Jump to content

Ερωτησεις για το Navigon 2100 max PNA


dimkatsar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεο μελος και θα θελα τη βοηθεια σας.Σκεφτομαι να αγορασω το navigon 2100 max μιας και εχω ακουσει καλα λογια.

1.Συγκριτικα σε τι υστερει/υπερτερει εναντι του mls destinator 4800 πχ?.

2.Διαβασα καποια posts σχετικα με το destinator 7.Μιλαμε για το προγραμμα εκεινο που υπάρχει στο παραπανω mls destinator???.Αν δηλαδη ξεκλειδωσω το navigon τοτε μπορω να εγκαταστησω ακριβως το ιδιο software που τρεχει και το destinator gps με ακριβως τις ιδιες δυνατοτητες πχ POIs κτλπ??.

Θα μπορούσατε να μου πειτε εαν θελετε με καποιες λεποτομερειες ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω για να κανω install το destinator 7?.

3.Η καρτα sd που εχει το navigon ειναι αρκετη σε χωριτικοτητα για το dest.7?.Να την κανω καλου κακου πρωτα backup για τυχον προβληματα?.

4.Εαν το ξεκλειδωσω το navigon τοτε δεν χρειαζεται να πληρωνω για τα updates χαρτων κτλπ,σωστά ή οχι?.

Οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορία καλοδεχουμενη!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιότητα κατασκευής/φινίρισμα, ομορφιά (υποκειμενικό), ξεκλειδώνει πανεύκολα.

2. To mls dest 7 δεν είναι παρά το κλασσικό destinator 7. Δεν αξίζει αυτή τη στιγμή να το εχεις για κυρίως πρόγραμμα πλοήγησης γιατί πέρα (του πληρέστατου ακόμα ειναι η αλήθεια) χάρτη δεν εχει να επιδείξει κάτι άλλο. Απαρχαιομενο και χωρίς υποστήριξη πλέον, είναι θέμα χρόνου να αποκτήσουν άλλα προγράμματα καλύτερους χάρτες και να ξεπεραστεί εφόσον δεν βγει κάποια νέα έκδοση από την εταιρία.

3. Ναι, ομως εφόσον θελήσεις να περάσεις κι άλλα προγράμματα και χάρτες άλλων χωρών καλό θα είναι να του βάλεις μια "γρήγορη" 4αρα sdhc (class 4 ή 6) για μεγαλύτερη άνεση αλλά και ταχύτητα.

4. Σωστά. Επίσης θα μπορέσεις να περάσεις κι αλλα προγράμματα πέρα του ενσωματωμένου mn

 

Γενικά θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό το thread, θα σου λυθούν αρκετές απορίες, κυρίως από την 13-14 σελίδα και μετά...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

και χωρισ να το ξεκλιδωσεισ μπορεισ να του βαλεις μονο στην καρτα μνημησ διαφορα προγραματα με το μενου τησ eleniko οπωσ το δικο μου. εγω εχω πανω to navigon mn7.4 me q3 2009 dest 7 ginius kai igo 8.3 με καρτα ocz 8gb class 6. και χωρισ να χασεισ την εγγυηση φυσικα εαν ξαναβαλεισ την αρχικη του καρτα και κανεισ reset sto μηχανημα. εγω εχω το 2100max και τωρα το βλεπει σαν 7310 με ολα τα καλουδια του
Link to comment
Share on other sites

και χωρισ να το ξεκλιδωσεισ μπορεισ να του βαλεις μονο στην καρτα μνημησ διαφορα προγραματα με το μενου τησ eleniko οπωσ το δικο μου. εγω εχω πανω to navigon mn7.4 me q3 2009 dest 7 ginius kai igo 8.3 με καρτα ocz 8gb class 6. και χωρισ να χασεισ την εγγυηση φυσικα εαν ξαναβαλεισ την αρχικη του καρτα και κανεισ reset sto μηχανημα. εγω εχω το 2100max και τωρα το βλεπει σαν 7310 με ολα τα καλουδια του

 

Το να περάσεις κάποιο μενού είναι το ξεκλείδωμα αφού πλέον "βλέπεις" windows;)

 

Εννοείται βέβαια οτι όλα γίνονται στην sd και φυσικά ξαναβάζοντας την δικιά του κάρτα (ή ξαναπερνώντας τα αρχεία που είχε μέσα αν χρησιμοποιείται η δικιά του κάρτα) το μηχάνημα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεο μελος και θα θελα τη βοηθεια σας.Σκεφτομαι να αγορασω το navigon 2100 max μιας και εχω ακουσει καλα λογια.

1.Συγκριτικα σε τι υστερει/υπερτερει εναντι του mls destinator 4800 πχ?.

2.Διαβασα καποια posts σχετικα με το destinator 7.Μιλαμε για το προγραμμα εκεινο που υπάρχει στο παραπανω mls destinator???.Αν δηλαδη ξεκλειδωσω το navigon τοτε μπορω να εγκαταστησω ακριβως το ιδιο software που τρεχει και το destinator gps με ακριβως τις ιδιες δυνατοτητες πχ POIs κτλπ??.

Θα μπορούσατε να μου πειτε εαν θελετε με καποιες λεποτομερειες ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω για να κανω install το destinator 7?.

3.Η καρτα sd που εχει το navigon ειναι αρκετη σε χωριτικοτητα για το dest.7?.Να την κανω καλου κακου πρωτα backup για τυχον προβληματα?.

4.Εαν το ξεκλειδωσω το navigon τοτε δεν χρειαζεται να πληρωνω για τα updates χαρτων κτλπ,σωστά ή οχι?.

Οποιαδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορία καλοδεχουμενη!

Ευχαριστώ!

 

Θα ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση.απο τη στιγμη που ξεκλειδωσω το navigon, τα updates των χαρτων με ποιον τροπο θα τα βρισκω?.Ενοοω υπαρχει καποιο site που θα μπορω να τα κατεβαζω free?.Για να το ξεκλειδώσω πρεπει πρωτα απαραιτητως να του βαλω καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης πχ το dest.7 ή μπορω στο ηδη υπαρχον προγραμμα του navigon να του περναω τα updates?.

Πως μπορω να το ξεκλειδωσω τελικα?.:worry:

Ευχαριρώ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

φιλε and64 δεν εχω desktop win παρα μονο μια φωτογραφια αυτοκινητου με τα εικονιδια των nav ,dest ,igo εκτοσ και εαν ειναι και αυτο ξεκλιδωμα και κατι ακομα μηπωσ μπορεισ να μου στιλεισ το dest τησ εκδοσεισ που εχεισ;
Link to comment
Share on other sites

dimkatsar μπορεισ να βρεισ χαρτεσ στο thegreekz.com κανε εγγραφη και πηγενε forum στην ενοτητα handhep pcs and pda και κοιτα εκει που γραφη handhep pcs and pda -direct downloads
Link to comment
Share on other sites

φιλε and64 δεν εχω desktop win παρα μονο μια φωτογραφια αυτοκινητου με τα εικονιδια των nav ,dest ,igo εκτοσ και εαν ειναι και αυτο ξεκλιδωμα και κατι ακομα μηπωσ μπορεισ να μου στιλεισ το dest τησ εκδοσεισ που εχεισ;

 

Και αυτό ξεκλείδωμα είναι!! Το αν θα μπορείς να εχεις πρόσβαση ή οχι στα windows είναι θεμα μενού. Ούτε εγω εχω win desktop αλλά μπαίνω πίνακα ελέγχου κλπ κανονικά;)

 

Εχεις pm...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ!!!...στο site αυτο εχει πχ και ενημερωσεις για επιπλεον POIs,μπλοκα κτλπ?.Οποτε θα κατεβαζω αυτα τα updates και θα τα κανω απλα copy στην SD και μετα reset, σωστα?.Χρειαζεται να κανω κατι αλλο?.
Link to comment
Share on other sites

dimkatsar μπορεισ να βρεισ χαρτεσ στο thegreekz.com κανε εγγραφη και πηγενε forum στην ενοτητα handhep pcs and pda και κοιτα εκει που γραφη handhep pcs and pda -direct downloads

 

φιλε πηγα στο forum που μου ειπες, εκανα register, πηγα στο section handheld pcs and pda αλλα δεν μπορω να βρω το direct downloads :(.

Μπορεις να μου στειλεις το link μηπως?

Ευχαριστώ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

φιλε πηγα στο forum που μου ειπες, εκανα register, πηγα στο section handheld pcs and pda αλλα δεν μπορω να βρω το direct downloads :(.

Μπορεις να μου στειλεις το link μηπως?

Ευχαριστώ και παλι!

 

Δεν μπορείς να δεις κανενα download section γιατί δεν είσαι ενεργό μέλος;)

 

Θα πρέπει να κάνεις κάποια post αρχικά και να εισαι μέλος για κάποιο διάστημα για να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτά τα sections...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ ΤΕΛΙΚΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΡΩ ΧΑΡΤΗ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΙΝΚ????
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ ΤΕΛΙΚΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΡΩ ΧΑΡΤΗ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΙΝΚ????

 

Δωσε μου το mail σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...