Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

debrand από http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/

 

4. Open the archive. Select the region you want to change to.

 

5. Go to: C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs and sort files in ascending order. Search for a file which is about 370bytes in size (+/- 30 bytes).

Here is mine:

 

6. Copy it's file name and rename the file which you chose in step 4. Copy the renamed file to blob_fs folder. :worry::worry::worry:

 

εδώ τί κάνουμε?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

debrand από http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/

 

4. Open the archive. Select the region you want to change to.

 

5. Go to: C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs and sort files in ascending order. Search for a file which is about 370bytes in size (+/- 30 bytes).

Here is mine:

 

6. Copy it's file name and rename the file which you chose in step 4. Copy the renamed file to blob_fs folder. :worry::worry::worry:

 

εδώ τί κάνουμε?

 

Κατεβαζεις το πακετακι που σου λεει , και το αποσυμπιεζεις..Θα χρειαστεις το αndriatic generic..

Αφου εχεις κανει ηδη ενα update , ετσι ωστε να εχεις τον φακελο db, μπαινεις στον

blob_fs, και βρισκεις ενα αρχειο που εχει περιπου 370 bytes..(εμενα εχει 375)

Θα αντικαταστισεις αυτο λοιπον

Αντιγραφεις το ονομα που εχει ηδη και το επικολλεις σto Andriatic..Και μετα κανεις απλη αντικατασταση (καλου κακου κρατα ενα backup..)

 

Εγω δεν το εχω κανει ακομα αλλα σκοπεβω να το κανω..Θα ηταν ενδιαφερον να ξεραμε αν αντικαταστησεις εκεινο το αρχειο που υπαρχει ηδη στον φακελο blob_fs , αν γινεται να επιστρεψει στην κανονικη του κατασταση..

Edited by zxr

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το πακετακι που σου λεει , και το αποσυμπιεζεις..Θα χρειαστεις το αndriatic generic..

Αφου εχεις κανει ηδη ενα update , ετσι ωστε να εχεις τον φακελο db, μπαινεις στον

blob_fs, και βρισκεις ενα αρχειο που εχει περιπου 370 bytes..(εμενα εχει 375)

Θα αντικαταστισεις αυτο λοιπον

Αντιγραφεις το ονομα που εχει ηδη και το επικολλεις σto Andriatic..Και μετα κανεις απλη αντικατασταση (καλου κακου κρατα ενα backup..)

 

Εγω δεν το εχω κανει ακομα αλλα σκοπεβω να το κανω..Θα ηταν ενδιαφερον να ξεραμε αν αντικαταστησεις εκεινο το αρχειο που υπαρχει ηδη στον φακελο blob_fs , αν γινεται να επιστρεψει στην κανονικη του κατασταση..

 

Το μικρότερο αρχείο που έχω είναι 1,17 kb σε byte δεν έχω τίποτα

το όνομα είναι ICON_276074481_1209015314000

 

να αντικαταστήσω αυτό???

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το μικρότερο αρχείο που έχω είναι 1,17 kb σε byte δεν έχω τίποτα

το όνομα είναι ICON_276074481_1209015314000

 

να αντικαταστήσω αυτό???

 

Τι να σου πω .. Δεν ξέρω..Μην σε παρω στο λαιμο μου και κανουμε καμια βλακεία..

Edited by zxr

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια,τι κουλο ειναι αυτο με την καμερα να μην υπαρχει η δυνατοτητα του αυτοματου στο led flash,παρα μονο ενεργο-ανενεργο?Λετε να το διορθωσουν σε επομενη αναβαθμιση λειτουργικου ή δεν διορθωνεται?
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω .. Δεν ξέρω..Μην σε παρω στο λαιμο μου και κανουμε καμια βλακεία..

 

Πάντως και στους 2 υπολογιστές μου το μικρότερο αρχείο είναι 1,17 kb :O

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στους 2 υπολογιστές μου το μικρότερο αρχείο είναι 1,17 kb :O

 

Εγω εχω 5-6 αρχεια κατω του 1 ΚΒ .. Να σου δώσω κανένα :p ; Ειλικρινα παντως δεν ξέρω..

Edited by zxr

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 5-6 αρχεια κατω του 1 ΚΒ .. Να σου δώσω κανένα :p ; Ειλικρινα παντως δεν ξέρω..

 

Τι να πω κι εγώ?

 

Και να πεις ότι φταίει το λειτουργικό στη τελική? ο ένας έχει xp και ο άλλος vista

 

EDIT: εγω προσπαθησα να κανω το debrand και ας μην εχω αρχειο κατω των 370bytes

αλλα τελικα εννοειται δεν εγινε τιποτα

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Βασικά ενα μεγάλο thnx στους takisss και skafetzakis(η κατανάλωση της μπαταρίας του κινητού μειώθηκε σημαντικά!!),και μια ερώτησή, το debrand που λέτε τι ακριβώς είναι?και κάτι ακόμα, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να βελτιωθεί η αναπαραγωγή του ήχου κυρίως μέσω των ακουστικόν?(βασικά να ακούγονται τα κομμάτια πιο δυνατά,αν υπάρχει κάποιος τρόπος!)
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα άλλα ακουστικά με 11 ευρώ και ακούγονται πολύ πιο δυνατά.. άλλος τρόπος δεν υπάρχει
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Βασικά ενα μεγάλο thnx στους takisss και skafetzakis(η κατανάλωση της μπαταρίας του κινητού μειώθηκε σημαντικά!!),και μια ερώτησή, το debrand που λέτε τι ακριβώς είναι?και κάτι ακόμα, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να βελτιωθεί η αναπαραγωγή του ήχου κυρίως μέσω των ακουστικόν?(βασικά να ακούγονται τα κομμάτια πιο δυνατά,αν υπάρχει κάποιος τρόπος!)

 

Νομιζω οχι, δεν εχω δοκιμασει παντως αλλα προγραμματα mp3....

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

http://www.akg.com/personal/K_311,pcatid,7,pid,95,_psmand,1.html

αυτά πήρα κάνε ένα googlarisma... να ρωτήσω και γω με την σειρά μου . πως γίνεται να δουλέπσω το κινητό σαν mp3 player? δηλαδή να βάλω ένα φάκελο με τραγούδια και να παίξει τόν φάκελο μόνο? ευχαριστώ

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.akg.com/personal/K_311,pcatid,7,pid,95,_psmand,1.html

αυτά πήρα κάνε ένα googlarisma... να ρωτήσω και γω με την σειρά μου . πως γίνεται να δουλέπσω το κινητό σαν mp3 player? δηλαδή να βάλω ένα φάκελο με τραγούδια και να παίξει τόν φάκελο μόνο? ευχαριστώ

 

Δοκιμασε την εφαρμογη Folderplay..Κανει ακριβως αυτο που θες .. Στα ΝΟΚΙΑ λειτουργουσε ,πρεπει να λειτουργει και στο Vivaz..;)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

pantws kai stous 2 upologistes mou to mikrotero arxeio einai 1,17 kb :O

 

Στη γραμμη καταστασης (στο κατω μερος του παραθυρου) θα σου εχει το μεγεθος των αρχειων αναλυτικα σε bytes ;)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω παιδιά 2 προγράμματα, τo ένα είναι να μπορώ να αποθηκεύω κωδικούς και να μην μπορεί κάποιος να τους δει... δηλαδή να μπορώ να μπαίνω με κάποια κωδικοί λέξη.

και τo δεύτερο είναι έναν explorer να μεταφέρομαι εύκολα από την sd στην κυρια μνήμη...

 

έχετε κάτι?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την εφαρμογη Folderplay..Κανει ακριβως αυτο που θες .. Στα ΝΟΚΙΑ λειτουργουσε ,πρεπει να λειτουργει και στο Vivaz..;)

 

φίλε μου κάναμε δουλειά... ωραίος... με το μαμίσιο media player δεν γίνεται κάτι τέτοιο?

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου κάναμε δουλειά... ωραίος... με το μαμίσιο media player δεν γίνεται κάτι τέτοιο?

 

Οχι , δυστυχώς.. Οπως και στα ΝΟΚΙΑ , το ιδιο γινεται ακριβώς..κριμα που καμια εταιρια δεν σκεφτεται να βαλει μια τοσο απλη λειτουργια..Αλλα αφου εγινε η δουλεια, δεν πιστεύω οτι πειράζει τοσο εε;:p

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι και απο μενα εχω μια ερωτηση εαν κανεις unbranded απο την γνωστη σελιδα που γινετε δωρεαν μετα θα μπορεις να κανεις update απο SEUS κανονικα με την νεα εκδοση που θα χει η ericsson ή οχι? γιατι εγω απο οτι παρατηρησα πριν το unbranded ( διοτι το εκανα μεσο του site δωρεαν) ειχα την R2AK007 και τωρα εχω R2AK006 και δεν ξερω αν τελικα δεν περνει udate απο το SEUS... αν γνωριζει καποιος θα ηθελα πολυ να ενημερωθω.
Link to comment
Share on other sites

τo sccreen saver πως μπορώ να τo ενεργοποιήσω? πχ θέλω να βγαίνει η ώρα η μια φωτό για λίγα δευτερα σαν screen caver
Link to comment
Share on other sites

Το μικρότερο αρχείο που έχω είναι 1,17 kb σε byte δεν έχω τίποτα

το όνομα είναι ICON_276074481_1209015314000

 

να αντικαταστήσω αυτό???

 

Δεν ξέρω αν έχεις ελληνικά ή αγγλικά windows xp ή vista, πάντως στα αγγλικά xp όπως είσαι στο φάκελο με τα αρχεία πατάς στην μπάρα πάνω πάνω "View" και μετά "Details". Σου τα εμφανίζει τα αρχεία σε λίστα με "Name" "Size" "Type" κλπ. Εσύ πατάς στο "Size" και σου τα ταξινομεί κατά μέγεθος. Θα έχεις 6-7 αρχέια με μέγεθος 1kb. Κάνε δεξί κλικ σε κάθε ένα από αυτά και διάλεξε "Properties". Στο παράθυρο που σου εμφανίζεται κοιτάς εκέι που λέει "Size" (προσοχή ΟΧΙ το "Size on disk") και λογικά θα σου έχει ένα νούμερο 500 bytes ή 425 bytes κλπ. Όταν βρεις αυτό που γράφει ότι πιο κοντά στο 370 bytes, τότε έχεις εντοπίσει το στόχο. Εμένα ήταν 368 bytes.

 

katerinapap , παρακαλώ δεν κάνει τίποτα, αλλά τα ευχαριστώ πρέπει να πάνε στο παληκάρι του φόρουμ εκείνου που έφτιαξε τον οδηγό για το δωρεάν debranding, όχι σε μένα. :)

 

dagalis , update κάνει κανονικά και μετά το debranding, αφού είναι σαν να έχεις πάρει το κινητό από ένα οποιοδήποτε μαγαζί ή από την sony ericsson την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω παιδιά 2 προγράμματα, τo ένα είναι να μπορώ να αποθηκεύω κωδικούς και να μην μπορεί κάποιος να τους δει... δηλαδή να μπορώ να μπαίνω με κάποια κωδικοί λέξη.

και τo δεύτερο είναι έναν explorer να μεταφέρομαι εύκολα από την sd στην κυρια μνήμη...

 

έχετε κάτι?

thanks

 

1. handy safe, handy safe pro.

2. x-plore

Link to comment
Share on other sites

dagalis , update κάνει κανονικά και μετά το debranding, αφού είναι σαν να έχεις πάρει το κινητό από ένα οποιοδήποτε μαγαζί ή από την sony ericsson την ίδια.

 

και γιατι αλλαξε την εκδοση λογισμικου απο 007 σε 006? σε αυτο γνωριζεις κατι?

Edited by dagalis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις ελληνικά ή αγγλικά windows xp ή vista, πάντως στα αγγλικά xp όπως είσαι στο φάκελο με τα αρχεία πατάς στην μπάρα πάνω πάνω "View" και μετά "Details". Σου τα εμφανίζει τα αρχεία σε λίστα με "Name" "Size" "Type" κλπ. Εσύ πατάς στο "Size" και σου τα ταξινομεί κατά μέγεθος. Θα έχεις 6-7 αρχέια με μέγεθος 1kb. Κάνε δεξί κλικ σε κάθε ένα από αυτά και διάλεξε "Properties". Στο παράθυρο που σου εμφανίζεται κοιτάς εκέι που λέει "Size" (προσοχή ΟΧΙ το "Size on disk") και λογικά θα σου έχει ένα νούμερο 500 bytes ή 425 bytes κλπ. Όταν βρεις αυτό που γράφει ότι πιο κοντά στο 370 bytes, τότε έχεις εντοπίσει το στόχο. Εμένα ήταν 368 bytes.

 

μα το ξερω οτι πρεπει να βρω αρχειο κατω απο 1kb και κοντα στα 370bytes αλλα το θεμα ειναι οτι κανενα αρχειο δεν ειναι κατω απο 1kb

 

το μικροτερο οπως ειπα και πιο πανω ειναι 1,17 kb και στους δυο υπολογιστες μου!!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...