Jump to content

All about Peugeot


sugardad
 Κοινοποίηση

Σας Αρεσει;  

78 members have voted

  1. 1. Σας Αρεσει;

    • Πανέμορφο
    • Κατάσχημο Είναι
    • Με Αφήνει Αδιάφορο
    • Τίποτα Αλλο Θα Βγάλει η Peugeot;


Recommended Posts

Ίσως να υπήρξε κάποια λάθος ενέργεια από τον οδηγό

 

 

Μαλλον απιθανο γιατι δεν κανει καμμια ενεργεια.Ολο στο αυτοματο το εχει..

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον απιθανο γιατι δεν κανει καμμια ενεργεια.Ολο στο αυτοματο το εχει..

 

Τότε θα υπήρξε κάποιο σφάλμα στον αυτοματισμό της αλλαγής των σχέσεων των ταχυτήτων.Μπορεί να συμβαίνει και να μην είναι κάτι σοβαρό ή μόνιμο.Αφού της έβγαλε το μήνυμα, συνέχισε η προειδοποιήση και μετά ή ήταν κανονική η οδήγηση;;;

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα υπήρξε κάποιο σφάλμα στον αυτοματισμό της αλλαγής των σχέσεων των ταχυτήτων.Μπορεί να συμβαίνει και να μην είναι κάτι σοβαρό ή μόνιμο.Αφού της έβγαλε το μήνυμα, συνέχισε η προειδοποιήση και μετά ή ήταν κανονική η οδήγηση;;;

 

Αλλες δυο φορες πιο παλια αλλα η οδηγηση ηταν κανονικη.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αλλες δυο φορες πιο παλια αλλα η οδηγηση ηταν κανονικη.Ευχαριστω.

 

Τότε δεν πιστεύω να έχει πάθει τίποτα, αλλά εάν μπορείς και έχεις την ευκαιρία πήγαινε να το δει και κανένας μάστορας, μήπως και σου πει τίποτα.;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν πιστεύω να έχει πάθει τίποτα, αλλά εάν μπορείς και έχεις την ευκαιρία πήγαινε να το δει και κανένας μάστορας, μήπως και σου πει τίποτα.;)

 

Αυτα τα μαστορια τα φοβαμαι...Πριν λιγο καιρο πηγε να αλλαξει λαδια - φιλτρο και της τρυπησαν το ψυγειο και πηγαν να το παιξουν "κινεζοι" οτι ετσι ηταν το αμαξι.:mad: :mad: :mad:

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=162981&highlight=peugeot

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπία το πήγες ή κάπου αλλού;Πάντως θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο αυτό που έκαναν και στο κάτω κάτω θα μπορούσαν να το είχαν παραδεκτεί και να το αλλάξουν χωρίς επιπλέον έξοδα.Και πόσο μάλλον να δουν και το αυτόματο σύστημα ταχυτήτων, θα το διαλύσουν.Μπορεί να μην έχει τίποτα και να το βγάλουν χαλασμένο.Τέλος πάντων, τι να πεις, πήγαινέ το σε κάποιον με καλό όνομα.;)
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπία το πήγες ή κάπου αλλού;Πάντως θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο αυτό που έκαναν και στο κάτω κάτω θα μπορούσαν να το είχαν παραδεκτεί και να το αλλάξουν χωρίς επιπλέον έξοδα.Και πόσο μάλλον να δουν και το αυτόματο σύστημα ταχυτήτων, θα το διαλύσουν.Μπορεί να μην έχει τίποτα και να το βγάλουν χαλασμένο.Τέλος πάντων, τι να πεις, πήγαινέ το σε κάποιον με καλό όνομα.;)

 

Το ειχα παει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο .Απο Peugeot και συνεργεια δεν εχω εμπειρια αλλα ειναι παραδεκτα πραγματα για ενα αμαξι 22.000 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο .Απο Peugeot και συνεργεια δεν εχω εμπειρια αλλα ειναι παραδεκτα πραγματα για ενα αμαξι 22.000 ευρω.

 

Σε καταλαβαίνω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.Αγοράζεις ένα αυτοκίνητο, το οποίο δεν είναι και κανένα φθηνό, και στο χαλάει ο άλλος που πας να στο φτιάξει και να του δώσεις και δουλειά.Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι το αμαξάκι δεν έχει πάθει τίποτα, απλώς ήταν μια προειδοποίηση για μια κακή λειτουργεία.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.Αγοράζεις ένα αυτοκίνητο, το οποίο δεν είναι και κανένα φθηνό, και στο χαλάει ο άλλος που πας να στο φτιάξει και να του δώσεις και δουλειά.Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι το αμαξάκι δεν έχει πάθει τίποτα, απλώς ήταν μια προειδοποίηση για μια κακή λειτουργεία.:happy:

 

Και στα 5.000 χλμ ειχε βγαλει ενδειξη για υψηλη θερμοκρασια και ηταν λαθος του αισθητηρα.Τα θεωρω απαραδεκτα πραγματα.Ουτε τα Dacia (τα θυμαται κανεις?) δεν τα εβγαζαν.Για αυτο ισως δινουν και μονο 2 χρονια εγγυηση λες και αγοραζουμε κανενα ...πλυντηριο.

 

Στο Honda CRV το δικο μου o Γιαπωνεζος δινει 7 ολοκληρα χρονια εγγυηση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 5.000 χλμ ειχε βγαλει ενδειξη για υψηλη θερμοκρασια και ηταν λαθος του αισθητηρα.Τα θεωρω απαραδεκτα πραγματα.Ουτε τα Dacia (τα θυμαται κανεις?) δεν τα εβγαζαν.Για αυτο ισως δινουν και μονο 2 χρονια εγγυηση λες και αγοραζουμε κανενα ...πλυντηριο.

 

Στο Honda CRV το δικο μου o Γιαπωνεζος δινει 7 ολοκληρα χρονια εγγυηση.

 

Καλά τα Honda δεν συγκρίνονται με τα Peugeot.Καμία σχέση το γαλλικό αυτοκίνητο με το ιαπωνικό αυτοκίνητο.:)

Link to comment
Share on other sites

το γκουπ δεν ξερεις τι ειναι?.............:p ποσο μαλιστα και αυτοματο και γυναικα οδηγος?:p

ελπιζω τα γραναζια να ειναι στην εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

το γκουπ δεν ξερεις τι ειναι?.............:p ποσο μαλιστα και αυτοματο και γυναικα οδηγος?:p

ελπιζω τα γραναζια να ειναι στην εγγυηση

 

 

 

Μα επειδη ακριβως ειναι αυτοματο τι σχεση εχει το οτι ειναι γυναικα οδηγος ??? Να ηταν μηχανικο να το καταλαβω...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

θα το καταλαβεις αμα ειναι τα γραναζια θα περναει αυτοματα δυο σχεσεις με μια μικρη καθυστερηση (θα ανεβουν λιγο οι στροφες)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Το πηγε σημερα η κορη μου και κατι εκαναν που ...δεν καταλαβε αλλα δεν ανοιξαν καπω .Τους πηρα τηλ μετα και μου ειπαν οτι ηταν μια προσωρινη (ή καπως ετσι την ειπαν) βλαβη και ειχε μεινει στην μνημη του εγκεφαλου για αυτο και το ξανακανε.Την εσβησαν απο την μνημη και θα ειναι ΟΚ....Θα δειξει !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μια πιθανότητα είναι να μην κατάφερε μια φορά να αλλάξει ταχύτητα και να το έβγαλε... Μετά όλα μέλι γάλα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οχι μελι ...γαλα !!!!

 

Το προβλημα ξαναγινε αλλες δυο φορες συνοδευομενο απο δυνατο "γκουπ" που τη ταρακουνησε και αφου το εξουσιοδοτημενο συνεργειο σηκωσε τα χερια ψηλα πηγα το αμαξι σημερα στην Lion Hellas...Απο οτι μου ειπαν το διαγνωστικο τους δειχνει μια απροσδιοριστη βλαβη εστειλα τα στοιχεια στη Γαλλια και δεν τους απαντησαν ακομα....Αυριο θα δουμε...Αμαν που επεσα !!!!!:mad: :mad: :mad: :mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η απαντηση συμφωνα με οσα μου ειπαν ειναι οτι φταινε κατι ηλεκτροβανες στο κιβωτιο αλλα οι Γαλλοι ειπαν να αλαχθει ολοκληρο το σασμαν !!!! Πηγα και το πηρα παλι και θα το ξαναπαω σε 15 μερες που θα ερθει απο Γαλλια γιατι δεν εχουν εδω.

 

Ρωτησα τι θα συνεβαινε αν μετα απο ενα χρονο που το αυτοκινητο θα ηταν εκτος εγγυησης συναιβενε κατι τετοιο και μου ειπαν οτι "οι Γαλλοι δεν παιρνουν κεφαλια" και σε συνενοηση μαζι τους θα το αλλαζαν παλι...Που να ξερω αν ειναι ετσι ???

 

Ξεχασα να ρωτησω τι εγγυηση θα εχει το νεο σασμαν...Το υπολοιπο της αρχικης ή καινουργια 2ετη ???

 

Παντως η αντιμετωπηση μου απο την Lion Hellas ηταν πολυ καλη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις τα ανταλλακτικά έχουν "καθαρή" εγγύηση. Κάπου κάποτε είχα διαβάσει για έναν Ευρωπαϊκό Κανονισμό που υποχρέωσε τις εταιρίες να δίνουν καινούργια εγγύηση στα ανταλλακτικά.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Drivers with "Automatic Gear Fault" messages, there is now some new instructions from Germany to install the actuator switch in the centre console. I can also report that the latest transmission software has improved shift quality, in particular on downshifts. It now shifts into 4th gear as early as 60km/h on very light throttle inputs, as opposed to 65 km/h before. However, if there is one downside to this new software - the transmission sometimes holds gears too long, refusing to downshift without a prod - holding 4th or 3rd gear to 1400rpm is too low for this engine's torque characteristics.

 

 

απο εδω http://users.bigpond.net.au/skystar/peugeot307/news.htm

Link to comment
Share on other sites

Drivers with "Automatic Gear Fault" messages, there is now some new instructions from Germany to install the actuator switch in the centre console. I can also report that the latest transmission software has improved shift quality, in particular on downshifts. It now shifts into 4th gear as early as 60km/h on very light throttle inputs, as opposed to 65 km/h before. However, if there is one downside to this new software - the transmission sometimes holds gears too long, refusing to downshift without a prod - holding 4th or 3rd gear to 1400rpm is too low for this engine's torque characteristics.

 

 

απο εδω http://users.bigpond.net.au/skystar/peugeot307/news.htm

 

 

Σε παρακαλω επειδη τα αγγλικα μου δεν βοηθανε μπορεις να μου πεις τι λεει ???? Ευχαριστω πολυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεχασα να γραψω σχετικα οτι αλλαχτηκε ολοκληρο το αυτοματο κιβωτιο με 8.500 χλμ και 13 μηνων...

 

Και ο γολγοθας συνεχιζεται !!!!! Εδω και 3 μερες ο συναγερμος χωρις να εχει αντικραδασμικο μολις περασει μηχανακι ή βαρυ οχημα κοντα απο το αυτοκινητο χτυπαει συνεχεια !!!! Υπ οψιν οτι ειναι απο την εδω Peugeot τοποθετημενος με την παραδοση του αυτοκινητου.

 

Το πηγαμε στο εξιουσιοδοτημενο συνεργειο (ο Θεος να το κανει...) και μας ειπαν οτι το "διαγνωστικο" δεν δειχνει βλαβη!!!! Λες και ξυπνησα ενα πρωι και ειπα..."Δεν παω να τους τρελανω λιγο" .....

 

 

Την Δευτερα θα το παω στην Λαϊον Ελλας....Για να δουμε τι αλλο θα βγαλει!!!! :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως μετακινησε το λεβιε απο τη θεση P στη θεση D χωρις να πατησει το φρενο? Μηπως οδηγουσε αμαξι με ταχυτητες παλιοτερα ? Μηπως κατα λαθος μετακινηθηκε ο λεβιες απο το D στο R εν κινησει ? Πιθανα ενδεχομενα. Οσο για το συναγερμο , προτιμοτερο να πας σε ενα ηλεκτρολογο να ρυθμισει την ευαισθησια παρα να μπλεκεις με αντιπροσωπεια..

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως μετακινησε το λεβιε απο τη θεση P στη θεση D χωρις να πατησει το φρενο? Μηπως οδηγουσε αμαξι με ταχυτητες παλιοτερα ? Μηπως κατα λαθος μετακινηθηκε ο λεβιες απο το D στο R εν κινησει ? Πιθανα ενδεχομενα. Οσο για το συναγερμο , προτιμοτερο να πας σε ενα ηλεκτρολογο να ρυθμισει την ευαισθησια παρα να μπλεκεις με αντιπροσωπεια..

 

Τιποτα απο τα παραπανω δεν ειχε συμβει.Ειανι το πρωτο αμαξι της κορης μου.

Οσο για τον συναγερμο δεν εχει αντικραδασμικο για να ρυθμιστει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

skopeuw na parw peugeot 206 montelo tou 2003 me kinitira 1400cc.

 

exw merikes apories?

 

1) ton maio tou 2003 o kinitiras 1.4 16v upeirxe?

2) pisteuetai pws einai kalo autokinito?

3)8a to parw me 4500euro kai exei 150.000km autos pou to exi einai giatros kai den trexei out kanei kontres kai apo eida einai sxedon san kainourgio. axizei h agora tou?

4) sto peugeot 206 mporeis na alaxeis to car audio me diko sou?

5)stin 38uri sport ekdosi evgene me bucket kathismata?

 

auta sorry gia tis polles erotisis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...