Jump to content

Mobile GMaps (Offline GPS)


arkoulikosta
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry για τις ερωτήσεις. Αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα. Το εκγκατέστησα το πρόγραμμα έχοντας βάλει τους χάρτες της αττικής του jimdem.

 

Όταν πάω να κάνω search, πατάω Find Place. Εκεί στο Search for: γράφω Stadiou. Από κάτω μου λέει

 

Search powered by Google Maps.

 

Και όταν πατάω search, μου γράφει Searching, please wait... και στην συνέχεια Not found.

 

Κάνω κάτι λάθος; Και αυτό το Search powered by Google Maps τι δουλειά έχει να βρίσκετε εκεί. Ο χάρτης που έχουμε δεν είναι από Live Hybrid;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις ερωτήσεις. Αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα. Το εκγκατέστησα το πρόγραμμα έχοντας βάλει τους χάρτες της αττικής του jimdem.

 

Όταν πάω να κάνω search, πατάω Find Place. Εκεί στο Search for: γράφω Stadiou. Από κάτω μου λέει

 

Search powered by Google Maps.

 

Και όταν πατάω search, μου γράφει Searching, please wait... και στην συνέχεια Not found.

 

Κάνω κάτι λάθος; Και αυτό το Search powered by Google Maps τι δουλειά έχει να βρίσκετε εκεί. Ο χάρτης που έχουμε δεν είναι από Live Hybrid;

 

οι χαρτες που εχω ανεβασει ειναι Live Hybrid αλλα για να κανεις αναζητηση πρεπει να εισαι ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, το gps παίζει offline? Και αν ναι δουλεύει σε lg gt505?

 

Παιζει κανονικα χωρις ιντερνετ αυτος ειναι ο σκοπος του αλοστε

σε gt505 Δεν το εχω δοκιμασει. Το προγραμμα ειναι java αν το gt505 Εχει java θα παιζει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξεκινάω να περάσω τους χάρτες στο κινητό ελπίζω να πάνε όλα καλά. Edited by pantheron
Link to comment
Share on other sites

κάνει για ku990i? ευχαριστώ

 

οπως ανεφερα και πριν αν το κινητο εχει java παιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε αυτο

πηγαινε εδω

κανε οσο ζοομ θες και επελεξε της κρητη κανοντας κλικ περιφεριακα της κρητης μεχρι να κοκκινησει ολη επελεξε Zoom απο 8 μεχρι 20 details medium και χαρτες Windows live aerial images with road maps overlayed (μην βαλεις google γιατι δεν δουλευει) πατα generate και κατεβασε το αρχειο.

Ανοιξε το με το προγραμμα που κατεβασες (gmap maker) και ξεκινα το κατεβασμα θα παρει πολυ ωρα

Αυτα πολυ γρηγορα οταν προλαβω μπορει να φτιαξω και εναν τετοιο οδηγο.

Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε

αν και κατεβασα τον χαρτη της αλεξανδρούπολης απο 8 εως 20 ζοομ και medium οπως ανεφερες δεν κανει zoom μεχρι τα 30μετρα.... φτάνει εως τα 200... Φταίει κάτι ή δεν κάνω κάτι σωστά? Επίσης η πυξίδα είναι μισή κόκκινη μισή μπλέ. Σημαίνει ότι κλείδωσε ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

αν και κατεβασα τον χαρτη της αλεξανδρούπολης απο 8 εως 20 ζοομ και medium οπως ανεφερες δεν κανει zoom μεχρι τα 30μετρα.... φτάνει εως τα 200... Φταίει κάτι ή δεν κάνω κάτι σωστά? Επίσης η πυξίδα είναι μισή κόκκινη μισή μπλέ. Σημαίνει ότι κλείδωσε ή όχι?

 

μαλον δεν υπαρχουν χαρτες με τετοια αναλυση, οταν ειναι μιση κοκκινη μιση μπλε δεν εχει κλειδωσει, οταν γινει μιση πρασινη μιση μπλε εχει κλειδωσει

Link to comment
Share on other sites

μαλον δεν υπαρχουν χαρτες με τετοια αναλυση, οταν ειναι μιση κοκκινη μιση μπλε δεν εχει κλειδωσει, οταν γινει μιση πρασινη μιση μπλε εχει κλειδωσει

Ευχαριστώ!!! Όσο για τους χάρτες υπάρχει κάποια άλλη λύση ώστε να υπάρχει τέτοια ανάλυση? Γιατί το ίδιο μου κάνει και για την Δράμα που κατέβασα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! Όσο για τους χάρτες υπάρχει κάποια άλλη λύση ώστε να υπάρχει τέτοια ανάλυση? Γιατί το ίδιο μου κάνει και για την Δράμα που κατέβασα...

Μπορείς να κατεβάσεις χάρτες από διάφορες υπηρεσίες (yahoo, ask, open street, google) δυστυχώς google Που ήταν και οι καλύτεροι τους κλείσαμε, δοκίμασε να ψάξεις χάρτες από κάποιον άλλο παροχο αλλά της microsoft Είναι πολύ καλύτεροι

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση τι κάρτα μνήμης πρέπει να έχουμε, γιατι βάζοντας το πρώτο αρχείο από τον χάρτη μου έβγαλε ότι η μνήμη είναι πλήρης τώρα χρησιμοποιώ μια κάρτα 2GB.
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση τι κάρτα μνήμης πρέπει να έχουμε, γιατι βάζοντας το πρώτο αρχείο από τον χάρτη μου έβγαλε ότι η μνήμη είναι πλήρης τώρα χρησιμοποιώ μια κάρτα 2GB.

καρτα 2g ειναι αρκετη και εγω σε τετοια το εχω αποσυμπιεσμενα τα αρχεια ειναι 500 μεγα μηπως ειχες και αλλα αρχεια μεσα?

δοκιμασε να κανεις φορματ στην καρτα και μετα αντιγραφη τα αρχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μια ερωτηση και απο μενα. Οι χαρτες για το mgmaps που ειναι στο site http://www.lgarenatools.moonfruit.com/ και ειναι 5 parts στο rapid καλυπτουν ολη την Ελλαδα ή μονο την Αττικη ? Για να μη βαλω αδικα να φτιαξω ολη την Ελλαδα αδικα αν ειναι ετοιμοι. Και επισης γιατι λενε οτι οι χαρτες του google δε δουλευουν? Στο http://www.mapcacher.com/ τους δινει σαν επιλογη πχ google road maps και κατεβαζει κανονικα το αρχειο map. Ευχαριστω. Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα. Οι χαρτες για το mgmaps που ειναι στο site http://www.lgarenatools.moonfruit.com/ και ειναι 5 parts στο rapid καλυπτουν ολη την Ελλαδα ή μονο την Αττικη ? Για να μη βαλω αδικα να φτιαξω ολη την Ελλαδα αδικα αν ειναι ετοιμοι. Και επισης γιατι λενε οτι οι χαρτες του google δε δουλευουν? Στο http://www.mapcacher.com/ τους δινει σαν επιλογη πχ google road maps και κατεβαζει κανονικα το αρχειο map. Ευχαριστω.

 

Οι χαρτες ειναι μονο για την αττικη. Να φτιαξεις ολη την ελλαδα ειναι ασυμφορο εκτος οτι θα κανιε 2-3 μερες να κατεβουν θα εινια παρα πολλα γιγα πανω απο 5-6

Πριν αρκετο καιρο μπορουσαμε να κατεβασουμε και χαρτες της google τωρα ποια το εχουν σταματησει. κατεβαζει 2-3 λεπτα και μετα κατεβαζει μονο road maps και οχι hybrid

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο για την ελλαδα για ολο τον κοσμο γινετε.

Χρησημοποιει χαρτες της Microsoft τωρα το μεγεθος ειναι ενα θεμα, για την αττικη αυτους που δινω εγω ειναι 500 μεγα για ολη την ελλαδα .... θα ποιασει 2-3 γιγα χαλαρα πιστευω.

 

φίλε μου καλημέρα

έβαλα τους χάρτες στο κινητό και πιάνουν 7 γίγα στην κάρτα μνήμης, μήπως ξέρεις γιατί τόσο πολύ? τους έβγαλα γιατί δεν έμεινε χώρος για οτιδήποτε άλλο

edit: είδα και τι προτεινει ό φίλος παραπάνω μπας και φτιάξει το πρόβλημα

Και ξανά edit: ακολούθησα τον τρόπο φορμαρίσματος που υπέδειξε ο Fred και όλα καλά, καταλαμβάνει πλέον χώρο στην κάρτα του κινητού 1 gb, Thanks Fred!

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλημέρα

έβαλα τους χάρτες στο κινητό και πιάνουν 7 γίγα στην κάρτα μνήμης, μήπως ξέρεις γιατί τόσο πολύ? τους έβγαλα γιατί δεν έμεινε χώρος για οτιδήποτε άλλο

edit: είδα και τι προτεινει ό φίλος παραπάνω μπας και φτιάξει το πρόβλημα

Και ξανά edit: ακολούθησα τον τρόπο φορμαρίσματος που υπέδειξε ο Fred και όλα καλά, καταλαμβάνει πλέον χώρο στην κάρτα του κινητού 1 gb, Thanks Fred!

 

και 1 γιγα πολυ ειναι.

Οι χαρτες ποιανουν γυρο στα 500 μεγα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολυ καλη η δουλεια σου φιλε arkoulikosta, απλα μια παρατηρηση. Οι χαρτες που εχεις φτιαξει θελουν παρα πολλες ωρες για να περαστουν στο κινητο και τους αποσυμπιεσεις επειδη μαλλον ειναι αεροφωτογραφιες. Εγω εφτιαξα χαρτη της αττικης microsoft live road maps με zoom απο 11 ως 17, medium details και μεσα σε 4-5 ωρες τους ειχα στο κινητο μου. Ευχαριστω για τη βοηθεια γιατι χωρις τον οδηγο σου δε θα μπορουσσα να τους φτιαξω...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια τα καταφερα δουλευει το προγραμμα! Thx

μπορω να το κανω καπως να μου χαραξει διαδρομη?πχ αμα ειμαι θεσσαλονικη να με παει καβαλα?Η μονο βλεπω που παω και πρπ να υπολογιζω μονος μου που πρπ να στρηψω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζώ τουλαχιστον κατα τι γνομι μου θα πρεπει να υπολογισεις την αποσταση δεν το εχω δοκιμασει αλλα μαλλον θα ειναι αυτο που σου λεω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας εχω το lg kc 910i και θα ηθελα να ρωτησω αν το gmaps ειναι gps αν ειναι gps ειναι καλο; και πωσ μαπινει στο κινητο μου ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ρε μαγκες εγω εχω το Nokia 5310 πως θα γινει να το κανω? δεν μου δειχνει χαρτες, θελω να το κανω σε offline. Θελω μονο την Θεσσαλονικη δεν εχω προβλημα! Πως θα γινει? Μπορει καποιος να μου δωσει χαρτη της Θεσσαλονικης? που θα μπορω να ζουμαρω να βλεπω οδους κτλ? :) κατι πηγα να κανω σε ενα map creator αλλα δεν ξερω παλι το ιδιο πραγμα μου δειχνει. Μηπως δεν ειναι το προγραμμα στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπέρα, πολύ καλό πρόγραμμα αλλά έχω μια απορία πως μπορώ να πάρω offline directions ? εχω βαλει τα offline maps αλλα για να μου δώσει οδηγίες πρέπει να συνδεθεί στο internet.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...