Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πω οτι δεν τρομοκρατηθηκα, ψεμα θα ναι... :wacko: ελπιζω να το κανω σωστα!

 

εαν καποιος ξερει κανενα καλο καταστημα με φτηνες rams ας μου στειλει ενα πμ παρακαλω!

 

 

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Βασικά έκανα ακριβώς ότι δεν πρέπει να κάνω. Μοκέτα = στατικός ηλεκτρισμός.

Δες από eBay (αγγλικό ή αμερικάνικο) ή από crucial.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν πω οτι δεν τρομοκρατηθηκα, ψεμα θα ναι... :wacko: ελπιζω να το κανω σωστα!

 

εαν καποιος ξερει κανενα καλο καταστημα με φτηνες rams ας μου στειλει ενα πμ παρακαλω!

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

γενικα ραμ υπαρχουν φτηνες και στα καλα μαγαζια...αμα ψαξεις βρισκεις..;)

χαιρετισματα στο σεξυ σου ipad:lol::lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια! Αντε κι ο θεος βοηθος! Για να το χαρισω στον αδερφο μου το αναβαθμιζω βασικα. Δε με κοπτει εμενα ιδιαιτερα...

 

Γιωργο τα φιλια του μου ειπε να σου πω το home button :p

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ...μας μπέρδεψες...είπες ότι παρήγγειλες μνήμη...και τώρα ρωτάς που θα βρεις φθηνή;

Δε μου λες, έλεγξες ποια μνήμη χρειάζεσαι; Αν όχι, μπες crucial.com, έχει ένα προγραμματάκι που το τρέχεις στον υπολογιστή σου και σου λέει ποια είναι συμβατή.

Οσον αφορά τα Windows 7 Home vs Starter, για τη χρήση που υποθέτω ότι το θες, καλύτερα να έμενες στα Starter.

 

ΥΓ. Τα "φιλάκια ρουφηχτά" τα σταμάτησες;

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν παραγγειλα... Ψαχνω να παραγγειλω.. Εαν βιαστικα κι αφηρημενα εγραψα "παραγγειλα" που δε το θυμαμαι, ζητω συγγνωμη.

 

Ξερω τι μνημη παιρνει. DDR2 SDRAM 533mΗz. Αυτη φορα τωρα. Θελω να βρω, γιατι εχει ενα slot, μια τετοια αλλα σε 2gb. Βλεπω ομως αλλου 60€, αλλα 23€ κι εχω χασει το μπουσουλα. :wacko:

 

Τα starter ειναι ο,τι πιο αθλιο και πετσοκομμενο ειδα ποτε μου. Γι αυτο αναβαθμισα. Αλλα αν ηξερα οτι θα σερνοταν ετσι δε θα ειχα κανει το απονενοημενο διαβημα..

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ασε το τι φορά τώρα, βάλε τη μεγαλύτερη που σηκώνει. Μπες στο crucial.com και με το προγραμματάκι που έχει θα σου πει ποια είναι και η μέγιστη συχνότητα που σηκώνει. Από αμερικάνικο eBay, είχα αγοράσει 3 τον τελευταίο καιρό, γύρω στα 17€ την κάθε μία.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε Σουβλακι! Θα το κανω αυριο γιατι μεχρι ν ανοιξει η χελωνα θα ξημερωσει. Θα επανελθω αν δεν τα καταφερω..

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλε Σουβλακι! Θα το κανω αυριο γιατι μεχρι ν ανοιξει η χελωνα θα ξημερωσει. Θα επανελθω αν δεν τα καταφερω..

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

Τώρα που το ξαναβλέπω, σηκώνει μέχρι DDR2 PC2-6400.

Από το crucial.com θα βρεις με 26$ ενώ από eBay αυτή που είχα αγοράσει εγώ, έκανε 22$.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κατι μου λεει, επειδη τα μπερδευω εγω αυτα, θα σ ενοχλησω συντομα στα πμ σου ως προς το τι να αγορασω μπας και καταφερει κι ανοιγει τον mozilla σε 1' κι οχι σε 3' που κανει τωρα..

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλα κατι μου λεει, επειδη τα μπερδευω εγω αυτα, θα σ ενοχλησω συντομα στα πμ σου ως προς το τι να αγορασω μπας και καταφερει κι ανοιγει τον mozilla σε 1' κι οχι σε 3' που κανει τωρα..

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

και σε μενα αργει ο firefox...τα αλλα προγραμματα τα ανοιγει κανονικα και γρηγορα?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Οχι γενικως σαν κουτση χελωνα παει...

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, έχω ένα Asus Eee PC 1000H και του έβαλα Windows 7 και 2 GB RAM.

Η αλήθεια είναι ότι έκανε μεγάλη διαφορά αλλά όχι και ικανοποιητική.

Ο καλύτερος συνδυασμός κατά την γνώμη μου είναι 2 GB RAM και Windows XP. Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν βρήκα τρόπο να περάσω τα XP από θύρα USB(όποιος ξέρει κάτι ευπρόσδεκτο :) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δουλευω εγω, προοριζεται για υπομονο κι ολιγαρκη χρηστη, οποτε δεν πειραζει. Θα αναβαθμισω συντομα, απλως πρωτα θελω να κανω φορματ.

Για XP σε usb, θα χρειαστεις ενα usb stick (μεχρι 4gb ειναι αρκετο) κι ενα cd των windows... Θα ακολουθησεις εναν απο τους χιλιαδες οδηγους, κι ετοιμος.. Το μανικι ειναι οι drivers μετα...

 

(ειχα βαλει ΧΡ σε asus eeepc 701 που ειχε linux xandros. Μιλω ως παθουσα)

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, έχω ένα Asus Eee PC 1000H και του έβαλα Windows 7 και 2 GB RAM.

Η αλήθεια είναι ότι έκανε μεγάλη διαφορά αλλά όχι και ικανοποιητική.

Ο καλύτερος συνδυασμός κατά την γνώμη μου είναι 2 GB RAM και Windows XP. Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν βρήκα τρόπο να περάσω τα XP από θύρα USB(όποιος ξέρει κάτι ευπρόσδεκτο :) )

 

εγω με 1001 ha..ασους...τα παω μια χαρα...καποιες φορες λογκαρει...αλλα οχι..με 1 GB παει μια χαρα..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απλα πας σ ενα καταστημα ηλεκτρονικων, και ζητας το παραπανω. Δηλαδη key για upgrade απο starter σε home premium πχ... Σου δινουν εναν κωδικο της microsoft, και ακολουθωντας μια συγκεκριμενη διαδικασια που αναγραφεται φυσικα, αναβαθμιζεις.. Τον κωδικο φυσικα και τον πληρωνεις....

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

Αυτο πραγματικα δεν το θυμαμαι... Τσεκαρε τις τιμες online... Φτηνο μην περιμενεις να ειναι παντως (5-10€)

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

Κάτι για 50$ βλέπω, τόσο περίπου έδωσε Ειρήνη;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμαμαι πραγματικα αλλα ηταν σεβαστο ποσο. Αν μπειτε σε sites καταστηματων που πουλουν ηλεκτρονικα, θα δειτε και key upgrades.

 

 

written on Tapatalk by my iPhone

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα σκοπευω να παω να αγορασω ενα laptop απο οτι εχω δει με σχετικα λιγα χρηματα μπορει κανεις να αγορασει ενα καλο laptop...διαθετω 500 ευρω.....αντε και λιγο παραπανω....ποιο ή ποια ειναι τα καλυτερα laptop που μπορω να παρω με αυτο το χρηματικο ποσο??
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ποσό, αν είναι για μέση χρήση.

 

Δεν ειναι για εμενα η θεια μου θελει να το αγορασει και μου ειπε να την βοηθησω και εχω βρει το HP Pavilion G6-1215sv/ev ( http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-G6-1215sv-ev.htm ) μετα το Turbo-X Steel U 95-432 ( http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Steel-U-95-432.htm ) μετα το Toshiba Satellite C660-1E8

(http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-C660-1E8-PSC1GE-00X01EGE.htm) επισης το Turbo-X Steel U i323-432 (http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-Steel-U-i323-432.htm) εχεις να μου προτινεις καποιο αλλο?αν οχι ποιο απο ολα αυτα θα προτιμουσες εσυ?Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αγοράζω από το Πλαίσιο. Αν η θεία σου το θέλει για να σερφάρει, ε δεν δίνεις 500€ για υπολογιστή αλλά 300€ - 350€ το πολύ. Πεταμένα λεφτά είναι τα i3 και i5 για απλό χρήστη που δεν παίζει ούτε παιχνίδια, ούτε ασχολείται με επεξεργασία εικόνας, video κλπ.

Προσωπικά, πάλι, αγοράζω πλέον μόνο Dell, λόγω service, μιας και δεν θα αντέξω να μείνω πάνω από 1 μέρα χωρίς υπολογιστή σε περίπτωση βλάβης...

 

Το λέω συνέχεια, το λέω και τώρα: Αν δεν καθορίσεις τις ανάγκες σου, δεν θα πάρεις το μηχάνημα που σου ταιριάζει, και ή θα τρέχεις για αναβαθμίσεις, ή θα έχεις κάτι άχρηστο για σένα. Πες μας λοιπόν τις ανάγκες τις θείας σου αρχικά και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αγοράζω από το Πλαίσιο. Αν η θεία σου το θέλει για να σερφάρει, ε δεν δίνεις 500€ για υπολογιστή αλλά 300€ - 350€ το πολύ. Πεταμένα λεφτά είναι τα i3 και i5 για απλό χρήστη που δεν παίζει ούτε παιχνίδια, ούτε ασχολείται με επεξεργασία εικόνας, video κλπ.

Προσωπικά, πάλι, αγοράζω πλέον μόνο Dell, λόγω service, μιας και δεν θα αντέξω να μείνω πάνω από 1 μέρα χωρίς υπολογιστή σε περίπτωση βλάβης...

 

Το λέω συνέχεια, το λέω και τώρα: Αν δεν καθορίσεις τις ανάγκες σου, δεν θα πάρεις το μηχάνημα που σου ταιριάζει, και ή θα τρέχεις για αναβαθμίσεις, ή θα έχεις κάτι άχρηστο για σένα. Πες μας λοιπόν τις ανάγκες τις θείας σου αρχικά και βλέπουμε.

 

Η θεια μου εχει και ενα γιο 20 χρονων τα λαποπ που σου εβαλα ειναι καταληλα για κεινη συμφωνα με αυτα που ξερω....απο ολα αυτα που σου εστειλα ποιο θεωρεις καλυτερο

Υ.Γ πριν ξεχασα να προσθεσω το Turbo-X H 95-450 (http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-H-95-450.htm)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος της τη χρήση κάνει;

 

λιγο απο ολα....σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.....αλλα απο ολα αυτα τα λαπτοπ που σου εδειξα ποιος θεωρεις καλυτερο....εγω θεωρω αυτο --->(http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Turbo-X-H-95-450.htm) αλλα θελω και μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...