Jump to content

3D Γυαλιά


KnightRider1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω 3d γυαλια που ειχα παρει απο τα village στην προβολη της ταινιας "ταξιδι στο κεντρο της γης 3d". προσπαθησα να δω τις εικονες και τα βιντεο που ποσταρατε παραπανω, αλλα δεν τα καταφερα! πρεπει να εχω αυτα τα γυαλια με τον κοκκινο και τον μπλε φακο?

Ναι,εσυ προφανως εχεις τα γυαλια με το μαυρο φακο,, ειναι διαφορετικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

έχω γυαλιά με κόκκινο και μπλε φακό και είναι για κλωτσιές μπροστά σε αυτά που δίνουν στους κινηματογράφους. Κάτι άλλο παίζει και δεν το ξέρουμε...
:blink:
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παίζει είναι διαφορετικές τεχνολογίες, πράγμα που σημαίνει διαφορετικά γυαλιά για κάθε τύπο εικόνας.

Οι αναγλυφικές εικόνες χρησιμοποιούν τα δίχρωμα, με πιο διαδεδομένα τα red/cyan (αυτά που έχεις).

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/Stereoscopic#3D_glasses

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εσυ προφανως εχεις τα γυαλια με το μαυρο φακο,, ειναι διαφορετικα.

 

ναι, ειναι με μαυρο φακο:confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειναι με μαυρο φακο:confused:

ειναι αυτο που λεει ο gkr πιο πανω...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι έχω δεί υπάρχουν 3 πράγματα.

Ένα μαύρο γυαλί που ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα και το παραδοσιακό χρωματιστό αλλά με ένα μεγάλο πρόβλημα.

Άλλοι βάζουν το κοκκινο στο αριστερό μάτι και άλλοι στο δεξί.

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πρέπει να φτιαχνουμε 3 εκδοχές.

Μια για αυτούς με το μαυρο γυαλί.

Μια για αυτούς με το παραδοσιακό ζελατινάκι, κόκκινο και κυανό, με το κόκκινο στο αριστερό μάτι και

μία ακόμη εκδοχή με αυτούς που έχουν το κόκκινο ζελατινάκι στο δεξί μάτι.

 

Τώρα φταίω εγώ άμα αρχίζω να ρίχνω μπινελίκια γιατί δεν έκαναν ένα συγκεκριμένο στυλ 3d γυαλιών;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγόρασα αυτά τα γυαλιά απο eBay. Θα τα δοκιμάσω όταν πάρω καμιά άδεια γιατί είμαι στο στρατό.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180410157217&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι έχω δεί υπάρχουν 3 πράγματα.

Ένα μαύρο γυαλί που ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα και το παραδοσιακό χρωματιστό αλλά με ένα μεγάλο πρόβλημα.

Άλλοι βάζουν το κοκκινο στο αριστερό μάτι και άλλοι στο δεξί.

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πρέπει να φτιαχνουμε 3 εκδοχές.

Μια για αυτούς με το μαυρο γυαλί.

Μια για αυτούς με το παραδοσιακό ζελατινάκι, κόκκινο και κυανό, με το κόκκινο στο αριστερό μάτι και

μία ακόμη εκδοχή με αυτούς που έχουν το κόκκινο ζελατινάκι στο δεξί μάτι.

 

Τώρα φταίω εγώ άμα αρχίζω να ρίχνω μπινελίκια γιατί δεν έκαναν ένα συγκεκριμένο στυλ 3d γυαλιών;

 

Υπάρχουν και άλλα πολλά είδη 3D γυαλιών, θα πω λίγα πράγματα για αυτά με τα λίγα που γνωρίζω ( δεν παίρνω ευθύνη για ανακρίβειες ), αυτά που χρησιμοποιούν σήμερα στους κινηματογράφους είναι συνήθως πολωτικά, είναι ελαφρώς σκούρα και χρειάζονται ειδικό εξοπλισμό προβολής που είναι ακριβός έως πανάκριβος.

 

Υπάρχουν τα κλασσικά, πάμφθηνα χρωματιστά γυαλιά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε έγχρωμη οθόνη αρκεί να έχεις ταινία/παιχνίδι που να υποστηρίζει αυτό τον τρόπο 3D προβολής ( όπως άλλωστε και στις υπόλοιπες 3D τεχνολογίες ).

Αυτά έχουν διάφορους συνδυασμούς χρωμάτων, ο πιο κοινός είναι κόκκινο αριστερό και μπλε δεξί ( νομίζω ) αλλά υπάρχουν και κόκκινα-πράσινα, κίτρινα-μοβ, καφέ-μπλε κτλ.

 

Υπάρχουν γυαλιά με κλείστρα, που συνδέονται στην οθόνη και συγχρονίζονται ώστε να αφήνουν εναλλάξ τα καρέ σε κάθε μάτι, αυτά είναι ακριβούτσικα όσο μια καλή οθόνη, υπάρχει κίνδυνος ασυμβατότητας οθόνης, και πολλούς τους ζαλίζουν ( ειδικά στις κοινές οθόνες με χαμηλά Hz ).

 

Υπάρχουν γυαλιά-οθόνες, τα οποία είναι ακριβά και μάλλον δεν έχουν καλή ποιότητα εικόνας.

 

Υπάρχουν οθόνες που υποστηρίζουν 3D προβολή χωρίς χρήση γυαλιών!!! Τέτοια έχω δει σε έκθεση αλλά αυτές είναι πολύ ακριβές...

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να 3D προβολή, ένα ενδιαφέρον θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα πολλά είδη 3D γυαλιών, θα πω λίγα πράγματα για αυτά με τα λίγα που γνωρίζω ( δεν παίρνω ευθύνη για ανακρίβειες ), αυτά που χρησιμοποιούν σήμερα στους κινηματογράφους είναι συνήθως πολωτικά, είναι ελαφρώς σκούρα και χρειάζονται ειδικό εξοπλισμό προβολής που είναι ακριβός έως πανάκριβος.

 

Υπάρχουν τα κλασσικά, πάμφθηνα χρωματιστά γυαλιά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε έγχρωμη οθόνη αρκεί να έχεις ταινία/παιχνίδι που να υποστηρίζει αυτό τον τρόπο 3D προβολής ( όπως άλλωστε και στις υπόλοιπες 3D τεχνολογίες ).

Αυτά έχουν διάφορους συνδυασμούς χρωμάτων, ο πιο κοινός είναι κόκκινο αριστερό και μπλε δεξί ( νομίζω ) αλλά υπάρχουν και κόκκινα-πράσινα, κίτρινα-μοβ, καφέ-μπλε κτλ.

 

Υπάρχουν γυαλιά με κλείστρα, που συνδέονται στην οθόνη και συγχρονίζονται ώστε να αφήνουν εναλλάξ τα καρέ σε κάθε μάτι, αυτά είναι ακριβούτσικα όσο μια καλή οθόνη, υπάρχει κίνδυνος ασυμβατότητας οθόνης, και πολλούς τους ζαλίζουν ( ειδικά στις κοινές οθόνες με χαμηλά Hz ).

 

Υπάρχουν γυαλιά-οθόνες, τα οποία είναι ακριβά και μάλλον δεν έχουν καλή ποιότητα εικόνας.

 

Υπάρχουν οθόνες που υποστηρίζουν 3D προβολή χωρίς χρήση γυαλιών!!! Τέτοια έχω δει σε έκθεση αλλά αυτές είναι πολύ ακριβές...

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να 3D προβολή, ένα ενδιαφέρον θέμα :)

Μια χαρά τα ειπες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
έχω πάει και εγω στα village και πραγματικά το 3d ήταν καταπλκτικό με τα γυαλια με τους λιγο σκούρους φακούς , έχει πάει κανεις σε κινημαγράφο με τα χρωματιστά γυαλια αλλα και στο village να μας πει διαφορά στην εικόνα; ρωτάω γιατί είμαι Κρήτη τώρα και εδώ μου είπαν χρησιμοποιούν εγχρωμα γυαλια, οπότε εξίζει να δω εδώ το avatar ή να περιμένω να πάω στα village; όλες οι αποψεις ευπρόσδεκτες
Link to comment
Share on other sites

έχω πάει και εγω στα village και πραγματικά το 3d ήταν καταπλκτικό με τα γυαλια με τους λιγο σκούρους φακούς , έχει πάει κανεις σε κινημαγράφο με τα χρωματιστά γυαλια αλλα και στο village να μας πει διαφορά στην εικόνα; ρωτάω γιατί είμαι Κρήτη τώρα και εδώ μου είπαν χρησιμοποιούν εγχρωμα γυαλια, οπότε εξίζει να δω εδώ το avatar ή να περιμένω να πάω στα village; όλες οι αποψεις ευπρόσδεκτες

 

το avatar δεστο στη vmax του village.

Link to comment
Share on other sites

το avatar δεστο στη vmax του village.

 

Οπωσδήποτε. Και εγώ εκεί το είδα. Και είναι ίδια τιμή με τα υπόλοιπα...ενώ είναι V-MAX! Και κρατάς και τα γυαλιά...όχι σαν τους γύφτους στα Κοσμόπολις που μαζί με το εισιτήριο σου δίνουν απόδειξη ενοικίασης γυαλιών 2 ευρώ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θελω να κανω 2 ερωτησεις και οποιος

μπορει μου απανταει.εχω παρει απο τα village τα 3d γυαλια που δινουν, αυτα τα σκουρα ξερετε. θελω να μου πειτε εναι αχρηστα η"μπορω να τα χρησιμοποιησω σε καποια τανια ισως.

και αν ξερετε αν υπαρχει καποιο site που μπορω να κατεβασω η να δω 3d ταινιες? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Άχρηστα σου είναι.

Οι φακοί τους είναι κυκλικά πολωτικοί (circular polarized) για να λαμβάνει το κάθε μάτι διαφορετική εικόνα σε κάτι μάτι.

Για να επιτευχθεί αυτό χρειάζεται ειδική οθόνη γκρι-ασημί και 2 πηγές (προτζέκτορες-μηχανές προβολής) που να στέλνουν το σήμα στην οθόνη.

Αν δεν είναι πολύ κατανοητό αυτό που λέω δες τα παρακάτω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...