Jump to content

Πρόβλημα με router: Μη αναγνωρισμένο δίκτυο.....


Teo17
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας και καλώς ήρθα :rolleyes:...

Λοιπόν ας μπαίνουμε στο θέμα μας...

Ενώ εδώ και πόσους μήνες συνδέομαι κανονικότατα με καλώδιο ethernet στον υπολογιστή στο δωμάτιο μου,και με usb airdata η αδερφή μου στο δικό της...Ξαφνικά χθες δεν έμπαινε σε όλες τις ιστοσελίδες...Έμπαινε σε ελάχιστες...

Αμέσως πάω κλείνω το ρούτερ ,το βγάζω από την μπρίζα ..Κάνω μια επανακίννηση τον υπολογιστή και ξανάνοίγω το ρούτερ...

Προς μεγάλη μου έκπληξη δεν μπορούσα να συνδεθώ καν...Ενώ η αδερφή μου με το usb έμπαινε...Το έβαλα και στον δικό μου υπολογιστή και μπαίνει κανονικά...:X:confused:

Πήγα να δω στην διαχείρηση συσκευών να δω τι γίνετε ,και το ethernet ήταν ενεργοποιημένο...Αλλά είχε διάφορα άλλα από κάτω με έναν κώνο!!Τα διέγραψα και τώρα ξανάβγηκαν μερικά...

Το πρόβλημα συνεχίζει το ίδιο...Μη αναγνωρισμένο δίκτυο!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως συνεδεσες καποια καινουρια συσξευη στον υπολογιστη ή εκανες καποια αλλη αλλαγη;Δοκιμασε αρχικα να ξαναπερασεις τους drivers της μητρικης.Το δικτυο στα windows τρωει κατι τετοια κολληματα ωρες ωρες.Εγω τις προαλλες δεν μπορουσα να συνδεθω στο internet μεσω ethernet και μου ελεγε οτι δεν υπαρχει τοπικη συνδεση ενω μεσα στη διαχειριση φαινομενικα το ethernet δεν ειχε καποιο προβλημα (xp).Οταν bootαρα απο Linux μια χαρα δουλευαν ολα.Και απλα ξαναπερασα drivers διορθωθηκε το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Να δω πως θα βάλω και τους drivers...Είναι λίγο περίεργο,γιατί ενώ ο υπολογιστής είχε Vista όταν τον πήρα oi drivers ήταν μέχρι xp...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα το πρόβλημα ακόμα. Σύνδεση ethernet επιτυγχάνεται ή όχι; Μήπως έχεις πρόβλημα με τις διευθύνσεις (IP's) ;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα το πρόβλημα ακόμα. Σύνδεση ethernet επιτυγχάνεται ή όχι; Μήπως έχεις πρόβλημα με τις διευθύνσεις (IP's) ;

 

Η σύνδεση μέσω καλώδιο ethernet δεν επιτυγχάνεται επιτυχώς φίλε μου..Μου λέει πως είναι μη αναγνωρισμένο δίκτυο(πρόσβαση,μόνο τοπικά)....Με ένα φλασάκι που έχω όμως μπαίνω ασύρματα AirData 54 YSb ...

Όσοι πιστοί προσέλθετε!!Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Στη σύνδεση ethernet μπορείς να μας πεις τι ρυθμίσεις TCP/IP του έχεις βάλει (αυτόματες; ) και ποια ΙΡ, subnet, gateway, DNS κτλ τελικά λαμβάνει;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα παράθυρο εντολών και γράψε ipconfig /all. Αν στα Vista δεν δουλεύει ας με διορθώσει κάποιος φίλος.

 

Προσπάθησε να μπεις στο μενού του ρούτερ (στις οδηγίες θα λέει οπωσδήποτε, συνήθως γράφεις 192.168.1.1 στον internet explorer) και να μας πεις τα αντίστοιχα στοιχεία που γράφει ο rigasnic από εκεί.

 

Άλλη λύση, ειδικά αν έχεις ξεκλείδωτο το ασύρματο και μπορεί κάνας γείτονας να στο χάλασε ή να φορτώνει την γραμμή σου, αν θυμάσαι/έχεις γραμμένο κάπου πώς "έστησες" για πρώτη φορά το δίκτυο, κάνε reset στα default settings το router και τα ξανακάνεις όλα από την αρχή, αλλάζοντας κάποια στοιχεία (το όνομα του δικτύου (SSID), να μην είναι ξεκλείδωτο, να μην φαίνεται κτλ.) (αν αποφασίσεις να μπεις σε όλη αυτή την φασαρία και δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει επιτόπου θα είναι λίγο μανούρα βέβαια...)

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ξανακατέβασα τους drivers αλλά τίποτα...Έσβησα τις ριθμύσεις του ρούτερ,το ξαναρύθμισα αλλά και πάλι συνεχίζει ακάθεκτο αυτό το μη αναγνωρίσιμο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Στη σύνδεση ethernet μπορείς να μας πεις τι ρυθμίσεις TCP/IP του έχεις βάλει (αυτόματες; ) και ποια ΙΡ, subnet, gateway, DNS κτλ τελικά λαμβάνει;

 

Με την σύνδεση ethernet δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του ρούτερ(192.168.1.1)..

Ασύρματα IP Address

 

:

94.68.190.13

 

Subnet Mask

 

:

255.255.255.255

 

Default Gateway

 

:

80.106.108.38

 

DNS Server

 

:

195.170.0.1

Link to comment
Share on other sites

Με ipconfig/all

Μου λέει:

Κατάσταση μέσου:Έχει αποσυνδεθεί

επίθεμα Dns συγκεκριμένης σύνδεσης:

περιγραφή:Προσαρμογέας Microsoft ISATAP (έχει πολλούς)

φυσική διεύθυνση: 00-00-00-00-00-00-00-E0

Ενεργοποίηση DHcp:Όχι

Αυτόματη ρύθμιση ενεργή:Ναι

Link to comment
Share on other sites

Με την σύνδεση ethernet δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του ρούτερ(192.168.1.1)..

Ασύρματα IP Address

 

:

94.68.190.13

 

Subnet Mask

 

:

255.255.255.255

 

Default Gateway

 

:

80.106.108.38

 

DNS Server

 

:

195.170.0.1

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις του παροχέα (connx στην περίπτωσή σου). Κάπου έχει τις ρυθμίσεις του τοπικού δικτύου (LAN). Η IPs αυτές είναι οι διευθύνσεις που βλέπει ο παροχέας εσένα. Από το router και προς τα μέσα είναι διαφορετικές. Δηλαδή το router έχει δύο διευθύνσεις, μία εξωτερική (WAN, αυτή που βλέπεις) και μία εσωτερική (192.168....). Οι υπολογιστές στο σπίτι βλέπουν το router με την εσωτερική (LAN). Το να έχεις κάνει reset στα factory settings το router και να μην μπορείς να μπεις ενσύρματα στο 192.168.1.1 είναι περίεργο. Δοκίμασε να το συνδέσεις και στον υπολογιστή της αδερφής σου μήπως τα δεις από εκεί. Μπορεί κάποιος να άλλαξε την εσωτερική, αν και με το hard reset θα έπρεπε να επανέλθει (προσοχή, hard reset δεν εννοοούμε απλώς να το ανοιγοκλείσεις ή απλώς να πατήσεις το σχετικό κουμπάκι).

 

Έλεγξε και το καλώδιο. όταν το συνδέεις στο router ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι; η ipconfig δείχνει περισσότερους από έναν προσαρμογείς (κάρτες δικτύου), αν όλες είναι αποσυνδεδεμένες κάτι παίζει στον υπολογιστή σου.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις του παροχέα (connx στην περίπτωσή σου). Κάπου έχει τις ρυθμίσεις του τοπικού δικτύου (LAN). Η IPs αυτές είναι οι διευθύνσεις που βλέπει ο παροχέας εσένα. Από το router και προς τα μέσα είναι διαφορετικές. Δηλαδή το router έχει δύο διευθύνσεις, μία εξωτερική (WAN, αυτή που βλέπεις) και μία εσωτερική (192.168....). Οι υπολογιστές στο σπίτι βλέπουν το router με την εσωτερική (LAN). Το να έχεις κάνει reset στα factory settings το router και να μην μπορείς να μπεις ενσύρματα στο 192.168.1.1 είναι περίεργο. Δοκίμασε να το συνδέσεις και στον υπολογιστή της αδερφής σου μήπως τα δεις από εκεί. Μπορεί κάποιος να άλλαξε την εσωτερική, αν και με το hard reset θα έπρεπε να επανέλθει (προσοχή, hard reset δεν εννοοούμε απλώς να το ανοιγοκλείσεις ή απλώς να πατήσεις το σχετικό κουμπάκι).

 

Έλεγξε και το καλώδιο. όταν το συνδέεις στο router ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι; η ipconfig δείχνει περισσότερους από έναν προσαρμογείς (κάρτες δικτύου), αν όλες είναι αποσυνδεδεμένες κάτι παίζει στον υπολογιστή σου.

 

Έκανα factory settings restart αλλά τίποτα...Για hard reset δεν ξέρω πως...

Στην εσωτερική (lan)μου δίχνει

IP Address

 

:

192.168.1.1

 

Subnet Mask

 

:

255.255.255.0

 

DHCP Server

 

:

Enabled

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το 192.168.1.1 είναι η ΙΡ του υπολογιστή σου ή του μόντεμ; Που το έχεις βρει; Του υπολογιστή θέλω να μάθω εγώ για να δω αν "βλέπει" στο σωστό lan.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...