Jump to content

Υποκλοπή IMSI από εφαρμογή


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατέστησα κατά λάθος μια εφαρμογή στο κινητό μου η οποία έχει σαν σκοπό να δείξει διάφορες πληροφορίες για το κινητό, όπως το IMEI, το IMSI, πληροφορίες για τη RAM αλλά και τον επεξεργαστή του κινητού, γενικά πληροφορίες που δεν τις βρίσκεις εύκολα μέσα από το κινητό. Υποθέτω ότι ενδιαφέρει τους προγραμματιστες. Το πρόβλημα είναι ότι μόλις εγκατασταθεί η εφαρμογή στέλνει ενα SMS σε ένα αριθμό στην Αγγλία με το ΙΜΕΙ και το IMSI του τηλεφώνου, και καλά για στατιστικούς λόγους.

 

Η αλήθεια έιναι ότι ανησυχώ αρκετά και ήθελα να ρωτήσω, αν αλλάξω κάρτα SIM θα έχω διαφορετικό αριθμό IMSI; (κρατώντας τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου φυσικά). Γενικά τώρα μπορώ να κάνω κάτι για να προφυλαχθώ; Το site της εφαρμογής δεν δείχνει και τόσο απατεωνίστικο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Το site είναι αυτό: http://www.newlc.com/en/phoneinfo και προειδοποιεί ότι αποστέλεται SMS αυτόματα. Δεν είχα κανένα σκοπό να εγκαταστήσω την εφαρμογή και δεν ήξερα τίποτα για το sms δυστυχώς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησες με την συγκεκριμένη εταιρία ?
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εταιρία λέει ότι τα χρειάζεται για στατιστικούς λόγους. Επικοινώνησα με την WIND και μου είπαν ότι με καινούργια sim αλλάζει ο αριθμός IMSI, και έτσι άλλαξα την κάρτα sim. Ελπίζω το όλο πρόβλημα να λύθηκε...
Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη εφαρμογή την είχα περάσει και γω στην συσκευή μου και δεν θυμάμαι να στειλε κάποιο sms.

Πάντως αυτό λύνεται εύκολα μιας και με την αλλαγή της sim αλλάζει. Αν και δεν νομίζω πως μπορούν να κάνουν και πολλά έχοντας τον IMSI.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...