Jump to content

Samsung P2370 monitor & wide internet browsing?


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες, σήμερα πήρα το εν λόγω monitor, Samsung P2370.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα εικόνας και χρωμάτων καθώς και από το design.

Έχω ένα θεματάκι όμως, στο web browsing δεν μου εμφανίζει όλα τα sites σε wide.

Κι εξηγούμαι, π.χ. στα Facebook, Contra, τα εμφανίζει με 4:3 στο κέντρο μόνο της οθόνης (όπως ήταν η προηγούμενη μου LG 17''), ενώ π.χ. το Insomnia το εμφανίζει κανονικά wide σ'ολόκληρη την οθόνη.

Χρησιμοποιώ Windows 7 Ultimate και Firefox 3.5.3!

Yπάρχει τρόπος να εμφανίζονται όλα τα sites σε wide;

 

Ευχαριστώ! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με την ανάλυση και την σχεδίαση της ιστοσελίδας. Σιγά σιγά όλο και περισσότερα sites αρχίζουν και βάζουν wide αναλύσεις για wide οθόνες. Δε νομίζω ότι γίνεται να το ρυθμίσεις εσύ για τις απλές σελίδες να τις δείχνει σε wide διαστάσεις.. τουλάχιστον από αυτά τα λίγα που ξέρω! :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με την ανάλυση και την σχεδίαση της ιστοσελίδας. Σιγά σιγά όλο και περισσότερα sites αρχίζουν και βάζουν wide αναλύσεις για wide οθόνες. Δε νομίζω ότι γίνεται να το ρυθμίσεις εσύ για τις απλές σελίδες να τις δείχνει σε wide διαστάσεις.. τουλάχιστον από αυτά τα λίγα που ξέρω! :)

Αυτό που φοβόυμουν δυστυχώς. Αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποιο software που να κάνει το ανάλογο stretching;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό. Το πλάτος που καταλαμβάνει μια σελίδα στην οθόνη εξαρτάται από τη σχεδίαση της. Αν στον κώδικα html/css υπάρχουν απόλυτες (absolute) διαστάσεις, π.χ. σε pixels, τότε δεν καλύπτεται μεγαλύτερο μέρος της οθόνης από αυτό που έχει προβλεφθεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...