειρισμένα που κυκλοφόρησαν μετά το 2004, ενώ τα παλαιότερης τεχνολογίας θα γίνουν ασύμφορα για τον Ελληνα καταναλωτή

 

ΠΗΓΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΘΝΟΣ

 

ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ.. ΔΥΣΤΧΩΣ.. ΑΥΤΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝΕ ΜΕ SL 5000 MERCEDES ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα η Ελλαδα δε καταλαβαινει τιποτα....τα προστιμα που τρωει απο Ε.Ε ειναι ψιχουλα μπροστα σε αυτα που βγαζει απο τους εκτελωνισμους....:wacko::mad:

παλι καλα που κατι παει να γινει με τα νεωτερα αυτοκινητα(<2004)

Link to comment
Share on other sites

&με ενα αυτοκινητο τυπου s2000 που κυκλοφορει απο το '99 τι γινεται?αν ειναι του 00 θα ειναι ασυμφορο ενω αν ειναι του 04 θα ειναι πιο φτηνο?πανε καλα?:angry::down:
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Θα ήθελα μία απάντηση, αν το γνωρίζει κανείς φίλος , σχετικά με την εισαγωγή καινούργιου αυτοκινήτου που δεν κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Θέλω να αγοράσω για τιν γιό μου από την Ιταλία Fiat Cinquecento 1.2 69CV που κοστιζει μαζί με τους φόρους εκεί 10.500 ευρώ. Τι άραγε πρόκειται να επιβαρυνθώ όταν έλθει εδω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ρώτησα σήμερα ένα φίλο εκτελωνιστή αν γνωρίζει κάτι για τα νέα μετρα και μου είπε οτι επίσημα δεν έχει αλλάξει τίποτα στο τέλος ταξινόμησης αλλά είπε οτι ανεπίσημα συζητείται οτι θα υπάρξει μείωση του τέλους ταξινόμησης από 200€ έως 10000€ στα μεταχειρισμένα 3ετίας αναλόγως την περίπτωση. Σαν παράδειγμα ανέφερε οτι σε αυτοκίνητο με αξία εκτελωνισμού 25000€ το τέλος ταξινόμησης θα μειωθεί από 1500€ έως 2000€ αλλά για μεταχειρισμένο πέραν της τριετίας με την ίδια αξία εκτελωνισμού το τέλος ταξινόμησης ίσως αυξηθεί παραπάνω από 1000€. Όπως καταλαβαίνετε αν πραγματικά ισχύσει κάτι τέτοιο φτηνό μεταχειρισμένο απο εξωτερικό δεν βλέπουμε, το μόνο καλό βέβαια είναι ότι η μείωση στα νέα μεταχειρισμένα πιθανότατα θα έχει ως αποτέλεσμα και ανάλογη μείωση τιμών στα μεταχειρισμένα εντός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Θα ήθελα μία απάντηση, αν το γνωρίζει κανείς φίλος , σχετικά με την εισαγωγή καινούργιου αυτοκινήτου που δεν κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Θέλω να αγοράσω για τιν γιό μου από την Ιταλία Fiat Cinquecento 1.2 69CV που κοστιζει μαζί με τους φόρους εκεί 10.500 ευρώ. Τι άραγε πρόκειται να επιβαρυνθώ όταν έλθει εδω?

Ευχαριστώ

 

O φόρος είναι 12% + ΦΠΑ αν δεν έχει πληρωθεί στην Ιταλία.

 

Βασικά πολύ ακριβό μου φαίνεται. Mε αυτά τα χρήματα αγοράζεις το Panda με τα 60 βέβαια άλογα αλλά πολύ πιο ασφαλές αμάξωμα.

Με 12.000 που θα έδινες για το Cinque έχεις πάρα πολλές επιλογές εδώ σε μικρά! Το 100άρι Panda πάει κάπου στα 13.500 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθεια σας!!! Έχω κάνει παραγγελία από ΓΕΡΜΑΝΙΑ ένα E 200 07' MERCEDES TAXI μέσω εμπόρου, και ενώ αρχικά μου είπε ότι θα το εκτελωνίσει το πολύ μέσα σε 3 μέρες ,τώρα μου λέει ότι περιμένει ένα χαρτί από τα κεντρικά του τελωνίου (σχετικά με την αξία του)έχουν περάσει σχεδόν 15 μέρες και όπως είπα και πριν πρόκειται για TAXI πού σημαίνει ότι είμαι χωρίς δουλεία. Ξέρει κάποιος άμα ισχύ κάτι τέτοιο ή να κινηθώ δικαστικά? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia

eimai kenurios sto forum, exo diavasi arketa sto forum.

avto pou felo na rotiso einai an mporoume na katartisoume mia lista i katallogo me tis tsif times ton avtokinitvn i akoma kalitera me paradigmata oste na min eiparhoun idies kai idie erotiseis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...