Jump to content

BlackBerry OS 5.0


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά ο λόγος που χρειάζομαι την 5.00.ΧΧΧ είναι για να μπορώ να στέλνω 160 χαρακτήρες sms, κατά τη γνώμη μου δεν βλέπω κάτι άλλο τόσο επείγον ή εξαιρετικό. Δεν ξέρω άλλοι, εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα με τα sms, δεν φεύγουν με τίποτα! Άποψη μου είναι να περιμένεις, εκτός αν τρώγεσαι με τα ρούχα σου... :rolleyes:

 

Και γω για αυτό την θέλω!

Αναμένω την επίσημη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Findings:

 

- ελληνικό μενού

- νεα εμφάνιση εικονιδίων

- διάρκεια μπαταρίας 2 ημέρες

- app memory σταθερή 25mb

- πολύ γρήγορη εναλλαγή οθονών

- suretype και στο full qwerty, πράγμα που βοηθάει πολύ στον τονισμό αλλά θα δυσκολέψει πολύ τους χρήστες greeklish

- συγχρονισμός των επαφών του gmail με το ΒΒ (το πρώτο βήμα για τον αμφίδρομο συγχρονισμό που όλοι περιμένουμε)

- νέα threaded sms (εμφάνιση που θυμίζει ΒΒΜ 5.0)

- flick scrolling (κάτι σαν το scroll που έχει το iphone)

- νέες επιλογές για ειδοποιήσεις και επιλογή ήχου για κάθε προφίλ ξεχωριστά

- δυνατότητα today στο homescreen

- δραματική αύξηση του ήχου του μεγαφώνου (το επίπεδο 6 έχει την ίδια ένταση με το 10 του παλιού λογισμικού)

- βελτιωμένοι και πιο γρήγοροι χάρτες

 

BUGS:

 

- δεν λειτουργούν τα sms. ενώ λαμβάνεις κανονικά δεν στέλνετε τίποτα.

- όταν ακούς μουσική με τα ακουστικά χάνει την σύνδεση ορισμένες φορές δεν αναγνωρίζει τα ακουστικά

- όταν ακούς μουσική με bluetooth handsfree ορισμένες φορές όταν πηγαίνει στο επόμενο τραγούδι, ενώ το δείχνει να παίζει ακνονικά, δεν ακούγετε τίποτα.Πατώντας όμως pause/play ακούγετε πάλι κανονικά.

- ο ήχος που ακούγετε όταν πατάμε παρατεταμένα κάποιο νούμερο ταχείας κλήσης είναι εκνευριστικά δυνατός και ικανός να κάνει τους πάντες να γυρίσουν και να σας κοιτάζουν

 

 

Να σημειώσω οτι όπως όλες οι 5.0 έτσι και αυτή δεν τα πάει καλά με θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Η .230 του 9530 καθυστερεί να βγεί για το 9500 η πρώτη προσπάθεια όμως έγινε κρατώντας απλά την .216 ως βάση κυρίως για θέματα που αφορούν την γλώσσα και όχι για τα βασικά applications.

 

 

Καταρχάς απεγκαθιστούμε οποιοδήποτε os έχουμε περασμένο στον υπολογιστή μας. Στη συνέχεια κατεβάζουμε την 5.0.0.216 απο εδώ. Επίσης κατεβάζουμε και το αρχείο της 5.0.0.230 και τρέχουμε το .exe. Αυτό θα βάλει στον φάκελο που βρίσκονται τα αρχεία της .216 τα στοιχεία της .230.

 

Θα χρειαστούμε το BBSAK για να κάνουμε wipe στην συσκευή μας.

 

Εγκατάσταση:

 

- Χρησιμοποιώντας τον desktop manager κάνουμε ένα backup τα settings μας.

 

- Κλείνουμε τον DM και τρέχουμε το BBSAK

 

- Πατάμε connect. Όταν εμφανιστεί το pin της συσκευής μας σημαίνει οτι συνδέθηκε.

 

- Πατάμε το Backup apps. Όταν τελειώσει θα δημιουργηθεί ο φάκελος backup στο /program files/BBSAK ο οποίος θα περιέχει το backup.

 

- Πατάμε το wipe device. Mε την επιλογή αυτή ξηλώνουμε οποιδήποτε ος φοράει η συσκευή μας, εμφανίζεται δηλαδή το error 507. Μην πατήσετε τίποτα μέχρι να βγάλει ειδοποίηση το BBSAK wipe complete.

 

- Πατάμε το load os. Η επιλογή αυτή σβήνει το vendor.xml και ανοίγει το loader.exe, οι παλιοί μπορούν να το κάνουν και χειροκίνητα.

 

- Μπορεί να αργήσει να διαβάσει την συσκευή μας. Ενδέχεται να χρειαστεί να ανοιγοκλείσουμε αρκετές φορές το loader.exe. Όταν βγεί το pin της συσκευής πατάμε next

 

- Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να περάσουμε.

 

- Για να κάνουμε restore τις παλιές third party εφαρμογές μας πατάμε add και πάμε στον φάκελο του backup και διαλέγουμε το αρχείο backup.alx.

 

- Στην συνέχεια πατάμε next και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία. Η συσκευή θα αργήσει αρκετά να ανοίξει, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

- Τέλος (επιτέλους) συνδέουμε πάλι την συσκευή μας και κάνουμε restore το backup μας με τον desktop manager

 

ps: προτείνω να κάνετε την όλη διαδικασία χωρίς την κάρτα μνήμης στην συσκευή

 

 

Να σημειώσω οτι όπως όλες οι 5.0 έτσι και αυτή δεν τα πάει καλά με θέματα επίσης σε αντίθεση με την .216 λειτουργούν τα μηνύματα σε 7bit κωδικοποίηση και με χρήση greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια με την προηγούμενη (5.0.0.216). Τα bugs παραμένουν ως έχουν αν εξαιρέσουμε ότι τα μηνύματα πλέον λειτουργούν.

 

Αυτό που την κάνει να διαφέρει είναι η πολύ σταθερή μνήμη της (application memory)! Μετά από battery pull 30mb και μετά από 2 μέρες χρήσης 25mb.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το BBSAK, δεν αναγνωρίζει το STORM μου. Το DM το βρίσκει και μου εμφανίζει PIN, που σημαίνει οτι δεν είναι καποιο προβλημα σύνδεσης, USB κλπ. Το BBSAK όμως οταν το τρέχω μου εμφανίζει το μήνυμα : NO DEVICE DETECTED, και στο PIN: DISCONNECTED! Οι μόνες επιλογές που έχει ειναι CONNECT και KILL PROCESSES αλλά καμία δεν δουλεύει οταν τις κλικάρω. θα το εκτιμούσα αν μπορεί καποιος να βοηθήσει γιατι θέλω να περάσω το 5.0.0.230 για να το δοκιμάσω αλλα χωρίς το BBSAK απότι κατάλαβα δεν γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθεί πρέπει να πατήσεις connect. Αρχικά δοκίμασε να κάνεις battery pull και να το συνδέσεις αφου ανοίξει το τηλέφωνο.

 

Τι windows τρέχεις στο pc σου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω vista 64 ultimate. Παταω connect αλλα παλι δεν κάνει τίποτα. ουτε και το Kill processes δουλεύει. Δοκίμασα και μια παλαιότερη έκδοση του BBSAK(1.3) μήπως αυτή αναγνώριζε την συσκευή μου αλλα και αυτή βγάζει το ιδιο ακριβώς πρόβλημα. Το battery pull δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο πρόγραμμα ή άλλος τρόπος για να κάνω wipe και να περάσω το καινούργιο λογισμικό(5.0.0.230)?
Link to comment
Share on other sites

Wipe μπορείς να κάνεις και μέσα από την συσκευή την ίδια...

 

Options > Security Options > General Settings > (Menu key) > Wipe Handheld

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο, το wipe. Το wipe του Bbsak αφήνει το 507 application error, είναι το λεγόμενο low level wipe.

 

Σου καθαρίζει την συσκευή απο κάθε λειτουργικό για να μπορέσεις να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση του νέου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν βάλω την 141 και μετά την 173 έκανα μέσω ΒΒSAK το "factory reset". Άρα δεν έκανα το σωστό wipe ε? Πρέπει να πατήσω το "wipe" για να μου κάνει αυτό που λες?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πατήσω το "wipe" για να μου κάνει αυτό που λες?

 

Ακριβώς!

 

Το factory reset σου επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις στις εφαρμογές και στις ρυθμίσεις-επιλογές του τηλεφώνου που έχεις αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ :(

 

Και πως κρατάω τα applications που έχω βάλει?

 

Άκυρο!! Βρήκα το προηγούμενο post σου που εξηγείς τα πάντα.... sorry

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Εχω vista 64 ultimate. Παταω connect αλλα παλι δεν κάνει τίποτα. ουτε και το Kill processes δουλεύει. Δοκίμασα και μια παλαιότερη έκδοση του BBSAK(1.3) μήπως αυτή αναγνώριζε την συσκευή μου αλλα και αυτή βγάζει το ιδιο ακριβώς πρόβλημα. Το battery pull δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο πρόγραμμα ή άλλος τρόπος για να κάνω wipe και να περάσω το καινούργιο λογισμικό(5.0.0.230)?

 

Επίλεξε το πρόγραμμα να τρέχει σε compatibility mode με windows xp. Κατά προτίμηση SP3 αν σου βγάζει την επιλογή.

 

Sorry που δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος αλλά τρέχω τα windows 7

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά την 5.0.0.238 στο 8900 και μετά από κάποιες μέρες χρήσης της συσκευής έχω να πω ότι δεν αντιμετωπίζω κανένα από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί είτε εδώ είτε σε ξένα φόρουμ, π.χ. αποστολή sms, voice recording quality, media player, bluetooth pairing.

Το μόνο που μου συμβαίνει και είναι λίγο εκνευριστικό είναι ότι το wifi καθυστερεί να συνδεθεί (να γίνει λευκό το εικονίδιό του).

Κατά τα αλλά είναι το πιο σταθερό beta OS που έχω δοκιμάσει.

ΑΑΑΑ...και τα sms...επιτέλους 160 χαρακτήρες!

Αντε να βγεί η επίσημη να ηρεμίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα όλα περί compatibiliy mode, μέχρι και τα windows 7 εγκατέστησα μήπως και μου δουλέψει εκέι αλλα τίποτα :(

Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος να εγκαταστήσω το λογισμικό στη συσκευή μου χωρίς το BBSAK?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι τελευταίο...

 

Δοκίμασε το "run as administrator" στο αρχικό exe κατά την εγκατάσταση

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα όλα περί compatibiliy mode, μέχρι και τα windows 7 εγκατέστησα μήπως και μου δουλέψει εκέι αλλα τίποτα :(

Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος να εγκαταστήσω το λογισμικό στη συσκευή μου χωρίς το BBSAK?

 

Απλά μην κανείς wipe. δεν είναι κάτι το τόσο απαραίτητο. Κατ αυτόν το τρόπο ελαχιστοποιεις κατά πολύ το ενδεχόμενο να μην σου δουλέψει κάτι όπως πρέπει. Περνά το έτσι και το πολύ πολύ να χρειαστεί να ξαναπερασεις το ος

Link to comment
Share on other sites

Απλά μην κανείς wipe. δεν είναι κάτι το τόσο απαραίτητο. Κατ αυτόν το τρόπο ελαχιστοποιεις κατά πολύ το ενδεχόμενο να μην σου δουλέψει κάτι όπως πρέπει. Περνά το έτσι και το πολύ πολύ να χρειαστεί να ξαναπερασεις το ος

θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λιγο γιατι έχω ελάχιστες γνώσεις επι του θέματος.

Διαβάζω το post-guide σου για την εγκατάσταση απλά ακολουθώ μονο τις εντολές που δεν έχουν να κάνουν με το BBSAK μιας και αυτό δεν μου δουλεύει. Εγκαθιστώ το αρχείο που είχες στο link και μετά παω στον φάκελο Research in Motion>AppLoader διαγράφω το αρχείο vendor και τρέχω το Loader, σωστα? To installer που ανοίγει όμως βρίσκει μονο τα ήδη εγκατεστημένα προγραμματα που έχω στην συσκευή μου και δεν μου περνάει καποιο λογισμικό. Απλά εμφανίζει μήνυμα "No action required"

Mάλλον κάνω κάτι λάθος.. ¨(

 

Tελικά το πέρασα!! :) ευχαριστώ για όλα και sorry για τα πολλά post

Link to comment
Share on other sites

Και νέο os 5.0.0.238!

 

Η εγκατάσταση είναι η ίδια με εδώ

 

Οι μόνες διαφορές στην διαδικασία είναι οτι πρέπει να εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας την 5.0.0.216 να περάσετε πάνω της την .230 (όπως αναγράφετε στο παραπάνω λίνκ) και στην συνέχεια να κάνετε το ίδιο με την .230

 

5.0.0.238 installer download

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σωστά? Τα θεματάκια λύθηκαν?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα!

 

Άν την περάσει κάποιος άλλος όμως ας ενημερώσει το thread.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και μέχρι στιγμής είναι αρκετά σταθερή. Ενδεικτικά η μνήμη είναι σταθερή στα 25.7!

 

Θα κάτσω λίγο ακόμα με αυτήν και θα επανέλθω με ένα λίγο πιο αναλυτικό review

Link to comment
Share on other sites

MSN & GOOGLE TALK και γενικά σου δουλεύουν καλά?

Ελληνικά? SMS? Themes?

 

Σε έπρηξα εεε?? :lol:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής sms μόνο σε greeklish αλλά φεύγουν αμέσως πλέον. Με την .230 έπρεπε να τα στείλω 3-4 φορές.

 

Λειτουργούν msn (η leaked 5.0 compatible που έχει αναφερθεί παραπάνω), facebook και bbm 5. Τα fb και bbm πρέπει όμως να τα ξαναεγκαταστήσετε για να λειτουργήσουν. To google talk δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Themes δεν θα δοκιμάσω να περάσω, έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βγεί 5.0 compatible της προκοπής.

 

btw το scroll είναι πολύ πολύ πιο απαλό και δεν έχει τα στιγμιαία κολλήματα που είχε με την .230.

 

Το μόνο που μου μένει να δώ τώρα είναι η μπαταρία και αν διορθώθηκαν τα bugs στο media (player)!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to BlackBerry OS 5.0
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...