Jump to content

PC ή MAC


andreas1022
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να αγορασω καινουριο υπολογιστη και μου εχει κολλησει να παρω mac...αυτοι που εχουν μου λενε οτι ειναι οτι καλυτερο,ευχροιστοι κ εχουν πολυ καλες επιδοσεις.Αυτοι που δεν εχουν μου λενε οτι θα υπαρχει προβλημα συμβατοτητας,οτι δεν εχει πολλα προγραμματα και δεν ειναι τοσο καλοι....Σκεφτομαι βεβαια και την τιμη τους που αλλοι λενε οτι αξιζει και με το παραπανω και αλλοι λενε οτι δεν....τελικα τι απο τα δυο αξιζει,και γενικα αξιζει η αγορα mac?Υπαρχει τροπος να μετατραπουν τα αρχεια κειμενου mac σε αρχειο που να αναγνωριζονται απο τα windows?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι και γω...με 1600-1800 ευρώ,παίρνεις υπολογιστή με 10 φορές καλύτερο hardware,αξίζει τελικά ή όλα είναι μαρκετινγκ;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω ότι το thread θα μεταφερθεί αλλού απαντάω περιληπτικά.

 

1) Προβλήματα συμβατότητας με hardware/περιφερειακά πρακτικά δεν υπάρχουν.

2) Διαθέσιμο software υπάρχει πολύ, ίσως όχι η ποικιλία των Windows αλλά για τον απλό χρήστη είναι υπερ-αρκετό. Τα παιχνίδια όμως ουσιαστικά τα ξεχνάς.

3) Η ποιότητα κατασκευής (ειδικά αν μιλάμε για laptop όπου παίζει μεγάλο ρόλο) είναι εξαιρετική. Ανάλογη ποιότητα σε PCs θα βρεις μόνο στα ακριβά μοντέλα της Sony από consumer ή στις καθαρά επαγγελματικές σειρές (Dell Latitude, Toshiba Tecra, Lenovo Thinkpad etc.)

4) Τα αρχεία κειμένου είναι τα ίδια. Αν αγοράσεις το Microsoft Office for Mac δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

PC ! γιατι:

 

α) θέλω να κάνω φορμάτ συχνά - κάθε Κυριακή με τον καφέ

β) θέλω να έχω antivirus και να δουλευεί το pc για το antivirus

γ) θέλω να παίζω παιχνίδια και δεν έχω playstation

δ) μου αρέσουν τα spyware

ε) μου αρέσει η όμορφη μπλε οθόνη που εμφανίζετε χωρίς λόγο όταν κάνω σοβαρή δουλειά

ζ) μου αρέσουν τα απλωμένα καλώδια στο γραφείο μου

η) δεν μπορώ να θυμιθώ άλλα προς το παρόν...

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

πέραν της πλάκας βέβαια... τα αρχεία σου αναγνωρίζονται απο το mac - και αν δεν θέλεις να βάλεις MS OFFICE στο mac σου, τα προγράμματα του iWork αναγνωρίζουν έγγραφα office

 

pages = word

numbers = excel

keynote = powerpoint

 

και φυσικά μπορείς να κάνεις save as... pdf - word - excel - pps και οτι άλλο συμβατό με windows απο το mac

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτομαι και γω...με 1600-1800 ευρώ,παίρνεις υπολογιστή με 10 φορές καλύτερο hardware,αξίζει τελικά ή όλα είναι μαρκετινγκ;

 

Στα Mac πληρώνεις (κυρίως) το OS.

Aν το δεις από καθαρά τεχνικολογική οπτική, ένα MAC 1600€ είναι πολύ πίσω από ένα PC αντίστοιχων χρημάτων (και στα PC έχεις και μεγαλύτερη ποικιλία για να διαλέξεις).

Δε θα ξαναπαιρνα ποτέ PC. Μεγαλώνοντας συνειδητοποιείς πως κάθε πράγμα είναι καλό για κάποιες συγκεκριμένες δουλειές: το PS3/Xbox360 για να παίζεις παιχνίδια και να βλέπεις ταινίες και να παίζεις παιχνίδια και το PC/Mac για να κάνεις τα υπόλοιπα.

 

Για αυτά που θέλω λοιπόν να κάνω με τον υπολογιστή μου, θα επέλεγα Mac. Όχι για το design ή την τρελή δύναμη που έχει το μηχάνημα καθεαυτό, αλλά γιατί θα ήξερα πως και μετά από 8 χρόνια μια χαρά θα μου κάνει τη δουλειά που θέλω (αν φυσικά δε θυμηθώ ξαφνικά στα 30 μου να αρχίσω να ασχολούμε επαγγελματικά με Photoshop ;p) και πως δε θα βρίζω κάθε φορά που θα πρέπει να κάνω restart και θα κάνει 1)μισή ώρα να ανοίξει ο υπολογιστής και τα...παρελκόμενα 2) δε θα χρειάζεται format κάθε δυο βδομάδες κτλ.

 

Τα βαρέθηκα τα PC και τις εκατομμύρια εφαρμογες τους. Προτιμώ τα Mac με τις εκατοντάδες ή χιλιάδες εφαρμογές, αλλά που όλες δουλεύουν και κάνουν αυτό που θέλω.

 

(αν και νομίζω πως το thread θα κλείσει γιατί θα αρχίσουν οι γνωστοί-άγνωστοι να μας λένε πόσο κακιά είναι η "aapl" και πόσο καλά ήταν τα Windows Vista)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις και το open office βέβαια.

 

Στην τελική πάρε mac και βάλτου και windows μέσα :p Γίνεται ανετότατα και έχει και καλύτερες επιδόσεις

 

αυτό σκέφτομαι και γω...με 1600-1800 ευρώ,παίρνεις υπολογιστή με 10 φορές καλύτερο hardware,αξίζει τελικά ή όλα είναι μαρκετινγκ;

 

χαχ, ακόμα να πάρεις mac εσύ? :D Βασανίζεσαι τόσο καιρό, μου θυμίζεις εμένα πριν μερικούς μήνες. Λοιπόν, mac με τα μάτια κλειστά. Σίγουρα μπορείς να πάρεις μηχάνημα με καλύτερο hardware το οποίο όμως θα χαντακώνεται από τα windows. Με mac παίρνεις μηχάνημα που θα το χεις για 3-4 χρόνια ΑΝΕΤΑ. Μηχάνημα με windows που να αντέχει τόσο πολύ δύσκολα θα βρεις. Μπορείς να βρεις πολλά συγκριτικά τεστ επιδόσεων και θα δεις ότι το mac, αν και με -σχετικά- κατώτερο hardware υπερισχύει πάντα. Και στην τελική, όπως είπα και πάνω, μπορείς να βάλεις και windows μέσα και είσαι κομπλέ. (αλλά μην το κάνεις :p)

Link to comment
Share on other sites

Μac._

 

ημουν σαφης. :p

 

οποιος θελει τους λογους να το πει να γραψω ενα κειμενο 10 σελιδων να του το στειλω.

και μιλαω σοβαρα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που με εκνευρίζει πάντως είναι το γεγονός πως άνθρωποι όλων των ηλικιών "φοβούνται" να αλλάξουν λειτουργικό σύστημα.

 

Και δε με φοβίζει αυτός καθεαυτός ο φόβος όσο η "δυσκολία" του να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό, καινούργιο και σαφέστατα καλύτερο ακόμα και από νέους ανθρώπους 15-35 χρονών.

 

Προτιμούν να μένουν και να επιμένουν με ένα λειτουργικό σύστημα που είτε δεν τους καλύπτει, είτε τους δυσκολεύει, είτε τους τρώει χρόνο, είτε τους εκνευρίζει μόνο και μόνο από...τεμπελιά.

Γιατι εντάξει τώρα, μη μου πειτε ότι ο 18χρονος που δεν πάει σε Mac γιατί φοβάται την αλλαγή, φοβάται μήπως πέσει έξω η επιχείρησή του;;

 

Και δεν είναι μόνο στους υπολογιστές αυτό, αλλά παντού. Οι Έλληνες δυσκολεύονται να συνηθίσουν τα νέα πράγματα ΠΑΝΤΟΥ! Τέλος πάντων, μην το πάμε τελείως off topic.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω mac για να ξερω αλλα εχω το λειτουργικο του mac σε ενα λαπτοπ και με βολευει παρα πολυ..τον καιρο αυτο εβγαλα το συμπερασμα μου... με τα windows απλα παιδεύεσαι να κανεις τη δουλεια σου.

 

Το επομενο μου λαπτοπ θα ειναι σιγουρα macbook(χωρις δευτερη σκεψη)

 

Το επομενο μου σταθερο θα ειναι pc απλα γιατι παιζω παιχνιδια στο πισι και τα μακ δεν εχουν την ποικιλια που εχουν τα windows.

 

Αν καποιον δεν τον ενδιαφερει τοσο να παιζει πολλα παιχνιδια (και δεν μιλαω για τα δημοφιλη μονο που βγαινουν και για mac) νομιζω οτι ΠΡΕΠΕΙ να παρει mac.

 

 

DesertSMisSRaiN... θα σου ανοιξουμε ενα θεμα να βγαλεις ολα τα εσωψυχα σου για τους Ελληναραδες.:lol:

Να μην καταπιεζεσαι βρε αδερφε και ξεσπας σε ακυρα θεματα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα παιχνιδια δεν ισχυει γιατι οταν ειχα δοκιμασει το bootcamp ειχα ᾽᾽ριξει᾽᾽ στο Μακ μου μεσα 7 παιχνιδακια που απλα εφταναν την καρτα στους 90κελσιου...

τα επαιζε ανετα και ποτε δεν μου παρουσιασε προβλημα...

 

επισης εγω αλλαξα λειτουργικο οταν χρειζαομουν πιο πολυ τον υπολογιστη για το Πανεπιστημιο τις δουλειες μου και τις φωτογραφιες μου.Δεν φοβηθηκα ισα ισα το επεδιωξα.

 

και ειμαι 100% ικανοποιημενος.

 

εψαχνα παλια κινητο και δεν ηθελα παλι κατι το πλαστικο με πληκτρα...εσκασα 500Ε οπως σχεδον ολοι εδω μεσα και το 2007 τετεια εποχη πηρα χωρις εγγυηση το iPhone EDGE. ακομα λειτουργει.τελεια.

 

το κακο ειναι οτι πχ εγω τωρα αν και θελω να αλλαξω μακ δεν εχω λογο σοβαρο...

το δικο μου 1 χρονο που το εχω τα κανει ολα τελεια...

 

μονο αυτο ειναι το μειον... :p

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μac._

 

ημουν σαφης. :p

 

οποιος θελει τους λογους να το πει να γραψω ενα κειμενο 10 σελιδων να του το στειλω.

και μιλαω σοβαρα.

 

Φιλε μου οποτε μπορεις και αν θες,θα ηθελα να μου τους πεις..οχι 10 σελιδες αλλα τα πιο σημαντικα πλεονεκτιματα...για να πειστω πληρος(και να πεισω κ καναν αλλον)

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα

Δες το βίντεο εδώ. και παραλλήλισε το παπί με pc και το gsxr με mac.

Πλεονεκτήματα

1) Εύχρηστο, το it just works είναι πραγματικότητα. Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο παρά μόνο με τη δουλειά σου. Τι να πρωτοπώ ως παράδειγμα, δεκάδες.

2) Μπορείς να βάλεις και windows. Το ανάποδο δεν γίνεται (γίνεται αλλά με πολλά προβλήματα συμβατότητας). Άρα έχεις τα μύρια προγράμματα του pc και τα χιλιάδες του μακ (εκεί θα καταλήξεις τελικά).

3) Παίζουν τα πάντα, πάντα με τον ίδιο τρόπο. Πάντα μα πάντα

4) Περίοδος αντικατάστασης, 4-5 χρόνια. Μέσα σε αυτά θα έχεις αλλάξει 2 windows laptop (άθροισε τα, λιγότερο βγαίνει).

5) Προσωπικά αποτελεί πηγή έμπνευσης. Όποτε κάθομαι στο μακ μου έρχεται η όρεξη για δουλειά. Το pc το έχω μόνο για backup και 1-2 εφαρμογές που κάνω τεστ. Το βαριέμαι, με ένα σωρό μηνύματα, παράθυρα που πετάει, σκέτο Ελληνικό Δημόσιο είναι.

 

Μειονεκτήματα

1) Θα γίνει φανατίλας μέχρι που δεν πάει

2) Θα γίνεις σνομπ

3) Η αντιπροσωπεία είναι τα ζώα μου αργά. Εξαιρετικό σέρβις αλλά απίστευτη καθυστέρηση.

4) Είναι ακριβότερο αρχικά, αλλά άμα βάλεις τα λεξοτανίλ και το χρόνο που τρως για φορματ, defrag, scandisk, virus scan, trojan scan κλπ. φτηνότερα σου έρχεται.

5) Steve Jobs effect. Καλύτερο και από LSD, σήμερα φαντάσου 7 το απόγευμα παρατάω δουλειά για να ακούσω τι καινούριο (που το έχουν οι άλλοι 10 χρόνια) θα πει. :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Mac για το υπεροχο λειτουργικο. Mac για την ευχρηστια , Mac για την ταχυτητα, Mac για το υπεροχο design, Mac και αν θες βαζεις windows ειτε σε virtual ειτε κανονικα ειτε με crossover. Σε pc δυσκολα βαζεις os X και σιγουρα θα εχεις προβληματα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όσα έγραψαν τα παιδιά, για τις απορίες σου σχετικά με τους mac, μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά topics:

Software

Hardware

 

Σου προτείνω πριν από όλα να σκεφτείς τι ακριβώς είναι αυτό που θα κάνεις με το νέο μηχάνημα. Με βάση αυτό θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...